Wybór materaca do sypialni małżeńskiej wcale nie musi być trudnym zadaniem. Problem pojawia się, gdy konieczny jest zakup podłoża dla partnerów o dużej różnicy wagowej, ponieważ powinien być on dopasowany do potrzeb obu osób śpiących. Na jaki zatem model najlepiej się zdecydować i na jakie aspekty należy zwrócić największą uwagę?

Materac dla partnerów o dużej różnicy wagowej 

Tego typu podłoża muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na odkształcenia. W związku z tym nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór rodzaju wypełnienia materaca, ponieważ nie każde sprawdzi się dla partnerów o dużej różnicy wagowej. Jakie zatem modele będą dobrą opcją? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę podłoża hybrydowe, które łączą w sobie wyjątkowe właściwości materacy piankowych i sprężynowych. Modele tego typu odznaczają się przede wszystkim doskonałą elastycznością punktową, dzięki czemu powierzchnia ugina się jedynie w miejscu nacisku, a drgania wynikające ze zmian pozycji są praktycznie nieodczuwalne. Warte uwagi są także materace z kokosem, które zapewniają solidne podparcie bez utraty sprężystości. Ich budowa opiera się zazwyczaj na wkładzie sprężynowym obłożonym z każdej strony innowacyjną pianką. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów modele tego typu wyróżniają się bardzo dobrą wentylacją, co ogranicza namnażanie się bakterii oraz gromadzenie się roztoczy.

Czy dwa osobne materace to dobry pomysł?

Jedną z podstawowych decyzji, jaka powinna paść podczas wyboru idealnego modelu do sypialni małżeńskiej jest określenie, czy lepiej wybrać jeden materac czy jednak dwa osobne. Oczywiście na początek należy dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania obu partnerów. Mimo, że z pozoru wybór dwóch oddzielnych podłoży wydaje się doskonałym rozwiązaniem, na dłuższą metę może okazać się bardzo niewygodne i problematyczne. Po pierwsze mogą być one różnej wysokości, a po drugie przerwa pomiędzy materacami może powodować spory dyskomfort podczas wypoczynku. Kolejnym minusem takiej opcji są zdecydowanie wyższe koszty, ponieważ zakup dwóch osobnych podłoży jest o wiele większą inwestycją. Istnieje jednak idealnie rozwiązanie, które rozwiąże ten problem - mowa tutaj o materacach typu Partner stworzonych specjalnie z myślą o parach preferujących inne twardości podłoża do spania. Doskonałym przykładem jest między innymi Materasso Natur Biogreen, łączący w sobie dwie twardości na jednej powierzchni - jedna strona jest bardziej miękka (H2), druga bardziej twarda (H3). Dodatkowo, model ten posiada właściwości rehabilitacyjne oraz cechuje się bardzo wysoką odpornością na odkształcenia.

Dobór materaca do potrzeb partnerów

Dobrze dobrany materac to taki, który zapewnia optymalne podparcie dla obu partnerów, dopasowując się z łatwością do anatomicznych krzywizn ich sylwetek. W związku z tym decydując się na zakup warto zwracać uwagę nie tylko na trwałość czy elastyczność podłoża, ale również na jego twardość, którą dobiera się na podstawie wagi użytkowników. Jeśli różnica ciężaru ciała pomiędzy partnerami jest mniejsza niż 25-30 kg, bez problemu można dostosować model do ich potrzeb - należy wówczas kierować się wagą osoby cięższej. Bardzo istotnym aspektem jest również dobór rozmiaru - w przypadku partnerów o dużej różnicy wagowej najlepszą opcją będą materace 160x200 lub materace 180x200. Taka szerokość pozwoli każdemu z użytkowników na spokojny sen i swobodne zmiany pozycji. Wybierając model do swojej sypialni, dobrze jest również uwzględnić indywidualne właściwości, wynikające z zastosowanego rodzaju wkładu. W związku z tym, jeśli któryś z partnerów jest uczulony na kurz i roztocza warto wybrać materace antyalergiczne. Natomiast w sytuacji, gdy jeden z użytkowników boryka się na co dzień z nawracającymi bólami kręgosłupa, powinno się zwrócić uwagę na modele wyposażone w 7 zróżnicowanych stref twardości, pozwalających na dopasowanie się do naturalnych krzywizn sylwetki, zapewniając tym samym odpowiednią regenerację mięśniową i wysoki poziom odprężenia.

Skutki źle dobranego materaca

Chcąc cieszyć się zdrowym i efektywnym wypoczynkiem każdej nocy, należy jak najdokładniej dobrać materac do swoich potrzeb. Długotrwałe użytkowanie źle dopasowanego podłoża może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Pierwszymi symptomami jest złe samopoczucie po przebudzeniu, bóle mięśni czy też sztywny kark. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej spanie na powierzchni, która nie zapewnia optymalnego podparcia dla całej sylwetki, mogą pojawić się bóle kręgosłupa czy też drętwienie kończyn spowodowane utrudnionym przepływem krwi (w przypadku zbyt twardego materaca). Właśnie dlatego podczas zakupu modelu do swojej sypialni, warto przetestować go w jednym z salonów partnerskich i wykonać tzw. test ręki. Polega on na wsunięcie dłoni pod plecy leżąc na wznak - jeśli wchodzi bez żadnego oporu oznacza to, że podłoże jest zbyt twarde, natomiast jeżeli nie jesteśmy w stanie wsunąć dłoni - materac jest za miękki. Warto również wspomnieć, że źle dobrany do potrzeb użytkowników model może skutkować nasileniem się reakcji alergicznych, ponieważ gromadzący się we wnętrzu materaca kurz i roztocza, a także brak odpowiedniej wentylacji sprzyjający namnażaniu się bakterii to prosta droga do wystąpienia reakcji uczuleniowych.

Jaki materac dla pary wybrać?

Wiedząc już, jak dobrać materac do potrzeb użytkowników, warto się zastanowić, jakie konkretnie modele będą dobrym rozwiązaniem. Dla partnerów o dużej różnicy wagowej polecane są materace twardedlatego też doskonale sprawdzi się między innymi Hilding Modern, który został zbudowany na bazie aż trzech innowacyjnych pianek. Dzięki temu podłoże charakteryzuje się bardzo wysoką sprężystością, a co za tym idzie - zapewnia użytkownikom optymalne podparcie sylwetki przez całą noc. Dodatkowo zastosowanie pianki z otworami wentylacyjnymi, mamy gwarancję nie tylko wysokiej higieny snu, ale również dłuższej żywotności produktu. Kolejnym modelem, wartym uwagi jest także Hilding Melody, wyróżniający się między innymi wysoką gęstością pianki, przez co gwarantuje trwałość przez wiele lat - bez względu od wagi osób śpiących. Zastosowanie na jego powierzchni 7 zróżnicowanych stref twardości skutkuje doskonałym dopasowaniem się podłoża do każdej partii ciała, dzięki czemu organizm jest w stanie lepiej zregenerować się w trakcie snu. Oczywiście, w ofertach lokalnych sklepów dostępnych jest dużo więcej materacy dedykowanych w szczególności dla par - sprawdź zatem, jakie oferuje materace Jelenia Góra i już dziś wybierz idealny model dla siebie i swojego partnera!

Wybór materaca dla partnerów o dużej różnicy wagowej wcale nie musi być trudny. Wystarczy wziąć pod uwagę podstawowe potrzeby i oczekiwania użytkowników, dopasowując do nich właściwości konkretnego podłoża i gotowe!