Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Dla osób unieruchomionych lub sparaliżowanych życie toczy się wokół łóżka. To trudny czas nie tylko dla chorego, ale również dla rodziny, która choć bardzo mocno stara się nim opiekować to jednak nie zawsze radzi sobie z tak trudnym zadaniem. Pomocne w takich sytuacjach okazują się materace przeciwodleżynowe. Sprawdź, który z nich będzie najlepszy dla określonej osoby oraz dlaczego warto z niego korzystać w profilaktyce zapobiegania powstawaniu odleżyn.

Dlaczego materac przeciwodleżynowy jest bardzo ważny dla osób chorych?

Materac przeciwodleżynowy, jak sama nazwa wskazuje, będzie odpowiedni dla tych osób, które z różnych powodów są unieruchomione lub większą część doby spędzają w pozycji leżącej. To bardzo ważne, by zapewnić takim osobom idealne warunki do wypoczynku, które będą sprzyjały komfortowi ich ciała. Osoby unieruchomione bez pomocy bliskich często nie mogę zmienić pozycji ciała lub poruszać się. Jeśli zatem nie zadbamy o to, by wysypiały się i wypoczywały na odpowiednio przygotowanej powierzchni to jest spore prawdopodobieństwo, że rozpoczną się u nich problemy ze skórą, które z czasem mogą się okazać bardzo bolesne. Czy wiesz, że lekarze zalecają zmianę pozycji takiej osoby nawet co 4 godziny? Nie każdy opiekun niepełnosprawnej osoby jest w stanie dopasować swój tryb życia do tak rygorystycznych zaleceń i właśnie dlatego powstały specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, które taką opiekę wspomagają. Bo na materacu przeciwodleżynowym nie ma konieczności tak częstej zmiany pozycji ciała chorego, a podłoże takiego produktu jest tak przygotowane, że zapewnia idealne warunki dla higieny ciała.
Co to właściwie są odleżyny? To najczęściej dość głębokie rany, które mogą powstawać na skutek ucisku tkanek. To podczas utrzymywania ciągle jednej pozycji dochodzi do ich niedotlenienia. Zmiany tego typu mogą się pojawiać na styku wypustek kostnych, czyli najczęściej w okolicy łopatek, bioder, łokci, czy kości ogonowej.
Pierwsze oznaki odleżyn można rozpoznać po dość intensywnie pojawiającym się kolorze czerwonym na skórze. W drugim etapie widoczne stają się także pęcherze, a po ich pęknięciu otwarte rany. Jeśli taka rana w porę nie zostanie odpowiednio opatrzona dojdzie do jej powiększania i pogłębiania, a w efekcie zakażenia, które może przedostać się aż do skóry właściwej i kości. Dla osoby chorej odleżyny stanowią nie tylko ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, ale przede wszystkim także ból, który w odniesieniu do paraliżu ciała, ale również innych dolegliwości bólowych, może spowodować znaczny spadek nastroju.

Dlaczego warto stosować materac przeciwodleżynowy?

Tylko ten typ materaca charakteryzuje specyficzna budowa, która choremu zapewnia prawidłową pracę tkanek. W materacach przeciwodleżynowych stosuje się technikę zmiennociśnieniową, która pozwala na naprzemienne uciskanie tkanek skóry stykającej się z powierzchnią materaca. Przy takim podłożu tkanki skórne osoby chorej są niemal stale pobudzane, dochodzi też do nich powietrze. Nie ma zatem obawy o intensywny i jednostajny ucisk określonej części ciała i wystąpienia odleżyn. Najważniejszym zadaniem materaca przeciwodleżynowego jest jednak stałe pobudzanie prawidłowego krążenia krwi. Poprzez rytmiczne pulsacje wywoływane przez materac pobudzane są wszystkie tkanki oraz praca naczyń włosowatych, przypomnijmy, że to nimi jest transportowana krew. Pulsacyjny ruch materaca to jednak nie tylko korzyść w postaci zapobiegania odleżynom, ale przede wszystkim także rozluźniające działanie na mięśnie oraz stawy. Wreszcie, produkt tego typu to także możliwość utrzymania stałej i prawidłowej dla osoby chorej temperatury ciała oraz odpowiedni poziom wilgoci dla jego skóry. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ osoba utrzymująca ciało w jednej pozycji bardzo często poci się i ma podwyższoną temperaturę ciała. Uważa się, że najlepiej w profilaktyce zapobiegania powstawania odleżyn sprawdzają się produkty zmiennociśnieniowe, które są pompowane i cały czas nastawione na zmianę ciśnienia oraz ruch komór.

Jakie są rodzaje materacy przeciwodleżynowych?

