Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Dowiedz się krok po kroku czym charakteryzują się takie materace i dla kogo są odpowiednim wyborem.

Czym są materace dwustronne?

Takie materace są też nazywane materacami odwracalnymi. Oznacza to, że możesz spać po obu stronach materaca, a nie tylko po jednej, jak w standardowym materacu. Strony mogą różnić się zarówno materiałem, jakim są wykończone, jak też stopniem twardości. Jedna strona może lepiej sprawdzać się na przykład latem, a druga zimą. W takiej formie jest dostępnych coraz więcej materacy na rynku. Czym takie materace różnią się od jednostronnych? Zazwyczaj są grubsze oraz droższe. Za tą ostatnią, dla niektórych być może wadą, idzie też zaleta.  Dzięki możliwości odwracania materaca i zmiany jego strony, zwiększa się też jego trwałość. Zobacz, jakie jeszcze są zalety takich materacy, w jakich rozmiarach są dostępne i czy warto zainwestować w taki typ materaca.

Jakie są rodzaje materacy dwustronnych?

Wśród materacy dwustronnych można wyróżnić materace o różnych stopniach twardości oraz materace wykonane z dwóch różnych materiałów, w tym materac dwustronny lato zima.

*Materace o różnych stopniach twardości - często jedna strona w materacu dwustronnym ma zupełnie inną twardość niż druga. Zazwyczaj jest to połączenie twardości H2 z H3 lub H3 z H4. Dzięki temu nawet jeśli jedna strona będzie dla Ciebie zbyt miękka lub zbyt twarda, możesz to łatwo zmienić. 

Strony można też zmieniać w zależności od aktualnej sytuacji życiowej. Jeśli dużo trenujesz albo aktualnie prowadzisz bardziej aktywny tryb życia, lepiej spać na twardszym materacu. Lepiej zregeneruje on mięśnie i odpowiednio podtrzyma kręgosłup. Zmienić twardość materaca warto też w przypadku solidnej zmiany wagi ciała. Przy przybraniu dodatkowych kilogramów, warto zacząć spać na twardszej stronie materaca. Po ich zrzuceniu lepiej może Ci się za to spać na bardziej miękkiej stronie materaca.

Jaki materac najlepiej się sprawdzi: Hilding Fandango lub Zorba

1. Model Hilding Zorba łączy twardości H2 z H3, dlatego jest idealnym wyjściem dla osób o niskiej lub standardowej wadze ciała. Ma on też aż siedem stref twardości, co zapewnia bardzo dobre dopasowanie materaca do kształtu kręgosłupa i idealne podparcie ciała na wszystkich odcinkach. Do tego ten model łączy piankę lateksową z pianką FlexiFoam. Gwarantuje to wysoką elastyczność materaca, a pianka lateksowa jest dodatkowo antyalergiczna, dlatego mogą ją stosować wszystkie osoby o wrażliwej, alergicznej skórze. Materac znajduje się w pokrowcu Silver, który ma działające antybakteryjnie elementy srebra.

2. Materac dwustronny lato zima Hilding Fandango łączy za to dwie wyższe twardości - H3 i H4. To model dla osób lubiących spać na twardych materacach oraz osób o wysokiej wadze. Materac oprócz wysoce elastycznej pianki FlexiFoam, ma też dodatek kokosa i filcu, co jeszcze bardziej wzmacnia twardość materaca. Ten materac ma też sprężyny kieszeniowe, które wzmacniają wytrzymałość materaca oraz zmniejszają przenoszenie się w nim drgań.

*Materace o różnych materiałach - materace dwustronne mogą mieć po jednej stronie na przykład piankę termoelastyczną, a po drugiej wysokoelastyczną. Wtedy warto zamieniać strony w oparciu o pory roku i mieć tak zwany materac dwustronny lato zima. Strona materaca z pianką termoelastyczną będzie idealna zimą, zwłaszcza, gdy często marzniesz. Pianka termoelastyczna jest znana z tego, że dobrze utrzymuje ciepło i pozwala zachować wyższą temperaturę ciała. Z kolei latem lepsza będzie pianka wysokoelastyczna, która nie będzie Cię dodatkowo ogrzewała. 

Jaki materac najlepiej się sprawdzi: materac dwustronny Hilding Lambada.

