Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Czym są materace VISCO?

To materace wykonane z pianki poliuretanowej VISCO. Jej inna nazwa, z którą można się często spotkać, to pianka Memory. Taka pianka pod wpływem temperatury oraz nacisku ciała dopasowuje się do jego kształtu i stanowi bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Nie została ona jednak stworzona specjalnie dla materacy. W latach 60-tych wynalazło ją NASA, jako supernowoczesny materiał do poduszek powietrznych statków kosmicznych. Następnie pianka VISCO znalazła zastosowanie w materacach szpitalnych, bo niezwykle skutecznie potrafi zapobiegać odleżynom u unieruchomionych osób. Teraz tę piankę można znaleźć również w bardzo nowoczesnych materacach termoelastycznych. Dzięki idealnemu dopasowaniu do ciała, pianka VISCO eliminuje ból pleców, regeneruje mięśnie, a nawet poprawia krążenie. Przy tych wszystkich zaletach, pianka termoelastyczna VISCO jest dodatkowo odporna na odkształcenia, dzięki czemu wykonany z niej materac może posłużyć na wiele lat. Wszystko dlatego, że pianka VISCO, gdy tylko wstajesz z łóżka lub zmieniasz pozycję, nie pozostaje ugięta, ale szybko wraca do swojej pierwotnej pozycji. Stąd też nazwa Memory, bo pianka VISCO „zapamiętuje” swój pierwotny kształt.

Jakie wyróżniamy rodzaje materacy VISCO?

Najbardziej typowe materace VISCO, to takie, w których znajduje się wyłącznie pianka termoelastyczna VISCO. Są one najbardziej przystępne cenowo, bo mają też najprostszą budowę. Kolejnym rodzajem są materace, w których znajduje się nie tylko pianka VISCO, ale też inne rodzaje pianek, na przykład wysokoelastyczna czy hybrydowa lub lateksowa. Takie materace są zazwyczaj droższe i mają dodatkowe zalety, na przykład lepszy nacisk punktowy, lepsze właściwości antybakteryjne czy lepszą wentylację. Ostatni typ materacy VISCO, to materace hybrydowe. W takim typie materacy na górze znajduje się pianka termoelastyczna VISCO, natomiast na dole znajdują się zapakowane w kieszenie sprężyny. Warstwa sprężyn pozwala zwiększyć wytrzymałość materaca, a także zamortyzować drgania w nim. Taki typ materaca często wybierają więc pary. Pod wpływem obciążanie materac nie ugina się i nie odkształca nawet przez wiele lat, a wzajemne ruchy partnerów nie są przez nich odczuwalne na łóżku. 

Materac VISCO - poznaj jego zalety i wady

Poznaj plusy i minusy posiadania takiego typu materaca i przekonaj się, czy pianka VISCO będzie na pewno dobrym wyborem dla Ciebie.

Zalety materacy z pianki VISCO:

 • Idealne podparcie kręgosłupa - pianka termoelastyczna VISCO bardzo dobrze podpiera kręgosłup na każdym jego odcinku. Eliminuje to ból pleców po nocy i zapobiega pogłębianiu się wad postawy.
 • Regeneracja mięśni - ten typ materaca pozwala też bardzo skutecznie regenerować mięśnie nawet podczas krótkiego snu.
 • Utrzymanie prawidłowego krążenia
 •  pianka VISCO równomiernie uciska ciało i pozwala uniknąć tego, co czasem powodują inne materace - silniejszego ucisku w jednym miejscu, skutkującego opuchnięciami czy drętwieniem ciała. Dzięki temu ten rodzaj pianki skutecznie pobudza krążenie i zapobiega zastojom limfy.
 • Utrzymanie stałej temperatury ciała - przez pobudzanie krążenia, pianka VISCO pozwala też zachować ciepło ciała w trakcie snu. 
 • Wytrzymałość - pianka termoelastyczna VISCO jest bardzo wytrzymała i bardzo elastyczna. Oznacza to, że nie zmienia swoich właściwości nawet przy dużym obciążeniu. Dzięki temu posłuży Ci na wiele lat.
 • Wysoka przewiewność - struktura takiej pianki w materacu zapewnia jej bardzo wysoką przewiewność. Dzięki temu nie rozwijają się w niej tak łatwo grzyby i roztocza, ani nie gromadzi wilgoć.

Wady materaca z pianki VISCO:

 • Podwyższenie temperatury ciała  - może to być nie tylko zaletą, ale również wadą. Przy częstym poceniu w nocy oraz uderzeniach gorąca, pianka VISCO może je nasilać.
 • Cena - koszt takiego materaca, w którym jest pianka VISCO, jest przeważnie wyższy od ceny materaca wykonanego z innej pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej czy materaca sprężynowego.

