Kilka lat temu powszechnie uważano, że im twardszy jest materac, tym lepszy sen jest w stanie zapewnić. Dziś wiadomo już, że źle dobrana twardość materaca może nieść ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Trudno o modele uniwersalne – każdy człowiek ma w tej materii własne potrzeby, które należy uwzględnić podczas wyboru twardości materaca. Jak dobrać odpowiedni model?

Czym jest twardość materaca i jaki ma wpływ na zdrowie?

Twardość materaca to jedna z najważniejszych jego cech, które należy uwzględnić przy wyborze modelu dla siebie. Tu nie ma wartości uniwersalnych – każdy człowiek ma indywidualne potrzeby, na które składa się między innymi waga ciała, preferencje co do miękkości materaca i wygody snu, ulubiona pozycja do spania, czy stan zdrowia.

Waga ciała użytkownika materaca jest istotnym czynnikiem podczas jego wyboru ze względu na konieczność zapewnienia właściwej stabilizacji kręgosłupa. Im wyższa waga ciała, tym twardszy powinien być materac. Zbyt miękki model spotęguje uczucie zapadania się w materac, zmusi kręgosłup do zagięcia i może zapoczątkować lub rozwinąć różnego rodzaju zwyrodnienia. Zbyt twardy materac będzie natomiast odpowiedzialny za utrzymujące się napięcie mięśniowe i wiążące się z nim dolegliwości bólowe – mięśnie zmuszone są podtrzymywać ciało, którego naturalne krzywizny nie zostały należycie podparte, przez co nie mogą się one regenerować.

Może się wydawać, że wygoda snu nie wpływa w istotny sposób na zdrowie człowieka, jednak nic bardziej mylnego. Wyższy komfort odpoczynku to głębszy sen i odpowiednia regeneracja tak umysłu, jak i wszystkich organów ciała. Przekłada się to na między innymi lepsze samopoczucie, większą odporność na infekcje, zauważalną różnicę w sprawności psychoruchowej, umiejętność skupienia, pamięć, czy prawidłowy rytm pracy serca.

Co podobnie jak twardość materaca wpływa na jego dopasowanie do kształtu ciała?

Różne twardości materaca cechują się odmiennymi właściwościami dopasowywania się do naturalnych krzywizn ciała. Za tę umiejętność odpowiadają także technologie takie jak opracowanie kilku stref twardości materacy. Najnowsze modele mają ich siedem – każda ze stref dopracowana jest pod kątem potrzeb konkretnych partii ciała odpoczywającej na materacu osoby.

Za dopasowanie do kształtu ciała w dużej mierze odpowiada także materiał wierzchniej warstwy materaca i jego elastyczność. Pianki wysokoelastyczne to sprężysty, higieniczny i odporny materiał. Inna możliwość to pianka termoelastyczna Visco – reaguje ona na ciepłotę ciała, przez co potrafi idealnie dopasować się do jego naturalnych kształtów.

Jak wygląda skala twardości materaca?

Twardość materaca H1, H2, H3 oraz H4 to wartości ujęte na czterostopniowej skali, na której znaleźć można przede wszystkim zalecenia co do wagi ciała użytkownika danego modelu. Skala twardości materaca może się delikatnie różnić pomiędzy produktami pochodzącymi od różnych producentów. Zalecenia wagowe nie powinny być jednak wyłącznym kryterium wyboru twardości materaca. Jeżeli waga ciała nie odbiega znacznie od zalecanej, można zdecydować się na model o większej twardości na przykład w przypadku nawracających bólów kręgosłupa albo zwykłego upodobania do twardych powierzchni snu. Wybierając model miększy, warto zwrócić większą uwagę na zalecenia – zbyt miękki materac nie zapewni właściwego podparcia kręgosłupa, co może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Materace oznaczone jako modele H1 są miękkie i piankowe. Poleca się je dla osób o stosunkowo niewielkiej wadze ciała sięgającej maksymalnie 50 kg. Z miękkich modeli H1 korzystają dzieci, kobiety o drobnej budowie ciała, czy osoby starsze, dla których nacisk twardszej powierzchni snu nasila ból w różnych partiach ciała.

Materace średnio twarde to modele oznaczone jako H2. Ich używanie zalecane jest dla osób w przedziale wagowym od 50 do 80 kg. To jedna z najczęściej wybieranych propozycji przez osoby w różnym wieku. Określająca twardość materaca tabela nie zakłada wyboru modeli H2 przez osoby ważące więcej niż 80 kg, ponieważ potrzebują one silniejszego podparcia kręgosłupa.

Jaka twardość materaca będzie najlepsza dla kogoś, kto waży nieco więcej? Modele H3 przeznaczone są dla osób ważących pomiędzy 80 a 100 kg, co czyni je drugim najczęstszym wyborem na rynku. Twardość materaca H3 to dobre rozwiązanie również dla tych, którzy, choć ważą nieco mniej, wolą spać na twardszym podłożu. Modele te często polecane są przy różnego rodzaju dolegliwościach kręgosłupa - twarda powierzchnia wymusza proste ułożenie ciała, przez co wiele osób zauważa poprawę stanu zdrowia.

Materac oznaczony jako H4 to model bardzo twardy polecany przy wadze ciała sięgającej ponad 100 kg. Zdarza się, że z takich materacy korzystają również osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa. Twardość materaca jest tu jednak tak wysoka, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze najlepiej jest skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą i nie eksperymentować z własnym zdrowiem.

Jak dobrać twardość materaca pod własne potrzeby?

Poza omówioną już skalą twardości materacy i zaleceniami wagowymi do konkretnych modeli, istotny, a niestety często pomijany, jest także wzrost. Zupełnie inaczej rozkłada się ciężar ciała u kogoś, kto waży 80 kg przy wzroście 165 cm, a u osoby, która waży tyle samo, mierząc przy tym 185 cm. Przy wyższym wzroście można zdecydować się na materac miększy, ponieważ waga ciała zostanie rozłożona na większej jego powierzchni, wywołując tym samym mniejszy nacisk na materac.

To, jak dobrać twardość materaca, w sporej mierze zależy od stanu zdrowia osoby, która będzie z niego korzystać. Miękkie modele bywają polecane dla osób starszych z licznymi dolegliwościami bólowymi czy problemami z krążeniem krwi. Nacisk na ciało, który wywołują twardsze modele, mógłby wówczas stać się przyczyną uciążliwego drętwienia kończyn. Większa twardość materaca pod kątem zdrowotnym zalecana jest szczególnie tym osobom, które zmagają się z uporczywymi bólami kręgosłupa.

Nieobojętne podczas wyboru twardości materaca są także osobiste upodobania. Podczas gdy jedni cenią sobie miękkość pianki, w którą przyjemnie zapada się ciało podczas odpoczynku na materacu, inni preferują twardą powierzchnię stabilnie podpierającą kręgosłup. Należy jednak uważać, aby chęć poprawienia własnej wygody nie poszła o krok za daleko – zbyt twardy lub zbyt miękki materac da efekt wręcz odwrotny do zamierzonego.

Różne twardości materacy– gdzie ich szukać?

Zamawiając materac przez internet, kiedy nie ma się możliwości dotknięcia go, sprawdzenia jego sprężystości, ani położenia się na nim, zawsze należy dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniej twardości i trzymać się ogólnych zaleceń odnoszących się do wagi czy wzrostu ciała.  Lub wybrać materac o regulowanym stopniu twardości i sprężystości jaki oferuje np. marka SleepMed.

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl