Materac dziecięcy, czyli jaki?

Ortopedzi od lat apelują do zdrowego rozsądku obecnych i przyszłych rodziców: od tego, jaki materac dla dziecka wybierzemy, zależy rozwój jego kręgosłupa, który kształtuje się właśnie w pierwszych latach życia. Zwłaszcza, że najmłodsi potrzebują o wiele większej ilości snu niż dorośli i spędzają w łóżku długie godziny. Jakość snu w przypadku dzieci w każdym wieku ma niebagatelny wpływ na ich prawidłowy rozwój. A na komfortowy sen nic nie wpływa tak dobrze, jak idealnie dobrany materac. Tę świadomość powinien mieć każdy rodzic, dla którego zdrowie i szczęście pociechy jest bezcenne. Dlatego, wybierając materace dla niemowląt czy starszych dzieci, nie warto kierować się ich okazyjną ceną, a jakością, która sprawi, że maluchom będzie się komfortowo wypoczywało, a ich drobne ciałka będą mogły swobodnie i prawidłowo się rozwijać. Materace dziecięce od tych dedykowanych osobom dorosłym różnią się na pierwszy rzut oka przede wszystkim rozmiarem. Zwłaszcza, jeśli chodzi o szerokość, ponieważ długość – w przypadku dzieci w wieku szkolnym – często zaczyna być zbieżna z tą, z którą spotykamy się w materacach standardowych. Jednak to niejedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, wybierając tego typu produkty dla najmłodszych.

Czym charakteryzują się materace dziecięce?

Zaopatrując pokój pociechy w materac do łóżka, należy przede wszystkim zadbać o to, by był nowy. Odkupywanie używanego lub przekazywanie go z pokolenia na pokolenie, po starszym rodzeństwie, nie jest niestety najlepszym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że używany przez kilka lat materac zmienia, a często wręcz traci swoje właściwości. Chodzi tu głównie o sprężystość i elastyczność. Po drugie, gromadzą się w nim drobnoustroje, roztocza, kurz, brud itd. – a takie podłoże nie sprzyja ani komfortowi wypoczynku, ani zdrowiu małego śpiocha.

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na jakości podłoża, na którym będzie spała pociecha – niezależnie od tego, czy dopiero powitaliśmy ją na świecie, czy jest w wieku szkolnym. Idealny materac dla dziecka powinien:

  • być wystarczająco elastyczny i sprężysty, a jednocześnie ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, by odpowiednio podpierał wszystkie partie ciała dziecka – a zwłaszcza jego kręgosłup – pod uwagę warto wziąć szczególnie modele z siedmioma strefami twardości, wykonane z innowacyjnych pianek elastycznych (np. termoelastycznych, wysokoelastycznych itp.) lub nowoczesnych systemów bardzo drobnych sprężyn (to drugie rozwiązanie zaleca się stosować jednak nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko czwartego roku życia);
  • być wykonany z materiału, który zapewnia odpowiednią wentylację wkładu, dzięki czemu organizm malucha w trakcie snu nie będzie się ani zbytnio przegrzewał, ani wychładzał – świetnym wyborem będzie na przykład model Dobranocka marki Hilding z przewiewnej pianki Flexifoam o porowatej strukturze, która została dodatkowo i precyzyjnie nacięta, by jeszcze lepiej przepuszczać powietrze;
  • posiadać antyalergiczny, odporny na wilgoć i plamy, wykonany z przyjemnej w dotyku tkaniny, wolnej od wybielaczy optycznych (OB Free) pokrowiec, który w razie potrzeby bez problemu będzie można ściągnąć i wyprać przynajmniej w temperaturze 40°C – idealnie sprawdzi się stosowany w materacach dziecięcych marki Hilding pokrowiec Lotus, który charakteryzuje się mikroskopijną strukturą 3D powodującą, że rozlana ciecz swobodnie spływa z jego powierzchni, zbierając za sobą kurz i brud (który wystarczy następnie zebrać wilgotną ściereczką);
  • być dobrze dopasowany do wagi i wzrostu pociechy, ale i rozmiaru dziecięcego łóżka; 
  • zostać przez producenta przebadany pod kątem obecności metali ciężkich, które w materacach dedykowanych dzieciom pod żadnym pozorem nie powinny się znaleźć;
  • posiadać pozytywną opinię odpowiedniej instytucji, zajmującej się dobrem najmłodszych, np. rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka.

