Materac to spora inwestycja w komfortowy sen i wysoki poziom higieny w sypialni. Warto zapoznać się ze wszelkimi sugestiami dotyczącymi pielęgnacji, aby cieszyć się jego walorami przez długi czas od daty zakupu. Oto podstawowe aspekty dbania o materac.

Dlaczego dbanie o materac jest tak istotne?

Materac to tak naprawdę najważniejszy element łóżka. Inwestując w jeden z nich warto zwracać uwagę, aby okres gwarancji był jak najdłuższy. Jednak, aby korzystać z oferowanej gwarancji, trzeba ściśle przestrzegać instrukcji użytkowania modelu, która dołączana jest do każdego zakupu. Materac, który jest źle użytkowany bądź nieprawidłowo pielęgnowany może bardzo szybko stracić swoje właściwości, szczególnie wszelkie antyalergiczne modele. Zapoznanie się z informacjami dotyczącymi materaca od producenta to podstawa.

Warto skupić się na wnętrzu materaca...

Wnętrze materaca, to miejsce gdzie gromadzi się najwięcej szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak kurz, pleśń, roztocza czy bakterie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najczęściej (najlepiej raz w tygodniu) go wietrzyć. Nie trzeba od razu wystawiać go na balkon lub ogród - wystarczy ściągnięcie całej pościeli i pokrowca oraz szerokie otworzenie okien. Pozwoli to na odparowanie całej zalegającej wilgoci, a także polepszy jakość powietrza w sypialni. Jest to podwójna korzyść, która z pewnością także przełoży się na poprawę zdrowia użytkowników. Robiąc to warto pamiętać o równym rozłożeniu pokrowca, aby także on miał dostęp do świeżego powietrza. Zdecydowana większość ściągalnych pokrowców nadaje się do regularnego prania w pralce - istotne jest jednak sprawdzenie maksymalnej temperatury w instrukcji, aby nie zniszczyć występujących w nim włókien. Dobrym nawykiem jest także regularne (kilka razy w roku) odwracanie materaca na drugą stronę tak, aby nie powstawały żadne zapadnięcia, a bakterie nie gromadziły się w jednym miejscu.

Jak przedłużyć użytkowanie materaca?

Może się to wydawać błahe, jednak bardzo istotne jest pamiętanie o czyszczeniu materaca z plam jak najszybciej po ich pojawieniu. Pozwoli to ograniczyć dostęp bakterii do jego głębszych warstw. Przy okazji odkurzania sypialni, warto także delikatnie odkurzyć materac i pokrowiec ze wszelkich okruchów oraz kurzu - szczególnie jeżeli użytkownik pozwala sobie na konsumowanie posiłków w łóżku (czego powinno się oczywiście unikać). W przypadku dbania o produkt, do którego mają dostęp dzieci trzeba pamiętać o kategorycznym zakazie skakania po łóżku. Może zniszczyć to występujące w nim sprężyny bądź pianki - szczególnie te termoelastyczne. Dobrą inwestycją, która z pewnością wydłuży użytkowanie produktu o kilka lat jest zastosowanie materaca nawierzchniowego, który ochroni główny materac przed wszelkimi plamami, zagnieceniami i otarciami. Każdy z nich jest zdecydowanie łatwy w czyszczeniu, praniu oraz przechowywaniu.

Są to najważniejsze czynności, jakich powinno się pilnować posiadając materac. Trzeba pamiętać, że łóżko to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia, dlatego świeży i czysty materac to podstawa naszego zdrowia. Dodatkowo, troska pozwoli wydłużyć jego żywotność o kilka długich lat.