Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu po ciężkim dniu, dlatego warto zadbać, aby materac, na którym odpoczywamy zapewniał nam komfortowe warunki odpoczynku. Wybierając idealny model należy szczególną uwagę zwrócić na jego twardość - to najważniejszy czynnik, który wpływa na prawidłową formę kręgosłupa.

 

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest taki ważny?

Śpiąc ok. 8 godzin na dobę średnio ⅓ życia spędzamy w łóżku. Podczas snu organizm odpoczywa i regeneruje się. Odpowiednio dobrany materac zapewnia dobre podparcie kręgosłupa, dbając o jego kondycję przez lata. Dlatego warto pamiętać, że materac nie jest jedynie elementem wyposażenia sypialni, mającym zapewnić względy estetyczne. Jego podstawowym zadaniem jest dbanie o zdrowy i komfortowy sen.

 

Twardy czy miękki?

Przy wyborze materaca kluczowe znaczenie ma pozycja, w jakiej śpimy. Gdy najczęściej zasypiamy na boku powinniśmy wybrać miękki lub średniotwardy model, jeśli natomiast często śpimy na brzuchu czy plecach najlepszym rozwiązaniem będzie twarde podłoże. Istotnym kryterium, którym należy się kierować przy szukaniu idealnego materaca są również schorzenia kręgosłupa - w takiej sytuacji warto skonsultować się z ortopedą, który doradzi jaką twardość dobrać najlepiej. Jednak najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę jest waga ciała. Przyjmuje się, że człowiek ważący więcej powinien spać na materacu twardszym niż osoba szczupła. Standardowo stosuje się skalę, która zaleca twardość H2 osobom o wadze do 80 kg, a powyżej 80 kg - twardość H3. Dodatkowo należy uwzględnić wzrost osoby, która będzie spać na materacu, ponieważ jego ugięcie nie zależy tylko od wagi leżącego, ale także od jej rozłożenia. Na przykład w przypadku osoby wysokiej, ciężar rozłoży się na większą powierzchnię, więc będzie jednostkowo mniejszy niż u osoby niższej o tej samej wadze. Jednak oczywiście najważniejszym aspektem w doborze twardości materaca są własne preferencje. Dobrze dobrane podłoże ma przede wszystkim dawać poczucie komfortu podczas snu.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając materac

Przy wyborze twardości należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy na materacu będzie spać jedna czy dwie osoby. Kupując jeden szeroki materac należy pamiętać o oddziaływaniu ruchów jednej osoby na drugą - szczególnie tej cięższej. Aby wyeliminować taki efekt można wybrać dwa osobne materace do jednego łóżka lub wybrać model, w którym zastosowano różne strefy twardości dzięki czemu każda osoba znajdzie idealnie dopasowaną do własnych potrzeb. Właściwie dobrany materac powinien zapewnić kręgosłupowi możliwość przybrania naturalnego wygięcia w kształcie litery S oraz odciążyć go w jak największym stopniu. Jeśli wybierzemy materac zbyt miękki plecy zakrzywić się w niewłaściwy sposób, a przestrzenie między dyskami będą jednostronnie ściśnięte nie mogąc przyjmować płynów potrzebnych do ich regeneracji. Z kolei zbyt twardy może doprowadzić po dłuższym czasie użytkowania do wystąpienia trwałego skrzywienia kręgosłupa. Podpiera również ciało jedynie w kilku miejscach, uciskając za mocno naczynia, co może spowodować utrudnienia przepływu krwi, co objawia się drętwieniem palców u nóg.

 

W obecnych czasach oferta jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie materac dostosowany do indywidualnych potrzeb. Ich producenci często dają możliwość wyboru różnych twardości w ramach jednego modelu, co jest zapewne bardzo komfortowym rozwiązaniem.