Twardy materac to zdrowe i komfortowe rozwiązanie dla osób o większej masie ciała lub preferujących tego rodzaju podłoże. Modele o podwyższonej twardości znajdziemy zarówno wśród materacy sprężynowych, jak i piankowych czy hybrydowych.

Materac twardy, czyli jaki?

Materac twardy to wyjątkowo stabilny i wytrzymały rodzaj podłoża. Jego powierzchnia jest wzmocniona, gwarantując solidne podtrzymanie ciała niezależnie od wagi. Dzięki sprężystości i wykonaniu z odpowiednich materiałów nie zakłóca jednocześnie prawidłowego krążenia krwi. Materace twarde znajdziemy zarówno wśród modeli sprężynowych, jak i piankowych czy hybrydowych. Za podwyższenie twardości materaca często odpowiadają warstwy wykonane z takich naturalnych komponentów jak wytrzymałe włókna sizalowe lub sprężyste i elastyczne włókna kokosowe. Jak rozpoznać, czy materac jest dla nas odpowiednio twardy? Możemy przeprowadzić tzw. test dłoni. W tym celu należy położyć się na wznak na materacu. Następnie wkładamy dłoń między odcinek lędźwiowy a podłoże. Przy zbyt miękkim materacu będzie to trudne – ciało mocno się zapada i nie pozostawia w tym miejscu wolnej przestrzeni. Przy zbyt twardym materacu uczynimy to z łatwością, ponieważ za sztywne podłoże nie dostosuje się do naturalnej krzywizny. Odpowiednio dopasowany materac powinien stawiać lekki opór i dopasowywać się do kształtu ciała. Dlaczego tak bardzo interesuje nas kwestia twardości materaca? Warto pamiętać, że tylko odpowiednio twardy materac zagwarantuje nam komfortowy i zdrowy sen. Od tego parametru zależy m.in. prawidłowe podparcie kręgosłupa i zapewnienie mu naturalnego ułożenia w kształcie litery „S”. Zbyt miękkie podłoże skutkować może uciskaniem kręgów i nienaturalnym wygięciem pleców, a w rezultacie bólem i napięciami mięśniowymi. Przy zbyt twardym podłożu kręgosłup nie jest właściwie podparty na całej długości – pojawić się mogą bolesne skrzywienia i dyskomfort podczas snu i po przebudzeniu.

Rodzaje twardych materacy

Twarde materace możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego podłoża. Modele o podwyższonej twardości znajdziemy wśród wszystkich typów materacy: sprężynowych, piankowych i hybrydowych. Szczególnym rodzajem produktów ważnych z punktu widzenia twardości są materace nawierzchniowe, użytkowane przez ułożenie na powierzchni innego modelu. To rozwiązanie pozwala zaadaptować stary materac do bieżących potrzeb bez kupowania nowego, w tym również skutecznie podwyższyć jego twardość.

Przykładowe materace twarde i bardzo twarde wśród podstawowych grup produktowych

Dla wymagających użytkowników, poszukujących optymalnego podparcia połączonego z pełnym komfortem, ciekawą propozycję stanowią materace z kilkoma poziomami twardości. Sprawdzą się one także w przypadku osób ze schorzeniami układu ruchowego czy nastolatków, ponieważ możemy dopasowywać je do zmieniających się potrzeb i preferencji. Wśród nich znajdziemy materace odwracalne z dwoma poziomami twardości – chociażby Hilding Modern, materac z pianki wysokoelastycznej i hybrydowej, umożliwiający sen na podłożu twardym lub bardzo twardym. Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są materace odwracalne z odpinanym topem, dające możliwość uzyskania nawet 6 poziomów twardości (np. Hilding Electro). Poruszając kwestię twardości materaca, nie można zapomnieć o nowoczesnych modelach z 7 strefami twardości (np. Hilding Lambada). Twórcy tych materacy o prozdrowotnych właściwościach zwrócili uwagę na zróżnicowaną masę i wyporność poszczególnych partii ciała, a co za tym idzie – ich różny nacisk na podłoże. W celu zapewnienia optymalnego rozłożenia ciężaru, komfortowego podparcia i maksymalnego rozluźnienia mięśni stworzono materace ze zróżnicowanymi strefami twardości, obejmującymi strefę stóp, łydek, ud, miednicy, lędźwi, barków i głowy. Zapewnia to w pełni regenerujący sen, niweluje napięcie mięśniowe i ucisk na organy wewnętrzne. 

