Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac termoelastyczny – co to?

Taki typ materaca jest wykonany z pianki poliuretanowej VISCO (zwanej też Memory). Pod wpływem temperatury Twojego ciała oraz jego nacisku, dopasowuje się ona idealnie do jego kształtu. Jest odporna na odkształcenia, co sprawia, że materac nie zapada się z czasem i może Ci posłużyć na wiele lat. Materac z pianki termoelastycznej podpiera każdą partię ciała, a przede wszystkim każdy odcinek kręgosłupa z odpowiednim naciskiem. Dzięki temu zapobiega pogłębianiu się wad postawy, regeneruje i odpręża mięśnie oraz zapobiega napięciom mięśni, sztywności karku czy bólom pleców. Zobacz, jaki materac termoelastyczny wybrać.

Materace termoelastyczne – rodzaje

 • Materac w stu procentach piankowy - taki materac może być wykonany wyłącznie z pianki termoelastycznej lub z połączenia kilku rodzajów pianek. Może mieć na przykład dodatek pianki wysokoelastycznej lub hybrydowej. Co zapewnia takie połączenie? W zależności od użytych pianek, materac z pianki termoelastycznej z dodatkowymi warstwami może jeszcze lepiej podpierać kręgosłup, mieć lepszą wentylację, a przez to działać antyalergicznie lub posiadać większą żywotność. Takim materacem jest na przykład Hilding Salsa. Oprócz pianki termoelastycznej, ma on również dodatek pianki FlexiFoam. To nowoczesna pianka poliuretanowa. Materac ma też aż siedem stref twardości, które umożliwiają idealne podparcie każdego odcinka ciała. To też materac medyczny, dlatego nie tylko skutecznie regeneruje mięśnie, ale może być stosowany nawet u osób, które są unieruchomione, jako profilaktyka powstania u nich odleżyn.
 • Materac hybrydowy jest połączeniem materaca z pianki termoelastycznej z materacem sprężynowym kieszeniowym lub materacem multipocket. Sprężyny są w nim umieszczone na samym spodzie, a pianka na górze. Takie połączenie zwiększa wytrzymałość materaca. Jest to ważne, gdy na materacu śpi osoba o wysokiej wadze lub partnerzy.

Materac termoelastyczny – jakie są jego zalety i wady?

Zobacz, jakie są wady i zalety takiego typu materaca i zdecyduj, czy jest odpowiedni dla Ciebie. 

Zalety materacy termoelastycznych:

 •  Najlepsza regeneracja kręgosłupa - ten typ materaca naprawdę dobrze podpiera kręgosłup na każdym odcinku. Dlatego jest idealny dla osób, które mają wady postawy, schorzenia czy bóle kręgosłupa, a także dla osób starszych, u których kręgosłup wymaga silniejszej regeneracji. U nich materace z pianki termoelastycznej zapobiegną bólom pleców.
 •   Poprawa krążenia - materac z pianki termoelastycznej nie tylko reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się dzięki temu do jego kształtu, ale również utrzymuje jego stałą temperaturę. Materace z pianki termoelastycznej  potrafią więc trzymać ciepło przez całą noc w długie zimowe noce.
 • Długa żywotność - pianka termoelastyczna to pianka bardzo wysokiej jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że materac z pianki termoelastycznej posłuży na bardzo długo.
 •   Łatwa higiena - materac z pianki termoelastycznej ma bardzo dobrą wentylację, a dobrej jakości materace z pianki termoelastycznej mają dodatkowo zdejmowane pokrowce, co ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny.

 Wady materacy termoelastycznych:

 •  Utrzymanie wysokiej temperatury - dla osób, które często pocą się w nocy, spanie na takim materacu może być problemem, bo będzie on utrzymywał ciepło ciała. Materace z pianki termoelastycznej nie są wtedy najlepszym rozwiązaniem.
 • Koszt - ponieważ materace termoelastyczne są materacami najwyższej jakości, zazwyczaj nie należą też do najtańszych.
 •  Wytrzymałość przy wysokiej wadze - u osób z bardzo wysoką wagą czy par o wysokiej wadze, sam materac termoelastyczny może być za mało wytrzymały. Lepiej sprawdzi się wtedy materac z pianki termoelastycznej z dodatkiem sprężyn, które wzmocnią jego trwałość. Taki materac hybrydowy ma dłuższą żywotność przy wysokiej wadze, niż materace z pianki termoelastycznej.