Ze względu na kilka dostępnych rodzajów materacy na odleżyny można spokojnie dopasować go względem indywidualnych preferencji oraz potrzeb chorego. Najczęściej klasyfikuje się je ze względu na dostępny kształt wypustek, przez co bez problemu można go dopasować do leczenia konkretnych odleżyn. Wśród materacy pochodzących od znanych producentów znajdziemy produkty bąbelkowe, składające się z niewielkich komór, wypełnionych powietrzem. Ten typ materaca zaleca się dla osób o standardowej wadze ciała. Materace antyodleżynowe rurowe, również składają się z komór, które przebiegają poprzecznie przez cały materac. Produkt wypełniony jest pulsacyjnym powietrzem, a mogą z niego korzystać osoby o znacznej nadwadze oraz te, które już borykają się z widocznymi na ciele odleżynami. Materace rurowe i bąbelkowe zalicza się do produktów zmiennociśnieniowych, oprócz nich można wyszukać także produkty wypełnione pianką poliuretanową, która ma również bardzo dobre właściwości, a dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

Na rynku specjalistycznych materacy przeciw odleżynom, znajdziemy produkty dedykowane, które z pewnością poradzą sobie z tak trudnym zadaniem, jakie im postawiono. Jednym z takich produktów będzie materac piankowy Hilding Rumba. Wkład zbudowany z dwóch rodzajów pianek – profilowanej pianki wysokoelastycznej Velvet Touch tworzącej solidną podstawę konstrukcji, która zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się oraz termoelastycznej pianki Visco, która reaguje na temperaturę ciała. Taka technologia wykonania to przede wszystkim wysoka sprężystość, ale również optymalna twardość, którą odczuwamy w aż 7 strefach twardości. W ten sposób materac zapewnia idealne wsparcie w tych miejscach, gdzie nacisk na ciało jest znaczny. Rumba to materac o właściwościach przeciwdziałania powstawaniu odleżyn. Przeszedł szereg restrykcyjnych badań i uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.

Innym produktem będzie materac Hilding Salsa, który zaleca się dla par z dużą różnicą wzrostu i wagi, ale także w profilaktyce zapobiegania powstawaniu odleżyn. Wkład wypełniony jest tutaj pianką Flexifoam, przez co zapewnia optymalną sztywność, a 7 zróżnicowanych stref twardości gwarantuje znakomite wsparcie kręgosłupa i idealny rozkład punktów nacisku ciała na powierzchnię materaca. Termoelastyczna pianka Visco, która tworzy wierzchnią warstwę wkładu zapewnia wyraźnie odczuwalny komfort, większą miękkość i wrażenie przyjemnego otulenia. Powierzchnia materaca reaguje na temperaturę ciała, dopasowując się niemal natychmiast do jego kształtu. Pod wpływem takiego działania zmniejsza się także napięcie mięśni. Salsa to materac o właściwościach przeciwdziałania powstawaniu odleżyn. Przeszedł szereg restrykcyjnych badań i uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.

Kto powinien zainteresować się materacem przeciwodleżynowym?

Materacem przeciwodleżynowym powinny zainteresować się przede wszystkim te osoby, które w swojej najbliższej rodzinie mają osobę sparaliżowaną lub unieruchomioną na skutek różnych urazów mechanicznych. W trosce o jej zdrowie oraz komfort warto wybrać odpowiednie podłoże, a zatem taki materac, który dostarcza choremu odpowiednich warunków do wypoczynku. Tylko w ten sposób możemy uśmierzyć ból unieruchomionej osoby oraz sprawić, że będzie mogła spędzać każdy swój dzień w maksymalnie idealnych dla nich warunkach. Materac przeciw odleżynom działa profilaktycznie. Warto kupić go zanim rozpoczną się problemy pacjenta ze zmianami skórnymi, ale przyda się także po to, by takie zmiany się nie pogłębiały (jeśli chory już się z nimi boryka).

W jaki sposób należy czyścić i odświeżać materac na odleżyny?

Częste czyszczenie materacy przeciwodleżynowych to podstawa dla utrzymania komfortu osoby chorej. Warto bowiem pamiętać, że na takim podłożu w znacznie większej ilości oraz intensywności gromadzą się czy to roztocza, czy bakterie. Jeśli materac nie będzie zadbany może dojść do zakażenia ran. Materac antyodleżynowy można co jakiś czas odkurzyć lub wyczyścić naturalnym roztworem przygotowanym z sody oczyszczonej. Dużym ułatwieniem dla utrzymania higieny będzie także zdejmowany pokrowiec, który co jakiś czas można zdjąć i uprać w pralce bądź oddać do czyszczenia chemicznego.