Podczas poszukiwań idealnego materaca do swojej sypialni najczęściej zwraca się uwagę na dwa parametry: jakość wykonania oraz wygodę. Dobry wkład powinien zapewniać komfort snu, a ponadto dbać o zdrowie kręgosłupa. W jaki sposób określić odpowiednią twardość materaca, dopasowaną do wagi i sylwetki? Czym się kierować przy jego wyborze?
Jak dobrać twardość materaca?
Szerokie oferty sklepów sprawiają, że klienci mogą przyjrzeć się wielu materacom zróżnicowanym pod kątem stopnia twardości powierzchni. Aby nie zagubić się w specyfikacji poszczególnych wkładów, warto poznać zasadę ułatwiającą wybór produktu odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Podczas zakupu materaca, trzeba zastanowić się nad subiektywnym odczuciem komfortu, pozycją w jakiej najczęściej śpimy, a także stanem zdrowia kręgosłupa. Pomocny z pewnością okaże się prosty sposób określenia optymalnej twardości materaca, nazywany często “testem dłoni”. Można go wykonać podczas wizyty w salonie stacjonarnym, poprzez położenie się na wybranym wkładzie, a następnie wsunięcie pod plecy płasko ułożonej dłoni (najlepiej na wysokości krzyża). Jeśli zauważysz, że ręka wsuwa się pod kręgosłup zbyt lekko, oznacza to, że materac jest zbyt twardy, zaś wyraźnie wyczuwalny opór sygnalizuje nadmierną miękkość wkładu. Dodatkowo, w czasie przeprowadzania tego typu testu, wskazana jest ocena innej osoby, która sprawdzi, czy kręgosłup układa się w linię prostą (gdy tak nie jest i zauważalne są wyraźne wygięcia, warto wypróbować kolejny model).
Klasyfikacja materacy
Obecnie producenci proponują klientom wybór wysokiej klasy materacy, charakteryzujących się konkretnymi stopniami twardości. Oznaczenia umieszczone w opisie produktu pozwalają wyselekcjonować najlepsze modele. Najważniejsze informacje o wkładzie zawierają oznaczenia, składające się z dużej litery H oraz cyfry (im jest ona wyższa, tym konkretny model materaca jest twardszy). Według przyjętej skali, wyróżnia się następujące objaśnienia skrótów:
-
H1 - widnieje na materacach dedykowanym osobom o drobnej sylwetce, których waga nie przekracza 60 kg;
-
H2 (średni) - to twardość uniwersalna, preferowana dla użytkowników o wadze mieszczącej się w granicach od 60 do 80 kg;
-
H3 (twardy) - cechuje materace mogące zapewnić komfort snu osobom ważącym od 80 do 100 kg;
-
H4 (bardzo twardy) - umieszczany jest na materacach dla osób tęgich i otyłych, których masa wynosi ponad 100 kg;
Twardość materaca a waga
Powyższa klasyfikacja materacy stanowi przydatną wskazówkę dla osób poszukujących idealnie dopasowanego pod względem twardości wkładu do łóżka. Niejednokrotnie zdarza się jednak tak, że odczucia dotyczące komfortu podparcia sylwetki są różne w obrębie testowania tego samego produktu. W praktyce najlepiej samemu wypróbować konkretny materac lub skorzystać z pomocy profesjonalistów w sklepie internetowym. Istotne jest to, aby powierzchnia materaca we właściwy sposób utrzymywała masę ciała, a jednocześnie przystosowywała się do anatomicznych kształtów kręgosłupa. Oprócz wagi, warto dodatkowo uwzględnić wzrost przyszłego użytkownika, ponieważ na uginanie się struktury materaca wpływa także rozłożenie się ciężaru w stosunku do całego podłoża. Przykładowo, waga osoby wysokiej będzie wywierać punktowy nacisk na materac zdecydowanie inaczej, niż ma to miejsce w przypadku osoby niskiej. Ponadto, istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej twardości w sytuacji, gdy na materacu mają spać dwie osoby. W takim przypadku należy uwzględnić różnice wagi pomiędzy partnerami lub zdecydować się na zakup oddzielnych materacy o różnej twardości, lecz równych pod względem wysokości.
