Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Poranki kojarzą Ci się z brakiem energii, złym samopoczuciem i chęcią ukrycia się w domu? Mimo, że Twój sen trwał odpowiednio długo, to nadal czujesz zmęczenie? Jeśli nie wiesz, co może być tego przyczyną, to warto przyjrzeć się swojemu materacowi. Jeżeli nie jest on dobrany do Twoich potrzeb konsekwencje mogą być naprawdę uciążliwe.

Objawy spania na nieodpowiednim materacu

Niektóre symptomy informujące, że podłoże, na którym wypoczywamy jest niewłaściwe, są widoczne od razu po przebudzeniu. W nocy trudno nam zasnąć, przewracamy się z boku na bok próbując znaleźć odpowiednią pozycję. Przez tę bezsenność rano czujemy się niewyspani i zmęczeni. Jesteśmy roztargnieni, mamy problemy z koncentracją oraz odczuwamy ciągły głód. Dodatkowo cały dzień mogą boleć nas plecy, okolice karku i możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe głowy. Niektórzy budzą się również z katarem. Jest to skutek nagromadzonych w materacu drobnoustrojów.

Skutki długotrwałego spania na złym podłożu

Spanie na niewłaściwym materacu przez kilka miesięcy może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia takimi jak przybranie na wadze, widoczne oznaki starzenia się organizmu, zwiększona liczba zmarszczek, problemy z cerą, ciągły katar. Dodatkowo obniża się produktywność i jakość funkcjonowania w ciągu dnia, co może wiązać się z problemami zawodowymi. Ciągła apatia oraz ogólne niezadowolenie z życia i zmniejszenie radości z codziennych zajęć skutkuje mało aktywnymi formami spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Ponadto można zaobserwować zmniejszenie libido oraz niechęć do uprawiania sportu czy też ogólny brak motywacji do podejmowania aktywności fizycznej. Nie wszyscy potrafią połączyć te dolegliwości ze źle dobranym podłożem, na którym wypoczywamy, a może być to pierwszy krok do zmiany naszego dotychczasowego samopoczucia.

Jak dobrać odpowiedni materac

Przede wszystkim musi być odpowiedni do naszej wagi i wzrostu, aby za bardzo się nie zapadał i prawidłowo podpierał całe nasze ciało. Twardość można dostosować do własnych preferencji. Na różnego rodzaju bóle pleców polecane są wyroby medyczne takie jak Sleepmed Premium Pluswspomagający proces rehabilitacji wad postawy czy też Sleepmed Hybrid Supreme – przeciwdziałający powstawaniu odleżyn.

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sen jest niezwykle istotny. Jednak mało kto wie, że nieodpowiedni materac może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Warto przyjrzeć się podłożu, na którym śpimy i zastanowić się czy nie warto go wymienić na takie, które zapewni nam idealny komfort odpoczynku.