Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materace dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanego wypełnienia, z którego wynikają indywidualne właściwości produktu. To właśnie dzięki nim można z łatwością dopasować podłoże do konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje pianek w materacach i dla kogo są one polecane?

Rodzaje pianek w materacach

Materace piankowe dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko indywidualnymi właściwościami, ale także rodzajem zastosowanego wewnątrz komponentu. W związku z tym według podstawowego podziału można wyróżnić:

materace lateksowe zbudowane na bazie pianki, będącej mieszanką kauczuku naturalnego i syntetycznego. Ich porowata budowa zdecydowanie ułatwia odpowiednią wentylację, zapewniając najwyższy poziom higieniczności. Co więcej, bogata struktura komórkowa zapewnia doskonałą elastyczność punktową, a co za tym idzie - podłoże idealnie dopasowuje się do ciała użytkownika, dając optymalne podparcie dla całej sylwetki przez całą noc.

- materace wysokoelastyczne, które charakteryzują się przede wszystkim dużą wytrzymałością i odpornością na odkształcenia. Dzięki sprężystej powierzchni dopasowują się do naturalnych krzywizn sylwetki użytkownika, nie wywierając zbędnego nacisku na poszczególne partie ciała oraz nie powodując drętwienia kończyn.

- materace termoelastyczne, których powierzchnia reaguje nie tylko na nacisk wywierany przez użytkownika, ale także na ciepło jego ciała. Dzięki tej właściwości, modele tego typu najlepiej dopasowują się do kształtów ciała, umożliwiając efektywną regenerację całego organizmu. 

Właściwości materacy piankowych

Nowoczesne materace piankowe posiadają wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości, gwarantując zdrowy i komfortowy sen każdej nocy. Czym się wyróżniają na tle innych modeli dostępnych na rynku? Charakteryzują się przede wszystkim innowacyjną budową, ułatwiającą wentylację wewnątrz wkładu oraz uniemożliwiają gromadzenie się wilgoci czy innych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, co ma ogromne znaczenie w szczególności dla alergików. Materace piankowe są cenione również za wysoką elastyczność oraz sprężystość powierzchni, dzięki czemu są w stanie doskonale dopasowywać się do naturalnych krzywizn ciała osoby śpiącej, zapewniając optymalne podparcie przez całą noc. Co więcej, część modeli tego typu posiada właściwości ortopedyczne oraz przeciwodleżynowe, bowiem ułatwiają swobodną zmianę pozycji w trakcie snu oraz wspomagają prawidłowe dotlenienie tkanek. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu na powierzchni 7 zróżnicowanych stref twardości, materace piankowe doskonale podpierają poszczególne partie ciała, dając możliwość efektywnej regeneracji mięśni, stawów oraz kręgosłupa w czasie wypoczynku. Warto także wspomnieć, że materace piankowe są odporne na odkształcenia oraz długotrwałą eksploatację, dzięki czemu mogą być użytkowane przez wiele lat bez utraty pierwotnych właściwości.  

Dla kogo materace piankowe są polecane?

Materace piankowe, ze względu na szereg dobroczynnych dla zdrowia właściwości, mogą być stosowane przez praktycznie wszystkich użytkowników, jednak warto oczywiście pamiętać, że wybór rodzaju wypełnienia powinien zależeć głównie od indywidualnych preferencji użytkownika. Modele tego typu sprawdzą się przede wszystkim wśród osób oczekujących najwyższego komfortu wypoczynku, wynikającego z doskonałego podparcia całego ciała przez całą noc. Będą również idealną opcją dla osób borykających się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa czy też będącymi w trakcie fizjoterapii, bowiem materace piankowe zdecydowanie ułatwiają rozluźnienie oraz regenerację mięśni. Z tego też powodu będą także dobrym rozwiązaniem dla sportowców czy osób prowadzących intensywny tryb życia. Sprawdzą się również wśród seniorów, ponieważ doskonała elastyczność punktowa ułatwia zmianę pozycji oraz wspomaga dotlenienie tkanek. Modele piankowe to także bezpieczne rozwiązanie dla najmłodszych, ponieważ mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. 

Jaki materac piankowy wybrać?

Jak zatem wybrać idealny model piankowy do swojej sypialni? Należy się kierować nie tylko ceną, ale również warto zwrócić uwagę na indywidualne właściwości produktu, jego twardość czy rozmiar. Przykładowo, nowoczesny model Hilding Boogie zbudowany na bazie pianki wysokoelastycznej, lateksowej oraz chłodzącej to doskonała opcja dla osób z bólami kręgosłupa, sportowców, alergików czy też par o dużej różnicy wagowej. Głębokie otwory wewnątrz wkładu wpływają nie tylko na optymalną wentylację i doskonałe odprowadzanie wilgoci, ale także zapewniają użytkownikowi idealne podpracie całej sylwetki. Na odprężenie i regenerację mięśni bezpośredni wpływ ma także zastosowanie 7 zróżnicowanych stref twardości. Na szczególną uwagę zasługuje również SleepMed Supreme Plus wyposażony w odpinany top, który może służyć do regulacji twardości podłoża lub też może być użytkowany oddzielnie. Jest to materac o właściwościach zdrowotnych, dzięki czemu uzyskał status wyrobu medycznego. 

Gdzie kupić i jak dobrać materac do potrzeb użytkownika? 

Na komfort i jakość wypoczynku ma wpływ bardzo wiele czynników. Do podstawowych można zaliczyć chociażby twardość materaca, która powinna być dobrana do wagi użytkownika.  W związku z tym dla osób ważących od 60 do 80 kg polecane są powierzchnie średnie, dla tych o wadze wahającej się od 80 do 100 kg dobrą opcją będą materace twarde, natomiast dla użytkowników powyżej 100 kg doskonałym rozwiązaniem są modele bardzo twarde. Bardzo ważnym aspektem jest także rozmiar powierzchni do spania, ponieważ zbyt mały może utrudnić swobodną zmianę pozycji. Do łóżek jednoosobowych polecane są najczęściej materace 90x200 lub materace 100x200. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób śpiących we dwójkę, ponieważ każdy z partnerów powinien dysponować powierzchnią o minimalnej szerokości 70 cm. Dlatego też do sypialni dla par najchętniej wybierane są materace 140x200 albo materace 160x200. Gdzie w takim razie kupić najwyższej jakości model w dobrej cenie? Najlepiej jest na początek zapoznać się z ofertami dostępnymi online i porównać podłoża dostępne na rynku. Chcąc jednak dokonać zakupów lokalnie, warto sprawdzić, jakie oferuje materace Twoje miasto

Materace piankowe to dobry wybór dla każdego, kto chce zadbać o efektywną regenerację mięśni oraz całego organizmu w trakcie snu. Decydując się jednak na zakup, warto wziąć pod uwagę indywidualne właściwości wynikające z rodzaju zastosowanej pianki.