Niezależnie od tego na czym śpimy - powinniśmy zadbać o jakość tego snu. W jej osiągnięciu pomóc może dobrze dobrany materac nawierzchniowy.

Materac nawierzchniowy – co to?

Powinniśmy zadbać o to, aby spać na materacu spełniającym wszystkie standardy. Nawet najlepszej jakości produkt co pewien czas należy wymienić, specjaliści twierdzą, że co około 7 lat. Bywa jednak i tak, że śpimy na kanapie, tapczanie, albo materacu niedostosowanym do naszych potrzeb, którego nie mamy możliwości wymienić. Podpiszą się pod tym pewnie wszyscy, którzy wynajmują mieszkanie, studenci, osoby, które tylko tymczasowo przebywają w danym miejscu. Dla nich, rozwiązaniem doskonałym są materace nawierzchniowe. Nie należy ich mylić z ochraniaczami na materac, które mają chronić go przez poplamieniem, uszkodzeniem powierzchni. Materace nawierzchniowe to maty kilkucentymetrowej grubości, które można położyć na innym podłożu, na przykład na tapczanie. Produkt ten zmienia - zwiększa albo zmniejsza twardość tego podłoża, wyraźnie i natychmiastowo poprawiając jakość naszego snu. Cienki materac nawierzchniowy to idealny, dodatkowy materac na kanapę, materac na wersalkę.

Zalety i wady materaców nawierzchniowych

Nakładka na materac ma swoje zalety i wady. Jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy możliwości zadbać o porządny materac. Jest też rozwiązaniem dużo tańszym - jeśli więc uważamy, że nowy materac nie jest nam jeszcze potrzebny, ale też nie daje już stuprocentowego komfortu snu, materac nawierzchniowy może poprawić jakość snu. Produkt ten będzie też przydatny, jeśli w naszym obecnym materacu, czy też innym podłożu na jakim śpimy wyczuwamy nierówności, odczuwamy dyskomfort spowodowany tym, że coś wgniata nam się w ciało. Jeśli też uważamy, że nasz dotychczasowy materac nie jest wystarczająco twardy lub miękki, zmieniła się nasza waga, preferencje, wymagania kręgosłupa narażonego na siedzący tryb życia - nakładka na materac może nam pomóc rozwiązać te problemy. Kolejną zaletą materaca nawierzchniowego jest to, iż w dużo łatwiejszy sposób niż zwykły materac można go przetransportować i przechowywać. Nadaje się on nawet do zwinięcia. Będzie to istotne dla osób, które na przykład tymczasowo wynajmują mieszkanie i z całym dobytkiem muszą się przeprowadzić. Można też materac nakładkowy zabrać ze sobą na wyjazd. Warto wspomnieć też, że materace nawierzchniowe mogą mieć także dodatkowe właściwości - stanowić produkt antyalergiczny lub chłodzący. Wspomniano wcześniej, iż materacy nakładkowych nie należy mylić z ochraniaczami na materac. Należy jednak pamiętać, że one także chronią podstawowy materac - przed zanieczyszczeniem czy uszkodzeniem. Samą nakładkę łatwo jest wyczyścić, ponieważ ma ona ściągalny pokrowiec, który nadaje się do prania. Jakie są wady materaca nawierzchniowego? Nie dla każdego będzie on rozwiązaniem jakiego się oczekuje. Jeśli podstawowy materac będzie w bardzo złym stanie, nawet nakładka nie wyrówna wszystkiego, nie zapewni też odpowiedniej twardości. 

Rodzaje materaców nawierzchniowych

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów materacy nawierzchniowych. Ogólnie dzielimy je na piankowekokosowe i lateksowe. Nakładka na materac z pianki termoelastycznej będzie się charakteryzowała wysoką elastycznością punktową - tam gdzie nacisk będzie większy, tam też większe będzie "zapadanie się" maty. Pianka termoelastyczna pod wpływem temperatury i krzywizn anatomicznych ciała dopasowuje się do niego i zapamiętuje kształt. Dzięki temu, podłoże, na którym leżymy będzie idealnie współgrało z potrzebami naszego ciała, podpierając jego partie z uwzględnieniem ich zróżnicowanych wymagań. Materac nakładkowy z pianki termoelastycznej będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą zmiękczyć nieco materac główny. Warto zainteresować się modelem wykonanym z pianki wysokooelastycznej - Hilding Tenor.W jego wypełnieniu wykorzystano piankę FloFom, która reaguje na temperaturę ciała a także pomaga w niwelowaniu bóli i napięć w obrębie szyi czy barków. Dodatkowo, pianka ta ma właściwości chłodzące. Będzie to świetny produkt dla osób, którym w nocy zawsze jest zbyt ciepło, szczególnie w lecie. Jeśli potrzebny nam jest materac nawierzchniowy twardy, powinniśmy się zainteresować modelem z kokosem. Kokosowy wkład utwardza powierzchnię materaca, materiał ten jest niezwykle odporny na odkształcenia i dzięki temu produkt posłuży nam przez ten czas. Struktura tego materaca gwarantuje jego doskonałą wentylację. Dzięki temu, nie gromadzi się w nim wilgoć, zabezpiecza on też przed wilgocią materac główny. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ powstrzymuje rozwój bakterii i innych drobnoustrojów w produkcie. Warto dodać, że materac kokosowy, mimo iż twardy, jest elastyczny, dzięki czemu bez problemu go zwiniemy, nie ryzykując odkształcenia czy złamania. Z kolei model Hilding Bass wykonany jest z pianki wysokoelastycznej Velvet Touch, zwiększa ona odczucie twardości, nie tracąc przy tym elastyczności zapewniającej komfort. Jeżeli natomiast chcemy aby nasz materac nawierzchniowy zmniejszał twardość podłoża, na którym śpimy, przyda nam się model Hilding Alt - w jego wypełnieniu zastosowano piankę Visco - zmiękcza ona materac, ale też w idealny sposób dopasowuje się do krzywizn ciała, dzięki czemu, mimo odczuwalnej miękkości, nie tracimy podparcia kręgosłupa. To pozwala odpocząć mięśniom i kręgosłupowi, odciążyć je, zapobiegać ich zwyrodnieniom. Materace nawierzchniowe lateksowe będą świetnym uzupełnieniem niewygodnego podłoża, poprawiając komfort naszego snu. Materiał ten ugina się w miejscach największego nacisku - tam gdzie znajdują się ramiona czy biodra. Dzięki temu nie "zapadamy się" leżąc na nim. Lateks jest niezwykle sprężysty, a jednocześnie bardzo trwały. Materiał ten ma też działanie bakteriobójcze, co zapewnia higienę snu.

Dla kogo materace nawierzchniowe będą najlepszym wyborem?

Materace nawierzchniowe, niezależnie od swoich konkretnych właściwości będą świetnym wyborem dla osób, które chcą zadbać o jakość snu niezależnie od miejsca, w którym przebywają. Są także dobrym rozwiązaniem dla osób, które obecnie nie chcą inwestować w materac, ale cenią sobie komfort snu. Materac nawierzchniowy piankowy będzie idealnym wyborem dla par - jeśli występuje u nich spora różnica wzrostu lub wagi, albo jeden z partnerów się wierci, pianka, dostosowująca się do kształtu ciała pozwoli zminimalizować ten problem. Ten rodzaj nakładki sprawdzi się także osobom, które mają problem z zaburzeniem krążenia - materac nie uciska na ciało, jest więc doskonały w profilaktyce tego problemu. Pianka termoelastyczna wykorzystywana jest również leczniczo, z uwagi na swoje przeciwodleżynowe właściwości. Produkt ten sprawdzi się też alergikom i astmatykom. Materac nawierzchniowy kokosowy, również nadaje się dla par, ponieważ nie przenosi drgań. Kokos ma właściwości antyalergiczne i antygrzybicze - jeśli więc borykamy się z astmą, alergiami lub mamy skórę atopową, powinniśmy rozważyć tego rodzaju nakładkę. Maty kokosowe dobre będą też dla osób, które mają wady postawy, albo dla których istotna jest ich profilaktyka. Materac nawierzchniowy lateksowy będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które potrzebują i oczekują odciążenia kręgosłupa i mięśni. Jeśli więc mamy siedzący lub stojący tryb życia, nasza praca nadweręża nasz układ kostny - sen na tego rodzaju materacu może mieć zbawienne działanie. Materac lateksowy będzie też świetnie sprawdzał się osobom o podwyższonej wadze.

Jaki stopień twardości materaca nawierzchniowego dobrać?

Stopień twardości materaca będzie miał niebagatelne znaczenie dla jakości naszego snu. Nie chodzi tylko o naszą wygodę, ale również o prawidłową "postawę" w czasie snu. Nie jesteśmy w stanie kontrolować jej śpiąc, dlatego też to podłoże na którym śpimy musi zadbać o to, abyśmy nie krzywili kręgosłupa. Pamiętajmy, że jedną z funkcji materacy nawierzchniowych jest zwiększanie lub zmniejszanie twardości podłoża na jakim leżymy. Jeśli więc na przykład tapczan, na którym śpimy jest zbyt twardy, warto wybrać materac nawierzchniowy miększy, który sprawi, że będziemy odczuwali większy komfort. Najmiększe materace to takie, na których śpią niemowlęta luba małe dzieci. Materace o średniej miękkości lub średniej twardości to produkty dla osób, które lubią elastyczne podłoże, podpierające partie kręgosłupa i mięśni, ale nie w zbyt dużym stopniu. Materace o większej twardości to z kolei produkty dla osób, które lubią bardzo sztywne podłoże, albo dla użytkowników o większej wadze. Na przykład materace Hilding charakteryzują się czterema stopniami twardości - mogą być miękkie, średnie, twarde i bardzo twarde. W tym wyborze bez trudu znajdziemy coś dla siebie. 