Symbole twardych materacy

Twardość materacy jest przez producentów oznaczana za pomocą odpowiedniego symbolu, co znacznie ułatwia wybór właściwego podłoża. Jak oznacza się twardy materac, a w jaki sposób miękki?

  • materac H1 – miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg
  • materac H2 – średnio twardy, przeznaczony dla osób o wadze w zakresie 50-80 kg
  • materac H3 – twardy, przeznaczony dla osób o wadze w zakresie 70-110 kg
  • materac H4 – bardzo twardy, przeznaczony dla osób o wadze powyżej 100 kg
  • materac H5 – rzadko spotykany model, dla najcięższych użytkowników (zwykle powyżej 140 kg)

Zalety i wady twardego materaca

Twardy materac do spania w wielu przypadkach będzie optymalnym wyborem. Ma on wiele zalet, jednak należy pamiętać, że twardość podłoża musi być zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb – nie dla każdego twardszy materac będzie lepszy.

Twarde materace – w jakich rozmiarach są dostępne?

Twarde materace dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, zarówno standardowych, jak i młodzieżowych. Wybierając materac do sypialni, szukajmy modeli o długości ok. 15-20 cm większej niż nasz wzrost.

Dla kogo materac twardy 80×200?

Twardy materac 80×200 cm nadaje się do wykorzystania przez osoby o szczupłej budowie ciała, preferujące twardsze podłoże. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń dla jednej dorosłej osoby to ok. 70 cm, zatem ta opcja nie pozostawia dużego zapasu. Wybierając materac twardy 80×200 cm, postawmy na model mający 7 stref twardości, optymalny dla zdrowia kręgosłupa.

Kto powinien wybrać materac twardy 90×200?

Materac twardy 90×200 cm to standardowy rozmiar pojedynczego materaca dla dorosłej osoby. Sprawdzi się niemal w każdej sytuacji, dlatego będzie dobrym wyborem dla niezdecydowanych. Szukający twardego materaca użytkownicy o typowej budowie ciała mogą zdecydować się właśnie na materac twardy 90×200 cm.

Jaki twardy materac 100×200 wybrać?

Dobrą propozycją dla osoby o nieco większej wadze jest materac twardy 100×200 cm. Dodatkowa ilość wolnej przestrzeni gwarantuje bardziej komfortowy sen i efektywny relaks. Po materac twardy 100×200 cm mogą też sięgnąć osoby szczupłe, szukające rozwiązania wygodniejszego niż standardowe. Godne polecania są modele z kilkoma poziomami twardości, dzięki którym możemy zmieniać ją na bieżąco wedle własnego uznania.

Jak dobrać materac twardy 120×200?

Materac twardy 120×200 cm zadowoli wymagające osoby śpiące w pojedynkę, dla których zwiększona ilość wolnego miejsca stanowi gwarancję wygodnej zmiany pozycji czy bezproblemowego wstawania w nocy. Po materac twardy 120×200 cm powinny też sięgnąć osoby o większej masie ciała – twarde podłoże i ponadstandardowa szerokość to dla nich obietnica pełnego odprężenia, zdrowego kręgosłupa i naprawdę głębokiego snu. Dobierając konkretny model, kierujmy się nie tylko samą wagą, ale też m.in. wzrostem czy przyjmowaną podczas snu pozycją.

Jaki twardy materac 140×200 kupić do sypialni?

Materac twardy 140×200 cm to dobra propozycja dla pary o szczupłej budowie ciała – zapewnia minimalne 70 cm na osobę. Pamiętajmy, że w przypadku łóżka podwójnego warto zdecydować się na materac twardy 140x200 cm niwelujący drgania i falowanie, a co za tym idzie, pozwalający spać spokojnie pomimo ruchów drugiej osoby.