 Dodatkowo, jeśli chodzi o materac dla niemowlaka, warto wziąć pod uwagę te ze specjalnie profilowanymi wkładami, w których zewnętrzne krawędzie są nieco wyższe od całej powierzchni. W ten sposób tworzy się coś na kształt łódeczki, dzięki czemu ryzyko, że maleństwo wypadnie z łóżeczka lub uderzy w jego szczebelki, zdecydowanie się minimalizuje. Takim produktem jest na przykład zdecydowany bestseller w kategorii materace do łóżeczka – Safety Smyk marki Hilding, dedykowany niemowlętom od pierwszego dnia życia.

 Zalety i wady materacy dziecięcych

Jeśli chodzi o wysokiej jakości materace dziecięce, ciężko mówić o wadach. Za to można przypisać im naprawdę sporo zalet – w zależności od rodzaju wypełnienia, które zostało zastosowane w danym modelu. Wśród nich najważniejsze są:

  • w przypadku materacy dziecięcych z pianek wysokoelastycznych i termoelastycznych – idealna elastyczność i sprężystość, która świetnie dostosowuje się do anatomicznej budowy ciała dziecka, a w dodatku lekkość i trwałość pianki, bardzo dobra wentylacja i fakt, że nie uczulają. Tego typu wypełnienie polecane jest przede wszystkim niemowlętom, ale będzie też z powodzeniem służyć starszym dzieciom;
  • w przypadku lateksowych materacy dziecięcych – właściwości antyalergiczne, trwałość, elastyczność i bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa;
  • w przypadku nowoczesnych, sprężynowych materacy dziecięcych – wysoka odporność na odkształcenia oraz osobna praca każdej drobnej sprężynki pod wpływem punktowego nacisku, dzięki czemu spanie jest komfortowe, wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa. Ten typ wypełnienia zaleca się stosować dopiero, gdy dziecko skończy przynajmniej cztery lata.

 Jedynym mankamentem, jaki zauważyć mogą rodzice, jest konieczność o wiele częstszej niż w przypadku osób dorosłych wymiany dziecięcego materaca, gdy maluch z niego wyrośnie – zarówno pod kątem wzrostu, jak i wagi. To może wiązać się z większymi – bo regularnymi – wydatkami. Jednak nie warto w tym przypadku grać na zwłokę, ponieważ spanie na niedopasowanym materacu może zaważyć na całym życiu dziecka, u którego mogą rozwinąć się głębokie wady postawy. W takim przypadku, oszczędność na nowym materacu dziecięcym w przyszłości może wygenerować wydatki na fizjoterapię, rehabilitację, a nawet poważne zabiegi czy operacje chirurgiczne. Istnieje jednak sposób, który pozwala zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy, a wciąż działa na korzyść malucha. To zakup materaca dwustronnego, jak na przykład model Kołysanka od Hilding. Wkład w nim został wyprodukowany z elastycznej i przewiewnej pianki Flexifoam, która z jednej strony została dodatkowo utwardzona warstwą kokosu z dodatkiem lateksu, zabezpieczającego powierzchnię przed przemoczeniem i wilgocią. Dzięki temu, z jednej strony materac jest miękki, a z drugiej gwarantuje bardziej twarde wsparcie dziecięcemu kręgosłupowi. Gdy zauważymy, że powierzchnia zbytnio ugina się pod ciężarem ciała maleństwa, możemy obrócić materac na drugą stronę. Takie rozwiązanie jednak nie zadziała w przypadku, kiedy dziecko zwyczajnie z niego wyrośnie i będzie potrzebowało dłuższego podłoża do spania.

