Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Na zużycie materac wpływa wiele różnych czynników. Niezależnie od przyczyny, tak samo istotne jest żeby zużytego materaca pozbyć się jak najszybciej.

Dlaczego materace się zużywają?

Zużycie materaca to normalna kwestia. Eksperci mówią, że powinniśmy wymienić model na nowy po 7 latach od zakupu poprzedniego materaca. Materac zużywa się po wpływem nacisku jakie ciało użytkownika wywiera na podłoże. Po czasie we wkładzie robią się wgłębienia, wgniecenia, struktura nie wraca do pierwotnego kształtu. Elastyczność tracą także sprężyny. Proces ten można opóźnić, co pół roku odwracając materac na  drugą stronę i o 180 stopni.

Może być jednak tak, że nowy materac potrzebny będzie wcześniej. Przede wszystkim szybciej zużywają się modele o niższej jakości. Z tego względu na marce nie warto oszczędzać, przyjrzyjmy się materacom renomowanych producentów takich jak Hilding. Zmiana materaca może być też potrzebna, jeśli poprzedni model nie był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Im wyższa jest waga użytkownika, tym większa powinna być twardość podłoża. Zbyt miękki materac zużyje się zdecydowanie szybciej. Zużyty materac nie będzie nam dawał komfortu snu. O niedopasowanym materacu mówimy także wtedy, gdy model, który posiadamy nie daje wystarczającego podparcie. Jest ono niezwykle ważne, ponieważ pozwala mięśniom i kręgosłupowi na odciążenie w czasie snu. Brak podparcia prowadzić może do problemów z kręgosłupem, które nieleczone dadzą nam się we znaki.

Kiedy należy zmienić materac?

Wymiana materaca powinna nastąpić gdy nie odczuwamy komfortu spania. Jeżeli nie dostrzegamy innych przesłanek - stresu, nieodpowiedniego zaciemnienia i wyciszenia pokoju, nie mamy problemów natury hormonalnej, z dużym prawdopodobieństwem problem stanowi materac. Możemy budzić się zmęczeni, obolali, chronicznie niewyspani.

Zmiany zauważalne we wkładzie materaca będą się różnić w zależności od jego typu. Kiedy zmienić materac piankowy? Wtedy, gdy jego wkład jest zbity - pod palcami wyczujemy z łatwością charakterystyczne grudki. Ponieważ wkład nie ma już swojego pierwotnego kształtu i właściwości, coraz większe jest uczucie zapadania się w materac - tracimy prawidłowe podparcie. W związku z tym budzimy się ze spiętymi, "twardymi" mięśniami. Zużyty materac sprężynowy zaczyna hałasować. Sprężyny nie pozwalają nam spać, nie tylko z powodu wydawanych przez siebie dźwięków - problemem jest również ich wbijanie się w ciało, odgniatanie. W modelach hybrydowych problem może leżeć zarówno w sprężynach jak i w piance.

Wszystkich modeli materacy może dotyczyć problem zawilgocenia. W źle wentylowanym wkładzie zbiera się wilgoć, powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów, roztoczy. Materac może być też zabrudzony w takim stopniu, że nie będzie się dało go wyczyścić lub też wydzielać nieprzyjemny zapach. Czasem wystarczy zmiana pokrowca, może być też jednak tak, że konieczna będzie zmiana materaca na nowy.

Kolejną kwestią, która świadczy o zużyciu materaca (chociaż nie chodzi tu o utratę przez niego właściwości) jest wyrośnięcie z niego użytkownika. Maluchy rosną szybko i warto zadbać o to, aby spały na odpowiednio długim podłożu. Sen na zbyt krótkim materacu może powodować układanie się dziecka w nienaturalnej pozycji, co na dłuższą metę spowoduje wady postawy.

O czym pamiętać zmieniając materac?

Jeżeli wybieramy nowy materac w Krakowie, udajmy się do salonu, w którym będziemy mogli wypróbować konkretny model. Możemy też zrobić zakupy online, przez stronę internetową. Sklepy oferują usługi konsultantów na czacie, którzy pomogą nam dopasować materac do naszych potrzeb. Gdy wymieniamy materace stawiajmy na renomowane marki, takie jak Hilding. Będziemy mieć wtedy pewność, że nowy produkt posłuży nam możliwie najlepiej i najdłużej. 

O czym pamiętać wybierając materac? Ważne jest odpowiednie podparcie. Hilding Pasodoble ma 7 stref podparcia, które odpowiadają na potrzeby różnych partii ciała. We wkładzie materaca znajduje się włókno kokosowe, które zwiększa jego twardość, ale jednocześnie nie odbiera konstrukcji elastyczności i sprężystości. 

Wybierając materac bierzmy pod uwagę również jego szerokość. Dla jednej osoby powinna ona wynosić minimum 70 centymetrów, dla dwóch - 140. Im szerszy materac tym większy komfort snu, szczególnie jeśli partner wierci się i budzi w nocy. 

Inny model, Hilding Melody (dostępny w cenie 1429 złotych) charakteryzuje się specjalnymi otworami we wkładzie, które znacząco zwiększają jego wentylację względem innych materacy na rynku. Dzięki temu w środku produktu nie gromadzi się wilgoć i nie powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów

Hilding Electro z kolei cechuje się wysoką elastycznością punktową. Dzięki temu będzie idealnym rozwiązaniem dla par z dużą różnicą wzrostu czy wagi. Drgania nie będą się przenosić. Materac dostępny jest w cenie 2629 złotych.

Przy wyborze materaca kierujmy się własnymi potrzebami, mając jednocześnie na uwadze, że zdrowy kręgosłup to podstawa codziennego funkcjonowania bez bólu. W bogatej ofercie z łatwością znajdziemy coś dla siebie.

Opracowanie: www.www.zdrowykregoslup.pl