Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

11.1 Materace rehabilitacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Materace rehabilitacyjne łączą w sobie cechy modeli ortopedycznych, przeciwodleżynowych i antyalergicznych. Zaprojektowane z myślą o terapii fizjoterapeutycznej i rehabilitacji, mają za zadanie przyspieszać procesy regeneracji, przynosić ulgę w dolegliwościach narządu ruchu i zapobiegać deformacjom kręgosłupa podczas snu. Wybierając materac rehabilitacyjny należy zachować szczególną ostrożność. W wielu krajach nie obowiązują żadne specjalne wytyczne, które pozwalają rozróżnić materac ortopedyczny od standardowego rozwiązania. Stwarza to ryzyko zakupu sprzętu, który - choć nazywany leczniczym - z prawdziwym, rehabilitacyjnym sprzętem może nie mieć nic wspólnego. W trosce o najwyższe bezpieczeństwo, zalecamy kierować się rzetelną certyfikacją medyczną. Prozdrowotne właściwości materacy rehabilitacyjnych HildingSleepMed zostały potwierdzone w serii restrykcyjnych testów, podczas których przebadano poszczególne komponenty, jak i gotowe wyroby. W wyniku przejścia procedury testowej materace te otrzymały pozytywną opinię ośrodków rehabilitacyjnych i status produktu medycznego w klasie I, a tym samym mogą być używane nie tylko w domach, ale także specjalistycznych ośrodkach zdrowotnych.

11.2 Jakie wyróżniamy rodzaje materacy rehabilitacyjnych

Do grupy materacy rehabilitacyjnych zaliczymy rozwiązania o przeróżnym składzie. Ich wspólną cechą nie jest bowiem typ dominującego materiału, a wysoka jakość i profesjonalne wyprofilowanie komponentów, które odpowiada za ortopedyczne funkcje sprzętu.

Hilding: SalsaRumba - materace wykonane z zaawansowanej technologicznie pianki visco, która reaguje na nacisk i temperaturę ciała. Twardość materacy termoelastycznych stabilizują pianki Velvet Touch i FlexiFoam.

SleepMed: kolekcja Standard i Plus - materace bazujące na piance wysokoelastycznej VPPHR, uzupełnione o warstwę piany termoelastycznej VitaRest®.

Hilding: PasodobleFandango - materace z 7-strefowymi sprężynami kieszeniowymi, które zapewniają doskonałe wsparcie na całej długości sylwetki. Wyposażone w warstwy włókien organicznych (kokosa, filcu lub agawy sizalowej), cechują się najwyższym stopniem twardości.

Hilding Makarena - materac MultiPocket z niewielkimi, wysoko zagęszczonymi sprężynami, które gwarantują maksymalną elastyczność punktową sprzętu; dopełniony lateksem o cenionych właściwościach antyalergicznych i przeciwgrzybiczych.

  • materace hybrydowe

SleepMed: kolekcja Hybrid i Hybrid Plus - ekskluzywne materace, w których wnętrzu przeplatają się mechanizmy sprężynowe i piankowe. Ich działanie bazuje na sprężynach typu Multi oraz innowacyjnych pianach VPPHR i FlexiFoam.

11.3 Zalety i wady materaca rehabilitacyjnego

Maksymalne wsparcie

Zapewnienie solidnego wsparcia dla całego ciała, a zwłaszcza kości, stawów i mięśni jest najważniejszą cechą materacy rehabilitacyjnych. Sprzęt tego typu posiada specjalną, ergonomicznie wyprofilowaną powierzchnię, która dzieli się na obszary podparcia i komfortu. Siedem takich stref, zróżnicowanych pod kątem twardości, podpiera w odmienny sposób różne partie sylwetki (mocniej najcięższe części takie jak obręcz miedniczą czy klatkę piersiową, a mniej - lżejsze fragmenty). 7-strefowa budowa sprawia, że materac optymalnie dopasowuje się do anatomicznych krzywizn i ciężaru ciała, dzięki czemu kręgosłup jest utrzymywany w prawidłowej pozycji przez całą noc.