Kto powinien wybrać materace dziecięce?

Jak sama nazwa wskazuje, materace dziecięce dedykowane są najmłodszym. To jednak nie maluchy, a ich rodzice podejmują decyzję o wyborze konkretnego modelu. Do tego wyboru warto podejść naprawdę odpowiedzialnie i zadbać o to, by już od pierwszego dnia życia pociecha odpoczywała i wysypiała się na jak najwygodniejszym podłożu, które pozytywnie wpłynie na jej odpowiedni i zdrowy rozwój. W przypadku, gdy dziecko boryka się z wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy – szczególnie tymi w obrębie kręgosłupa, barków czy bioder – zakup materaca warto skonsultować również ze specjalistą w zakresie fizjoterapii. Doradzi on, jakie podłoże będzie najkorzystniej wpływało na stan zdrowia malucha, zapewni mu wygodny odpoczynek i – bardzo prawdopodobnie – pomoże w korygowaniu wad czy w walce z chorobą. Może się okazać, że konieczny wówczas będzie na przykład zakup materaca medycznego.

Rozmiary materacy dziecięcych

Rozstrzał rozmiarów dziecięcych materacy dostępnych na rynku jest naprawdę imponujący. A wszystko to dlatego, że najmłodsi różnią się między sobą nie tylko wiekiem, ale także wzrostem czy wagą – nawet w gronie swoich rówieśników. Oferta producentów materacy dla dzieci rozpoczyna się na rozmiarach 60x120 i 70x140, dedykowanych niemowlętom i kończy nawet na 140x200 oraz 160x200, które będą naprawdę bardzo komfortową propozycją dla nastolatków, ponieważ są to już materace podwójne, dające jednej osobie wyjątkowo dużo miejsca na wygodny wypoczynek. Pośrodku są jeszcze takie wymiary, jak: 60x180, 60x190, 60x200, 70x180, 70x190, 70x200, 80x180, 80x190, 80x200, 90x180, 90x190, 90x200, 100x200 oraz 120x200. By dobrać materac dziecięcy w odpowiednim rozmiarze, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by różnica między jego długością a wzrostem pociechy wynosiła przynajmniej 15-20 cm. Im większy materac sprawi się maluchowi (pomijając oczywiście okres niemowlęcy, gdy materace do łóżeczka muszą mieć odpowiedni, niewielki rozmiar), tym dłużej będzie mu służył, ponieważ dziecko tak szybko z niego nie wyrośnie. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem materac nie wystawał za ramę łóżka.

Dla kogo materac dziecięcy 60x200?

Materac dziecięcy 60x200 to propozycja idealna dla kilkulatka, którego rodzice dbają o jego komfortowy i zdrowy wypoczynek. Jest na tyle długi, że – poza maluchem – spokojnie pomieści jego ukochane przytulanki, bez których zasypianie bywa wręcz niemożliwe, a nierzadko na moment także i mama czy tata, którzy przeczytają bajkę na dobranoc. W ofertach renomowanych producentów materace dziecięce 60x200 wykonane są najlepszych jakościowo materiałów, które nie tylko gwarantują wygodny sen, ale pozwalają też na utrzymanie odpowiedniej higieny. 

Kto powinien wybrać materac dziecięcy 70x200?

Z kolei materac dziecięcy 70x200 idealnie sprawdzi się w pokoju młodzieżowym. Spokojnie powinien posłużyć dziecku w wieku nastoletnim nawet do ostatniej klasy liceum, technikum czy szkoły zawodowej. Pod warunkiem, że jego wzrost nie przekroczy do tego czasu 185 cm. Podczas podejmowania decyzji, warto wziąć pod uwagę materace dziecięce 70x200 ze strefami twardości, które zapewniają optymalne podparcie młodego ciała w każdej jego partii. Zwłaszcza, że do około 20 roku życia dziecko wciąż rośnie. 

