Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac, podobnie jak wszystko inne, ma swoją określoną żywotność. Nawet najlepiej dobrany model prędzej czy później trzeba zastąpić innym, wygodnym i bezpiecznym dla zdrowia. Jak często należy to robić i jak poznać, że to już ten czas? Wyjaśniamy!

Po czym poznać, że czas na nowy materac?

Materace znanych producentów, które zostały stworzone z wysokiej jakości surowców, bardzo często są objęte gwarancją. Ta nie jest jednak określeniem czasu użytkowania - mówi jedynie o jakości całego produktu. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo użytkowane i starannie wyselekcjonowane materiały odkształcają się i zużywają wolniej niż najtańsze, nieprawidłowo dobrane propozycje. Eksperci mówią o wymianie po siedmiu latach od zakupu poprzedniego podłoża. Istnieją jednak inne przesłanki, które świadczą o zużyciu materaca. Pierwszą i najważniejszą jest obniżający się komfort podczas nocnego wypoczynku niespowodowany czynnikami zewnętrznymi. Wbrew pozorom, zmiany w tej kwestii są bardzo szybko zauważalne - użytkownik nie potrafi odnaleźć dobrej pozycji do snu, przewraca się z boku na bok próbując zasnąć, budzi się obolały. Równie ważną przesłanką jest zmiana struktury materaca. W zużytych modelach piankowych wkład wydaje się być zbity, a we wnętrzu wyrobu tworzą się charakterystyczne grudki. Gdy wypełnienie traci swoje właściwości, osoba śpiąca zaczyna się zapadać, a sam materac traci swój pierwotny kształt i właściwości. Jak zatem wygląda zużycie wyrobów sprężynowych? Użytkownik może to zauważyć jeszcze szybciej - materac zaczyna bowiem hałasować, a sprężyny nieprzyjemnie wbijają się w ciało. Wszystkich dostępnych na rynku modeli dotyczy również problem zawilgocenia. Jeśli wypełnienie nie jest odpowiednio wentylowane, we wnętrzu powstaje środowisko idealne dla drobnoustrojów i roztoczy. Te dość szybko dają o sobie znać - materac staje się zabrudzony oraz wydziela nieprzyjemny zapach. Wymianę dotychczasowego produktu na nowy należy rozważyć również w momencie, gdy ten stał się zbyt mały - ten aspekt dotyczy jednak przede wszystkim materaców dziecięcych.

Skutki spania na odkształconym materacu

Jak wiadomo, brak lub niedobór snu ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Osoby, które nie dbają o nocny wypoczynek dobrej jakości bywają rozdrażnione, zdecydowanie mniej skoncentrowane i smutne. Bardzo łatwo o taki stan, gdy materac czeka na wymianę. To jednak nie jedyne skutki spania na odkształconym podłożu. Kolejnym jest pojawienie się silnego bólu na różnych odcinkach kręgosłupa, który wynika z nieprawidłowej pozycji podczas snu spowodowanej zapadaniem się. Jeśli niemal każdego ranka budzisz się odczuwając ból, to znak, że czas najwyższy rozejrzeć się za nowym modelem. Zbite wypełnienie o nieregularnym kształcie może również prowadzić do pojawienia się problemów z krążeniem w miejscach nadmiernego nacisku. Zbyt twarde lub zbyt miękkie podłoże zmusza bowiem do częstej zmiany pozycji. Co ważne, stary materac może stracić właściwości antyalergiczne, które niegdyś posiadał. Choć większość osób uczulonych na kurz i roztocza decyduje się na zakup materaca antyalergicznego, surowce warunkujące takie cechy również się zużywają, a co za tym idzie - po latach przestają chronić osobę śpiącą. Skutki posiadania nieodpowiedniego materaca są zauważalne nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej. Osoba niewyspana ma obniżoną produktywność, bywa niezadowolona z życia. Można u nich zauważyć również zmniejszone libido, niechęć do uprawiania sportu, a także ogólny brak motywacji.

Jak dobrać materac do potrzeb użytkownika?