Dla kogo materac twardy 160×200 będzie odpowiedni?

Twardy materac 160x200 cm jest jednym z typowych wymiarów przeznaczonych do użytkowania w łóżku podwójnym. Ten uniwersalny rozmiar pasuje do wielu popularnych ram łóżek, będzie właściwy dla osób o typowej budowie ciała. Wybierając materac twardy 160×200 cm, nie zapomnij o dopasowaniu go do potrzeb obydwu partnerów.

Kto powinien zdecydować się na materac twardy 180×200?

Twardy materac 180×200 cm to duży materac do podwójnego łóżka, z którego z pewnością skorzystają osoby o większej wadze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby materac twardy 180×200 cm był użytkowany przez osobę śpiącą w pojedynkę. W obu przypadkach zapewni komfortową przestrzeń pozwalającą na wygodne obracanie się, wstawanie czy zmiany pozycji.

Dla kogo materac twardy będzie odpowiedni?

Twarde materace są zalecane w wielu przypadkach. Odpowiednio zastosowane, zagwarantują zdrowy i odprężający sen, niwelując ryzyko porannego bólu pleców i szyi, a także pogłębiania wad postawy. Kto wyśpi się najlepiej na twardym materacu?

Twardy materac dla osób o większej wadze

Osoby o większej wadze potrzebują stabilnego, wytrzymałego podłoża, które zapewni ich ciału solidne podparcie. Wzmocnione materace o podwyższonej twardości to odpowiedź na ich potrzeby – pozwalają ułożyć kręgosłup w jak najbardziej naturalny sposób oraz odciążyć mięśnie i stawy, by umożliwić ich pełną regenerację podczas snu. Szczególnie użytkownicy o wadze powyżej 100 kg powinni zdecydować się na twarde lub bardzo twarde podłoże – twardość materaca H5 zapewni bezpieczny i wygodny sen osobom ważącym ponad 140 kg. Pamiętajmy jednak, że pod uwagę należy brać także wzrost, ponieważ zależy od niego sposób, w jaki rozkłada się ciężar ciała. Osoby bardzo wysokie powinny wybrać materac mniej twardy, niż wskazuje na to ich waga.

Twardy materac dla osób preferujących takie podłoże

Podczas wyboru twardości materaca liczą się także nasze preferencje – tak po prostu! Trudno jednoznacznie określić, który materac jest wygodniejszy: twardy czy miękki. Jedni użytkownicy cenią sobie miękkość, lubią delikatnie zapadać się w podłoże i czuć specyficzne „otulenie”. Inni z kolei preferują sprężyste, odbojne, stawiające opór materace, dające solidne podparcie.

Twardy materac – zalecenia ortopedyczne

Zdarza się, że konieczność używania twardego materaca jest zaleceniem medycznym. Ortopeda może wskazać nam odpowiednią dla nas twardość, związaną z konkretnymi schorzeniami układu ruchu, często przyjmowaną pozycją podczas snu czy wadami postawy. Zazwyczaj twarde podłoże zalecane jest osobom śpiącym na brzuchu i użytkownikom z tzw. plecami okrągłymi. Przy skoliozie preferuje się podłoże dość twarde, ale jednocześnie o wysokiej elastyczności. Osoby śpiące w pozycji embrionalnej powinny raczej zdecydować się na materac z pianki termoelastycznej, a w przypadku snu na plecach kluczowe jest odciążenie ramion i bioder – jest to możliwe dzięki materacom z 7 strefami twardości.

Materace o podwyższonej twardości odpowiadają na potrzeby osób cięższych, cierpiących na niektóre wady postawy czy preferujących dość sztywne podłoże. Warto zdecydować się na model z 7 strefami twardości lub kilkoma poziomami twardości – te innowacyjne rozwiązania zapewniają maksymalne dopasowanie materaca do anatomicznych kształtów i indywidualnych potrzeb.