Łóżko to miejsce, w którym spędzamy sporą część życia, dlatego bardzo istotne jest, aby było ono odpowiednio dopasowane do potrzeb. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby, które zmagają się z różnorodnymi problemami dotyczącymi kręgosłupa. W ich przypadku materac powinien być wybrany w sposób rozważny, aby wspierał odpowiednią postawę i nie pogłębiał dolegliwości bólowych. Zatem na jakie modele warto zwrócić uwagę? Czym się kierować? Zapraszamy do lektury! 

Najczęstsze problemy z kręgosłupem 

Przyczyn problemów z kręgosłupem jest bardzo dużo, jednak można z nich wszystkich wyodrębnić kilka najczęściej występujących. Najbardziej dolegliwy jest ból o różnych podstawach, do których można zaliczyć, między innymi, częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, sędziwy wiek związany z różnymi schorzeniami, a także wypoczywanie na złym podłożu. Ponadto na problemy kręgosłupa składają się także wszelkie urazy, które dają o sobie znać bólem. Mogą mieć swoje podłoże w przebytych wypadkach lub noszeniu ciężkich ładunków czy w złym sposobie ich podnoszenia. Zwraca się także dużą uwagę na  choroby zwyrodnieniowe stawów. Przy nich, ból zazwyczaj daje o sobie znać natychmiast po przebudzeniu i mija po ponad 30 minutach. W ciągu dnia nie jest aż tak odczuwalny, ale wieczorem znowu może doskwierać. Do przyczyn schorzeń układu kostnego zalicza się również  brak aktywności, siedzący tryb życia, złą postawę, garbienie się oraz niewłaściwe nawyki wykształcone w dzieciństwie, które dotyczą poruszania się oraz noszenia ciężkich przedmiotów - na przykład wypełnionej torby na jednym ramieniu. Te dolegliwości mogą być potęgowane przez spanie na złym materacu. Wymieniając na nowy warto wziąć pod uwagę modele o właściwościach medycznych.

Materace o właściwościach medycznych 

Czym są materace cechujące się medycznymi właściwościami? To specjalistyczne produkty, których funkcjonalność i jakość są potwierdzone odpowiednimi atestami i certyfikatami nabytymi w drodze wnikliwych badań. W ich strukturze wykorzystywane są innowacyjne tworzywa, które są bezpieczne dla zdrowia użytkownika. Zapewniają wysoki poziom podparcia całego ciała wraz ze szczególnym uwzględnieniem jego anatomii i naturalnych krzywizn. Dodatkowo, między innymi w modelu SleepMed Supreme zastosowano siedmiostrefowy fizjosystem, dzięki któremu każda część ciała jest podparta z odpowiednim dla niej naciskiem. Materac ten zbudowany jest z pianek termoelastycznej i wysokoelastycznej, a ponadto cechuje się odwracalnością i regulacją twardości, aż na czterech różnych poziomach. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie są pewni jaka twardość materaca będzie dla nich odpowiednia. Innym przykładem jest  Hilding Makarena, który zaliczany jest do kategorii modeli sprężynowych, jednak wyróżnia go  dodatek pianki lateksowej, termoelastycznej i wysokoelastycznej, co przekłada się na wysoką higienę i komfort w łóżku. Również posiada siedem stref fizjosystemu oraz dwie różne twardości, tak samo jak Janpol Demeter. Wszystkie te modele są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały odpowiednio wysoki poziom wentylacji, dzięki czemu nagrzane powietrze ma możliwość swobodnego ujścia na zewnątrz materaca. Ponadto zaopatrzone są w pralne pokrowce, które można łatwo zdjąć i wyprać w pralce, dzięki czemu bez trudu pozbędziemy się niechcianych zabrudzeń oraz zapobiegniemy rozwojowi mikroustrojów i bakterii. Każdy z tych materacy jest przystosowany zarówno dla tradycyjnych jak i regulowanych stelaży łóżek.

U kogo się sprawdzą? 

Materace o właściwościach medycznych swoje zastosowanie znajdą zwłaszcza w sypialniach osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami kręgosłupa. Dzięki takim modelom mogą one odczuć znaczne zmniejszenie odczuwalnych dolegliwości bólowych oraz bez trudu znajdą odpowiednią pozycję do spania. Jest to także świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy są w trakcie lub po rehabilitacji, ponieważ materace te zapewniają idealne odprężenie dla mięśni i odpowiednie warunki dla ich regeneracji. Polecane są również seniorom oraz użytkownikom, którzy znaczną część czasu spędzają w łóżku. Wysoka elastyczność takiego podłoża ułatwia wstawanie oraz swobodną zmianę pozycji w trakcie leżenia. Ze względu na wysoki poziom wentylacji, modele te docenią osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami, ponieważ swobodna cyrkulacja powietrza zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu materaca kurzu, wilgoci oraz alergogennych drobnoustrojów. Materace o właściwościach medycznych są przeznaczone również dla wszystkich użytkowników, którzy chcą wprowadzić profesjonalną profilaktykę schorzeń kręgosłupa, a także dla osób, którym takie podłoże spełnia wszystkie potrzeby i jest dopasowane do ich indywidualnych preferencji. 

Aby materac został zaliczony do grupy modeli o właściwościach medycznych musi zostać objęty odpowiednimi certyfikatami oraz atestami. Ponadto produkty te objęte są wieloletnią gwarancją, która potwierdza ich trwałość i wysoką jakość. Warto zwrócić na nie uwagę podczas wymieniania swojego starego podłoża do spania na nowe, dzięki czemu możemy zapewnić sobie nie tylko zdrowie ale również wysoki komfort wypoczynku. 

Materace Hilding polecane przez zdrowykregoslup.pl