Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Materace miękkie dedykowane są specyficznej grupie osób. Podpowiadamy, kto i dlaczego powinien się na nie zdecydować, a także przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne tego typu podłoża do spania.

Materace miękkie – charakterystyka

W świadomości wielu ludzi utarło się przekonanie, że spanie wyłącznie na twardym podłożu jest zdrowe dla kręgosłupa, a odpoczynek na miękkim może co najwyżej przysporzyć człowiekowi kłopotów w postaci wad postawy. Tymczasem już lata temu fizjoterapeuci zdementowali tę fałszywą informację i do tej pory nieustannie przekonują, że miękkie materace są jak najbardziej bezpieczne i przyjazne kręgosłupowi. Pod warunkiem, że śpią na nich odpowiednie osoby – o czym opowiemy w dalszej części – oraz że wykonane są z dobrych gatunkowo materiałów, cechujących się wysoką elastycznością punktową, dzięki której nie ma mowy o zapadaniu się w głąb podłoża. Wysokiej jakości materace miękkie dopasowują się do anatomicznej budowy ciała użytkownika, pozwalają na rozluźnienie mięśni oraz stawów i – dzięki odpowiednio zaprojektowanym strefom twardości – zapewniają optymalne podparcie kręgosłupowi, ale nie tylko. W sprzedaży dostępne są miękkie materace z trzema, pięcioma i siedmioma wydzielonymi, poziomymi odcinkami, które cechują się zmienną wypornością i z odpowiednią siłą podtrzymują konkretne fragmenty ciała – od głowy, przez barki, lędźwie i miednicę, aż po uda, łydki i stopy. Jak nietrudno się domyślić, najlepszym wyborem będzie zakup siedmiostrefowego materaca miękkiego, którego konstrukcja zapewni doskonały, spersonalizowany komfort podczas snu i regeneracji.

Rodzaje materacy miękkich

Dostępne na rynku materace miękkie różnią się między sobą przede wszystkim wypełnieniem pokrowca. W ofertach najbardziej rekomendowanych producentów, takich, jak chociażby Hilding Anders, znajdują się najczęściej:

 • miękkie materace piankowe – wykonane z pianek termoelastycznych, lateksowych i wysokoelastycznych;
 • materace miękkie sprężynowe – kieszeniowe, typu multipocket i wypełnione drobnymi sprężynkami Pocket Plus;
 • miękkie materace hybrydowe;
 • materace miękkie nawierzchniowe.

Nowoczesne materace miękkie sprężynowe skonstruowane są z systemu drobnych sprężynek, z których każda – pod naciskiem użytkownika – ugina się pojedynczo, gwarantując idealne dopasowanie do naturalnych krzywizn ciała. Charakteryzują się elastycznością i sprężystością oraz doskonałym podparciem. Rekomendowanymi modelami tego rodzaju miękkich materacy są przede wszystkim:

 • Hilding Flamenco – materac miękki o stopniu twardości H2, z wypełnieniem sprężynowym typu multipocket, dedykowany również osobom z bólem kręgosłupa;
 • Hilding Makarena – sprężynowy materac H2 z wypełnieniem multipocket, będący wyrobem medycznym;
 • Hilding Zorba – materac o stopniu twardości H2, skonstruowany w oparciu o siedmiostrefową sprężyną kieszeniową, dedykowany zwłaszcza seniorom;
 • Hilding Lambada – średniej miękkości materac sprężynowy typu Pocket Plus, z dodatkową warstwą lateksu i naturalnego kokosu, które pomagają utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, dając ulgę, szczególnie osobom borykającym się z bólami w tej okolicy.Miękkie materace piankowe cechuje ponadprzeciętna elastyczność, która gwarantuje idealne dopasowanie się do budowy anatomicznej użytkownika, np. pod wpływem jego temperatury, jak w przypadku modeli wykonanych z pianki termoelastycznej. Odpowiednie profilowanie wypełnienia przez producentów pozwala stworzyć im konstrukcję nawet siedmiu stref twardości, które są odpowiedzią na potrzeby konkretnych partii ciała.


