FILTRUJ WEDŁUG (402 products)

Cena

15,00 zł - 6 285,00 zł

Materac antyalergiczny

Jeżeli jesteś alergikiem, to Twoje życie pewnie nie jest łatwe. Do obecności alergii można przywyknąć i jest to właściwie jedyna droga do zniesienia tej choroby. Istnieją jednak metody na to, aby alergia nie była tak bardzo dokuczliwa i jedną z nich jest wybór materaca antyalergicznego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jaki materac będzie odpowiedni dla alergika, to zapraszamy do lektury artykułu.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca dla alergika jest tak ważny?

Niewielu alergików zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma sen na odpowiednim materacu i jakie mogą być konsekwencje użytkowania niewłaściwego modelu. Wydzielane przez nasze ciała ciepło i wilgoć powodują, że większość materacy ze względu na swoje właściwości sprzyja rozwojowi powodujących lub nasilających alergię mikroorganizmów i grzybów. Te z kolei powodują łzawienie, zaczerwienienie i opuchliznę oczu, kichanie, pokrzywkę i swędzenie skóry. Alergia na roztocza jest najbardziej uciążliwym typem alergii, a właśnie w materacu, na którym śpimy, można spotkać ich najwięcej. Warto też zaznaczyć, że drogi oddechowe alergika są dużo bardziej wrażliwe od tych u osoby zdrowej, dlatego też nawet niewielka ilość alergenów może spowodować znaczące obniżenie komfortu snu. Materac antyalergiczny w tym przypadku jest pozycją obowiązkową dla każdej osoby borykającej się z alergią. Wybierając materac dla alergika należy pamiętać o tym, że oprócz właściwości antyalergicznych, produkt taki powinien także zapewniać inne korzyści dla śpiącego - przede wszystkim odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Na szczęście na rynku jest obecnie wiele materacy przeznaczonych specjalnie dla alergików, które posiadaj zarówno właściwości antyalergiczne, jak i prozdrowotne w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Jakich materacy alergik powinien się wystrzegać?

Materace dla alergików przede wszystkim nie powinny być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Należy więc unikać owczej wełny, mat kokosowych, gryki, traw morskich oraz końskiego włosia - naturalne surowce są najlepszą pożywką dla roztoczy i pleśni, często też chłoną wilgoć oraz gromadzą kurz. Ponadto naturalne materiały wykorzystywane do produkcji materacy są bardzo trudne w utrzymaniu higieny, co stanowi kolejny argument przeciw korzystaniu z nich przez alergików. Jedynym akceptowalnym, naturalnym komponentem wykorzystywanym w materacach dla alergików, a dokładniej mówiąc - w pokrowcach - jest bawełna, która nie uczula, jest przewiewna i łatwa w czyszczeniu. Kolejnym ważnym elementem materacy, którego alergicy powinni się wystrzegać to sprężyny. Materace sprężynowe ze względu na swoją budowę, tj. przestrzenie między sprężynami, są dużo bardziej podatne na gromadzenie się w nich alergenów i pleśni.

Rozwiązania stosowane w materacach antyalergicznych 

Dzięki różnorodności materacy antyalergicznych na rynku wybór jest naprawdę duży. Jaki jednak powinien być doskonały materac dla alergika? Najczęściej stosowane komponenty w materacach antyalergicznych to wszelkiego rodzaju pianki wysokoelastyczne oraz lateks, gdyż skutecznie ograniczają i uniemożliwiają rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, a także skutecznie odprowadzają wilgoć oraz ciepło gromadzone we wnętrzu materaca. Zawdzięczają to swojej strukturze oraz specjalnym perforacjom gwarantującym swobodną cyrkulację powietrza. Przykładowo antyalergiczna pianka wysokoelastyczna zastosowana została w materacu Hilding Foxtrot, zaś lateks - w modelu Janpol Nyks. Niektórzy producenci idą o krok dalej i opracowują tworzywa i technologie specjalnie z myślą o alergikach. Przykładem takiego materiału jest bezpieczna dla środowiska pianka Antibacterial zawierająca w sobie leczniczy preparat Sanitized, którego zadaniem jest zapobieganie rozwojowi bakterii, roztoczy i pleśni. Znaleźć ją można m.in. w materacu Materasso Antibacterial. Innym komponentem piankowym szczególnie bezpiecznym dla alergików jest pianka VitaRest, która nie tylko nie pozwala na rozwój niepożądanych mikroorganizmów, ale też znacząco poprawia komfort snu. Dedykowana jest także osobom borykającym się z problemami z kręgosłupem oraz krążeniem. Rozwiązaniem, o którym warto również wspomnieć jest technologia Airforce, czyli specjalna technika nacinania pianki w tzw. kratkę wentylacyjną, dzięki czemu wewnątrz materaca dochodzi do maksymalnego obiegu powietrza. Wystarczy, że poruszymy się w czasie snu, by ciepłe, wilgotne powietrze zostało zastąpione przez świeże. Zarówno piankę VitaRest, jak i technologię Airforce zastosowano w materacach medycznych SleepMed.

