Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Kłopoty ze snem, bezsenność, częste zmienianie pozycji w trakcie zasypiania - któż z nas choć raz nie doświadczył tego problemu? Jeśli "bajkowe" liczenie baranów na niebiańskich obłoczkach nie pomaga to warto już dziś poznać przyczyny bezsenności oraz sposoby walki z tym jakże utrudniającym normalne funkcjonowanie schorzeniem. W poniższym artykule prezentujemy sposoby na bezsenność, które mogą uchronić nas przed ostatecznością, czyli wizytą u specjalisty, terapią i przyjmowaniem silnych lekarstw.

Skąd bierze się bezsenność?

W dobie cyfryzacji i postępu żyje nam się lepiej, ale czy na pewno? Jesteśmy znacznie bardziej zestresowani, mamy coraz więcej obowiązków a trudności z dotrzymaniem terminów w pracy zawodowej wcale nam nie sprzyjają. Dlatego, stres oraz przemęczenie fizyczne, jak i psychiczne mogą być głównymi przyczynami bezsenności.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że permanentnie obciążające nas negatywne emocje są także czynnikiem prowokującym początki stanów depresyjnych, a co za tym idzie dalej może to również prowadzić do problemów ze snem. Bezsenność w depresji może doprowadzić nawet do poważnych stanów lękowych a nawet myśli samobójczych w ostatnim stadium choroby.

Bezsenność może również pojawić się u osób, które nie uprawiają sportu, a także prowadzą siedzący tryb życia "za biurkiem" - niewykorzystana energia w ciągu dnia może spowodować, że wieczorem nie będziemy chętnie, aby się położyć do łóżka i odpocząć. Wysiłek po aktywności fizycznej sprzyja zdrowemu snu.

Także niezdrowa dieta może przyczynić się do naszej bezsenności - niezdrowy, ociekający tłuszczem fast food, spore ilości kawy oraz herbaty w ukochanym, dużym kubku oraz alkohol przy wieczornym relaksie przed telewizorem z pewnością nie pomogą nam zasnąć. Dlatego przed snem warto nie jeść na kilka godzin przed zaplanowanym odpoczynkiem, a jeśli musimy napić się to najlepiej szklankę wody, która jest pozbawiona cukrów. Cukier sprawia, że mamy więcej energii i zdecydowanie wtedy nie zaśniemy.

Jeśli przyjmujemy leki na przewlekłe choroby to na ulotce informacyjnej można wyczytać, że jednym z wielu działań niepożądanych jest problem ze snem.

Czym jest higiena snu i jak o nią zadbać?

Higiena snu to nic innego jak zespół czynności wzmacniających mechanizmy regulujące sen - bardzo istotne jest, aby przed snem wykonywać pewne czynności codziennie, aby nauczyć swój mózg pewnego schematu, który pozwoli mu zarządzić całym naszym organizmem i wprowadzi nas w stan odpoczynku i relaksu.

Aby zadbać o zdrowy sen powinniśmy przede wszystkim kłaść się do łóżka faktycznie jak jesteśmy zmęczeni, nie warto robić nic na siłę, bowiem możemy przez kolejne godziny oczekiwać na nadejście snu nieskutecznie. Eksperci z zakresu zdrowego snu radzą, aby unikać drzemek w ciągu dnia oraz spędzać w łóżku faktycznie tyle czasu ile potrzebujemy. Warto również wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, ta, która jest wykonywana popołudniem ma największy wpływ na dalszy przebieg naszego wieczoru i nocy.

W pomieszczeniu, w którym śpimy warto zrezygnować z silnego, rażącego światła, natomiast w ciągu dnia nie powinniśmy przebywać w zbyt ciemnych pomieszczeniach. Dodatkowo, warto usunąć wszelkie zegarki elektroniczne, jak i te "tykające" z zasięgu naszych oczu i uszu.

Domowe sposoby na bezsenność

Co na bezsenność? - to pytanie, które najczęściej zadają klienci w aptekach farmaceutom. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że ciągłe problemy ze snem zwiastują rychły kryzys psychiczny, dlatego warto zadbać o siebie od samego początku, aby nie trzeba było korzystać z leków nasennych i terapii z psychologiem. Czy są jakieś domowe sposoby na bezsenność?

W domowej walce z bezsennością możemy postawić na zioła i ziołowe preparaty, których zadaniem jest wyciszenie i uspokojenie naszego organizmu. Na uwagę zasługuje z pewnością "babcina" melisa, która koi nasze zmysły i dodatkowo sprzyja zaśnięciu. Dobry sposób na bezsenność to właśnie szklanka pysznej melisy zaparzonej na kilkanaście minut przed snem. Inne zioła, które pomogą zwalczyć bezsenność to kłącze i korzeń kozłka lekarskiego oraz chmiel.

W domu powinniśmy także zadbać o zdrową, przemyślaną dietę - nie warto rezygnować całkowicie z kolacji a zjeść ją 2 godziny wcześniej, warto pamiętać, że głodni raczej nie zaśniemy. Dlaczego? ponieważ organizm funkcjonujący na tzw. "rezerwie" zapasów energetycznych bardzo szybko będzie się domagał jedzenia, najpewniej wtedy, gdy będziemy próbowali zasnąć.

Kolejnym domowym sposobem na bezsenność będzie gorąca kąpiel np. w wannie pełnej pachnącej piany oraz olejków eterycznych i przeznaczonych do aromaterapii. Dodatkowo warto poprosić domownika lub partnera o wykonanie kojącego masażu ramion oraz pleców.

Zanim udamy się do lekarza warto również sprawdzić, czy śpimy na odpowiednim materacu lub łóżku. Źle dobrany materac, spanie na rozkładanych fotelach czy sofach z pewnością ma duży wpływ na rozluźnienie naszego ciała i komfort snu. Warto zastanowić się nad wymianą naszego "podłoża" do snu, które będzie dopasowane do naszej budowy ciała - tak jak w przypadku materaca Hilding Boogie, który przyjemnie nas otula i ukołysze do zdrowego snu. Dodatkowo wspiera naszą pozycję aż w 7 punktach. Warto także zastanowić się nad wymianą poduszki, aby głowa, która nawet, gdy jest pełna codziennych zmartwień miała jak najlepszą pozycję, w pełni wygodną i dostosowaną do całego ciała.

Leki na bezsenność – czy warto?

Wiele osób, które dotyka problem chronicznej bezsenności próbuje leczenia naturalnego, m.in. poprzez stosowanie naparów z ziół. Często jednak to nie wystarcza i sięgamy po leki na bezsenność. Wśród leków dostępnych na rynku farmaceutycznym na problemy ze snem znajdziemy: leki uspokajające, leki nasenne, leki przeciwdepresyjne oraz leki dostępne bez recepty typu melatonina, preparaty pochodzenia roślinnego.

Leki uspokajające to zazwyczaj pochodne benzodiazepinu. Leki te działają nasennie, ale także wykorzystywane są w walce z depresją oraz lękami. Wpływają na hamowanie oddechu oraz koordynację ośrodka równowagi. Jednakże są to dość silne leki, które mogą uzależnić, zatem zaleca się zażywać je nie dłużej niż 4 tygodnie. Osoby uzależnione od takich leków często mają jeszcze większe problemy ze snem oraz agresją. Leki nasenne działają bardzo podobnie jak te uspokajające i długotrwałe nadużywanie dawek leku może spowodować odwrotny efekt, czyli nadpobudliwość oraz nadruchliwość.

Wśród osób chorych na bezsenność zaleca się zażywanie melatoniny, warto wiedzieć, że jest to naturalny hormon wytwarzany przez szyszynkę w naszym organizmie. Melatonina jednak nie ma działania usypiającego, raczej swoje działanie opiera na regulowaniu naszego cyklu dobowego snu. Melatonina to zdecydowanie bardziej leczenie naturalne, które może przynieść w krótkim czasie niezwykłe efekty. Idealnie sprawdza się dla osób, które mają zmianowy tryb pracy albo często doświadczają zjawiska jet-lagu.

Przyjmowanie leków na bezsenność powinno być świadome i skonsultowane z lekarzem - nie warto również lekceważyć nawet najdrobniejszych skutków ubocznych leków na sen. Unikniemy, dzięki temu całkowitego rozregulowania organizmu.

Bezsenność – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli zauważamy u siebie długotrwałe, czyli minimum kilkudniowe lub powtarzające się cyklicznie problemy ze snem to powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. Częste problemy ze snem z pewnością będą się odbijać na naszym życiu towarzyskim oraz zawodowym. Niestety nie da się określić, ile będzie trwało odpowiednie i skuteczne leczenie bezsenności - wielu zależy od naszych przyzwyczajeń oraz na dogłębnym zbadaniu naszego problemu. Nie mniej jednak konsultacja z lekarzem w wielu przypadkach może się okazać ostateczna i przymusowa.

Nie warto ignorować problemu z zasypianiem, na pierwszym spotkaniu z lekarzem, który pomoże nam w walce o zdrowy sen z pewnością zostaniecie zapytani o to, czy chorujecie na coś przewlekle, a także, czy w waszej najbliższej rodzinie pojawiały się jakieś poważne choroby. Warto także opowiedzieć dokładnie o swojej sytuacji rodzinnej, zawodowej czy finansowej, jeśli któraś z tych sfer w ostatnim czasie uległa pogorszeniu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo negatywne emocje wpływają na nasze funkcjonowanie.

Warto udać się do lekarza, który może zaproponuje nam leczenie naturalne bezsenności albo farmakologiczne po zleceniu odpowiednich badań. Często pierwotna przyczyna jest kompletnie pomijana i doszukujemy się problemu tam, gdzie go nie ma. Dlatego rozmowa ze specjalistą pomoże dowiedzieć się jak zwalczyć bezsenność.

Czy dobrze dobrany materac może pomóc w walce z bezsennością?

Oczywiście, że tak. Wiele osób, które szukały źródła problemów ze snem zgodnie orzeka, że największym problemem było tak naprawdę miejsce w którym spali. Jeśli właśnie szukacie dopasowanego, dobrego materaca to warto dobrze przemyśleć swój wybór. Materac musi być odpowiednio dobrany do naszej wagi i budowy anatomicznej ciała.

Jeśli w trakcie snu często się wiercicie, zmieniacie położenie ciała to warto pomyśleć o nowym materacu. Hilding Rumba z warstwami pianki termoelastycznej Visco to materac, który dopasowuje się do układu naszego ciała. Natomiast jeśli chcemy, aby nasz kręgosłup ustawiał się przez cały sen w pozycji S możemy wybrać materac sprężynowy, taki jak Hilding Zorba, który sprawia, że nasze ciało jest podparte tak jak trzeba i zawsze obudzimy się w odpowiedniej pozycji. Przy wyborze odpowiedniego materaca zawsze pamiętajmy o tym, aby sprawdzić pozycję naszej głowy oraz nóg - pozwoli to nam na codzienny relaks po nużącym dniu i zadbamy o swoje zdrowie psychiczne. Prawdopodobnie będzie to najlepszy sposób na bezsenność!