Materace miękkie

Materace miękkie to takie, których stopień twardości określa się jako H1. Sprawdzą się one przede wszystkim w przypadku użytkowników o masie ciała wynoszącej mniej niż 60 kg. Należy jednak pamiętać, że ta cecha jest odczuwana bardzo subiektywnie i hasło “materac miękki” dla każdego może znaczyć zupełnie co innego.

Przeprowadzone na materacach miękkich testy i badania wykazały, że do granicy ciężaru 60 kg ich powierzchnia wciąż dostosowuje się do kształtu sylwetki i odpowiednio ją podpiera, gwarantując optymalny, lekko łukowaty kształt kręgosłupa. Dla ważących więcej materac miękki może być zbyt elastyczny i powodować, że ciało będzie zapadało się do jego wnętrza - nie tylko jest to niewygodne, ale również niebezpieczne. Taka pozycja bardzo często prowadzi bowiem do bólów odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Jednak materac miękki dla osób o odpowiedniej budowie będzie idealnym rozwiązaniem, które zapewni im optymalne warunki wypoczynku i pozwoli na osiągnięcie zdrowego i komfortowego snu, a także na zregenerowanie się organizmu, przede wszystkim mięśni podtrzymujących w ciągu dnia kręgosłup. Miękki materac sprawdzi się również w przypadku łóżek dziecięcych - jego parametry będą dobrze współpracowały z sylwetką najmłodszych i pomogą mu w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Do wypełnienia materacy miękkich najczęściej używa się wkładów sprężynowych, zwłaszcza odmiany kieszeniowej oraz pianek poliuretanowych. Niektóre dostępne na rynku materace miękkie łączą w sobie oba rodzaje wypełnień, dzięki czemu zapewniają optymalne warunki wypoczynku, które odpowiada na wszystkie potrzeby użytkowników. Aby materac miękki naprawdę dokładnie stabilizował ciało, często wyposaża się go w system zróżnicowanych stref twardości - każda z nich podpiera sylwetkę w nieco inny, dostosowany do potrzeb poszczególnych jej odcinków sposób. Ten podział w połączeniu z elastycznością punktową miękkich materacy sprawia, że bardzo dobrze współpracują one z sylwetką użytkownika i zapewniają jej doskonałe podparcie.

Materace miękkie

Materace miękkie to modele wkładów dedykowane osobom o niewielkiej masie i drobnej sylwetce. Prezentowane w tej kategorii materace charakteryzują się dużym stopniem elastyczności, a zarazem zdolnością wzmacniania sylwetki w jej najbardziej newralgicznych punktach. Wybrane modele zapewnią odpowiedni komfort snu osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa i stawów.

Wybór idealnego stopnia twardości materaca może okazać się sporym wyzwaniem. Jest kwestią indywidualnych preferencji, potrzeb i stanu zdrowia danej osoby. Nie istnieje jedna, idealna wartość tego parametru, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Chcesz upewnić się, że miękki materac jest dla Ciebie odpowiedni? To idealne miejsce dla Ciebie! Przeczytaj i poznaj fakty na temat miękkiego podłoża do spania.

Oznaczenie miękkich materacy

Typowo miękkie materace oznaczone są symbolem H1. Te średnio miękkie z kolei opisuje się jako H2. Litera H stanowi skrót od angielskiego słowa “hardness”. H1 to modele przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza wartości 60 kg. Czasem wskazuje się też limit wzrostu, który wynosi 170 cm. Gdy waga wykracza ponad 60 kg, ale nie jest wyższa niż 80 kg, można rozważyć zakup modelu oznaczonego jako H2.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie są to sztywne wytyczne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Z reguły jednak cięższe i wyższe osoby po prostu nie czują się dobrze na takim podłożu do spania. Wynika to z tego, że siła nacisku ich ciała na taki miękki materac nie rozkłada się równomiernie.

Kolejne symbole - H3 i H4, oznaczają materace twarde. Stanowią przeciwieństwo miękkich modeli, a osoby o niskiej wadze raczej nie powinny ich wybierać. Są sztywne i mogą wywoływać u szczupłych osób dyskomfort.

Warto mieć jednak świadomość, że oznaczenia te oznaczają nieco inny, rzeczywisty stopień twardości u różnych producentów. Dlatego bardzo często podkreśla się to, że jeśli jest to możliwe, warto przetestować osobiście dany model przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego zakupie.

Materace miękkie - charakterystyka

Materace miękkie charakteryzują się pewnymi specyficznymi cechami, które wpływają na ich wsparcie dla ciała i wygodę. Jakie właściwości warto podkreślić?

