Przeciętna żywotność materaca wynosi około 8-9 lat, niektóre modele mogą jednak służyć nawet ponad dekadę. Ich trwałość jest zależna od wielu czynników - może wpływać na nią odpowiednia wentylacja czy właściwy dobór obciążenia. Ogromne znaczenie na to, jak długo będziemy je użytkować ma jednak sposób w jaki o nie dbamy.

Pokrowiec na materac

Dla wielu osób codziennością jest spożywanie posiłków czy zwyczajne wylegiwanie się “z laptopem” w łóżku. Mimo że czynności te są bez wątpienia przyjemne, a wybór miejsca zapewnia dużą wygodę, to wykonywanie ich w miejscu, w którym śpimy stwarza ryzyko powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń, na przykład plam po wylanym soku. Jako że najlepszym sposobem na rozwiązanie tego typu problemów jest zrobienie prania, dobrym pomysłem jest zakupienie ściąganego pokrowca chroniącego materac, który zawsze w razie potrzeby można wrzucić do pralki. Akcesorium to posiada również inną bardzo ważną funkcję - blokuje bowiem przepływ bakterii, co jest korzystne dla higieny i zdrowia.

Zainwestuj w dobry stelaż

Kluczowym czynnikiem wpływającym na trwałość materaca jest jego wentylacja - nieprawidłowy przepływ powietrza może spowodować powstawanie pleśni i tym samym skrócić jego żywotność. Z tego względu nie należy kłaść go na podłodze szczególnie na okres dłuższy niż kilka dni, natomiast “niezbędnikami”, które mogą zniwelować dany problem są stelaż oraz rama do łóżka - dzięki tym elementom materac umieszczony jest na odpowiedniej wysokości, przez co cyrkulacja jest niezakłócona i swobodna.  Warto jednak zaznaczyć, że istotne jest, czy leży on na powierzchni z “dziurami”, dzięki czemu powietrze ma gdzie uchodzić.

Dobrą metodą, aby zachować higienę materaca jest również zdejmowanie z niego ciężkich nakryć takich jak grube koce chwilę po porannej pobudce. Jest to ważne, ponieważ w czasie snu w jego wnętrzu zbiera się wilgoć - niezbędne jest zatem, aby została ona w szybkim czasie odparowana. W związku z tym zalecane jest również, aby “całkowicie odsłonić go” kilka razy w roku i jeśli jest to możliwe postawić na zewnątrz lub przy otwartym oknie.

Obracanie materaca

Problemem, z którym boryka się wielu użytkowników materacy jest tworzenie się wgnieceń, które niekorzystnie wpływają na jakość produktu, a tym samym obniżają komfort snu. Sposobem w znacznym stopniu minimalizującym powstawanie niewygodnych zagłębień jest regularne obracanie materaca wokół jego wszystkich osi (głowa - nogi oraz “dół i “góra”) - najlepiej dwa razy w roku z początkiem sezonów letniego i zimowego. Działanie to sprawia, że obciążenie jakie wywiera waga ciała jest regularnie rozłożone w czasie, przez co obciążenie nie oddziaływuje z taką intensywnością na twardość podłoża.

Wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie dla wygody oraz jakości snu. Jeżeli jednak znajdziemy już ten idealny, warto dbać o niego z należytą starannością - proste czynności, których zrobienie zajmie nam kilka minut mogą bowiem w znacznym stopniu przedłużyć jego trwałość oraz pozwolą uniknąć poważnych problemów takich jak tworzenie się pleśni.