Wśród użytkowników miękkich modeli z wypełnieniem piankowym, najbardziej popularne są:

 • Hilding Rock&Roll – materac H2 z pianki wysokoelastycznej;
 • Hilding Conga – średnio miękki materac, wykonany z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej i chłodzącej;
 • Hilding Breakdance – materac H2, wykonany z pianki elastycznej, dedykowany szczególnie młodzieży;
 • Hilding Funky – średniej miękkości materac piankowy, z wypełnieniem z pianki elastycznej, stworzony z myślą o nastolatkach;
 • Hilding Rumba – piankowy materac H2, z wypełnieniem termoelastycznym, mający status wyrobu medycznego;

Hybrydowe materace miękkie łączą w sobie dwa poprzednie rodzaje, a właściwie ich najlepsze elementy konstrukcyjne i cechy. Połączenie najnowocześniejszych systemów sprężyn oraz zaawansowanych technologicznie pianek pozwala uzyskać idealne podparcie punktowe dla ciała użytkownika. Specjaliści rekomendują w szczególności dwa modele hybrydowych materacy miękkich:

 • Hilding Electro – materac miękki ze sprężynami typu multipocket oraz trzema rodzajami pianek, występujący zarówno w stopniu twardości H1, jak i H2;
 • Hilding Dance – miękki materac o stopniu twardości H2, ze sprężynowym wypełnieniem Pocket Plus i trójwarstwowym wypełnieniem piankowym. Materace nawierzchniowe zwiększające miękkość materacy bazowych sprawdzają się nie tylko, jako dodatkowa ochrona, ale przede wszystkim potrafią nawet bardzo niewygodne podłoże do spania w mgnieniu oka przekształcić w komfortowy, miękki materac. Genialnym przykładem takiego produktu jest Hilding Alt z termoelastycznej pianki Visco oraz wysokoelastycznej pianki Flexifoam.

Symbole materacy miękkich

Producenci materacy oznaczają je symbolem H, który stanowi skrót od angielskiego słowa "hardness", czyli twardość oraz cyfrą od 1 do 4, mówiącą o stopniu twardości (im jest wyższa, tym twardszy jest materac). Miękkie materaca oznaczane są, jako H1 oraz H2. Materac H1, czyli materac miękki (czasami określany przez producentów również mianem bardzo miękkiego), przeznaczony jest dla osób ważących maksymalnie 60 kg. Świetnym przykładem tego rodzaju jego hybrydowy Hilding Electro, który łączy w sobie to, co najlepsze w materacu sprężynowym i piankowym. Zastosowano w nim sprężyny typu multipocket, trzy rodzaje pianek (wysokoelastyczną, termoelastyczną i hybrydową) oraz warstwę profilowanego lateksu, którą – w razie potrzeby – można zdjąć, by podregulować poziom twardości.  Z kolei materac H2, czyli średnio miękki materac (w przypadku, gdy producent oznacza materac H1, jako bardzo miękki, materac H2 często nazywa miękkim), dedykowany jest osobom, których waga wynosi od 50 kg i nie przekracza 80 kg. Doskonałym przykładem takiego materaca jest hybrydowy Hilding Dance z siedmiostrefowym systemem sprężyn Pocket Plus oraz dwóch warstw pianki – wysokoelastycznej HR i chłodzącej FloFoam.

Miękki materac – zalety i wady

Miękki materac – jak każdy inny produkt dostępny na rynku – ma swoje zalety i wady, z których zdecydowana większość zostanie zauważona dopiero wówczas, gdy tego typu podłoże zostanie dobrze lub źle dobrane do użytkownika. Wśród zalet, jakimi cechują się materace miękkie wysokiej jakości, warto wymienić:

