Wygodny materac może w znacznym stopniu poprawić jakość i komfort naszego wypoczynku, co ma ogromny wpływ na pozostałe płaszczyzny naszego życia. Wybór i zakup dobrego materaca to jednak zaledwie połowa sukcesu. Jedną z istotnych kwestii, jakie pojawiają się na dalszym etapie, jest między innymi odpowiednie obchodzenie się z tym produktem, w tym czyszczenie materaca oraz jego regularna pielęgnacja. W jaki sposób powinniśmy dbać o materac? Podpowiadamy!

Dobry materac nie należy do tanich produktów, dlatego tak ważne jest to, aby mógł nam służyć przez wiele lat. Tak właśnie będzie jeśli o niego odpowiednio zadbamy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak należy to zrobić i w jaki sposób reagować w niespodziewanych sytuacjach, gdy zdarzy nam się lekko uszkodzić bądź zabrudzić materac albo pokrowiec na niego. Jak usunąć plamy z materaca i w jaki sposób pielęgnować go na co dzień? Między innymi na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Dlaczego warto dbać o materac

Większość z nas wymienia materac raz na kilka lat. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest jego zużycie, zniszczenie, utrata podstawowych funkcji czy poważne zabrudzenie, które uniemożliwia dalsze korzystanie z materaca. Niektórzy decydują się na zakup nowego materaca profilaktycznie, ponieważ czują, że obecny nie jest już w pełni funkcjonalny i może zrobić naszemu ciału więcej szkody niż pożytku. Dobry materac to bowiem taki, na którym jesteśmy w stanie odpowiednio się zregenerować, ale także zadbać o swoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Jeśli materac po jakimś czasie traci na przykład właściwości antyalergiczne czy antybakteryjne, warto pomyśleć o zamienieniu go na nowy model. Aby jednak nie musieć robić tego zbyt często, ważnym elementem jest codzienne dbanie o materac w taki sposób, aby wydłużyć jego “żywotność”. 

Jak wyczyścić materac?

Jak usunąć plamy z materaca? Jak wyczyścić materac? Tego rodzaju pytania zadaje sobie niemal każdy posiadacz materaca. Jak się okazuje, istnieje wiele różnego rodzaju sposobów na to, aby wyczyścić lekkie zabrudzenia czy też plamy na materacu. Przede wszystkim należy robić to z rozwagą i odpowiednią wiedzą na ten temat. Zbędne działanie lub zastosowanie nieodpowiedniego środka czyszczącego może bowiem pogorszyć sprawę i zniszczyć materac. Warto także, aby dezynfekcja materaca była dobrana w adekwatny sposób do stopnia zanieczyszczeń. W łagodnych przypadkach można poradzić sobie domowymi sposobami, przy poważniejszych zabrudzeniach trzeba będzie zastosować bardziej radykalne metody. 

Czy warto czyścić materac domowymi sposobami?

Z pewnością większości z nas zdarzyło się choć raz w życiu zalać materac kawą czy sokiem. W takich przypadkach zastanawiamy się, czy domowe sposoby są na tyle wystarczające, aby zlikwidować niepożądane zabrudzenia. Okazuje się, że w większości przypadków tak i wystarczy użycie zaledwie kilku sposobów, aby zniwelować plamy. Sprawdzoną metodą jest roztwór stworzony z wody oraz cytryny w proporcji 2:1. Można także dodać naparu herbacianego, dzięki czemu nieco odświeży się materac pod kątem zapachowym. Niezastąpiona w takich sytuacjach okazuje się najczęściej również soda oczyszczona, które jest środkiem w pełni naturalnym, dzięki czemu mamy pewność, że w żadnym stopniu nie uszkodzimy powłoki materaca. Likwiduje ona nieprzyjemne zapachy, ale także pochłania wilgoć, w tym mokre plamy, nawet z głębi materaca. 

Jak usunąć trudne plamy z materaca?

Wszystko zależy od ich rodzaju i tego, kiedy powstały. Im plama jest świeższa, tym łatwiej ją wyczyścić, dlatego jednym z istotniejszych elementów jest czas. Jeśli plama jest trudna do wyczyszczenia można użyć zabiegów mechanicznych, w tym takich urządzeń jak między innymi odplamiacza enzymatycznego. Należy robić to jednak z głową, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że materac przy tego rodzaju sposobie czyszczenia nabierze wilgoci, a ta z kolei jest idealnym środowiskiem dla bakterii czy grzybów. W bardzo skomplikowanych przypadkach może nie obejść się bez pralni chemicznej, ale to rozwiązanie zostawmy na sam koniec, gdy wszystkie inne metody zawiodą. 