 Jaki rozmiar materaca nawierzchniowego wybrać?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj materaca nawierzchniowego się zdecydujemy, musimy jeszcze odpowiednio dobrać jego rozmiar. Oczywiście jest on w dużym stopniu zależny od rozmiaru podstawowego podłoża. Załóżmy jednak, że wybieramy materac o dowolnym rozmiarze. Jak dobrać ten rozmiar, abyśmy odczuwali pełen komfort spania? Długość materaca zależna jest od wzrostu. Dla młodzieży i dorosłych wybieramy materace, w których długość jest większa od wysokości użytkownika o około 15-20 centymetrów. Dzięki temu, mniejsze jest prawdopodobieństwo, iż ruszając się w nocy uderzymy głową w ścianę, albo, że nogi będą nam wystawać poza materac. Obecnie, standardem na rynku są materace o długości 200 centymetrów - nie oznacza to jednak, iż osoba mająca 1,60m nie wyśpi się na dwumetrowym materacu i powinna szukać modelu mającego 180 centymetrów. Jeśli chodzi o szerokość, minimalny wymiar zapewniający możliwości wygodnego snu do 70 centymetrów, optymalna szerokość to jednak 90 centymetrów. Wśród materacy szerszy jest wybór szerokości niż wysokości - dostępne są wymiary 70, 80, 90, 100 a nawet 120 centymetrów dla jednej osoby oraz 140, 160, 180 i 200 centymetrów dla dwóch osób. Optymalną wygodę zapewnią materace nawierzchniowe 160x200 oraz 90x200.

  • Dla kogo materac nawierzchniowy 80x200? Materac nawierzchniowy 80x200 to doskonały wybór dla osób, które w nocy nieczęsto zmieniają pozycję, śpią spokojnie, a nawet lubią nieco ciaśniejsze przestrzenie. Materace nawierzchniowe 80x200 będą także najlepszym wyborem w przypadku przypadku dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Kto powinien wybrać materac nawierzchniowy 90x200? Materac nawierzchniowy 90x200 jest standardem jeśli chodzi o rozmiary dla jednej osoby. Materac ten będzie odpowiadał osobom, które chcą wygodnie się wyspać, a jednocześnie nie mają do dyspozycji bardzo dużej przestrzeni jeśli chodzi o aranżację domu i mieszkania. Materace nawierzchniowe 90x200 to najbardziej optymalny produkt zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży.
  • Jaki materac nawierzchniowy 100x200 wybrać? Materac nawierzchniowy 100x200 to produkt, który pozwoli przykryć nie tylko łóżko, ale i rozkładaną sofę. Warto przemyśleć na przykład model kokosowy, który jeśli ma być używany jako dodatkowa warstwa na tapczanie czy kanapie, zwiększy twardość podłoża, wyeliminuje problem wpijających się w ciało sprężyn. Materace nawierzchniowe 100x200 mimo swoich większych rozmiarów są łatwe w przechowywaniu - wystarczy je zwinąć jak matę.
  • Jak dobrać materac nawierzchniowy 120x200? Materac nawierzchniowy 120x200 to produkt dla osób, które lubią mieć dla siebie dużo przestrzeni. Jeśli wiemy, że lubimy mieć w czasie snu dużo miejsca, warto wypróbować taki materac, położyć się na nim z rozłożonymi rękami i sprawdzić, czy taka szerokość jest dla nas wystarczająca. Warto pamiętać, że materace nawierzchniowe 120x200 są niewystarczające dla pary
  • Jaki materac nawierzchniowy 140x200 kupić do sypialni? Materac nawierzchniowy 140x200 to model o najmniejszej szerokości przeznaczony dla par. Ponieważ będziemy na nim spać dość blisko siebie, najlepsze materace nawierzchniowe 140x200 to takie, które charakteryzują się wysoką elastycznością punktową - dzięki temu, nie będziemy mieli poczucia zapadania się z powodu osoby leżącej obok.
  • Dla kogo materac nawierzchniowy 160x200 będzie odpowiedni? Nawierzchniowy materac 160x200 będzie odpowiedni dla par, które na przykład mają podwyższoną wagę. Świetnie sprawdzi się na łóżku małżeńskim, także tam gdzie młodzi rodzice potrzebują więcej miejsca, ponieważ śpi z nimi niemowlę.
  • Kto powinien zdecydować się na materac nawierzchniowy 180x200? Materace nawierzchniowe 180x200 są największe na rynku, to model dla par, które potrzebują dużo przestrzeni. Na taki materac powinny się zdecydować pary wiercące się. Warto też mieć większy nawierzchniowy materac 180x200 jeśli jeden z partnerów wstaje lub kładzie się o zupełnie innych porach niż drugi. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w model o wypełnieniu eliminującym drgania, duża jest szansa, że nasz niespokojny sen nie obudzi osoby śpiącej obok.

Wybierając materac nawierzchniowy pamiętajmy, że jego głównym zadaniem jest uzupełnienie właściwości, których nie posiada podłoże, na którym śpimy.