Przyspieszenie procesów regeneracji

Materac rehabilitacyjny promuje najbardziej anatomiczne ułożenie kręgosłupa. W tej pozycji mięśnie i stawy, które każdego dnia intensywnie pracują, by podtrzymać ciało, mają najlepsze warunki do regeneracji. Jak udowodniły lata badań, efektywny wypoczynek sprzyja intensyfikacji procesów naprawczych - to właśnie podczas snu następuje przyrost masy mięśniowej, odbudowa uszkodzonych komórek, tkanek oraz zaawansowane procesy kościotwórcze. Dobry materac przyczynia się do przyspieszenia powrotu do zdrowia po urazach układu mięśniowo-kostnego, operacjach czy poważnych wypadkach, a także poprawienia wyników rehabilitacji.

Redukcja bólu mięśni, kości i stawów

Materace rehabilitacyjne do spania pomagają zredukować przewlekłe boleści kręgosłupa i przynoszą ulgę dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W rozwiązaniach tego typu ciężar ciała jest równomiernie rozłożony, a nacisk na poszczególne struktury - zminimalizowany. Każda partia, w zależności od wagi, otrzymuje dokładnie tyle wsparcia, ile potrzebuje, co zapobiega generowaniu się punktów nacisku, a w konsekwencji usprawnia cyrkulację krwi. Używając sprzętu zdrowotnego, rankiem budzimy się wypoczęci - bez bólów pleców, zdrętwiałych kończyn i sztywności mięśni. Standardowy materac, który w nieprawidłowy sposób ugina się pod ciężarem ciała powoduje, że kręgosłup wykrzywia się, co z czasem może spowodować poważne uszkodzenia pleców.

Nieprzerwany, relaksujący sen

Na tradycyjnym materacu wiercimy się i przewracamy z boku na bok, próbując odnaleźć komfortową pozycję do snu. Niewygodne podłoże w bezpośredni sposób przekłada się na trudności w zasypianiu, a także nadmierne napięcie mięśniowe, które w dalszej perspektywie odpowiada za narastanie bólów kości i stawów. Problem ten właściwie nie występuje w przypadku materacy rehabilitacyjnych, które - wykonane z dobrych gatunkowo materiałów, optymalnie sztywnych i elastycznych zarazem - gwarantują wysoki komfort wypoczynku, a dalej głęboki, jakościowy sen niezbędny w procesie rekonwalescencji.

Materace rehabilitacyjne - wady

Materace rehabilitacyjne ze względu na duże zagęszczenie komponentów są zazwyczaj znacznie cięższe niż inne, regularne rozwiązania. Ich wysoka waga może być problematyczna w codziennym użytkowaniu - zwłaszcza, jeśli na materacu śpi osoba w podeszłym wieku i/lub cierpiąca na schorzenia kręgosłupa. Nieporęczny sprzęt może stwarzać trudności w transporcie, być niewygodny w podnoszeniu czy przekręcaniu. Takie materace (szczególnie modele sprężynowe i hybrydy) nie sprawdzą się we wszystkich typach łóżek, np. w meblach z regulowanym stelażem.

11.4 Kto skorzysta na zakupie materacy rehabilitacyjnych?

  • osoby w okresie rekonwalescencji

Materace rehabilitacyjne są polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów jako narzędzie wspomagające powrót do zdrowia. Osoby w procesie rekonwalescencji, po przebytych urazach i operacjach chirurgicznych, a także w rehabilitacji potrzebują dobrych warunków do wypoczynku, podczas którego struktury ciała odbudowują się, a procesy regeneracji przyspieszają. Udowodniono, że dobry materac poprawia jakość snu, a tym samym - obok zdrowej diety i ćwiczeń - jest podstawowym elementem leczenia. Co ważne, materace tego typu posiadają właściwości przeciwodleżynowe, tzn. są projektowane pod kątem potrzeb chorych, którzy nie mogą poruszać się i zmieniać pozycji, a tym samym są narażeni na powstawanie bolesnych obrzęków czy owrzodzeń. Oddychająca tkanina, która nie uciska poprawia krążenie krwi i dotlenienie tkanek, dzięki czemu nie dochodzi do martwicy.