Ten materac z jednej strony ma połączenie naturalnych włókien kokosowych i filcowych z warstwą pianki lateksowej. Włókna zwiększają twardość materaca, za to pianka lateksowa utrzymuje jego wysoką elastyczność. Spanie na tej stronie będzie dla Ciebie idealne, jeśli aktualnie potrzebujesz materaca ze zwiększoną twardością lub kiedy masz problemy ze skórą. Naturalne włókna użyte z tej strony mają właściwości antybakteryjne, a lateks jest dodatkowo antyalergiczny i utrudnia namnażanie się roztoczy, grzybów oraz bakterii. Z drugiej strony tego materaca znajduje się natomiast pianka wysokoelastyczna, która naturalnie dopasowuje się do kształtu Twojego ciała i kręgosłupa pod wpływem jego nacisku. Spanie na tej części jest idealne na przykład w okresach niedoboru snu, czy w trakcie intensywnego okresu w życiu lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Pianka wysokoelastyczna zapewni kręgosłupowi dobre podparcie, a Tobie komfortowy oraz spokojny sen.  To też idealny materac dwustronny lato zima. Latem dobrą wentylację zapewni pierwsza warstwa, a zimą komfortowy sen druga.

Zalety i wady materacy dwustronnych

Sprawdź, jakie są wady i zalety takiego typu materaca i dowiedz się, czy warto w niego zainwestować.

Zalety materacy dwustronnych:

 • Lepsze dopasowanie twardości - mając taki materac dwustronny można idealnie dopasować twardość do swoich potrzeb. Czasami zmieniają się one w ciągu roku, w zależności od trybu życia, tego, czy uprawiasz sport czy siedzisz więcej za biurkiem niż dotychczas.
 • Rozwiązanie dla zmarzluchów - jeśli zdarza Ci się marznąc zimą, dwie różne strony mogą pomóc Ci zwiększyć komfort snu o tej porze roku.
 • Lepsza higiena - zmiana stron co kilka miesięcy lub co pół roku gwarantuje lepszą wentylację materaca, a co za tym idzie jego lepszą higienę. Nie gromadzi się w nim wtedy tak łatwo wilgoć, ani nie rozwijają roztocza lub grzyby. 
 • Większa grubość - grubszy materac jest zdecydowanie lepszy dla osób o wysokiej wadze ciała, ale także tych, które lubią uczucie przyjemnego zapadania w łóżku.
 • Materac dwustronny lato zima - taki materac pozwala Ci zmieniać strony w zależności od pór roku i zapobiec nadmiernej potliwości latem w trakcie snu.

Wady materacy dwustronnych:

 • Wyższy koszt - ponieważ taki materac stworzony jest z kilku rodzajów materiałów i kilku rodzajów pianek, co wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jest przez to zazwyczaj droższy od jednostronnego.
 • Podwyższona grubość - może być zarówno zaletą, jak i wadą. Czasami wyższa, niż tradycyjnie, grubość może powodować niedopasowanie do łóżka i przez to obniżać komfort snu.

 Dla kogo materace dwustronne będą najlepszym wyborem?

Ten typ materaca na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla:

 •  Osób, które kupują pierwszy materac - dwa różne stopnie twardości czy dwa różne materiały dają więcej możliwości sprawdzenia, co tak naprawdę Ci odpowiada. Przy materacu dwustronnym szansa, że trafisz na idealnie komfortowy dla siebie, jest dużo większa.
 •  Alergików - a także astmatyków czy osób z problemami skórnymi. Materace dwustronne zdecydowanie rzadziej uczulają, bo trudniej rozwijają się w nich roztocza, grzyby czy bakterie.
 •  Marznących zimą - wtedy dobrze jest wybrać materac dwustronny lato zima, który z jednej strony ma piankę termoelastyczną, która pomoże utrzymać ciepło podczas snu.
 •  Tych, którzy chcą, aby materac był inwestycją - dzięki możliwości odwracania, taki materac ma o wiele dłuższą żywotność. Może posłużyć na nawet dwa razy dłużej niż tradycyjny jednostronny materac.

Materace dwustronne – rozmiary

Taki typ materaca występuje we wszystkich popularnych rozmiarach od najmniejszej szerokości 80 aż po 180. Dowiedz się, dla kogo jaki rozmiar jest najlepszy.

Dla kogo materac dwustronny 80x200?

To odpowiedni materac do małej sypialni, w której zmieści się tylko niewielkie jednoosobowe łóżku. Materac dwustronny 80x200 zapewni najbardziej komfortowy wypoczynek osobom o drobnej sylwetce. Takie materace dwustronne 80x200 cm mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno z pianki termoelastycznej, jak i wysokoelastycznej.

Kto powinien wybrać materac dwustronny 90x200?

To materac odpowiedni dla jednej osoby. Na takim materacu mogą spać też nastolatkowe albo dzieci w wieku późno szkolnym. W ich przypadku warto zadbać o to, aby materac dwustronny 90X200 cm był wykonany z odpowiedniego materiału. Najlepsza będzie pianka lateksowa i wysokoelastyczna. Takie materace dwustronne 90x200 cm stopień twardości powinny mieć za to średni.