Dla kogo materace z pianki termoelastycznej VISCO będą najlepsze?

Taki typ materaca eksperci od zdrowego snu polecają przede wszystkim:

 • Osobom z problemami z kręgosłupem - a także osobom z wadami postawy czy bólami pleców, spowodowanymi pracą przez wiele godzin w nieprawidłowej pozycji. Dzięki równomiernemu uciskowi kręgosłupa, pianka termoelastyczna VISCO eliminuje wszelkie napięcia mięśni czy przeciążenia w tej okolicy.
 • Osobom, które marzną w nocy - dzięki pobudzaniu krążenia i równomiernemu uciskaniu ciała, materace termoelastyczne z pianki VISCO dobrze utrzymują ciepło ciała. Dlatego są idealnym wyborem dla osób, które często marzną w nocy i rano budzą się z lodowatymi stopami.
 • Starszym osobom - to idealny materac dla seniorów, bo pianka termoelastyczna VISCO pobudza krążenie, zapobiega bólom mięśni i perfekcyjnie podtrzymuje kręgosłup w trakcie snu. 
 • Osobom unieruchomionym - taki materac może być stosowany jako materac przeciwodleżynowy, oczywiście pod warunkiem, że posiada specjalne certyfikaty, które potwierdzają, że jest on materacem medycznym.
 •  Alergikom, osobom z wrażliwą skórą - dla takich osób najlepszym typem materaca jest materac lateksowy. Materac termoelastyczny także charakteryzuje się jednak wysoką przewiewnością oraz wolniej gromadzi wilgoć, przez co pozwala skutecznie uniknąć nasilania się alergii.

W jakich rozmiarach dostępne są materace VISCO?

Materace z pianki VISCO są dostępne we wszystkich standardowych rozmiarach. Długość takich materacy zazwyczaj wynosi około 200 cm, natomiast szerokość waha się w najwęższym typie materaca od 80 cm, aż po 160 cm. To najszerszy możliwy materac na rynku. Poniżej znajdują się wskazówki, dla kogo poszczególne rozmiary materacy będą najlepsze:

Dla kogo materac VISCO 80x200?

Materac visco 80x200 to idealny rodzaj materaca dla jednej osoby albo do pokoju nastolatka. Zazwyczaj jest on polecany osobom o drobnej sylwetce. Materace visco 80x200 są najlepszym rozwiązaniem w przypadku wąskiego łóżka do małej sypialni, gdzie większy materac może okazać się niefunkcjonalny.

Kto powinien wybrać materac VISCO 90x200?

Takie wymiary materaca są jednymi z najbardziej klasycznych. Materac 90x200 jest polecany dla jednej osoby o standardowych rozmiarach ciała. Osobom o większych sylwetkach, które śpią same, jest za to polecany materac visco 100x200 cm. Materace visco 90x200 cm mogą okazać się wtedy za mało komfortowe. W takim standardowym rozmiarze znajdziesz materac Hilding Rumba. To materac o średnim stopniu twardości. Pianka termoelastyczna VISCO została w nim wzmocniona pianką Velvet Touch. Jest on dostępny z dwoma pokrowcami do wyboru - Elips, z miękkiej tkaniny, która idealnie dopasowuje się do kształtu ciała oraz Velur, który likwiduje roztocza i zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni we wnętrzu materaca. 

Jaki materac VISCO 100x200 wybrać?

To materac dla osoby, która potrzebuje więcej miejsca w łóżka. Przy wyższej masie ciała, dobrze zdecydować się na materac visco 100X200 cm o wyższym stopniu twardości. Takie materace visco 100x200 będą lepiej podtrzymywały ciało podczas snu.

Jak dobrać materac VISCO 120x200?

Materac 120x200 cm to największy możliwy materac do łóżka jednoosobowego, ale takiego królewskich rozmiarów. Mogą na nim teoretycznie spać też dwie osoby, ale wtedy, gdy są bardzo drobne. Jeśli wybierasz materac dużo szerszy niż standardowy do swojej sylwetki, dobrze, aby miał wiele stref twardości. Wtedy, niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpisz, materace visco 120x200 będą równomiernie podpierały ciało podczas snu.

Idealnym typem takiego materaca jest Hilding Makarena. Gwarantuje on:

 • aż siedem stref twardości.
 • dwie twardości - to materac dwustronny, co oznacza, że z obu stron ma dwie różne twardości. 
 • dodatek pianek Flexifoam i lateksowej.

Jaki materac VISCO 140x200 kupić do sypialni?

