Podobnie jak inne rzeczy, które służą nam na co dzień, także materace trzeba co jakiś czas zastępować kolejnymi nowszymi modelami. Po kilku latach wkłady tracą bowiem swoje pierwotne właściwości, stają się niewygodne, a co najważniejsze - zagrażają zdrowiu. Kiedy wymienić materac na nowy? Po czym rozpoznać, że to właściwy moment?
Pierwsze przesłanki do wymiany materaca
Jednym z ważniejszych sygnałów świadczących o tym, że obecny materac wymaga szybkiej wymiany jest odczuwanie porannego dyskomfortu związanego z ogólnym zmęczeniem, zesztywnieniem w okolicach karku, obolałymi mięśniami i stawami. Dolegliwości te są dotkliwym efektem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu oraz niewłaściwego wsparcia całej sylwetki przez podłoże. Poza tym, niewygodny materac sprawia, że każdego wieczora możemy mieć problem ze znalezieniem optymalnej pozycji przed zaśnięciem czy też z budzeniem się w ciągu nocy. Bez wątpienia wkład nie zapewnia przyjemnego wypoczynku również wtedy, gdy na jego powierzchni gołym okiem zauważalne są liczne zabrudzenia lub uszkodzenia mechaniczne. Często bagatelizowane kwestie estetycznego wyglądu materaca w gruncie rzeczy decydują o komforcie snu w wielu aspektach. Przedarty czy dziurawy pokrowiec znacznie ułatwia przedostawanie się do wnętrza wkładu kurzu, wilgoci i brudu.
Gdy materac traci swoje właściwości
Według często powtarzanych opinii, które można przeczytać w internecie materac powinno się wymieniać średnio co 7 lub nawet 10 lat. W rzeczywistości nie ma jednak jednej złotej zasady decydującej o tym, kiedy podłoże trzeba zastąpić innym, bardziej wygodnym i innowacyjnym. Wiele zależy od tego, jakiej jakości wykonania jest obecny wkład, a ponadto w jaki sposób go eksploatujemy. Poszukiwania kolejnego materaca powinny być spowodowane przede wszystkim chęcią zapewnienia sobie bardziej komfortowego i zdrowego snu. W związku z tym, jeśli zauważysz, że obecny materac nie wspiera poszczególnych partii kręgosłupa i przyczynia się do pogorszenia naszego samopoczucia, warto rozważyć zakup nowego modelu. Do przyspieszenia wizyty w sklepie z materacami bez wątpienia przyczyni się także wysoki poziom zniszczenia dotychczas używanego wkładu, w którym po pewnym czasie mogą zacząć się pojawiać wystające części pianki i sprężyn.
Higiena materaca to podstawa
Oprócz wyraźnych uszkodzeń mechanicznych, powodujących zakłócenie codziennego wypoczynku, zużyty materac przestaje również zapewniać odpowiednie warunki higieniczne snu. Osoby dotknięte objawami różnego rodzaju uczuleń, które odpoczywają na starych wkładać zaczynają skarżyć się z powodu nawracającego, porannego kataru czy ataków kaszlu. Nasilone objawy alergii są wynikiem gromadzenia się wewnątrz materaca szkodliwej wilgoci, a następnie rozwoju niebezpiecznych mikroorganizmów, takich jak roztocza i bakterie. Doskonałe warunki do ich pojawienia się niejednokrotnie tworzymy my sami, głównie poprzez niewłaściwe użytkowanie wkładu. Odrabianie lekcji lub oglądanie filmów w łóżku, nie wspominając o spożywaniu w nim posiłków znacznie osłabia strukturę materaca i sprzyja kumulowaniu się w nim zanieczyszczeń. Niewątpliwie, higienę wkładu obniża również brak możliwości prania otaczającego go pokrowca oraz słaba wentylacja poszczególnych komponentów.
Dlaczego nie warto spać na starym materacu?
