Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materac ortopedyczny, czyli jaki?

To materac, który szybciej niż inne materace regeneruje i odciąża mięśnie, ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie snu oraz równomiernie uciska kręgosłup, przez co zapobiega bólom mięśni, drętwieniu rąk i nóg czy sztywności szyi po przebudzeniu. Materac ortopedyczny pomaga zmniejszać bóle pleców, a także ułatwia utrzymanie prawidłowego krążenia, a przez to pośrednio ułatwia dotlenienie mięśni. Materace ortopedyczne stanowią też profilaktykę rozwoju wad układu ruchowego oraz odleżyn, a także wspomagają procesy rehabilitacji.  Dobre materace ortopedyczne to materace medyczne. Mają one specjalne certyfikaty, które potwierdzają ich działanie, a także specjalną, obniżoną 8-procentową stawkę VAT. 

Rodzaje materacy ortopedycznych

Oto najpopularniejsze rodzaje materacy ortopedycznych. Zobacz, jaki materac ortopedyczny najlepiej Ci się przysłuży:

1. Materac kieszeniowy lub hybrydowy. W tej kategorii znajdują się między innymi modele Hilding FandangoMakarena i Pasodoble. W bazowej części są one podparte zamkniętymi w kieszeniach sprężynami. Sprawia to, że materac ortopedyczny na kręgosłup jest bardziej wytrzymały i dobrze utrzymuje nawet wysoką wagę ciała. Dlatego ten typ materaca ortopedycznego jest polecany osobom o wysokiej wadze ciała, zwłaszcza tym, które są unieruchomione przez dłuższy czas, są w procesie rehabilitacji lub partnerom z problemami z kręgosłupem.

2. Materac z pianki termoelastycznej. To najlepsza regenerująca mięśnie pianka. Pod wpływem temperatury ciała oraz jego nacisku delikatnie się ugina i dopasowuje do ciała. 

Po wstaniu z łóżka, szybko jednak wraca do pierwotnego kształtu, przez co nie traci swoich właściwości przez wiele lat. Taki materac ortopedyczny na kręgosłup poprawia krążenie, punktowo uciska różne partie ciała, dzięki czemu zapobiega opuchnięciom, drętwieniom czy uciskom mięśni. Ten rodzaj pianki jest w materacu Hilding Salsa. Poznaj jego dodatkowe właściwości:

 •  wysoka twardość - to możliwie najtwardszy materac na kręgosłup, dlatego mogą spać na nim zarówno drobne osoby, jak i te o większych sylwetkach, a nawet partnerzy o wysokich wagach ciała.
 •  siedem stref twardości 
 •  gwarantuje perfekcyjną regenerację mięśni i profilaktykę bólów kręgosłupa.
 •  pianka FlexiFoam - zwiększa jeszcze bardziej komfort wypoczynku oraz elastyczność materaca.
 •  dwa pokrowce do wyboru - Tencel, który absorbuje wilgoć ze skóry oraz wnętrza materaca i działa przez to pośrednio antybakteryjnie, oraz Velvet, z działającymi antyalergicznie mikrokapsułkami z probiotykami.

3. Materac z dodatkiem naturalnych włókien. Taki materac ortopedyczny jest dużo twardszy niż klasyczny materac. Gwarantuje to dodatek naturalnie twardych składników, takich jak filc czy włókna kokosowe. Jest on polecany osobom, które wolą spać na twardym podłożu oraz tym, które potrzebują silnej regeneracji mięśni. Dlatego to na przykład dobry materac ortopedyczny na kręgosłup dla sportowców czy po urazach. 

Takim typem materaca jest Hilding Pasodoble, który ma:

 •  dodatek kokosa i sizalu - te dwa naturalne włókna podwyższają twardość i wytrzymałość materaca, a jednocześnie gwarantują jego lepszą higienę.
 •  siedem stref twardości - które umożliwiają jeszcze lepszą regenerację mięśni przykręgosłupowych i profilaktykę dysfunkcji kręgosłupa oraz wad postawy.
 • wysoką twardość - ten materac występuje w najwyższej możliwej twardości na rynku, czyli twardości H4.
 •  odpowiednią wentylację i antyalergiczne właściwości - dlatego może być nawet bezpiecznie stosowany u osób unieruchomionych, których skóra podatna jest na stany zapalne czy podrażnienia. W takim materacu dużo wolniej rozwijają się roztocza czy mikroorganizmy.
 • Zalety i wady materaca ortopedycznego

Sprawdź, jakie wady i zalety posiadają materace ortopedyczne.