Materac visco 140x200 to tak zwany materac przejściowy. Może być stosowany zarówno do łóżek pojedynczych dla wymagających osób, które śpią w obszernych łóżkach kontynentalnych, jak i dla partnerów o niewielkich sylwetkach. To dobry materac do wąskiego łóżka dwuosobowego do niewielkiej sypialni. Materace visco 140x200 cm mogą być za małe dla większych partnerów.

Dla kogo materac VISCO 160x200 będzie odpowiedni?

To standardowy rozmiar materaca do tak zwanych łóżek małżeńskich, czyli dla partnerów. Materac visco 160x200 cm jest polecany zwłaszcza parom, które nie „rozpychają się” w łóżku i mają standardowe rozmiary sylwetek. Materace visco 160x200 cm są też polecane do sypialni, która nie ma zbyt dużo wolnego miejsca.

Kto powinien zdecydować się na materac VISCO 180x200?

Materac visco 180x200 jest idealny dla partnerów o większych sylwetkach, chcących komfortowo spać i nie wchodzić sobie w nocy w „paradę”. Taki typ materaca jest jednak polecany też drobniejszym partnerom, którzy lubią mieć dużo przestrzeni dla siebie w łóżku i czuć się bardziej, jakby mieli połączone ze sobą dwa łóżka pojedyncze, niż jedno podwójne. Materace visco 180x200 zapewnią im wtedy większy komfort. Idealny materacem dla par o większych sylwetkach jest materac hybrydowy Hilding Electro. To bardzo wytrzymały materac o zwiększonej twardości, którą gwarantuje dodatek sizalu. Ma on też aż sześć stref twardości, dlatego niezwykle łatwo dopasować go do indywidualnych potrzeb partnerów. Ma on też sprężyny multipocket, które zapewniają dużą wytrzymałość. Oto, co jeszcze ma ten materac:

 • dodatek lateksu, który zwiększa elastyczność materaca i nadaje ciału uczucie unoszenia.
 • piankę Fusion - to pianka hybrydowa, która daje materacowi aż 7 stref twardości, które pozwalają idealnie podeprzeć kręgosłup i ciało we wszystkich jego partiach.
 • piankę wysokoelastyczną - która ogranicza podatność materaca na odkształcenia
 • 15 lat gwarancji - właśnie przez tyle lat masz pewność, że materac zachowa swoje właściwości.

Twardość materacy VISCO – jaki stopień wybrać?

Do wyboru masz cztery stopnie twardości materaca. W poniższym przewodniku znajdziesz informacje, dla kogo jaka twardość jest najlepsza.

H1

To najbardziej miękki materac. Zazwyczaj jest on polecany osobom o smukłej sylwetce, bo twardszy materac może niekomfortowo uciskać ich ciało w trakcie snu. Na taką twardość mogą się zdecydować jednak wszystkie osoby, które lubią przyjemnie zapadać się w łóżku podczas snu.

H2

W ten sposób jest oznaczany materac o średnim stopniu twardości. Średniotwarde materace są uznawane za najbardziej uniwersalne, co oznacza, że w badaniach większość osób uznaje taką twardość materaca za najbardziej komfortową.  Są one przede wszystkim polecane parom oraz dzieciom. W przypadku dzieci taka twardość ma też istotny walor zdrowotny. Twardsze materace nie są polecane dzieciom, bo mogą zbyt mocno uciskać ciało i powodować u nich ból mięśni rano po przebudzeniu. Bardziej miękki materac nie będzie również dobrym rozwiązaniem, bo kręgosłup dziecka wymaga solidnego podparcia, aby uniknąć powstawania wad postawy.

H3

Oznacza już wyższą twardość materaca. Taki materac jest polecany zwłaszcza osobom powyżej 80 kilogramów. Wyższa twardość jest wtedy konieczna, aby lepiej podtrzymać kręgosłup, a także dlatego, aby materac był bardziej wytrzymały. Taki materac rzadko jest wykonany z samej pianki termoelastycznej, podobnie jak materac o najwyższej twardości H4. Pianka termoelastyczna VISCO jest wzmocniona dodatkiem włókien kokosowych czy filcowych, które są naturalnie twarde.

H4

To materac o najwyższym stopniu twardości na rynku. Taka twardość jest polecana osobom powyżej 100 kg, aby dobrze podtrzymać ich kręgosłup. Jednak również mogą oczywiście na takim materacu spać wszystkie osoby, które lubią twarde podłoże oraz poczucie, że materac nie ugina się pod ciężarem ich ciała. To też idealna twardość materaca dla par o wyższej wadze ciała. Pianka termoelastyczna VISCO najlepiej wtedy podtrzymuje kręgosłupy obu partnerów.