Pomimo zwiększającej się świadomości w zakresie roli snu, decydującej o zdrowiu całego organizmu, wielu z nas nadal lekceważy skutki odpoczywania na starym materacu. Wbrew pozorom niewygodne podłoże w łóżku może skutkować poważnymi konsekwencjami dla kręgosłupa, między innymi pogłębieniem się wad postawy czy zwyrodnieniem stawów. Niekomfortowy sen poza zaostrzeniem dolegliwości bólowych sprawia, że rano czujemy się rozdrażnieni, a zmęczenie towarzyszy przez kolejne godziny pracy. Dodatkowo niewłaściwa regeneracja ciała podczas snu powoduje, że coraz częściej pojawiają się problemy z koncentracją oraz niechęć do wykonywania codziennych obowiązków. Brak odpowiedniej regeneracji w czasie snu obniża również efektywność pracy mózgu, w tym osłabia bodźce odpowiedzialne za proces zapamiętywania.
By budzić się wypoczętym
Przed zakupem nowego materaca, który pozwolić całkowicie zapomnieć o niewygodzie i niebezpieczeństwach będących następstwem spania na starym wkładzie warto zapoznać się z szeroką ofertą producentów. Aktualnie, każdy jest w stanie znaleźć wymarzony materac dla siebie, wyróżniający się doskonałymi parametrami, gwarantującymi najlepszą jakość snu. Ważną kwestię stanowi dopasowanie wybranego modelu do indywidualnych kształtów sylwetki oraz wagi użytkownika. Nie bez znaczenia będzie zapoznanie się ze specyfikacją techniczną materacy, ułatwiającą odnalezienie wkładu o właściwej twardości. Poza tym, należy zwrócić uwagę na specjalne właściwości materaca, takie jak połączenie zalet różnorodnych komponentów, wzmocniona zdolność do odprowadzania ciepłego powietrza czy wyposażenie w postaci higienicznego pokrowca, który można regularnie prać. Nie należy także zapominać o tym, że do materaca niezbędne jest dokupienie wytrzymałego stelaża, podtrzymującego wkład i zmniejszającego ryzyko jego zniekształcenia się w trakcie eksploatacji.
Nowy materac na 5+
W podjęciu niełatwej decyzji o wyborze nowego materaca najlepiej kierować się jego wygodą oraz jakością wykonania. Dzięki temu zyskasz pewność, że wymarzony model będzie służył bez zarzutu przez przynajmniej kilka lat. Spośród materacy dostępnych w sklepach renomowanych producentów sporą popularnością cieszą się przede wszystkim wkłady piankowe, w tym ich specyficzny rodzaj, czyli materace termoelastyczne. Do niepowtarzalnych właściwości tego typu wkładów zalicza się zapewnienie efektywnego wsparcie sylwetki, przy jednoczesnym otuleniu ciała. Materace termoelastyczne, zawierające innowacyjną piankę Visco są bowiem w stanie aktywnie reagować na temperaturę wytwarzaną przez użytkownika. Miłośnikom nieco bardziej tradycyjnych rozwiązań z pewnością przypadną natomiast do gustu modele kieszeniowe, zawierające w swoim składzie między innymi mocne i wytrzymałe sprężyny bonellowe, warstwy pianki lateksowej oraz specjalną matę kokosową, podwyższającą poziom higieny oraz twardości wkładu. W konsekwencji materac odznacza się zwiększoną elastycznością punktową, nawet wtedy, gdy śpią na nim dwie osoby o różnej wadze.
Podczas poszukiwań idealnego, nowego materaca warto także rozważyć zakup modelu zaliczanego do materacy medycznych. Ich atestowane, doskonale zoptymalizowane właściwości umożliwiają bowiem przyjemny wypoczynek osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Wybrane modele najczęściej posiadają aż 7 zróżnicowanych stref twardości, odpowiadających za podtrzymywanie we właściwej pozycji głowy, barków, lędźwi, miednicy, ud, łydek i stóp. Ponadto, w strukturze materacy medycznych znajdują się też wysokoelastyczne pianki VPPHR oraz pianka FlexiFoam z technologią Airforce.
Wymiana materaca na nowy to trudna, lecz kluczowa decyzja, która pozwala rozwiązać dotychczasowe trudności związane z przyjemnym i regenerującym snem. Sygnałem ostrzegawczym, przekonującym o tym, że wkład wymaga szybkiego zastąpienia innowacyjnym modelem jest głównie pojawienie się nawracających dolegliwości bólowych oraz zauważenie trwałych i nienaprawialnych uszkodzeń mechanicznych w strukturze materaca. Podczas zakupu nowego modelu warto brać pod uwagę jego specyficzne właściwości, a także jakość wykonania zapewnioną przez wykonanie specjalistycznych testów.