Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Idealny materac do spania powinien nie tylko posiadać wyjątkowe właściwości, ale musi być także dobrze dopasowany do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Głównym aspektem, który jest bardzo istotny jest waga osoby śpiącej. Jak zatem wybrać odpowiedni model dla kogoś z nadwagą? Jaki rodzaj podłoża sprawdzi się najlepiej w takiej sytuacji? Zapraszamy do lektury! 

Wpływ wagi na dobór materaca 

Tylko dobrze dobrany do wagi użytkownika materac może zapewniać optymalne podparcie całego ciała, co przekłada się na zdrowy sen czy też efektywną regenerację mięśniową. Zbyt miękkie podłoże przyczynia się nie tylko do obniżenia komfortu wypoczynku, ale również powoduje pojawianie się bólów pleców i stawów, pogłębianie istniejących schorzeń kręgosłupa czy też powstawanie napięcia mięśniowego. Skutkiem nadmiernego zapadania się w głąb materaca może być również poranna sztywność karku czy też ból w okolicach szyi. Również wybór zbyt twardego modelu przekłada się znacząco na stan zdrowia użytkownika, ponieważ podczas snu dochodzi do nierównomiernego podpierania sylwetki, co prowadzi do ucisku bioder, barków czy ramion, co z kolei może być przyczyną cierpnięcia czy też drętwienia kończyn. Jest to spowodowane słabym przepływem krwi, która poprzez zbyt duży nacisk nie może swobodnie docierać do wszystkich partii ciała. 

Dobór materaca do wagi użytkownika 

W związku z powyższym, kupując nowy materac konieczne jest dopasowanie jego twardości do swojej wagi. Obecnie na rynku można znaleźć modele ze specjalnymi oznaczeniami, które definiują, dla kogo polecany jest dany rodzaj podłoża. W związku z tym wyróżniamy podział na 4 podstawowe twardości:

  • H1: podłoża oznaczone tym symbolem wskazują na to, że są to materace miękkie - dedykowane osobom, których waga nie przekracza 60 kg, dlatego będą dobrym wyborem dla dzieci, nastolatków oraz użytkowników o filigranowej sylwetce.
  • H2: modele z tym oznaczeniem to materace średnie i są przeznaczone dla osób ważących między 60 a 80 kg. Jest to dobra opcja dla nastolatków oraz dorosłych, którzy nie lubią spać na twardym podłożu.
  • H3: to oznaczenie stosowane jest w przypadku twardych modeli, nadających się najlepiej dla użytkowników o wadze w przedziale 80-100 kg. Sprawdzi się w przypadku par lub też osób wysokich, jednak może nie być to dobre rozwiązanie dla osób o szczupłej budowie.
  • H4: tym symbolem oznaczane są materace bardzo twarde, polecane w szczególności osobom ważącym powyżej 100 kg. Tego typu podłoża najlepiej sprawdzą się wśród osób szukających sztywnego podparcia i preferujących twardą powierzchnię snu.

Jaki rodzaj materaca dla osoby otyłej? 

Wybierając materac dla osoby otyłej należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które bezpośrednio będą wpływać na jakość oraz komfort wypoczynku. Jednym z nich jest grubość podłoża - powinna ona wynosić około 25 cm, co pozwoli na odpowiednie podparcie sylwetki użytkownika na całej długości, a także zapobiegnie powstawaniu trwałych odkształceń powierzchni. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rozmiar wybieranego modelu. Dla osób z nadwagą śpiących w pojedynkę najlepiej sprawdzą się materace 100x200 lub materace 120x200

Dodatkowo, wybierając model dla osoby otyłej musimy pamiętać, by spełniał on konkretne kryteria, dotyczące jakości oraz wytrzymałości użytych komponentów. Podłoże powinno wyróżniać się odpornością na odkształcenia, zapewniając przy tym optymalne podparcie dla całego ciała przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności oraz sprężystości. Właśnie dlatego dla użytkowników z nadwagą najlepiej sprawdzą się materace hybrydowe oraz materace z kokosem. Pierwsza z wymienionych kategorii to podłoża łączące w sobie wyjątkowe zalety modeli piankowych i sprężynowych. Ich innowacyjna budowa sprawia, że powierzchnia ugina się jedynie w miejscu nacisku, co zdecydowanie wspomaga zmiany pozycji w trakcie snu, zapewniając optymalne podparcie dla kręgosłupa i całego ciała. Z kolei materace wyposażone w matę kokosową odznaczają się podwyższoną twardością przy zachowaniu elastyczności i sprężystości podłoża, przez co są odporne na odkształcenia. Dodatkowo, wyróżniają się bardzo dobrą wentylacją wewnątrz wkładu, co pozwala na skuteczne odprowadzanie potu, ułatwiając tym samym utrzymanie wysokiej higieny snu.

Najlepsze materace dla osób otyłych 

Wiedząc już, jaką twardość oraz rodzaj materaca wybrać dla osoby otyłej, przyjrzyjmy się konkretnym modelom, które zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy, będący opcją dla użytkowników z nadwagą to SleepMed Hybrid Supreme. Jest to podłoże o grubości ok. 27 cm, posiadające status wyrobu medycznego, które zostało wyróżnione certyfikatem „Znak jakości Szwajcarskiego Instytutu AEH”. 

Kolejnym modelem zasługującym na uwagę jest Hilding Pasodoble dedykowany osobom ważącym powyżej 100 kg.  Dodatkowo, model ten został wyposażony w 7 zróżnicowanych stref twardości.

Jak widać wybór materaca dla osoby otyłej nie musi być problematyczny. Wystarczy mieć na uwadze podstawowe czynniki, takie jak waga użytkownika czy też rodzaj zastosowane wypełnienia w konkretnych modelach, by dobrać podłoże idealnie do swoich potrzeb. W takim razie już dziś sprawdź, jakie oferuje materace Gdańsk