Kto powinien spać na materacu termoelastycznym?

To najlepszy typ materaca dla:

 •   Wszystkich marzących o komfortowych śnie - pianka termoelastyczna pozwala na idealne odprężenie mięśni i utrzymanie odpowiedniej pozycji kręgosłupa podczas snu. Dlatego to idealny typ materaca dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zdrowy i komfortowy wypoczynek.
 •  Sportowców - albo osób, które po prostu często trenują. Ten typ pianki bardzo dobrze regeneruje mięśnie i dba o utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas snu.
 •  Osób z problemami z krążeniem - taka pianka równomiernie uciska ciało podczas wypoczynku i zapobiega punktowym naciskom, które mogą sprzyjać drętwieniu czy zastojom limfy w organizmie. Dzięki temu materac z pianki termoelastycznej dba o prawidłowe krążenie w trakcie snu.
 •  Osób starszych - ponieważ materac z pianki termoelastycznej zapewnia prawidłowe krążenie podczas snu, a do tego szybciej regeneruje mięśnie niż inne typy materacy, jest polecany zwłaszcza seniorom.
 •  Idealny dla par - materac z pianki termoelastycznej, zwłaszcza gdy ma dodatek sprężyn w warstwie bazowej, jest idealny dla par. Ponieważ materace z pianki termoelastycznej podpierają idealnie kręgosłup, pozwalają na komfortowy sen, niezależnie do tego, w jakich pozycjach śpią partnerzy.

W jakich rozmiarach oferowane są materace termoelastyczne?

Taki typ materacy można spotkać w najpopularniejszych rozmiarach, zaczynając od 80x200 cm, kończąc nawet na bardzo dużym i szerokim materacu 180x200 cm. Podpowiadamy, jaki rozmiar najlepiej sprawdzi się dla jakiej sylwetki oraz dla jakiej masy ciała.

Dla kogo materac termoelastyczny 80x200?

Ten rozmiar materaca zazwyczaj najlepiej sprawdza się u dziecka lub nastolatka. Długość tego materaca jest klasyczna, natomiast materac termoelastyczny 80x200 jest dość wąski. Dlatego komfortowo będą na nim wypoczywać tylko drobne osoby i takie właśnie powinny wybierać materace termoelastyczne 80x200 cm.

Kto powinien wybrać materac termoelastyczny 90x200?

To najbardziej klasyczny materac dla jednej osoby. Przy takiej szerokości materaca można już bardzo komfortowo spać przy standardowych wymiarach i masie ciała. Taki termoelastyczny materac 90x200 będzie też dobry dla nastolatka. U osób o większej sylwetce lepiej sprawdzą się materace większe niż materace termoelastyczne 90x200 cm.

Jaki materac termoelastyczny 100x200 wybrać?

Zastanawiasz się, jaki materac termoelastyczny o takich wymiarach wybrać? To idealny materac dla jednej osoby. Materace termoelastyczne 100x200 nie są przeznaczone dla osób o wysokiej wadze, ale raczej standardowej i przy niej spokojnie wystarczy Ci materac termoelastyczny 100x200 o średnim stopniu twardości, jak Hilding Rumba.

Jego największe zalety to:

 • połączenie dwóch pianek - oprócz gwarantującej komfortowy sen pianki termoelastycznej, ma też dodatek pianki Velvet Touch. Zwiększa ona jego wytrzymałość oraz odporność na odkształcenia.
 • dwa pokrowce do wyboru - jeden Elips jest jedwabiście gładki i delikatny dla skóry, a drugi - Velur zapobiega gromadzeniu się pleśni i rozwojowi roztoczy we wnętrzu materaca, przez co wydłuża jego żywotność.
 • 15 lat gwarancji - to jedna z najdłuższych możliwych gwarancji na rynku.
 • jest wyrobem medycznym - dlatego może być też stosowany przez osoby unieruchomione lub w trakcie procesu rehabilitacji.

Jak dobrać materac termoelastyczny 120x200?

Najważniejsze pytanie to to, czy materac termoelastyczny 120x200 ma być dla jednej osoby czy dla pary. Dla jednej osoby taki materac na pewno będzie komfortowy, niezależnie od wymiarów jej ciała. Może mieć więc dowolne parametry i dowolne dodatki. Dla partnerów materace termoelastyczne 120x200 nadają się tylko wtedy, gdy mają oni bardzo drobne sylwetki lub zbyt mało miejsca w sypialni na większe łóżko.

