Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Chcąc zapewnić sobie nie tylko komfortowy, ale również zdrowy wypoczynek warto zwrócić uwagę na podłoże, na którym śpimy. Powinno być nie tylko dobrze dopasowane do indywidualnych cech użytkownika, ale także musi zapewniać optymalne podparcie dla całego ciała, wspomagając efektywną regenerację całego organizmu. Właśnie dlatego na szczególną uwagę zasługują materace ze statusem wyrobu medycznego - czym się wyróżniają i jaki konkretnie model nada się do Twojej sypialni?

Materace ze statusem wyrobu medycznego, czyli jakie?

Materace ze statusem wyrobu medycznego to przede wszystkim produkty najwyższej jakości, skonstruowane w taki sposób, by zapewniać użytkownikowi jak najwyższy komfort wypoczynku. Modele tego typu przede wszystkim stanowią dla kręgosłupa oraz całej sylwetki solidne podparcie, umożliwiając efektywną regenerację mięśni oraz swobodny przepływ krwi w całym organizmie. Będą one idealnym rozwiązaniem w profilaktyce wad postawy, walce z bólem oraz w czasie rehabilitacji po zabiegach, kontuzjach czy innego rodzaju urazach. Warto również wiedzieć, że materace ze statusem wyrobu medycznego spełniają restrykcyjne wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia oraz środowiska. Modele tego typu zazwyczaj posiadają również liczne certyfikaty, potwierdzające ich bezpieczeństwo. Najczęściej jest to Znak jakości Szwajcarskiego Instytutu AEH, który potwierdza parametry dotyczące ergonomii, higieny, klimatu i trwałości konkretnego produktu. Bardzo często takie podłoża otrzymują również Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100, który jest wiodącym światowym znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych.

Dla kogo materace ze statusem wyrobu medycznego?

Wbrew pozorom materace medyczne mogą być stosowane nie tylko przez osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia - zalecane są również dla użytkowników, chcących profilaktycznie zadbać o stan swojego kręgosłupa, a także cieszyć się najwyższym komfortem wypoczynku każdej nocy. Jednak modele tego typu powinny być używane w szczególności przez osoby borykające się z różnego rodzaju wadami postawy czy też spędzające bardzo dużo czasu z łóżku. Dlaczego? Materace ze statusem wyrobu medycznego umożliwiają złagodzenie odczuwanego bólu mięśni, a także zapobiegają powstawaniu odleżyn. Dodatkowo modele tego typu minimalizują nacisk ciała na podłoże, dzięki czemu zmienianie pozycji w trakcie snu nie będzie już problemem. Również osoby mające problemy z układem krążenia powinny zdecydować się na zakup podłoża medycznego, gdyż sprężysta powierzchnia z doskonałą elastycznością punktową zapewnia optymalne podparcie dla całej sylwetki, nie wywierając ucisku na poszczególne partie ciała. Takie modele będą również idealnym rozwiązaniem dla alergików, par czy też sportowców, ponieważ wysoka jakość użytych komponentów pozwala na zdrowy i efektywny wypoczynek każdej nocy.

Zalety materacy ze statusem wyrobu medycznego

Niewątpliwie, materace ze statusem wyrobu medycznego posiadają bardzo dużo zalet, dzięki czemu są jednymi z chętniej wybieranych modeli na rynku. Tak jak już wspominaliśmy powyżej - podłoża tego typu są poddawane licznym badaniom i testom, w konsekwencji czego otrzymują liczne atesty oraz certyfikaty potwierdzające ich jakość oraz wyjątkowe właściwości. Dodatkowo, modele medyczne są wykonane z komponentów odpornych na uszkodzenia czy odkształcenia, dzięki czemu wytrzymują nawet intensywną kilkuletnią eksploatację. Zdecydowana większość materacy ze statusem wyrobu medycznego dostępnych na rynku wyróżnia się doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, co przekłada się na właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne oraz antyroztoczowe. Oczywiście niewątpliwą zaletą są także wykorzystane do budowy komponenty, które wykazują indywidualne właściwości, wspomagające każdej nocy organizm użytkownika. Wysokiej jakości pianki czy też innowacyjne sprężyny multipocket umożliwiają na idealne dopasowanie się podłoża do anatomicznych krzywizn osoby śpiącej, co w konsekwencji pozwala na maksymalne odprężenie i rozluźnienie mięśni oraz stawów.

Jaki materac ze statusem wyrobu medycznego wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele modeli, które są określane jako materace medyczne, jednakże które z nich rzeczywiście zasługują na uwagę? Na początek warto wziąć pod uwagę Hilding Salsa, będący materacem piankowym. Dodatkowo jego powierzchnia została podzielona na 7 zróżnicowanych stref twardości. Kolejnym materacem wartym uwagi jest SleepMed Hybrid Comfort Plus, będący podłożem hybrydowym wyposażonym dodatkowo w odpinany top, który może być użytkowany również oddzielnie.

Jak dobrać materac do swoich potrzeb?

Mając już upatrzone konkretne modele, warto sprawdzić czy spełniają one indywidualne potrzeby użytkownika. Na początek warto zacząć od doboru twardości do wagi użytkownika - materace miękkie są polecane dla osób ważących poniżej 60 kg, materace średnie dla tych ważących między 60 a 80 kg, materace twarde dla użytkowników, których waga waha się w granicach od 80 do 100 kg, natomiast materace bardzo twarde dla cięższych niż 100 kg. Kolejnym bardzo ważnym aspektem, wpływającym bezpośrednio na jakość snu jest rozmiar podłoża. Wybierając zatem model dla pary warto wziąć pod uwagę, by każdy z użytkowników miał powierzchnię o szerokości min. 70 cm, dlatego też polecane są materace 140x200. Z kolei dla osób śpiących w pojedynkę, chcących zapewnić sobie maksymalną swobodę ruchów, najlepszą opcją będą materace 100x200. Kupując materac ze statusem wyrobu medycznego, warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego wypełnienia, ponieważ to właśnie od niego zależą indywidualne właściwości produktu. Materace piankowe charakteryzują się niebywałą sprężystością oraz stabilnym podparciem sylwetki na całej długości, jednocześnie umożliwiając swobodną zmianę pozycji w trakcie snu. Podłoża sprężynowe z kolei wyróżniają się doskonałą elastycznością punktową oraz niwelowaniem drgań, co jest szczególnie pożądane wśród par. Na uwagę zasługują również modele hybrydowe, łączące innowacyjne właściwości materacy sprężynowych i piankowych.

Materace ze statusem wyrobu medycznego to dobra opcja dla wszystkich użytkowników, chcących zapewnić sobie najwyższy komfort wypoczynku. Śpiąc na tego typu podłożu masz gwarancję doskonałego podparcia całej sylwetki, co pomoże zapobiec powstawaniu lub pogłębianiu się wady postawy. Zatem już dziś sprawdź, jakie oferuje materace Poznań i dobierz model do swoich potrzeb!