Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materace piankowe stanowią dowód na to, że dzięki nowoczesnym technologiom tradycyjne rozwiązania mogą zyskać całkiem nowe właściwości. Z innowacyjnych pianek powstają materace komfortowe, zdrowe dla kręgosłupa i praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Czym jest materac piankowy?

Nowoczesne materace piankowe powstają z zaawansowanych technologicznie rodzajów pianki poliuretanowej czy lateksu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań wyróżniają się wieloma właściwościami wpływającymi pozytywnie na jakość snu. Czołowi producenci materacy chętnie sięgają po pianki termoelastyczne, wysokoelastyczne i lateksowe. Każda z nich ma odmienne walory, dlatego w najlepszych modelach znajdziemy unikalne połączenia kilku typów pianek. Pozwala to na stworzenie wyjątkowo bogatej oferty, umożliwiającej wybór materaca perfekcyjnie dopasowanego do wagi i wzrostu, stanu zdrowia, stylu życia, a także osobistych preferencji.

Zalety i wady materacy z pianki

Materac piankowy bazujący na innowacyjnych materiałach to rozwiązanie atrakcyjne nie tylko ze względu na komfort snu, ale też z powodu licznych prozdrowotnych właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej jego zaletom oraz pewnym ograniczeniom.

Jakie są rodzaje materacy piankowych?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór materacy piankowych, a wśród nich wiele modeli mających warstwy z kilku różnych rodzajów pianek. Na uwagę zasługują przede wszystkim materace termoelastyczne, lateksowe i wysokoelastyczne.

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne nazywane są materacami „z pamięcią”. Wykonuje się je z tzw. pianki Visco, reagującej na dotyk oraz wydzielane przez ciało ciepło, dzięki czemu „zapamiętują” kształt naszej sylwetki. Łączą optymalną elastyczność i wyjątkową miękkość z perfekcyjnym podparciem kręgosłupa, dając przyjemne uczucie otulenia. Ciężar ciała rozłożony jest równomiernie, co sprzyja naturalnemu ułożeniu, rozluźnieniu i regeneracji mięśni. Kiedy kładziemy się na materacu termoelastycznym, ciało powoli się w nim zagłębia, w miejscach styku z podłożem. Kiedy wstajemy, materac stosunkowo wolno wraca do pierwotnego kształtu. Takie cechy ma np. materac piankowy Hilding Rumba – produkt medyczny wykonany z pianki termoelastycznej.  Kto powinien zdecydować się na materac piankowy termoelastyczny? W szczególności osoby z problemami zdrowotnymi – cierpiące na bóle kręgosłupa, mięśni i stawów, problemy z układem krążenia, w trakcie rehabilitacji czy przewlekle chore (pianka termoelastyczna pomaga zapobiegać powstawaniu odleżyn). Ten rodzaj materaca sprawdzi się też w przypadku wszystkich osób ceniących sobie komfortowy sen, pozwalający na pełne odprężenie.

Materace lateksowe

Pianka do materaca lateksowego, wykonana najczęściej z lateksu i mleczka kauczukowego, należy do najbardziej ekologicznych rodzajów podłoża. Jedną z cech wyróżniających ją na tle innych propozycji jest imponująca wytrzymałość, odporność na odkształcenia i żywotność wynosząca nawet kilkanaście lat. Okazuje się zatem świetną inwestycją dla osób poszukujących solidnego rozwiązania, które pomimo upływu czasu nie straci swoich unikalnych właściwości. Szczególnie godne polecenia są modele stworzone z lateksu o wysokiej gęstości, zapewniające idealną odbojność, sprężystość i uczucie „unoszenia”. Pianka lateksowa doskonale nadaje się dla alergików. Jest wyrobem hipoalergicznym, przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, eliminującym takie problemy jak pleśń czy roztocza. Utrzymanie higieny ułatwia skuteczna wentylacja, którą umożliwiają perforowane płyty. Materac piankowy lateksowy łączy twardość z elastycznością, dobrze dopasowując się do sylwetki i zapewniając prawidłową stabilizację. Przykładem może być chociażby materac Hilding Melody o podwyższonej twardości, idealny m.in. dla alergików, osób z bólem kręgosłupa, par z dużą różnicą wagową czy seniorów. Jego dodatkowe zalety to niezawodny system wentylacyjny i możliwość zastosowania na regulowanym stelażu.

Materace wysokoelastyczne

Pianka na materac wysokoelastyczny to innowacyjna pianka poliuretanowa o podwyższonej elastyczności (tzw. pianka HR). Ta propozycja przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie solidne podparcie kręgosłupa, doskonałą sprężystość i świetne dopasowanie do ciała, gwarantujące dogłębny relaks podczas snu. Tego typu pianka wraca do pierwotnego kształtu szybciej niż termoelastyczna, a kładąc się na niej, czujemy delikatny opór. Pianki wysokoelastyczne są wytrzymałe, sprężyste i niezwykle elastyczne, dają odczucia zbliżone nieco do wysokiej jakości materacy kieszeniowych. Ich ogromną zaletą jest specyficzna struktura, zapewniająca optymalną wentylację i niwelująca ryzyko gromadzenia roztoczy czy bakterii, sprawdzą się więc w przypadku alergików. Wysoka elastyczność punktowa sprawia, że będzie to dobry wybór dla pary. Wszystkie te walory ma m.in. nowoczesny i uniwersalny Hilding Modern – ten dwustronny materac piankowy zapewnia idealne podparcie dzięki 7 strefom twardości, a oprócz pianki wysokoelastycznej zawiera też piankę hybrydową o otwartokomórkowej strukturze, pozwalającej na uzyskanie maksymalnej higieny snu.

