Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Chcąc wybrać nowy materac do swojej sypialni, warto mieć na uwadze kilka podstawowych aspektów, które pozwolą dobrać konkretny model do swoich indywidualnych preferencji i oczekiwań. Na celownik należy wziąć przede wszystkim rodzaj zastosowanego wypełnienia, ponieważ to właśnie z niego wynikają konkretne parametry produktu. Na uwagę zasługuje między innymi materac piankowy. Jakie posiada właściwości oraz dla kogo jest w szczególności polecany? Zapraszamy do lektury.

Sprawdź także: Materace wysokoelastyczne - dla kogo?

Dowiedz się więcej: Rodzaje pianek w materacach - jakie są dostępne na rynku?

Przeczytaj również: Materace ze statusem wyrobu medycznego - tylko dla chorych?

Materac piankowy - właściwości

Materace piankowe są jednymi z chętniej wybieranych modeli dostępnych na rynku. Wyróżnia je przede wszystkim spora uniwersalność, pozwalająca na dopasowanie właściwości do potrzeb praktycznie wszystkich grup użytkowników. Ich powierzchnia jest bardzo sprężysta i elastyczna - doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn użytkownika, zapewniając optymalne podparcie dla całej sylwetki na czas wypoczynku. Dzięki temu wszystkie mięśnie, stawy oraz kręgosłup mają szansę na pełną regenerację, przez co niwelowane są również wszelkie napięcia oraz dolegliwości bólowe. Właśnie dlatego niektóre podłoża tego typu posiadają właściwości ortopedyczne lub przeciwodleżynowe. Wynika to również z faktu, że produkty piankowe nie powodują także nadmiernego nacisku na poszczególne partie ciała, co zdecydowanie ułatwia swobodny przepływ krwi oraz zapobiega drętwieniu kończyn. Materace piankowe charakteryzują się również bardzo dobrą wentylacją wewnątrz wkładu. Większość modeli dostępnych na rynku posiada specjalne nacięcia lub otwory ułatwiające obieg powietrza. Pozwala to przede wszystkim zapobiec gromadzeniu się wilgoci powstałej w trakcie snu, co z kolei uniemożliwia tworzenie przyjaznego środowiska do rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie, pleśń czy roztocza. Warto również wspomnieć, że takie produkty wyróżniają się też niebywałą trwałością oraz odpornością na odkształcenia, dlatego też mogą być użytkowane przez wiele lat bez obaw o utratę ich pierwotnych, dobroczynnych dla zdrowia właściwości.

Materac Hilding MelodyMaterac lateksowy

Materace lateksowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Ich wnętrze zostało wykonane na bazie pianki wykonanej z mieszanki kauczuku naturalnego oraz syntetycznego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim na początek dobrze wiedzieć, że produkty tego typu wyróżniają się doskonałymi właściwościami antybakteryjnymi i antyroztoczowymi, co będzie idealną opcją w szczególności dla alergików. Wynika to nie tylko z zastosowania naturalnych, nieuczulających komponentów, lecz również odpowiednią wentylacją wewnątrz wkładu, którą zapewnia porowata struktura, co zapobiega gromadzeniu się kurzu czy namnażaniu bakterii lub roztoczy. Co więcej, lateks bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika, co skutkuje optymalnym podparciem dla wszystkich partii ciała. Materace tego typu są także bardzo wytrzymałe na długotrwałe i intensywne użytkowanie, dlatego też przez długi czas zachowują swoje właściwości oraz nie ulegają odkształceniu. Doskonałym przykładem jest Hilding Melody, będący doskonałą opcją dla par o dużej różnicy w wadze, osób borykających się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa, seniorów czy alergików. Model ten dla najwyższego komfortu wypoczynku został wyposażony w 7 zróżnicowanych stref twardości, dzięki czemu zapewnia odpowiednie podparcie dla każdej partii ciała. Co więcej, dzięki specjalnym otworom na całej powierzchni możliwy jest jak najlepszy obieg powietrza, co zdecydowanie podnosi higienę snu.