 • wysoką elastyczność punktową;
 • świetne podparcie dla kręgosłupa i pozostałych partii ciała lekkiej lub wysokiej osoby;
 • ulga w bólach w okolicach kręgosłupa, barków i bioder – pod warunkiem, że podłoże jest odpowiednio dobrane do stanu zdrowia, wagi i wzrostu;
 • wygodne spanie na boku, nieobciążające barków, w przypadku lekkiej osoby;
 • odpowiednie dokrwienie tkanek podskórnych podczas snu, w przypadku lekkiej osoby, dzięki czemu nie odczuwa ona mrowienia i ucisku;
 • uczucie otulenia ciała podczas snu, które pozwala odprężyć się mięśniom i stawom lekkiej osoby.Z kolei do wad miękkich materacy zaliczyć można właściwie tylko dwie. Mianowicie, wpływ na pogłębianie się wad postawy, jeśli podłoże jest zbyt miękkie oraz uczucie zapadania się w miękki materac, jeżeli położy się na nim zbyt ciężka osoba. Tego typu materace nie są polecane również małym dzieciom, których układ kostny jest dopiero w fazie rozwoju.

Kto powinien spać na miękkim materacu?

Wybierając odpowiednią twardość materaca, należy kierować się trzema czynnikami: wagą, wzrostem oraz stanem zdrowia osoby, która będzie jego docelowym użytkownikiem – a zwłaszcza ewentualnymi schorzeniami w okolicach kręgosłupa czy wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy. Jeśli chodzi o pierwszy wyznacznik, czyli wagę, na materac miękki powinny zdecydować się osoby o niedużej masie ciała – do maksymalnie 60 kg w przypadku materacy miękkich, oznaczonych symbolem H1 i do maksymalnie 80 kg w przypadku materacy średnio miękkich, oznaczonych symbolem H2. Niska waga powoduje niewielki nacisk na powierzchnię materaca, dzięki czemu odkształca się on w nieznacznym stopniu w strefach podparcia ramion oraz bioder. To z kolei pozwala kręgosłupowi lekkiej osoby przyjąć wygodną, naturalną pozycję – również, gdy śpi ona na boku. Jeśli wybrałaby ona zbyt twardy materac, podczas snu mogłoby dochodzić u niej do zaburzenia krążenia, a w szczególności do niedokrwienia tkanek podskórnych, co objawiałoby się uczuciem mrowienia oraz nieprzyjemnego ucisku. W przypadku drugiego czynnika – wzrostu – miękki materac H1 lub H2 będzie świetnym wyborem dla osób wysokich – nawet jeśli ich waga przekracza 60 kg czy 80 kg. Ciężar ciała w ich przypadku rozkłada się całkowicie odmiennie niż ciężar ciała osób niskich. Miękki materac jest w stanie zapewnić im komfortowy wypoczynek, dzięki odpowiedniemu podparciu konkretnych stref – z biodrami i ramionami na czele. Jeśli natomiast chodzi o ostatni czynnik mający znaczenie podczas dobierania twardości podłoża do spania, na miękkie materace powinny stawiać osoby borykające się z dolegliwościami bioder czy kręgosłupa – szczególnie w odcinku barkowym. W ich przypadku, spanie na miękkim podłożu będzie przynosiło ulgę. Może przyczynić się również do znacznych postępów podczas zabiegów fizjoterapeutycznych czy ćwiczeń. Takie osoby muszą jednak uważać na to, by nie wybrać zbyt miękkiego podłoża do spania, ponieważ może ono powodować pogłębianie się wady i stać się powodem nadmiernego bólu. 

W jakich rozmiarach dostępne są materace miękkie

Materace miękkie są dostępne w tych samych rozmiarach, co materace o innych stopniach twardości, czyli – w przypadku większości najpopularniejszych producentów – od 80 cm do 180 cm szerokości i – standardowo – 200 cm długości. Wybór konkretnej wielkości zależy od potrzeb i indywidualnych preferencji końcowego użytkownika.

Dla kogo materac miękki 80x200?

Materac miękki 80x200 będzie doskonałym wyborem dla osoby o drobnej budowie i wzroście do maksymalnie 180-185 cm. Na ten rozmiar warto się zdecydować, gdy w sypialni nie dysponuje się zbyt dużą ilością miejsca na łóżko, a jednak wciąż chce się wygodnie wysypiać. Z uwagi na niewielką szerokość, materace miękkie 80x200 nadają się również dla nastolatków, których waga nie przekracza 60 kg, w przypadku stopnia twardości H1 lub 80 kg, w przypadku stopnia twardości H2.

Kto powinien wybrać materac miękki 90x200?

