Dobór odpowiedniego materaca ma fundamentalne znaczenie dla komfortu snu, jednak jego wybór nie musi być trudny. Należy pamiętać, aby każdy materac powinien być dedykowany dla konkretnego użytkownika, dlatego warto zastanowić się nad własnymi preferencjami. Jeśli tylko odpowiednio wszystko przeanalizujemy i dostosujemy materac do własnych potrzeb, będziemy mieli zagwarantowany komfortowy i efektywny wypoczynek. Na jakie aspekty należy więc zwrócić uwagę?

Twardość materaca

Materac o perfekcyjnie dobranej twardości powinien w możliwie największym stopniu odciążyć kręgosłup. Jest to podstawowa kwestia, która decyduje nie tylko o wygodzie snu, ale także ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Chociaż istnieje teoria mówiąca, że osoby o większej wadze potrzebują twardszych materacy, takie myślenie coraz bardziej odchodzi do lamusa. Obecnie kluczowa jest pozycja snu oraz ułożenie kręgosłupa. Warto zastanowić się nad materacem posiadającym 5 lub 7 stref komfortu - oznacza to, że budowa materaca jest podzielona na specjalne strefy, różniące się między sobą twardością. Mają one na celu odpowiednie podparcie ciała w konkretnych punktach ciała, aby zapewnić jego zdrowe ułożenie oraz większy komfort.

Rozmiar materaca

I nie chodzi tutaj tylko o dopasowanie materaca do naszego łóżka. Nad jego rozmiarem powinny zastanowić się również pary, szczególnie takie, w których partnerzy diametralnie różnią się od siebie wagą - należy podjąć decyzję, czy stawiamy na jeden szeroki materac czy dwa mniejsze. Dwa oddzielne materace gwarantują dostosowanie do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, natomiast trzeba zadbać o to, by oba materace miały taką samą wysokość i sposób wykończenia - będzie to istotne dla przemieszczania się z jednego materaca na drugi (różnice skutecznie zniwelują materace nawierzchniowe). Jeśli jednak postawimy na duży pojedynczy, dla par doskonałe będą materace kieszeniowe lub piankowe, które gwarantują wysoką elastyczność punktową, dzięki której partnerzy nie będą na siebie oddziaływać podczas wstawania lub zmiany pozycji snu.

Budowa materaca

Kwestia wkładu ma duże znaczenie nie tylko w przypadku par, ale także przy zakupie każdego innego materaca. Jeśli wybieramy materac dla dziecka, takie czynniki jak np. strefy komfortu przestają mieć znaczenie, ponieważ ich wzrost czy waga są zbyt małe, by odczuć specjalne działanie tego wariantu. Warto więc postawić na piankę lub lateks, które zagwarantują czystość oraz higienę snu. Tego typu materace będą także najlepsze dla osób z problemami alergicznymi, dla których kwestie zwalczania bakterii i odpowiedniej wentylacji są szczególnie istotne.

Problemy zdrowotne a wybór materaca

Odpowiedni dobór materaca będzie bardzo ważny dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. Osoby starsze nie mogą korzystać z materacy o zbyt dużej twardości, ponieważ może ona negatywnie wpływać na krążenie, czego efektem bywa np. drętwienie stóp. Również osoby długo przebywające w łóżku powinny postawić na odpowiedni, miękki materac, by zapobiegać odleżynom. Natomiast materace dopasowujące się do kształtu ciała będą doskonałe dla osób z wadami postawy, dla których istotnym czynnikiem będzie elastyczność punktowa. W niemal każdym przypadku najlepsze rozwiązanie stanowią materace termoelastyczne, które przystosują się do ciała pod wpływem jego temperatury.

Każdy czynnik ma niezwykle ważne znaczenie dla komfortu i higieny snu, dlatego dobór materaca, aby był efektywny, musi być przemyślany. Człowiek spędza ⅓ życia w łóżku, dlatego warto zadbać o wygodę i zdrowie własne, a dobór odpowiedniego materaca to właśnie może zagwarantować.