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Najlepsi, krajowi i światowi specjaliści w dziedzinie ortopedii dementują mit, który niestety od lat powielany jest przez wielu rodziców (a często i dziadków) uważających, że materace dla dzieci koniecznie powinny być twarde. Takie podłoże nadmiernie uciska mięśnie i stawy, powoduje napięcia i nie pozwala się brzdącowi wygodnie ułożyć do snu. Okazuje się, że ani zbyt twardy, ani zbyt miękkie podłoże do spania nie będzie dla malucha odpowiednie. Jaki materac dla noworodka i jaki materac dla dziecka starszego w takim razie wybrać? Odpowiedź jest całkiem prosta i bardzo ważna. Dostosowany do jego wzrostu, wagi (ten czynniki nie jest tak bardzo istotny w przypadku niemowląt i małych dzieci, które niewiele ważą – warto wziąć go pod uwagę, gdy waga pociechy przekroczy 50 kg), a przede wszystkim idealnie dopasowujący się do anatomicznej budowy jego ciała, bez względu na to, jaką pozycję przyjmować będzie podczas snu (a przecież wszyscy rodzice świetnie wiedzą, że maluchy lubią się dość mocno wiercić – również we śnie). Powinien być też wystarczającej grubości. W przypadku maluszków jest to przynajmniej 10 cm, a w przypadku dzieci, których waga przekroczy 50 kg – ok. 20 cm. Dla najmłodszych dzieci specjaliści polecają najczęściej materace o średniej twardości. Gdy pociecha kończy 10 lat lub jest starsza, warto zdecydować się już na materac dla dorosłych i – w przypadku, gdy waży poniżej 60 kg – zakupić ten o twardości H1, a gdy jej waga przekracza 60 kg – ten o twardości H2. Tak dobrany materac zapewni młodemu kręgosłupowi i pozostałym partiom dziecięcego ciała odpowiednie podparcie, co wpłynie nie tylko na jego komfortowy wypoczynek, ale również przyczyni się do wykształcenia się właściwej postawy, która sprawi, że pociecha będzie zdrowo się rozwijała. Poza rozmową z wykwalifikowanym sprzedawcą oraz szczegółowemu zapoznaniu się z ofertą konkretnego producenta, przed zakupem konkretnego modelu warto przeprowadzić dwa testy. Pierwszy polega na ustawieniu materaca pionowo przy ścianie i zaobserwowaniu, czy stoi stabilnie i nie zgina się. Drugi, na położeniu dziecka na nim i sprawdzeniu, czy delikatnie ugina się pod jego ciężarem – zwłaszcza w okolicy głowy i bioder. Jeśli maluch nadmiernie się zapada w podłoże – materac jest zbyt miękki. Jeżeli nie widzimy lekkiego ugięcia powierzchni pod ciałem dziecka – materac jest zbyt twardy. Z kolei przy dziecku w wieku nastoletnim poleca się wykonanie tzw. testu płaskiej ręki, który stosuje się też u dorosłych. Po położeniu się na materacu, dziecko powinno włożyć płasko ułożoną dłoń między materac a swoje plecy. Jeżeli ręka wsunie się zbyt swobodnie – powierzchnia jest za twarda, a jeżeli niemożliwe jest jej wsadzenie – za miękka. Jeśli wchodzi bez oporu, ale między podłożem a plecami nie ma przesadnie dużej swobody – twardość materaca jest idealna.

W przypadku noworodków i niemowląt, wybór odpowiednio dostosowanej twardości podłoża jest ważny nie tylko z powodu wygody i komfortu maleństwa, ale również jego bezpieczeństwa. Ciężka – w stosunku do pozostałych partii ciała – główka malucha pod żadnym pozorem nie powinna się zapadać w podłożu. W przeciwnym wypadku brzdąc może mieć problemy z jej swobodnym przekręcaniem. Ponadto, głowa może mu się niebezpiecznie odchylać do tyłu, gdy leży na plecach, a podczas leżakowania na brzuszku może się nawet zacząć dusić, gdy wpadnie główką w materac i nie będzie w stanie odpowiednio