Jak wyczyścić materac z plam moczu?

Wiemy już, w jaki sposób podejść do czyszczenia domowymi sposobami, zastanówmy się jednak nad tym, jak wyczyścić zasikany materac? Tego typu plama tylko z pozoru wydaje się czymś, co będzie bardzo trudno zlikwidować. Tymczasem jednym ze skutecznych sposobów na takie zabrudzenia jest użycie wody utlenionej, sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Można zastosować do tego także płyn do naczyń. Wszystko do mieszamy w misce i rozpylamy ciecz na zabrudzonej powierzchni materaca. Ważne aby zrobić to delikatnie i zbytnio nie wcierać w materac. Po dokładnym wyczyszczeniu plam warto odkurzyć to miejsce i zniwelować nieprzyjemny zapach na przykład przy użyciu olejku z drzewa herbacianego. 

Jak odświeżyć materac - najważniejsze sposoby 

Do regularnych czynności mogących poprawić czystość naszego materaca należy odkurzanie jego powierzchni oraz systematyczne wietrzenie całego pomieszczenia. Dzięki tym dwóm zabiegom jesteśmy w stanie w znacznym stopniu pozbyć się zalegających w materacu drobnoustrojów, w tym wszelkiego typu grzybów czy bakterii. Raz na pół roku powinno się dokładnie wyprać odkurzacz, ale biorąc pod uwagę zalecenia samego producenta. Pranie materaca tylko z pozoru wydaje się trudne. Jak wyprać materac, aby nie popełnić błędu? Można to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza piorącego albo myjki parowej. Jeśli nie jesteśmy pewni swoim umiejętności zawsze może oddać materac do pralni w ręce specjalistów, ale ze względów logistycznych o wiele łatwiej będzie spróbować samemu we własnym domu. 

Jak często należy czyścić materac?

Czyszczenie materaca to konieczne działanie jeśli chcemy myśleć o korzystaniu z niego przez wiele lat. Nie ma co kryć, produkty te, szczególnie wysokiej jakości i renomowanym producentów, nie należą do najtańszych. Lepiej więc zawczasu zadbać o to, aby służyły nam jak najdłużej. Jak często jednak należy czyścić materac? - to pytanie zadaje sobie wielu użytkowników. Nie ma na nie jednak jasnej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem między innymi od tego, jak długo korzystamy już z materaca, w jaki sposób go eksploatujemy, czy uważamy, aby go nie zabrudzić itp. Mimo wszystko, o materac powinniśmy dbać każdego dnia, a spowodowane naszym działaniem plamy czyścić natychmiast po ich powstaniu i odpowiednimi środkami. Z drugiej strony nie powinniśmy przesadzać ze zbyt częstym praniem. Jeśli chodzi o odkurzanie oraz pozbywanie się gromadzących na powierzchni materaca roztoczy warto robić to regularnie, na przykład podczas sprzątania mieszkania raz w tygodniu. 

Kiedy wymienić materac na nowy?

Materace z reguły nie posiadają daty ważności, ale jak każdy tego typu produkt - z biegiem lat niszczeją, tracą elastyczność, a także swoje właściwości. Szacuje się, że materac powinno wymieniać się co najmniej raz na dziesięć lat, a wielu przypadkach nawet częściej. Wszystko zależy oczywiście od sytuacji i tego, w jakim stopniu dbamy o materac każdego dnia. Jeśli robimy to w odpowiedni sposób i zapewniamy mu optymalną pielęgnację nie musimy obawiać się, że przyjdzie nam wymieniać go częściej. Między innymi dlatego tak ważne jest to, aby w odpowiedni sposób czyścić materac. 

Pokrowiec na materac - czy warto?

Jednym ze sposobów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju zabrudzeń, a także skutecznie zabezpieczyć materac przed działaniem czynników zewnętrznych jest zastosowanie pokrowca na materac. To nic innego jak osłona, która posiada kilka ważnych funkcji. Oprócz ochrony materaca przed brudem, roztoczami, kurzem i innymi drobnoustrojami dzięki przyjaznemu dla człowieka materiałowi tworzy dodatkową warstwę, która zwiększa komfort odpoczynku. Warto pomyśleć o zakupie takiego pokrowca, korzystając na przykład z oferty marki Hilding, która od lat zbiera pozytywne oceny ze strony swoich klientów i zapewnia produkty najwyższej jakości.