  • sportowcy

Materac rehabilitacyjny optymalnie wspiera całą sylwetkę, odciążając tym samym mięśnie oraz stawy. Dzięki temu, że kościec jest prawidłowo ustabilizowany, tkanki mogą się rozluźnić i zregenerować. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku sportowców, którzy na co dzień intensywnie eksploatują ciało. Odpowiednio dopasowany materac nie uciska na newralgiczne partie, przez co krew znacznie szybciej transportuje tlen do zmęczonych struktur. W efekcie procesy naprawcze przyspieszają, energia odbudowuje się, a ryzyko powstawania zakwasów i mikrouszkodzeń mięśni jest zminimalizowane.

  • osoby z problemami kręgosłupa

Profesjonalny materac zdrowotny jest wybawieniem dla osób, które cierpią na przewlekłe bóle kręgosłupa - zarówno te, które są efektem rozmaitych schorzeń, jak i te wynikające z siedzącego trybu życia. Materace rehabilitacyjne do spania promują zdrową posturę ciała - powierzchnia spełniająca wymogi ergonomii sprzyja ułożeniu kręgosłupa w najzdrowszej, s-kształtnej pozycji. Na takim rozwiązaniu kręgosłup jest dobrze wsparty, co zapobiega pogłębianiu wad postawy i przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych.

  • pary

Zwykły materac będzie niewygodny dla małżonków, których dzieli duża różnica kilogramów. Na powierzchni, która nadmiernie zapada się pod naciskiem cięższej osoby tworzą się wgłębienia, które mogą zakłócać sen lżejszego partnera. Problem ten eliminują materace rehabilitacyjne, a zwłaszcza sprężynowe typu Multipocket (np. Hilding Makarena) lub hybrydowe (modele Hybrid SleepMed) o wysoko elastycznej i spójnej strukturze, które uginają się wyłącznie w miejscu nacisku, zapewniając równą płaszczyznę snu dla dwojga.

11.5 W jakich rozmiarach oferowane są materace rehabilitacyjne?

a) Dla kogo materac rehabilitacyjny 80x200?

Materace rehabilitacyjne 80x200 są dobrym wyborem do małych pokoi i sypialni, w których większe łóżko może zbytnio zagracić przestrzeń. Jako najwęższy wariant pojedynczy, materac rehabilitacyjny 80x200 doskonale sprawdzi się w przypadku osób o drobnych sylwetkach - dorosłych, a także starszych dzieci i nastolatków.

b) Kto powinien wybrać materac rehabilitacyjny 90x200?

Materac rehabilitacyjny 90x200 zapewnia optymalną ilość miejsca do spania dla jednej osoby. Najbardziej uniwersalne - materace rehabilitacyjne 90x200 - są polecaną opcją do średnich i dużych sypialni, a także sal w szpitalach i innych ośrodkach zdrowia.

c) Jaki materac rehabilitacyjny 100x200 wybrać?

Użytkownicy, którzy potrzebują więcej miejsca, by dobrze się wyspać powinni wybrać rehabilitacyjny materac 100x200. Wysokie łóżka kontynentalne najlepiej wypełnią rozwiązania hybrydowe, a meble z regulowanym stelażem - piankowy materac rehabilitacyjny 100x200 by SleepMed lub modele termoelastyczne Hilding.

d) Jak dobrać materac rehabilitacyjny 120x200?

Materac rehabilitacyjny 120x200 jest najszerszym wariantem do łóżek pojedynczych, dedykowanym zwłaszcza do przestronnych sypialni i dla osób o niestandardowych gabarytach. Dobierając materace rehabilitacyjne 120x200, warto wziąć pod uwagę rodzaj wkładu, stopień twardości czy zastosowane mechanizmy wentylacji.

e) Jaki materac rehabilitacyjny 140x200 kupić do sypialni?