  • Miękka powierzchnia - dostosowuje się precyzyjnie do kształtu ciała podczas snu. Zapewnia komfort i przyjemność podczas przebywania w łóżku.
  • Równomierny rozkład - ciężar ciała jest równo rozłożony, a punkty nacisku na ciało są zredukowane do absolutnego minimum.
  • Elastyczność - miękkie podłoże do spania zawsze będzie charakteryzowało się większą elastycznością niż twarde.
  • Brak sztywności - miękki materac eliminuje sztywność spotykaną w przypadku twardych modeli. Jest to ważne dla osób, które dla dobrego samopoczucia potrzebują sprężystości i amortyzacji ruchów.
  • Komfort w pozycji na boku - na miękki podłożu zniwelowane jest powstawanie punktów nacisku wywołujących dyskomfort.
  • Redukcja bólu - przy niektórych problemach z funkcjonowaniem układu ruchu, spanie na miękkim podłożu może zminimalizować uciążliwość schorzenia.

Warto pamiętać, że właściwości różnią się nie tylko w zależności od stopnia twardości wypełnienia, ale również od jego typu. Nieco inne odczucia wiążą się z korzystaniem z miękkiego piankowego materaca niż ze snem na miękkim podłożu sprężynowym typu multipocket.

Jakie są zalety i wady miękkich materacy?

Za co cenione są miękkie materace? Przede wszystkim gwarantują wygodę. Ich użytkownicy czasem wskazują na to, że kładąc się do łóżka, mają wrażenie, jakby zapadali się w chmurkę. Delikatne osiadanie materaca sprzyja relaksowi i rozluźnieniu. Miękkość wypełnienia skutecznie redukuje nadmierny nacisk na newralgiczne punkty na ciele.

Miękkie materace charakteryzują się skutecznym absorbowaniem ruchu. Niektóre pary śpiące w jednym łóżku cenią je właśnie za to, że zmiany pozycji przez drugą osobę nie powodują wzajemnego wybudzania się. Z wszystkich tych zalet można czerpać korzyści wówczas, gdy materac jest dobrze dopasowany do potrzeb użytkownika.

Jednak miękkie materace mają również pewne wady. Mogą charakteryzować się niedostatecznym stopniem stabilności i brakiem pełnego wsparcia dla kręgosłupa. Nieprawidłowe, nieergonomiczne ułożenie to potencjalna przyczyna bólu pleców. Miękki wkład zapada się pod ciężarem. Dla wielu osób może to stanowić ogromny dyskomfort związany z problemami ze wstawaniem i zmienianiem pozycji.

Kto powinien zdecydować się na miękkie podłoże do spania?

Istnieje kilka grup osób, które z pewnością skorzystają na zakupie miękkiego materaca.

  • Osoby śpiące na boku - zbyt twarde podłoże w tej pozycji powoduje nadmierny nacisk na ramiona i biodra. Miękkie podłoże niweluje ten problem i zapewnia komfortowe podparcie.
  • Seniorzy - jeśli seniorzy nie mają nadmiernych problemów z mobilnością i wstawaniem, a ich waga jest niska, mogą wybrać miękki materac. Z pewnością takie rozwiązanie będzie sprzyjało utrzymaniu stawów w należytej kondycji.
  • Osoby z bólami kręgosłupa - niektóre osoby odczuwają ulgę na miękkim podłożu, które dostosowuje się precyzyjnie do kształtu ciała.
  • Osoby, które cenią wygodę - komfort i miękkość to priorytet dla niektórych osób. Wówczas miękkie podłoże to strzał w dziesiątkę.
  • Dzieci - miękkie materace są odpowiednie dla dzieci i młodzieży ze względu na ich niską wagę.
  • Osoby mające problem z krążeniem - dzięki redukcji nacisku, krążenie krwi w organizmie jest niezakłócone.

Jeśli rozważasz zakup miękkiego materaca, wybierz ten, który pasuje do Twojego wzrostu i wagi. Pamiętaj o zwróceniu uwagi na typ wypełnienia i inne aspekty wpływające na funkcjonalność produktu. Wymiary, typ pokrowca i jakość wykonania mają ogromne znaczenie i determinują to czy inwestycja okaże się udana.

  • DARMOWA DOSTAWA

    bez ograniczeń

  • SZYBKA WYSYŁKA

    nawet w 1 dzień!

  • BEZPIECZNE TRANSAKCJE

    kupuj bez obaw

  • 30 DNI NA ZWROT

    bez pośpiechu