Jak dobrać rozmiar materacy piankowych?

Zastanawiając się, jaki materac piankowy wybrać, nie można pominąć kwestii rozmiaru. Materace piankowe Hilding dostępne są w całej gamie standardowych wymiarów, dzięki czemu znajdą się wśród nich propozycje dla singli i par, dzieci i młodzieży, a także dorosłych i seniorów. Warto pamiętać, że wybór prawidłowego rozmiaru ma istotne znaczenie dla jakości snu. Długość materaca powinna być ok. 15-20 cm większa od naszej wysokości, a za minimalną potrzebną do komfortowego snu dla jednej osoby przestrzeń uważa się ok. 70 cm.

Dla kogo materac piankowy 80×200?

Materace piankowe 80×200 cm to opcja o szerokości nieco mniejszej niż standardowa. Dlatego sprawdzi się w przypadku młodzieży czy starszych dzieci w wieku 7-12 lat. Materac piankowy 80×200 cm to świetna propozycja dla aktywnego nastolatka – przykładem może być wysokoelastyczny Hilding Boogie, dzięki połączeniu dwóch rodzajów pianek wysokoelastycznych i lateksu zapewnia głęboką regenerację mięśni i pełny relaksu sen po intensywnym dniu.

Kto powinien wybrać materac piankowy 90×200?

Materace piankowe 90×200 cm to uniwersalna propozycja, która sprawdzi się w każdej sypialni. Jest to typowy rozmiar materaca pojedynczego, właściwy dla osób o dość szczupłej budowie ciała, a także dla młodzieży. Materac piankowy 90×200 cm Hilding Rock & Roll to kolejna ciekawa opcja dla aktywnych – dzięki dwóm twardościom umożliwia dostosowanie podłoża do aktualnych preferencji i potrzeb.

Jaki materac piankowy 100×200 wybrać?

Na piankowy materac 100×200 cm zdecydować się może osoba o typowej lub większej masie ciała, śpiąca w pojedynkę. Na pewno warto go wybrać, jeśli cenimy sobie sporą ilość wolnej przestrzeni w łóżku i możliwość komfortowej zmiany pozycji. Dla osób nieco tęższych zalecane są materace piankowe 100×200 cm o podwyższonej twardości, które utrzymają kręgosłup w naturalnym ułożeniu i odciążą stawy oraz mięśnie (takie właściwości ma np. Hilding Salsa, z zapewniającą sztywność pianką FlexiFoam, otulającą pianką termoelastyczną i 7 strefami twardości).

Jak dobrać materac piankowy 120×200?

Piankowy materac 120×200 cm zagwarantuje pełną swobodę ruchów i maksymalny komfort podczas snu, dlatego powinni sięgnąć po niego wymagający użytkownicy. Materace piankowe 120×200 cm sprawdzą się także w przypadku osób o dużej masie ciała, potrzebujących większej przestrzeni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na model o wysokiej twardości np. Hilding Foxtrot z pianki wysokoelastycznej, o doskonałych parametrach w zakresie podtrzymywania ciała.

Jaki materac piankowy 140x200 kupić do sypialni?

Wybierając materac piankowy 140×200 cm, możemy już urządzić sypialnię dla dwóch osób. To najmniejszy z zalecanych dla par rozmiarów, dlatego lepiej sprawdzi się w przypadku partnerów o szczupłej budowie ciała. W celu zapewnienia sobie optymalnej jakości snu warto sięgnąć po materace piankowe 140 × 200 cm przystosowane do użytkowania przez pary, takie jak Hilding Conga o wysokiej elastyczności punktowej, dzięki której nie będziemy odczuwać ruchów osoby śpiącej obok.

Dla kogo będzie odpowiedni materac piankowy 160×200?

Wyjątkowo uniwersalny materac piankowy 160×200 cm to jeden z najpopularniejszych produktów do łóżka podwójnego. Doskonale wyśpią się na nim dwie osoby o standardowej budowie ciała, a także o nieco większej wadze. Pary o różnicy wagowej przekraczającej 30 kg lub dużej różnicy wzrostu powinny wybierać materace piankowe 160×200 cm o strukturze niwelującej drgania i gwarantującej wygodny sen niezależnie od ruchów partnera, np. Hilding Salsa czy lateksowy Hilding Melody.

Kto powinien zdecydować się na materac piankowy 180×200?

Materac piankowy 180×200 cm to świetna propozycja dla par o większej masie ciała, ale też dla wymagających par i singli, ceniących sobie najwyższy komfort snu i naprawdę dużą ilość wolnej przestrzeni. Decydując się na materace piankowe 180×200 cm, unikniemy pobudki spowodowanej ruchami czy wstawaniem partnera, a podczas snu w pojedynkę będziemy cieszyć się pełną swobodą.

Kto powinien wybrać materac piankowy do sypialni?

Możliwość łączenia w jednym produkcie różnych konfiguracji nowoczesnych pianek sprawia, że oferta materacy piankowych jest niezwykle bogata. Znajdziemy wśród nich modele dopasowane do potrzeb wielu zróżnicowanych grup użytkowników. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom materacy – kto najbardziej skorzysta na ich zakupie?

Innowacyjne materace piankowe to pełna gama możliwości: od reagujących na dotyk i ciepło pianek Visco, przez hipoalergiczne pianki lateksowe, aż do sprężystych i świetnie wentylowanych pianek wysokoelastycznych. Połączenie zalet tych różnych rozwiązań w jednym materacu zapewnia spokojny, zdrowy i niczym niezakłócony sen.