Miękki materac 90x200 to standardowy wymiar pojedynczej powierzchni przeznaczonej do spania, który zalecany jest przez normy. Jego rozmiar jest zbieżny z większością ram łóżek, na których sypia jedna osoba. Chętnie wybierany jest przez nastolatków oraz szczupłe kobiety w różnym wieku.  Podobnie, jak poprzednio omawiany rozmiar, materace miękkie 90x200 sprawdzą się w przypadku lekkich osób. By komfortowo się na nich wypoczywało, najlepiej, jeśli wzrost użytkownika nie przekracza 180-185 cm. 

Jaki materac miękki 100x200 wybrać?

Materac miękki 100x200 świetnie sprawdzi się w przypadku nie tylko osób lekkich, ale również tych, których waga przekracza 60 kg, jeśli chodzi o stopień twardości H1 lub 80 kg, jeśli chodzi o stopień twardości H2, ale są dość wysokie. To dobry wybór również, gdy użytkownik boryka się z bólami w okolicach kręgosłupa, bioder czy barków. Materace miękkie 100x200 pozwalają wypoczywać swobodnie jednej osobie, ponieważ dają więcej niż te o mniejszych wymiarach miejsca na to, by przyjąć komfortową pozycję podczas snu.

Jak dobrać materac miękki 120x200?

Materac miękki 120x200 to ostatnia i jednocześnie największa z propozycji jednoosobowych. Do jego zastosowania niezbędna jest spora przestrzeń w pomieszczeniu, dlatego nie są tak często wybierane, jak te o wymiarach 80x200, 90x200 czy 100x200. Materace miękkie 120x200 zapewniają dużą swobodę podczas snu i regeneracji, i są naprawdę komfortowe. To również świetna propozycja dla osób wysokich, niekoniecznie bardzo szczupłych, których ciężar ciała rozkłada się na podłożu zupełnie inaczej niż w przypadku osób niskich.

Jaki materac miękki 140x200 kupić do sypialni?

Materac miękki 140x200 to najmniejszy wymiar polecany parom, które cenią sobie wypoczynek na elastycznym podłożu, a jednocześnie śpią dość spokojnie. Niewielki rozmiar niekoniecznie będzie sprzyjał częstym zmianom pozycji podczas snu we dwoje. Dlatego na materace miękkie 140x200 decydować powinny się osoby, które są naprawdę drobnej budowy i nie potrzebują dużo przestrzeni do spania, ponieważ jest on odpowiednikiem dwóch materacy o wymiarach zaledwie 70x200. 

Dla kogo materac miękki 160x200 będzie odpowiedni?

Materac miękki 160x200 to zdecydowanie najpopularniejszy rozmiar, jeśli chodzi o wybór większości par. Głównym tego powodem jest fakt, że bez problemu zmieści się w zasadzie do każdego formatu sypialni. Dwuosobowe materace miękkie 160x200 są odpowiednikami dwóch o wymiarach 80x200, a więc stosunkowo niedużych. Z tego powodu polecane są osobom szczupłym, o maksymalnym wzroście 180-185 cm.

Kto powinien zdecydować się na materac miękki 180x200?

Miękki materac 180x200 pozwoli wypoczywać dwóm osobom naprawdę wygodnie – zarówno tym, które lubią się podczas snu wtulić w siebie, jak i tym, które potrzebują więcej swobody i przestrzeni tylko dla siebie. Z uwagi na fakt, że normy zalecają wybieranie podłoża do spania o szerokości przynajmniej 90 cm, jeśli chodzi o jedną osobę, można stwierdzić, że materace miękkie 180x200 będą ich dwuosobowym odpowiednikiem. Komfortowo wypoczywać będą na nich szczupłe, wysokie i borykające się z bólami kręgosłupa pary.

Oczywiście na rynku dostępne są również większe materace miękkie w wymiarach standardowych, np. 200x200 oraz modele niestandardowych rozmiarów, produkowane pod indywidualne zamówienia. Możliwości są na tyle szerokie, że bez problemu każda osoba czy para potrzebująca elastycznego podłoża do spania jest w stanie wybrać coś dla siebie i cieszyć się wygodą w czasie snu.