Materac twardy - dla kogo?
Modele zaliczane do materacy twardych są polecane wszystkim tym, którzy nie mają problemów ze schorzeniami kręgosłupa czy porannym zesztywnieniem karku. Najczęściej wkłady tego rodzaju wybierają osoby w młodym wieku oraz te o wadze mieszczącej się w przedziale od 90 do 100 kg. Twarde podłoża charakteryzują się niewielką strefą ugięcia i nie są szczególnie elastyczne. Producenci dbają o to, by uzupełniać je dodatkowymi komponentami, takimi jak mata kokosowa. Wkłady o twardej powierzchni mogą powodować ucisk naczyń krwionośnych oraz cierpnięcie kończyn, dlatego też nie są wskazane dla cierpiących na chorobę wieńcową lub problemy z krążeniem. Co równie istotne, wkłady te nie zapewnią dostatecznego komfortu osobom starszym oraz miłośnikom przyjemnego otulenia przez materac podczas snu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt twarde wkłady mogą z czasem przyczynić się do powstawania trwałych skrzywień kręgosłupa.
Specyfika miękkich materacy
W porównaniu do modeli twardych materace miękkie są zdecydowanie częściej wybierane przez osoby szczupłe oraz te, lubiące odczuwać przyjemne wrażenie zapadania się w powierzchnię wkładu. Do tej kategorii zaliczają się między innymi materace termoelastyczne, lateksowe, piankowe oraz wysokoelastyczne. Nowoczesne modele pozwalają uzyskać optymalny poziom komfortu, a zarazem utrzymywać poziomą linię kręgosłupa przez całą noc. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że bardzo miękki materac może spowodować szkodliwe dla zdrowia układu kostnego wyginanie się sylwetki. Brak wsparcia anatomicznych kształtów ciała stwarza także szansę jednostronnego nacisku na mięśnie, a w konsekwencji ściśnięcie przestrzeni występujących pomiędzy dyskami w kręgosłupie. Niestabilna powierzchnia materaca może spowodować również kłopoty ze znalezieniem optymalnej pozycji do snu.
Z myślą o komforcie snu
W podjęciu decyzji o wyborze materaca spełniającego oczekiwania przychodzą producenci oferujący modele wkładów o innowacyjnych właściwościach. Mowa tutaj głównie o materacach, które nie są zaliczane ani do wkładów miękkich, ani twardych, lecz zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każdy użytkownik mógł samodzielnie dopasować ułożenie poszczególnych komponentów (dzięki możliwości przekładania pianki na drugą stronę wkładu). Tego typu modele wyróżniają się spośród innych, dostępnych na rynku produktów, specjalnymi strefami twardości, do których zalicza się: optymalną podporę dla głowy, strefę wysokiego komfortu, a także odcinki gwarantujące efektywne podparcie lędźwi, bioder ud, łydek oraz stóp. Podział ten sprawia, że wybrane części materaca cechują się zmienną wypornością, skupioną wokół optymalnego podtrzymywanie konkretnych partii ciała. W konsekwencji, powierzchnia wkładu przystosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, bez względu na to, w jakiej pozycji ułożysz się do snu. Co równie ważne, strefy twardości skutecznie odciążają najbardziej newralgiczne punkty sylwetki, skutecznie niwelując nacisk na lędźwia, biodra oraz kark. Materace posiadające nowoczesne komponenty (między innymi piankę Visco i piankę termoelastyczną VitaRest) są doskonałą alternatywą dla osób poszukujących wkładu o właściwościach ortopedycznych oraz antyalergicznych.
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać twardość materaca, koniecznie przyjrzyj się szerokiej ofercie sklepów z wysokiej jakości produktami do wyposażenia sypialni. Podczas wyboru idealnego modelu dla siebie, zwróć szczególną uwagę na parametry związane z Twoją wagą oraz wzrostem. Istotne jest to, aby powierzchnia materaca bardzo dobrze podtrzymywała wszystkie partie kręgosłupa, a jednocześnie zapewniała zdrowy i wygodny sen każdej nocy.