Materace antyalergiczne - co z pokrowcem?

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, który stanowi dopełnienie dla materacy antyalergicznych, jest dobór pokrowca. Najważniejsze to zwrócić uwagę, czy jest on zdejmowany i pralny - najlepiej w temperaturze 60 stopni Celsjusza, gdyż taka pozwoli usunąć wszelkie zanieczyszczenia.  Drugą ważną kwestią jest upewnienie się, czy struktura pokrowca nie utrudnia swobodnej cyrkulacji powietrza. Najlepsze pod tym kątem pokrowce to takie, które wyposażono w  elastyczną taśmą 3D, która ma za zadanie wspomagać pracę materaca antyalergicznego przy wymianie powietrza wewnątrz oraz usprawniać odprowadzanie wilgoci. W pokrowcach na materace antyalergiczne można również odnaleźć takie rozwiązania jak Purotex - to innowacyjna technologia, dzięki której zastosowane w pokrowcu mikrokapsułki stopniowo pękają tym samym uwalniając naturalne probiotyki zwalczające alergeny niekorzystne dla zdrowia alergika.

Co jeszcze wspomaga sen alergika oprócz materaca?

Jeżeli zależy Ci na zdrowym śnie i chcesz, aby problemy z zasypianiem i przespaniem całej nocy były przeszłością, nie zapomnij o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem, wyklucz kładzenie materaca bezpośrednio na podłodze. To, że będziesz posiadał materac antyalergiczny nie spowoduje, że bakterie nie będą się mnożyły, jeśli położysz go na ziemi. Stały kontakt materaca dla alergika z wykładziną, dywanem lub panelami to prosta droga do zaburzenia procesu prawidłowej wentylacji wkładu materaca i w efekcie powstania idealnego środowiska dla rozwoju roztoczy. Dlatego też dobry stelaż to podstawa - materac antyalergiczny, tak jak każdy inny materac, musi mieć zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Co jednak, jeśli mimo właściwego wyboru materaca i stelaża nadal odczuwamy nasilone objawy alergii? Problem zapewne tkwi w pościeli - tak jak materac dla alergika nie powinien być wykonany z naturalnych surowców, tak i przy pościeli należy kierować się tą samą zasadą. W związku z tym pościel dla alergika nie może być wykonana z naturalnego pierza ani puchu. Dla alergików doskonałe okażą się pościele medyczne, czyli takie, które wypełnione są silikonowym granulatem o antyalergicznych właściwościach.

Materace dla alergików powstały z myślą o tym, aby wspomagać zdrowy sen osób cierpiących na alergie. Zbyt duże stężenie roztoczy i mikroorganizmów wewnątrz zwykłego materaca może być szalenie uciążliwe dla alergika i z pewnością nie pozwoli mu to na spokojny wypoczynek. Dlatego jeśli zależy Ci na zdrowym śnie, niezakłóconym kichaniem i piekącymi oczami, czym prędzej wymień swój materac na antyalergiczny. Różnicę poczujesz już po pierwszej nocy na materacu przeznaczonym specjalnie dla alergika.

  • DARMOWA DOSTAWA

    bez ograniczeń

  • SZYBKA WYSYŁKA

    nawet w 1 dzień!

  • BEZPIECZNE TRANSAKCJE

    kupuj bez obaw

  • 30 DNI NA ZWROT

    bez pośpiechu