Materac zazwyczaj jest inwestycją na lata. Aby faktycznie tak było, warto wybierać jedynie sprawdzone propozycje - znani producenci nie bez powodu zdobyli zaufanie tak wielu użytkowników. Nie sposób jednak nie zauważyć, że rynek sypialniany stale się rozwija i oferuje coraz nowsze propozycje. Wśród tak wielu dostępnych modeli o przeróżnych właściwościach łatwo się zgubić. Jak zatem wybrać model idealny

  • Zwróć uwagę na twardość. Jest to parametr, który wpływa nie tylko na wygodę podczas nocnego wypoczynku, ale również na jakość podparcia kręgosłupa, mięśni i stawów. Twardość zależy od ciężaru ciała użytkownika - im jest większy, tym twardsze powinno być podłoże. Nie bez znaczenia pozostają również osobiste preferencje osoby śpiącej dotyczące tego parametru. Aby dokonać dobrego wyboru, najlepiej przetestować różne opcje w sklepach stacjonarnych - oferty lokalne są bowiem dostępne we wszystkich miastach w Polsce! Możesz sobie pozwolić na zdrowy sen bez względu na to, czy mieszkasz w ŁodziWrocławiuBydgoszczyNowym TarguPoznaniu, czy jakimkolwiek innym mieście.
  • Rozmiar ma znaczenie. Powinien pasować do ramy łóżka, a przede wszystkim do potrzeb użytkownika. W mniejszym mieszkaniu doskonale sprawdzą się materace w rozmiarach 80x20090x200 oraz 100x200.
  • Warto mieć jednak na uwadze, że są to propozycje jedynie dla użytkowników śpiących w pojedynkę. Pary powinny decydować się na zdecydowanie szersze propozycje - podłoża przeznaczone dla dwóch osób zaczynają się od rozmiaru 140x200, a kończą na podłożach king size 200x200.
  • Wypełnienie piankowe, sprężynowe, czy hybrydowe? Nad tą kwestią każdego dnia zastanawia się bardzo wiele osób. Pierwsze z wymienionych są wybierane zdecydowanie najczęściej - posiadają bowiem szereg pozytywnych właściwości i są przystępne cenowo. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała użytkownika i pozycji snu. Materace sprężynowe to z kolei znane od dawna klasyki, które przeszły niemałą transformację - dostępne w dzisiejszych czasach modele cechują się ogromną elastycznością punktową i niebywałą trwałością. Hybryda to - jak sama nazwa wskazuje - połączenie sprężyn i pianek o wielu pozytywnych właściwościach.

Na jaki model warto się zdecydować?

Wybór modelu zależy od bardzo wielu różnych czynników. Alergicy oraz osoby posiadające stelaż z regulacją bardzo często decydują się na wysokiej jakości propozycje piankowe. Jednym z lepszych wyborów jest w tym przypadku certyfikowany model SleepMed Premium posiadający status wyrobu medycznego. Został zbudowany na bazie pianki termoelastycznej. Miłośnicy modeli sprężynowych powinni zwrócić szczególną uwagę na model Hilding Makarena zbudowany na bazie sprężyn multipocket o zmniejszonej średnicy. Podłoże jest dwustronne - zastosowano w nim materiały o różnych właściwościach, które charakteryzują się innym stopniem twardości i komfortu. Ci, którzy preferują bardzo twarde materace często wybierają Hilding Pasodoble z warstwą kokosu.

Nowy materac - jak o niego dbać, by służył wiele lat?

Regularna wymiana materaca na nowy nie jest jedynym aspektem, na który należy zwracać uwagę. Szalenie istotne jest również to, by stosować się do zaleceń producenta i dbać o podłoże. We wnętrzu materaca często gromadzą się szkodliwe zanieczyszczenia - aby tego uniknąć, każdy model powinien być wietrzony raz w tygodniu. Wystarczy zdjęcie pościeli i otworzenie okien na oścież - już takie działanie pozwala na odparowanie całej zalegającej wilgoci. Co istotne, większość pokrowców nadaje się do prania w pralce, co również należy praktykować. Przy każdym sprzątaniu warto delikatnie odkurzać podłoże do snu. Mówiąc o podstawowych zasadach dbania o materac, nie sposób nie wspomnieć o zakazie skakania po łóżku. Zasada ta dotyczy w dużej mierze dzieci, które uwielbiają taką rozrywkę - niestety, tego typu działania są niebezpieczne oraz skracają żywotność produktu.

Jak widać, wymiana materaca na nowy jest szalenie istotna. Należy zwracać uwagę na wszelkie odczuwalne zmiany w komforcie użytkowania i wyglądzie podłoża do snu. Kto wie, może to właśnie wysłużony, odkształcony model jest winowajcą wszelkich problemów ze snem, które Cię dotykają?