Szukając właściwego materaca dla osoby starszej warto dokładnie przemyśleć wybór dobrego podłoża, aby optymalnie oddziaływało na jej organizm. Dzięki temu senior będzie mógł cieszyć się zdrowym i wartościowym snem, podczas którego jego kręgosłup jak i cała sylwetka będą odciążone, a mięśnie zregenerowane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla osób starszych? Czym się kierować przy zakupie? Zachęcamy do przeczytania! 

Co powinien mieć materac dla seniora? 

Wraz z wiekiem coraz częściej można zaobserwować pojawiające i pogłębiające się problemy ze snem. Po 50 roku życia jedna piąta osób zgłasza, że nie śpi już tak dobrze jak kiedyś. Może to być skutkiem występującego bólu kręgosłupa, stawów, problemów z układem krążenia, układem pokarmowym oraz wielu innych dolegliwości utrudniających spokojny wypoczynek. Dlatego tak ważne jest dopasowanie właściwego materaca do potrzeb seniora, aby mógł on cieszyć się nieprzerwanym, wartościowym snem, dzięki któremu nabierze sił na każdy kolejny dzień. Dobry model podłoża do spania powinien cechować się wysoką wentylacją wkładu, dzięki czemu w jego wnętrzu nie będą zbierały się kurz, wilgoć oraz mikroorganizmy wpływające na potęgowanie symptomów alergicznych. Ponadto wypełnienie powinno być dopasowane do preferencji użytkownika oraz w sposób optymalny wspierać całe jego ciało. Warto zwrócić uwagę na materace o właściwościach medycznych, które sprawiają, że ciało jest ułożone w prawidłowy sposób, a także zmniejszają ból wynikający z nadmiernych nacisków na stawy i mięśnie, dodatkowo wspomagając przy tym układ krążenia. Dobrze by było, aby materac dla seniora miał zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce, przez co utrzymanie łóżka w czystości nie będzie sprawiało najmniejszych problemów. 

Jaka twardość materaca dla seniora? 

Spanie na niewłaściwym materacu może mieć wiele przykrych konsekwencji, dlatego bardzo ważne jest podłoże odpowiednio dopasowane do wagi i wzrostu użytkownika. Jego twardość powinna zapewniać idealne podparcie całego ciała wraz z uwzględnieniem naturalnej anatomii i newralgicznych punktów. Świetnym rozwiązaniem jest wybranie materaca, którego wkład został zaprojektowany w taki sposób, że osiągnięto siedmiostrefowym fizjosystemem. Cechuje się on tym, że każda ze stref oddziałuje na poszczególną część ciała z odpowiednim dla niej naciskiem, dostosowując się do całej sylwetki. Ponadto wpływa to również na właściwą elastyczność, wspomagając zmianę pozycji podczas snu, a także ułatwiająca wstawanie i kładzenie się na podłożu, co w przypadku seniora sprawdzi się znakomicie. Dobrym rozwiązaniem są również materace posiadające możliwość regulacji twardości tak, aby można było ją dopasować do zmiennych w czasie preferencji użytkownika. 

Przykłady najlepszych materacy dla seniora 

Jakie modele materacy idealnie sprawdzą się w sypialni seniora? Pierwszą propozycją jest Hilding Salsa model bazujący na piance termoelastycznej, która sprawia, że podłoże idealnie dopasowuje się do ciała pod wpływem jego temperatury. Cechuje się twardością, podziałem na siedmiostrefowy fizjosystem, a także nadaje się do regulowanych stelaży. Jest to wyrób medyczny o optymalnej wentylacji, świetny dla alergików. Podobny jest Hilding Rumba także posiadający medyczne właściwości termoelastyczny model, który wykorzystuje jeszcze piankę wysokoelastyczną oraz Velvet Touch. Dołączony jest do niego jeden z dwóch funkcjonalnych pokrowców - w zależności od wyboru pokrowca może być to podłoże o miękkiej lub średniej twardości. Z kolei Hilding Foxtrot, czyli wysokoelastyczny piankowy materac, w pokrowcu Hybrid cechuje się najwyższym poziomem twardości. Ponadto jest odwracalny, dzięki temu ma dwie powierzchnie użytkowe. Hilding Makarena - sprężynowy model typu multipocket, również jest dwustronny, a każda ze stron ma inną twardość (miękką i średnią). Wzbogacony został o dodatek pianki FlexiFoam dla idealnej elastyczności i dopasowania, a także o warstwę lateksu wpływającą na zwiększenie trwałości i odporności na wieloletnią eksploatację. Podłożem sprężynowym jest również Hilding Cha-cha z tym, że to typ kieszeniowy. Cechuje się twardością, a zbudowany jest ze sprężyn oraz warstwy pianki Velvet Touch wraz z matą filcową, która je od siebie oddziela. Także posiada dwie strony użytkowe i cechuje się wysokim poziomem wentylacji. Modelem wykorzystującym rozwiązanie typu multipocket to także Janpol Niobe o średniej twardości, wykorzystujący dodatek pianki wysokoelastycznej. Zaliczany do produktów o właściwościach medycznych. Z kolei Janpol Demeter to materac lateksowy: bardzo elastyczny i odporny na eksploatację i odkształcenia. Wszystkie wyżej wymienione modele mają dołączone funkcjonalne pokrowce, które można szybko i łatwo zdjąć, aby wyprać je w pralce. Dzięki temu nie tylko usuwa się plamy i zanieczyszczenia, ale także niweluje rozwój roztoczy, co sprawia, że w łóżku panuje idealny mikroklimat wspierający zdrowy, wartościowy sen. 

Właściwy odpoczynek seniora jest bardzo istotny dla jego zdrowia i ogólnego funkcjonowania. Materac, który wykorzystywany jest w jego sypialni powinien cechować się idealnie dopasowanymi parametrami, dzięki czemu zaśnięcie i sen nie będą sprawiać większych problemów. Ponadto materace o właściwościach medycznych mogą wspomóc niwelowanie uciążliwego bólu pleców i stawów.