Jaki materac do łóżka warto kupić?

Zastanawiasz się, jaki wybrać materac do łóżka? Na pewno musi być wygodny, to podstawa. Powinien też dobre zadbać o twój kręgosłup, mięśnie i stawy.

Materac HildingRumba

Najpopularniejsze rodzaje materaców

Materace sprężynowe znane są od dawna. Niegdyś były jedynymi dostępnymi w sprzedaży materacami. Dziś wybór jest większy, a sama nazwa materac sprężynowy też nie jest jednoznaczna. Materace sprężynowe dzielą się bowiem na bonellowe i kieszeniowe, przy czym te ostatnie na zwykłe i multipocket. Materace sprężynowe uważane są za twarde lub średniotwarde.

Materace bonellowe to klasyka – wszystkie sprężyny są ze sobą połączone. Taki materac zapewnia dobre podparcie, jednak nie nadaje się do małżeńskiego łóżka. Nacisk na jedną sprężynę wprawia w ruch wszystkie, w efekcie, jeśli jedna osoba zmieni pozycję, druga odczuje kołysanie materaca.

Materace kieszeniowe to zupełnie inna odmiana materaców sprężynowych. Tutaj każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce, stąd nazwa. Nacisk na jedną sprężynę nie ma wpływu na pozostałe. Taki materac jest bardziej elastyczny i zapewnia lepsze podparcie. Nadaje się nie tylko dla jednej, ale i dla dwóch osób. Materace multipocket to odmiana materaców kieszeniowych o większej i gęściej rozmieszczonej liczbie sprężyn. To materace gwarantujące bardzo dużą wygodę i dobre podparcie dla kręgosłupa.

Materace piankowe nie mają sprężyn, o ich elastyczności decyduje gęstość i rodzaj pianki. Za najlepsze uznaje się materace wysokoelastyczne i termoelastyczne. Te ostatnie nazywane są materacami z pamięcią lub materacami memory, ponieważ „pamiętają” kształt ciała swojego właściciela i dobrze się do niego dopasowują. Poleca się je osobom z bólami kręgosłupa oraz cierpiącymi na bezsenność. Dobrze i szybko dopasowujący się materac ma być gwarancją szybszego zasypiania. W sprzedaży jest bardzo dużo materaców z pianki poliuretanowej, jednak trzeba do nich podejść ostrożnie. Tylko pianka o wysokiej gęstości zasługuje na uwagę. Tanie materace z pianki poliuretanowej o niskiej gęstości nie posłużą długo. Materace piankowe zalicza się do kategorii materaców miękkich i średnio miękkich.

Materace lateksowe to kompromis między materacami sprężynowymi i piankowymi. Od piankowych są wyraźnie twardsze, od sprężynowych bardziej miękkie. Za dobrej jakości uważa się te materace, które mają przynajmniej 20% czystego lateksu, przy czym te najlepsze mają go nawet 80%. Materace lateksowe nie grzeją, to dobry wybór na lato i dla osób, które lubią chłodne sypialnie. Ponadto warto pamiętać, że materace lateksowe uważane są za antybakteryjne i antyalergiczne. Dobrze sprawdzają się w przypadku osób uczulonych na kurz i roztocza.

Jakie parametry są kluczowe przy zakupie materaca?

Twardość materaca wpływa nie tylko na wygodę w czasie snu, ale przede wszystkim na jakość podparcia dla kręgosłupa, mięśni i stawów. Nieprawdą jest, że im twardszy materac, tym lepszy. Zastanawiając się, jaki materac do łóżka warto kupić, trzeba wziąć pod uwagę ciężar ciała. Im większy – tym twardszy powinien być materac. Chodzi o to, żeby materac uginał się pod ciężarem ciała, dobrze do niego dopasowując i utrzymując kręgosłup w linii prostej lub w kształcie wydłużonego S w zależności od pozycji, jaką się przyjmuje w czasie snu. Jednocześnie materac musi się na tyle ugiąć, by plecy na nim swobodnie leżały na całej długości. Jeśli po przyjęciu pozycji na wznak i wyprostowaniu nóg można swobodnie wsunąć dłonie pod plecy na wysokości brzucha, to znaczy, że materac jest za twardy. Jeśli jednak środkowa część ciała na wysokości bioder opada w dół, to znak, że materac jest zbyt miękki.

Elastyczność materaca bezpośrednio wpływa na to, co nazywamy wygodą. Materac powinien dobrze dopasowywać się do kształtu ciała i szybko wracać do pierwotnej postaci, kiedy nikt na nim nie leży. Dobre dopasowanie ważne jest w szczególności dla osób, które lubią spać na boku. Materac powinien dopasować się do krzywizny ciała, uwzględniając wystające biodro. Jeśli wyczuwalny jest na nie jakikolwiek nacisk, trzeba poszukać innego materaca. Do spania na boku poleca się szczególnie materace termoelastyczne i wysokoelastyczne.

Jaki materac do łóżka wybrać?

Rozmiar powinien pasować do rozmiaru ramy łóżka. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie wyboru, mamy bardzo dużo możliwości. Najwęższe materace mają 70 cm szerokości, ale w przypadku łóżek jednoosobowych poleca się je tylko dla dzieci. Tak wąskie materace mogą się sprawdzić jako dwa osobne do podwójnego łóżka. Jednak w przypadku łóżka małżeńskiego warto dodać te 20 cm i wybrać jeden materac 160 cm lub dwa po 80 cm, ewentualnie bardzo szeroki materac 220 cm. Powód? To właśnie w tych rozmiarach oferowana jest większość kompletów pościeli.

Własne preferencje nie powinny być odstawione na bok. Jeśli lubimy spać na miękkim, to dlaczego mamy się oszukiwać, że tak nie jest? Osoby o dużej wadze, które wolą miękkie materace, powinny poszukać kompromisu. Dobrym wyborem będzie materac typu multipack, który dzięki zwiększonej liczbie sprężyn charakteryzuje się większą elastycznością i lepszym podparciem w okolicach bioder i barków. Jeśli takie rozwiązanie nie będzie zadowalające można kupić dobrej jakości materac wysokoelastyczny lub termoelastyczny.

Cena na pewno nie powinna być jedynym kryterium doboru materaca, ale może być podpowiedzią. Materac, który kusi niewysoką ceną, prawdopodobnie kryje w sobie niskiej jakości wypełnienie i nie posłuży więcej niż dwa lata. Później straci swoją elastyczność i będzie się nadawał tylko do wyrzucenia. Materac z górnej półki to zapewne Rolls Royce w swojej klasie, ale czy na pewno go potrzebujemy? Na te najdroższe i najlepsze jakości materace powinny patrzeć przede wszystkim osoby borykające się z problemami z kręgosłupem i stawami, a także cierpiące na chroniczną bezsenność. Większość ludzi dobrze się wyśpi na materacu, który nie będzie ani bardzo tani, ani bardzo drogi. Oczywiście pod warunkiem, że wybiorą zgodnie ze swoimi potrzebami. Nikt nie odpowie na pytanie: jaki najlepszy materac do łóżka kupić. To decyzja, którą ostatecznie trzeba podjąć samodzielnie.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Jak dbać o materac, by służył dłużej? 

Materace termoelastyczne – fakty i mity. 

Zakup materaca przez internet – czy warto? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl