Nowoczesne materace sprężynowe bazują na dużej liczbie działających niezależnie od siebie sprężyn. Wysoka elastyczność punktowa i wydzielenie kilku stref twardości sprawiają, że sen na nich jest w pełni komfortowy i zdrowy dla kręgosłupa.

Materac sprężynowy – czym się charakteryzuje?

Materac sprężynowy to rozwiązanie cenione za trwałość i komfort. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii nowoczesne materace kieszeniowe, multipocket i Pocket Plus gwarantują doskonałe podparcie dla kręgosłupa, odporność na odkształcenia oraz w pełni efektywny sen. Jakie są najważniejsze cechy materacy sprężynowych?

  • Trwałość – materac na sprężynach to inwestycja na lata. Solidne sprężyny długo zachowują swój kształt, są odporne na uszkodzenia i odkształcenia.
  • Odpowiednie podparcie dla kręgosłupa – nowoczesne modele materacy sprężynowych mają dużą liczbę pracujących niezależnie od siebie sprężyn. Pozwala to utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji i odpowiednio go podeprzeć, nawet przy większej masie ciała.
  • Wysoka elastyczność punktowa – niezależna praca każdej sprężyny sprawia, że materac ugina się tylko dokładnie w tym punkcie, w którym występuje nacisk. Dzięki temu perfekcyjnie dopasowuje się do ciała, jego wagi i pozycji podczas snu. To dobre rozwiązanie dla par, ponieważ dzięki niemu ruchy drugiej osoby stają się niewyczuwalne.
  • 7 stref twardości – w nowoczesnych modelach stosuje się sprężyny o zróżnicowanym stopniu twardości, tworzące strefy dostosowane do potrzeb poszczególnych partii ciała, np. ramion czy lędźwi. To gwarancja zdrowego i wygodnego snu, zapewniającego naturalne ułożenie kręgosłupa i przynoszącego ulgę w bólu. Zróżnicowane strefy twardości zastosowano chociażby w materacu Hilding Flamenco, ze sprężynami multipocket, lateksem i pianką wysokoelastyczną.
  • Połączenie zalet materacy sprężynowych z zaletami nowoczesnych materacy piankowych – oprócz sprężyn produkty te mają również komfortowe warstwy wykonane z pianki, np. termoelastycznej lub lateksowej. W zależności od potrzeb możemy wybrać materac sprężynowy z efektem wyjątkowej sprężystości, doskonałej plastyczności bądź przyjemnego otulenia.

Rodzaje materacy sprężynowych

Tradycyjne materace sprężynowe bonellowe są obecnie zastępowane przez nowoczesne modele kieszeniowe, multipocket i Pocket Plus. Zmiana budowy i sposobu rozmieszczenia sprężyn pozwoliła na przejście od typowej dla materacy bonellowych elastyczności powierzchniowej do elastyczności punktowej, zapewniającej większy komfort i lepszą stabilizację kręgosłupa.

Materace kieszeniowe

Materac kieszeniowy zbudowany jest ze sprężyn, z których każda znajduje się w osobnej materiałowej kieszonce. Nowoczesne modele wyposażone są w dużą liczbę sprężyn o niewielkich wymiarach, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i uzyskanie wysokiej elastyczności punktowej. Zastosowanie zaawansowanego systemu sprężyn umożliwia również wydzielenie różnych stref twardości. Doskonałym przykładem jest materac Hilding Step – łączy w sobie zalety sprężyn kieszeniowych i innowacyjnej pianki FlexiFoam o wyjątkowej plastyczności. Materace kieszeniowe sprawdzą się w przypadku klientów poszukujących komfortowego snu, osób mających problemy z kręgosłupem oraz par oczekujących wygodnego rozwiązania dla dwojga. To bardzo popularny obecnie model materaca, także ze względu na atrakcyjność cenową.

Materace multipocket

Materac multipocket to propozycja z górnej półki, przeznaczona dla osób, dla których jakość snu stanowi priorytet. Zbudowany jest na podobnej zasadzie jak materac kieszeniowy, wyróżnia się jednak jeszcze większą liczbą sprężyn o mniejszej średnicy. Skutkuje to perfekcyjnym podparciem i komfortem na najwyższym poziomie. Takim materacem jest mający status wyrobu medycznego Hilding Makarena, wyposażony dodatkowo w warstwę ze sprężystego naturalnego lateksu i niwelującej napięcie mięśniowe pianki termoelastycznej. Warto pamiętać, że materac na sprężynach typu multipocket to nie tylko wygodny sen niezależnie od przybranej pozycji, ale też skuteczna profilaktyka wad postawy.

Materace Pocket Plus

Z myślą o najbardziej wymagających klientach powstają materace Pocket Plus, wykorzystujące najlepsze cechy sprężyn i innowacyjnych wkładów piankowych. Sprężyny typu Pocket Plus wyróżniają się niewielką średnicą i jednocześnie dużą wysokością – aż 15 cm. Ich drobna budowa i gęste rozmieszczenie pozwalają na osiągnięcie maksymalnej elastyczności punktowej, perfekcyjnego podparcia kręgosłupa oraz idealnej sprężystości podłoża. Takie rozwiązanie zastosowano np. w materacu hybrydowym Hilding Dance, optymalnym m.in. dla par o różnicy wagi przekraczającej 30 kg, seniorów czy osób cierpiących z powodu bólu pleców.

Materace sprężynowe – zalety i wady

Materac sprężynowy to opcja mająca wiele zalet. Jednak jak każde rozwiązanie, ma pewne ograniczenia. Przyjrzyjmy się zestawieniu plusów i minusów materacy sprężynowych.

Jaki rozmiar materaca sprężynowego wybrać?

Zastanawiając się, jaki materac sprężynowy wybrać, nie można zapomnieć o doborze odpowiedniego rozmiaru. Tylko model dopasowany do wzrostu, wagi i indywidualnych preferencji zapewni komfortowy i zdrowy sen. Materace sprężynowe Hilding dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu każdy znajdzie propozycję dopasowaną do konkretnych potrzeb.

Dla kogo materac sprężynowy 80×200?

Sprężynowy materac 80×200 cm to dobry model dla starszych dzieci, w wieku od 7 do 12 lat. Zakłada się, że materac powinien być ok. 15-20 cm dłuższy od naszego wzrostu, jednak w przypadku starszaków można zdecydować się już na standardową długość 200 cm. Ze względu na mniejsze rozmiary ciała niż u dorosłego zalecana jest jednak szerokość nieco poniżej standardowych 90 cm – materace sprężynowe 80 × 200 cm to prawdziwy „złoty środek”.

Kto powinien wybrać materac sprężynowy 90×200?

Materac sprężynowy 90×200 cm to standardowy rozmiar w przypadku pojedynczego łóżka. Takie wymiary zapewnią komfort snu zarówno nastolatkowi, jak i dorosłej osobie o szczupłej budowie ciała. Materace sprężynowe 90x200 cm pasować będą do większości dostępnych w sklepach ram łóżek, a co za tym idzie – urządzenie sypialni nie przysporzy nam trudności.

Jaki materac sprężynowy 100×200 wybrać?

Materace sprężynowe 100×200 cm stanowią odpowiednią opcję dla osoby o typowej lub nieco większej masie ciała. Zakłada się, że minimalna szerokość niezbędna do komfortowego snu to ok. 70 cm, jednak przy większych gabarytach warto podarować sobie więcej przestrzeni. Materac sprężynowy 100×200 cm sprawdzi się także w przypadku osób o szczupłej budowie ciała ceniących sobie komfort snu czy często zmieniających w nocy pozycję. Użytkownikom o większej masie ciała wygodę zapewni materac sprężynowy o średnio twardym lub twardym podłożu, np. Hilding Cha-Cha.

Jak dobrać materac sprężynowy 120×200?

Na materac sprężynowy 120×200 cm mogą zdecydować się osoby ceniące sobie maksymalną wygodę i dużą ilość wolnej przestrzeni w łóżku – dodatkowe 30 cm ponad standardową długość pozwoli bez przeszkód przybrać dowolną pozycję i zmieniać ją w ciągu nocy. Materace sprężynowe 120x200 cm z powodzeniem wykorzystają też osoby o dużej masie ciała. W takim przypadku warto zdecydować się na materac sprężynowy o wysokiej twardości, skutecznie odciążający kręgosłup i zapewniający jego naturalne ułożenie, takie jak  Hilding Pasodoble o twardości H4, zalecanej dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Jaki materac sprężynowy 140×200 kupić do sypialni?

Sprężynowy materac 140×200 cm ma szerokość pozwalającą zmieścić się na nim dwóm osobom. To jeden z najmniejszych wymiarów przeznaczonych do łóżka podwójnego, chociaż zdarzają się również pary korzystające z materaca o szerokości 120 cm. Materace sprężynowe 140×200 cm zapewnią komfort snu parze o dość szczupłej budowie ciała, nie zmieniającej zbyt często pozycji – to właściwy wybór dla osób, którym wystarcza standardowe 70 cm wolnej przestrzeni. W przypadku par warto zdecydować się na model o jak największej liczbie sprężyn o niewielkiej średnicy, który nie będzie przenosił drgań i umożliwi spokojny sen niezależnie od ruchów drugiej osoby.

Dla kogo będzie odpowiedni materac sprężynowy 160×200?

Materac sprężynowy 160x200 cm jest jedną ze standardowych propozycji do łóżka podwójnego. Tego typu model zaliczany jest do produktów uniwersalnych, mogą z niego korzystać osoby o przeciętnej i nieco większej masie ciała. Z pewnością gwarantuje większy komfort snu niż w przypadku mniejszej szerokości – materace sprężynowe 160×200 cm będą odpowiednim wyborem dla użytkowników bardziej wymagających lub często zmieniających pozycję podczas snu.

Kto powinien zdecydować się na materac sprężynowy 180×200?

Materace sprężynowe 180×200 cm pasować będą do wielu standardowych ram łóżek. Polecane są parom o nieco większej budowie ciała, a także wymagającym klientom. Wiele osób śpiących z partnerem ceni sobie możliwość posiadania sporej ilości wolnej przestrzeni. Umożliwia to wygodne przekręcanie się z boku na bok, odnalezienie perfekcyjnej pozycji, a także uniknięcie pobudki, kiedy druga osoba np. wstaje z łóżka. Oczywiście po materac sprężynowy 180×200 cm i wszystkie inne materace przeznaczone dla par może sięgnąć także osoba śpiąca w pojedynkę – jeśli zależy jej na swobodzie, wolnej przestrzeni i niczym nieskrępowanych ruchach.

Jaka twardość materaca sprężynowego jest właściwa?

Odpowiednia twardość materaca jest niezbędna, aby odciążyć kręgosłup i zapewnić mu prawidłową, naturalną pozycję. Zbyt miękki materac może przyczynić się do wyginania go w nienaturalny sposób i powstania ucisku na kręgi, zbyt twardy nie podpiera go na całej długości, co skutkować może nawet wadami postawy, a z pewnością bólem mięśni czy stawów. Na co zwrócić uwagę, wybierając stopień twardości? Jak obrazuje powyższa tabela, wybór twardości zależy od wielu czynników. Doskonałą alternatywę stanowią nowoczesne materace sprężynowe, umożliwiające zmianę stopnia twardości w zależności od bieżących potrzeb. Taką możliwość daje chociażby innowacyjny materac Hilding Electro, łączący w sobie zalety sprężyn multipocket, trzech rodzajów pianek, sprężystego i dającego solidne podparcie lateksu oraz podwyższających twardość materaca włókien sizalowych. Dzięki odpinanemu i odwracalnemu topowi możliwe jest uzyskanie aż 6 różnych poziomów twardości.

Materace sprężynowe nowej generacji to propozycja dla osób pragnących połączyć korzyści prozdrowotne z maksymalną wygodą. Duży wybór modeli pozwala znaleźć atrakcyjne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.