Materac wysokoelastyczny

Jak sama nazwa wskazuje, materace wysokoelastyczne wyróżniają się przede wszystkim doskonałą elastycznością powierzchni, przez co idealnie dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała, niezależnie od budowy ciała użytkownika. Zostały one wykonane na bazie pianki poliuretanowej, dzięki czemu nie tylko zapewniają wysoki komfort wypoczynku, ale również są bardzo trwałe i wytrzymałe. Budowa tego rodzaju pianki opiera się na otwarto-komórkowej strukturze, co bezpośrednio przekłada się na optymalną wentylację wewnątrz wkładu. Takie rozwiązanie umożliwia skuteczne odprowadzanie wilgoci, uniemożliwiając gromadzenie czy namnażanie się szkodliwych mikroorganizmów. Dzięki swojej wysokiej sprężystości, będzie doskonałą opcją dla wszystkich tych, którzy chcą zapobiegać powstawaniu wad postawy lub zniwelować dolegliwości bólowe wynikające z istniejących już schorzeń kręgosłupa. Bardzo dobrym przykładem materaca wysokoelastycznego jest między innymi Hilding Foxtrort. Model ten wyróżnia się przede wszystkim jednolitą strukturą komórkową, co ze względu na wysoką sprężystość i elastyczność pozwala na jeszcze lepsze podtrzymanie ciała, przekładając się bezpośrednio na najwyższy komfort wypoczynku. Polecany jest przede wszystkim dla alergików, seniorów czy osób z nadwagą.

Materac termoelastyczny

Materace termoelastyczne to nowoczesne produkty, których powierzchnia dopasowuje się do sylwetki użytkownika nie tylko pod wpływem wywieranego nacisku, ale także temperatury ciała. Dzięki takiej właściwości powierzchnia zapewnia jeszcze lepsze podparcie użytkownikowi, umożliwiając efektywną regenerację mięśniową każdej nocy. W związku z tym tego typu modele polecane są w szczególności dla osób borykających się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa, wadami postawy czy dolegliwościami bólowymi związanymi z ograniczoną sprawnością ruchową. Ułatwiają one również skuteczny przepływ krwi w całym organizmie, poprawiając ukrwienie oraz nie powodując drętwienia kończyn. Co więcej, materace termoelastyczne ułatwiają utrzymanie optymalnego komfortu termicznego przez całą noc. Doskonałym przykładem będzie np. Hilding Salsa. Dodatkowo, model ten posiada status wyrobu medycznego klasy I, co oznacza, że spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa użytkownika, ochrony zdrowia i środowiska.

Dla kogo materac piankowy będzie dobrym wyborem?

Materac piankowy ze względu na wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości sprawdzi się praktycznie w każdej sypialni. Modele tego typu mogą być użytkowane już od pierwszych dni życia, zapewniając osobie śpiącej optymalne podparcie, wspomagające prawidłowy rozwój całej sylwetki. W wieku nastoletnim będą zdecydowanie ułatwiały regenerację całego organizmu po aktywnym dniu, zapobiegając tym samym powstawaniu wad postawy, które niestety są bardzo częste w młodym wieku. Materace piankowe to dobry wybór także dla wszystkich, borykających się z wszelkiego rodzaju schorzeniami kręgosłupa, a także sportowców potrzebujących jak najlepszej regeneracji mięśni i stawów w trakcie snu. Będą doskonałym rozwiązaniem także dla alergików, ponieważ innowacyjna struktura skutecznie ogranicza gromadzenie się pyłków czy alergenów. Modele piankowe sprawdzą się również w sypialni osób starszych, nie tylko wspomagając odprężenie, ale także ułatwiając zmianę pozycji w trakcie snu czy wspomagając krążenie. Bez wątpienia to doskonały wybór także dla par - nawet tych o dużej różnicy w wadze - ponieważ bardzo dobra sprężystość i elastyczność idealnie zniweluje ruchy drugiej osoby, zapobiegając częstym nocnym pobudkom.

Materac piankowy posiada wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości, przez co będzie doskonałym wyborem do praktycznie każdej sypialni. Zapewni nie tylko najwyższy komfort wypoczynku, ale także zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci wewnątrz wkładu czy też nie będzie powodować wszelkiego rodzaju reakcji alergicznych. Do jego niewątpliwych zalet należy także niwelowanie dolegliwości bólowych mięśni i kręgosłupa, pozwalając na zdrowy i spokojny wypoczynek każdej nocy.