Zalety materacy ortopedycznych:

 • Skuteczna regeneracja mięśni - materac ortopedyczny pozwala zlikwidować napięcia powstałe w wyniku siedzenia zbyt wiele godzin przed komputerem, ale także po urazach. 
 • Działa też antyodleżynowo i wspomaga rehabilitację.
 •  Profilaktyka dla kręgosłupa - materac ortopedyczny na kręgosłup działa profilaktycznie i pozwala spowolnić pogłębianie się wad postawy.  To wszystko zasługa odpowiedniego podparcia kręgosłupa w trakcie snu.
 •  Brak bólu pleców po nocy - taki materac pozwala pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych dolegliwości po nocy, związanych ze spaniem w nieprawidłowej pozycji, jak drętwienia, sztywności czy mrowienie mięśni.
 • Wysoki komfort snu - materace ortopedyczne do spania poprawiają komfort snu także u osób, które nie mają poważnych problemów z kręgosłupem, ale chcą się po prostu dobrze wysypiać i dbać o kręgosłup także podczas nocy.

Wady materacy ortopedycznych:

 •  Wysoki koszt - mimo że takie materace ortopedyczne do spania są objęte obniżoną stawką VAT, nadal mogą być droższe od tradycyjnych, niemedycznych materacy.
 •  Wyższa twardość - często materac ortopedyczny na kręgosłup może mieć wyższą twardość niż klasyczne materace. Może być to minusem dla osób, które lubią spać na miękkim podłożu.

Kto powinien spać na materacu ortopedycznym?

Dla kogo materace ortopedyczne do spania są najlepsze i jaki materac ortopedyczny wybrać? Eksperci polecają je:

 • Osobom z ograniczeniami ruchowymi - zarówno tym, które są całkowicie unieruchomione przez dłuższy czas, na przykład po zabiegu czy z powodu urazu, jak też osobom tylko częściowo ograniczonym ruchowo, na przykład osobom starszym.
 • Sportowcom - oraz wszystkim osobom, które intensywnie trenują. Materace ortopedyczne pozwalają szybciej regenerować mięśnie i odciążają kręgosłup podczas snu.
 • Osobom z nieprawidłową postawą - to typ materaca polecany też tym, którzy w pracy nie mogą zachować prawidłowej postawy ciała. Materace ortopedyczne do spania są wtedy profilaktyką poważnych wad postawy, bo pomagają utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji podczas przynajmniej ośmiu godzin snu.
 • Osobom z bólami pleców - oraz stwierdzonymi problemami z kręgosłupem. Taki materac wywiera równomierny nacisk na wszystkie punkty kręgosłupa, dlatego pozwala zapobiec pogłębianiu się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z dolegliwościami pleców, barków, karku czy szyi.

Rozmiary materacy ortopedycznych

Materace ortopedyczne do spania kupisz we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach. Sprawdź, jaki materac ortopedyczny będzie dla Ciebie najlepszy.

Dla kogo materac ortopedyczny 80x200?

To najmniejszy możliwy rozmiar. Materac ortopedyczny 80x200 jest idealny zarówno dla drobnych dorosłych osób, jak i nastolatków. Często jest on wybierany przez właścicieli wąskich łóżek. Pamiętaj jednak, że to materac, który ma pomóc Ci z problemami z kręgosłupem. Dlatego sprawdź dokładnie, czy możesz komfortowo na nim wypoczywać. Jeśli masz za mało przestrzeni, będzie Ci potrzebny większy rozmiar niż ten, który oferują materace ortopedyczne 80x200. 

Kto powinien wybrać materac ortopedyczny 90x200?

To również dobry materac dla drobnej osoby. Materac ortopedyczny 90x200 cm zapewni Ci trochę więcej komfortu i przestrzeni w łóżku i nadaje się też do większej sypialni. Dla osób o większej sylwetce, materace ortopedyczne 90x200 cm mogą być jednak nadal zbyt wąskie i nie regenerować tak dobrze kręgosłupa, jak powinny.

Jaki materac ortopedyczny 100x200 wybrać?

Zacznijmy od tego, dla kogo ortopedyczny materac 100x200 jest najlepszy? To dobry materac dla osób o większych wymiarach ciała, a także seniorów, cierpiących na problemy z kręgosłupem. Przy wadzie powyżej 100 kg lepiej sprawdzają się twardsze materace ortopedyczne 100x200, na przykład takie z dodatkiem naturalnych włókien.

Jak dobrać materac ortopedyczny 120x200?

Wszystko zależy od tego, czy będzie to materac ortopedyczny 120x200 cm dla jednej czy dwóch osób. Przeważnie taki materac jest polecany tylko partnerom o drobnych sylwetkach. W przypadku jednej osoby taki materac przy wyższej wadze ciała powinien mieć podwyższoną twardość. W przypadku dwóch osób, najlepiej wybierać materace ortopedyczne 120x200 cm z dodatkiem sprężyn. 

Jaki materac ortopedyczny 140x200 kupić do sypialni?