Jaki materac termoelastyczny 140x200 kupić do sypialni?

Jaki materac termoelastyczny w tym rozmiarze będzie najlepszy? To już materac dla par, dlatego najlepiej, aby termoelastyczny materac 140x200 był materacem hybrydowym. Materace termoelastyczne 140x200 to bowiem materace do dużych łóżek, które wymagają większej wytrzymałości. Materac hybrydowy najlepiej podeprze sylwetki obu partnerów.

 Takim materacem jest na przykład Hilding Dance. Zobacz co Wam zaoferuje:

 • Siedem stref twardości - dzięki nim materac idealnie dopasowuje się do sylwetki obu partnerów, dobrze podpiera kręgosłup i pozwala uniknąć bólu pleców po spaniu w nieodpowiedniej pozycji.
 • Pianka FloFom - to innowacyjna pianka, która posiada właściwości chłodzące. Standardowa pianka termoelastyczna utrzymuje wyższą temperaturę ciała, co może być dyskomfortem dla partnerów, zwłaszcza, gdy śpią mocno przytuleni. Taka pianka umożliwia im wyjątkowo komfortowy sen nawet w mocnych objęciach. Dodatkowo sprzyja ona regeneracji mięśni.
 • Dodatek sprężyn - sprawia, że materac jest wytrzymały, nie ugina się, a Wy nie czujecie w łóżku swoich wzajemnych ruchów.
 • Zdejmowany pokrowiec - który można łatwo prać w pralce, co ułatwia utrzymanie wysokiej higieny całego materaca. 

Dla kogo materac termoelastyczny 160x200 będzie odpowiedni?

Materac termoelastyczny 160x200 to idealny materac zarówno dla partnerów o normalnych, jak i większych sylwetkach. Gdy materace termoelastyczne 160x200 są wybierane przez większych partnerów, dobrze, aby miały podwyższony stopień twardości i na przykład dodatek twardszych materiałów, jak kokos czy filc.

Kto powinien zdecydować się na materac termoelastyczny 180x200?

Takie materace z pianki termoelastycznej będą najlepszym wyborem dla par o dużych sylwetkach i wysokiej wadze ciała. Zwłaszcza, jeśli partnerzy lubią zachować trochę przestrzeni w łóżku lub często zmieniają pozycję w nocy. Wtedy materac termoelastyczny 180x200 pozwoli im niezwykle komfortowo wypoczywać i nie budzić się z bólem pleców, drętwieniem rąk czy sztywnością karku. 

Materace termoelastyczne 180x200 powinny mieć dodatek sprężyn i wyższą twardość, jak materac Hilding Electro. Gwarantuje on:

 • najwyższą twardość - jest on dostępny w wielu stopniach twardości, w tym w najwyższej, a zawdzięcza to między innymi dodatkowi sizalu. To naturalnie twarde włókno.
 • dużą wytrzymałość - ten materac ma warstwę sprężyn multipocket. Umożliwia ona umieszczenie bardzo dużej liczny sprężyn w warstwie materaca, a co za tym idzie, zwiększenie jego wytrzymałości.
 • wysoki komfort snu - przez dodatek pianki fusion, która umożliwia jeszcze lepsze dopasowanie do kręgosłupa i jego lepsze podparcie podczas snu. 
 • wysoką higienę - to materac odwracalny ze zdejmowanym pokrowcem, a więc można łatwo utrzymać jego wysoką higienę oraz żywotność.

Jaką dobrać odpowiednią twardość materacy termoelastycznych?

Jeśli masz standardową wagę dla swojego wzrostu, możesz tak naprawdę dobrać dowolną twardość materaca, odpowiadającą Twoim preferencjom. Jednak przy wyższej wadze, polecane są twarde materace termoelastyczne, czyli takie oznaczane przez producentów jako H3 lub H4. Wtedy odpowiednio podtrzymają Twoje ciało i unikniesz bólu pleców czy miejscowych ucisków ciała. Twardsze materace termoelastyczne są też polecane parom. Dla osób o niskiej wadze ciała lepszą są za to miękkie materace z pianki termoelastycznej. Dzieciom polecane są za to średniotwarde materace termoelastyczne. Zbyt miękki materac termoelastyczny nie będzie podpierał odpowiednio kręgosłupa, a twarde materace z pianki termoelastycznej mogą wywoływać niechciane uciski i drętwienie rączek lub nóżek.