Materac rehabilitacyjny 140x200, chociaż uznawany za model podwójny, bardzo dobrze odnajdzie się w sypialni nastolatka lub osoby, która preferuje dużą powierzchnię do snu. W przypadku dwóch osób, zalecamy postawić na materace rehabilitacyjne 140x200 o wysokiej elastyczności punktowej (np. Hilding Makarena), które zagwarantują dobre warunki do wypoczynku dla dwojga.

f) Dla kogo materac rehabilitacyjny 160x200 będzie odpowiedni?

Materace rehabilitacyjne 160x200 są najbardziej uniwersalnym wyborem dla sypialni małżeńskiej. Optymalnie szeroki, rehabilitacyjny materac 160x200 zapewni komfortową przestrzeń do snu dla obojga partnerów.

g) Kto powinien zdecydować się na materac rehabilitacyjny 180x200?

Szerokie materace rehabilitacyjne 180x200 do łóżek podwójnych będą właściwym wyborem dla najcięższych użytkowników, partnerów, których dzieli duża różnica kilogramów, a także tych, którzy często zmieniają pozycję snu. Materac rehabilitacyjny 180x200 to także najlepsza opcja do dużych sypialni.

11.6 Jak dobrać twardość materacy rehabilitacyjnych?

Stopień twardości jest jednym z najważniejszych paramentów sprzętu - jego prawidłowy dobór jest niezbędny, by w pełni wykorzystać dobroczynne, ortopedyczne właściwości materaca. Spanie na źle dopasowanym rozwiązaniu (za twardym lub zbyt miękkim) może być nie tyle niewygodne, co wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Dla kogo materac rehabilitacyjny będzie optymalnym wyborem? Przewodnik po rodzajach i rozmiarach materacy rehabilitacyjnych

 

Wrażenie twardości jest niezwykle subiektywne - ten sam materac może być opisany przez różne osoby jako miękki bądź twardy. Brak jednej, najlepszej twardości sprawia, że dobór optymalnych parametrów bywa trudnym zadaniem. Wybierając materac rehabilitacyjny dla siebie, należy kierować się rozmaitymi czynnikami - ciężar ciała jest ważny, ale nie mniej istotne będą wiek, ulubiona pozycja snu czy osobiste preferencje:

  • Materace średnio twarde (np. Hilding Rumba) są właściwym wyborem dla osób o drobnych sylwetkach i tych o przeciętnej masie ciała (do ok. 80 kg). Takie materace sprawdzą się również w przypadku wrażliwych seniorów i użytkowników, którzy lubią spać na boku, a więc w pozycji, w której ramiona i biodra są najbardziej narażone na nacisk.
  • Materace twarde (Hilding Salsa) są polecane dla cięższych użytkowników i osób, które wolą spać na twardszych powierzchniach. Ten stopień twardości będzie optymalny dla osób śpiących na plecach, którzy potrzebują solidnej podpory, by nie dopuścić do zapadania i wykrzywiania się kręgosłupa.
  • Materace bardzo twarde (Hilding Fandango i Pasodoble) są przeznaczone dla najbardziej wymagających i najcięższych użytkowników (+100-110 kg).

Dobrą praktyką jest indywidualne przetestowanie różnych rodzajów materacy. Jako punkt wyjścia może posłużyć używany dotychczas materac - jeśli nocą odczuwasz ucisk na poszczególne partie ciała, prawdopodobnie śpisz na zbyt twardym sprzęcie. Odwrotnie, wrażenie nadmiernego zapadania się na powierzchni sygnalizuje zbyt miękkie rozwiązanie. Interesującym rozwiązaniem są materace rehabilitacyjne z innowacyjnym systemem regulacji twardości. Ruchoma pianka, w którą zostały wyposażone modele SleepMed, daje możliwość samodzielnej modyfikacji twardości. W zależności od potrzeb, użytkownik może wybrać 1 z 4 lub 6 dostępnych stopni sztywności, tak by odnaleźć właściwą dla siebie strefę komfortu.