Stelaż podtrzymuje całe łóżko - to właśnie od niego zależy żywotność materaca, a także komfort snu. Ważne jest, aby kupić odpowiedni model. Czym należy kierować się przy wyborze stelaża?

W zgodzie z materacem

Stelaż musi być przede wszystkim dopasowany do materaca - zapewniać mu przepływ powietrza oraz odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. To bardzo istotne, ponieważ w ciągu siedmiu lat użytkowania, materac przyjmuje około 2 tysięcy litrów płynów ustrojowych, które - przy słabej cyrkulacji powietrza - mogą osadzać się w jego wnętrzu i powodować rozwój bakterii i grzybów. Stelaże wysokiej jakości są zbudowane z elastycznych listew o małym rozstawie, dzięki czemu nacisk materaca rozkłada się na nich równomiernie, stelaż zapewnia amortyzację, która z kolei zapobiega powstawaniu odkształceń. Takie właściwości znacznie przedłużają cykl życia materaca.

A co z regulacją?

Na rynku można znaleźć trzy rodzaje stelaży: klasyczne, z regulacją ręczną oraz automatyczną. Pierwszy typ z pewnością znajdzie zastosowanie w większości sypialni, w łóżku każdego typu. Stelaże regulowane zwiększają komfort użytkowania i polecane są zwłaszcza osobom, które spędzają dużo czasu leżąc lub zależy im na odpoczynku najwyższej jakości. Za pomocą specjalnej rączki lub pilota można regulować zagłówek oraz podnieść nogi. Ten typ stelaży będzie odpowiedni wyłącznie do materacy, które można zginać, czyli na przykład piankowych, lateksowych lub termoelastycznych. Szczególną uwagę warto zwrócić na stelaże elektryczne, które są opcją najbardziej luksusową - posiadają bowiem liczne kąty łamania, które pozwalają regulować poszczególne strefy i doskonale dopasować się do potrzeb użytkownika.

Rozmiar i twardość

Przed zakupem należy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie stelaża. Jeżeli szukasz modelu do dwuosobowego łóżka w sypialni, powinieneś wziąć pod uwagę stelaż o szerokości 140 centymetrów lub - jeśli Twoje łóżko jest większe - dwa stelaże o szerokości 80 lub 90 centymetrów. Standardowa długość wszystkich modeli to 200 centymetrów. Oczywiście stelaże do łóżek dziecięcych są mniejsze - zwykle mają wymiary 70 na 160 centymetrów. Najbardziej zaawansowane modele posiadają nawet siedem stref twardości, co w połączeniu z dobrym materacem może dać efekt naprawdę wysokiego komfortu. Listewki zazwyczaj są wykonane z jednego z trzech rodzajów drewna - brzozowego, sosnowego lub bukowego. Warto również zwrócić uwagę na ich liczbę - im jest więcej, tym lepiej, ponieważ gęste rozmieszczenie pozwala na regulację nacisku i odpowiednią wentylację.

Wybór dobrego stelaża podniesie komfort snu, zapewni dobre podparcie kręgosłupa oraz relaks dla mięśni. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać model dopasowany do swoich potrzeb.