Jaki materac dwustronny 100x200 wybrać?

To idealny materac dwustronny dla jednej osoby, która lubi się komfortowo wysypiać. Aby zwiększyć komfort snu, warto wybrać wtedy materac dwustronny 100x200 cm z warstwą pianki termoelastycznej, która zapewni Ci równie komfortowy sen zimą, co o pozostałych porach roku. Materace dwustronne 100x200 cm dla jednej osoby mogą być wtedy w dowolnym stopniu twardości.

Jak dobrać materac dwustronny 120x200?

To największy możliwy materac dwustronny dla jednej osoby. Jest bardzo dobrą opcją dla osób o większej sylwetce. Warto jednak wtedy pamiętać, aby wybrać materac dwustronny 120x200 cm ze zwiększoną twardością, na przykład H3 i H4. Zagwarantuje on wtedy idealne podparcie plecom i mięśniom rąk, nóg oraz karkowi. Materace dwustronne 120x200 cm dla większych osób najlepiej, aby były wykonane z pianki termoelastycznej.

Jaki materac dwustronny 140x200 kupić do sypialni?

Taki dwustronny materac 140x200 może być przeznaczony zarówno dla par do małej sypialni, jak i jednej osoby, która chce mieć bardzo duże łóżko i materac. Materace dwustronne 140x200 dla par nie powinny być zbyt miękkie.

Dla kogo materac dwustronny 160x200 będzie odpowiedni?

To już rozmiar materaca dla par. Takie materace dwustronne 160x200 warto wybrać w dwóch twardościach. Jedna strona powinna mieć średni stopień twardości, a druga wyższy. Jeśli nie wiecie, jaki rodzaj pianki jest dla Was najwygodniejszy, wybierzcie dwustronny materac 160x200 cm z pianką termoelastyczną i wysokoelastyczną.  To najpopularniejsze rodzaje pianek, które są uważane za najbardziej komfortowe.

Kto powinien zdecydować się na materac dwustronny 180x200?

To największy możliwy materac dwustronny. Możesz oczywiście spać na nim samotnie, ale przeważnie jest on polecany do łóżek kontynentalnych, dla partnerów i przeważnie tych o większych sylwetkach. Warto pomyśleć o takim rozmiarze materaca również w przypadku łóżka dla seniorów, zwłaszcza z problemami z kręgosłupem, którzy potrzebują komfortowego oraz relaksującego snu. Materace dwustronne 180x200 cm pozwolą zmniejszyć wtedy ból pleców.

Jaki stopień twardości materaca dwustronnego wybrać?

W przypadku materaca dwustronnego możesz zdecydować się na materac z dwoma różnymi twardościami po obu stronach lub na materac o takiej samej twardości, za to wykonany z różnych materiałów. Który z nich lepiej wybrać? Jeśli wiesz, jaką twardość lubisz najbardziej i na której najbardziej komfortowo wypoczywasz, zdecyduj się na tę samą twardość po obu stronach. W innym przypadku lepsze będą dwie różne twardości. Dla osób z wysoką wagą ciała, głównie partnerów o wyższych masach ciała, najlepsze będą twardości H3 i H4. Dla osób, które wolą bardziej miękkie podłoże oraz partnerów o smukłych sylwetkach, którzy nie mają preferencji dotyczących twardości, najlepsze będą twardości H2 oraz H3. 

Takim materacem, łączącym niższe twardości, jest na przykład model Hilding Makarena. Jest on idealny dla osób o wyższej wadze ciała (choć nie tylko) z następujących powodów:

 •  ma dodatek pianki termoelastycznej - to jedna z najlepszych możliwych pianek gwarantujących dobry wypoczynek. Jest ona zwłaszcza idealna dla partnerów, bo niezależnie od ich wagi, czy różnicy we wzroście, pozwala na równomierne podparcie ciała. Dopasowuje się bowiem indywidualnie do kręgosłupa śpiącej osoby.
 •   długa żywotność - gwarantuje ją nie tylko dwustronność materaca, ale również specjalna wentylacja między warstwami pianki, która zapobiega gromadzeniu się w nich wilgoci oraz zmniejsza ryzyko namnażania się w nich mikroorganizmów czy roztoczy.
 •  siedem stref twardości - pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie materaca do ułożenia ciała śpiących osób i ich zdrowe podparcie podczas snu.
 •  to wyrób medyczny - ten materac jest bezpieczny dla każdego użytkownika, nawet dla osób starszych czy z problemami z kręgosłupem. Jest odpowiedni też dla alergików, bo wszystkie zastosowane w nim materiały i elementy mają właściwości antyalergiczne.