Dla partnerów najlepszy będzie materac ortopedyczny 140x200 cm kieszeniowy lub hybrydowy. Taki materac nie tylko zamortyzuje ruchy partnera na łóżku, ale będzie miał też dobry nacisk punktowy i wiele stref twardości. Oznacza to, że będzie bardzo dobrze podpierał kręgosłupy obu osób, niezależnie od tego, w jakich pozycjach będą spać. Polecanym modelem w kategorii materace ortopedyczne 140x200 jest na przykład materac ortopedyczny Hilding Fandango. Gwarantuje on między innymi:

 •  dwie twardości - to dwustronny materac, który z jednej strony ma twardość H3, a z drugiej H4. Jeśli jedna Wam nie odpowiada, można ją łatwo zmienić na drugą. To ważne, ponieważ materace ortopedyczne dla partnerów o standardowych sylwetkach nie muszą być bardzo twarde, aby dobrze spełniały swoją terapeutyczną rolę. Większość materacy na rynku jest jednak wyłącznie w twardości H4, która nie dla wszystkich jest komfortowa.
 •  7 stref twardości - zapewniają one idealne dopasowanie materaca do kręgosłupa i gwarantują równomierne podparcie każdego jego odcinka.
 •  dodatek filcu i kokosa - które zwiększają twardość materaca, ale równocześnie gwarantują jego wysoką elastyczność.
 •  jest wyrobem medycznym - masz dzięki temu gwarancję, że w zdrowy i bezpieczny sposób dba o Wasze kręgosłupy.

Dla kogo materac ortopedyczny 160x200 będzie odpowiedni?

Materac ortopedyczny 160x200 cm to idealny materac dla partnerów o dużych sylwetkach. Dobrze się sprawdzi zwłaszcza taki, który łączy kilka rodzajów pianek, na przykład piankę termoelastyczną z wysokoelastyczną. Materace ortopedyczne 160x200 zagwarantują odpowiednie podparcie kręgosłupa, a do tego będą miały wyższą wytrzymałość. Taki materac nie będzie się odkształcał i zachowa swoje regenerujące właściwości niezależnie od masy ciała partnerów.

Kto powinien zdecydować się na materac ortopedyczny 180x200?

Ortopedyczny materac 180x200 to największy możliwy rozmiar na rynku. Jest on polecany osobom o dużych sylwetkach oraz posiadającym duże łóżko. W przypadku materaca ortopedycznego bardzo ważne jest, aby nie wybrać jego zbyt małego rozmiaru. Ponieważ taki materac ma regenerować mięśnie i zapobiegać problemem z kręgosłupem, musi mieć odpowiednie wymiary, które umożliwią partnerom komfortowy wypoczynek. Materace ortopedyczne 180x200 są polecane też parom, które nie lubią spać blisko siebie, zależy im za to na własnej przestrzeni w łóżku.

Materace ortopedyczne a skala twardości materaca

Tradycyjne materace możesz kupić w twardościach, które określane są w skali H1 do H4, przy czym H1 to najbardziej miękki materac. Trochę inaczej jest jednak w przypadku materacy ortopedycznych. Ponieważ materac ortopedyczny na kręgosłup ma działać terapeutycznie, rozluźniać i regenerować mięśnie, jego twardość musi być podwyższona. Dlatego ten rodzaj materaca kupisz zazwyczaj w twardościach pomiędzy H3 i H4. Zdarzają się materace ortopedyczne do spania o twardości H2, są one jednak przeważnie przeznaczone dla osób o drobnej sylwetce i bardzo niskiej wadzie ciała. Taki jest na przykład materac Hilding Rumba. Inne zalety, jakie posiada ten materac to:

 •  zawartość pianki termoelastycznej
 •  to najlepszy rodzaj pianki, która pozwala szybko i skutecznie regenerować mięśnie. Zapewnia też miłe uczucie zapadania się w łóżku, jednak szybko powraca do swojego kształtu.
 •  dodatek pianki Velvet Touch - która jednocześnie zwiększa idealne podparcie kręgosłupa, a do tego wytrzymałość materaca i odporność na odkształcenia.
 •  15 lat gwarancji - przez ten czas masz pewność, że materac nie zmieni swoich terapeutycznych właściwości.
 •  status wyrobu medycznego 
 • ten materac ortopedyczny ma status wyrobu medycznego w klasie I, co oznacza, że posiada właściwości zdrowotne potwierdzone restrykcyjnymi testami oraz badaniami medycznymi. Ma też niższą, niż tradycyjne materace, 8%-ową stawką VAT.

Jaki materac ortopedyczny sprawdzi się lepiej przy większej sylwetce - H3 czy H4? Jeśli generalnie nie lubisz twardego podłoża, wtedy H3 pozwoli Ci lepiej wypoczywać. Jednak osoby o wysokich wagach ciała, powyżej 90 kilogramów, powinny wybierać materace ortopedyczne o twardości H4. Podobnie taka twardość lepiej sprawdzi się w przypadku materacy dwuosobowych. Takie materace ortopedyczne do spania nie tylko lepiej regenerują mięśnie oplatające kręgosłup u obu partnerów, ale też są o wiele bardziej wytrzymałe i lepiej utrzymują swój pierwotny kształt.