Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Świadomość ludzi na temat środowiska rośnie z roku na rok. Coraz większa wiedza na ten temat sprawia, że wielu konsumentów poszukuje zupełnie nowych, naturalnych rozwiązań, które choć w jakiś sposób zminimalizują negatywny wpływ zakupów na środowisko. Jednym z takich rozwiązań są materace naturalne marki SleepMed, które doskonale podpierają ciało użytkownika, a jednocześnie są modelem na miarę XXI wieku.

Sprawdź także: Jaką poduszkę i kołdrę syntetyczną wybrać do swojej sypialni?

Dowiedz się więcej: Jakie poduszki do spania są dostępne na rynku?

Przeczytaj również: Kiedy należy wymienić materac na nowy?

Materace naturalne, czyli jakie?

Materace naturalne to produkty, które powstały z myślą o tym, by użytkownicy każdego ranka budzili się szczęśliwi i wypoczęci, a wieczorem nie przewracali się godzinami z boku na bok w poszukiwaniu odpowiedniej pozycji. Sen jest bowiem potrzebą biologiczną, na którą przeciętny człowiek poświęca ⅓ swojego życia, dlatego warto zadbać o to, by był on efektywny i zdrowy. Czym jednak różnią się propozycje naturalne od tych, które są już znane? Przede wszystkim tym, że powstają one z surowców wysokiej jakości, które są pozyskiwane w sposób zrównoważony. W procesie produkcji są wykorzystywane materiały pochodzące wprost ze środowiska naturalnego, takie jak len, bawełna organiczna, czy olej rycynowy. Ich zastosowanie absolutnie nie obniża funkcjonalności całego wyrobu. Wręcz przeciwnie - materace należące do tej grupy wciąż doskonale podpierają kręgosłup osoby śpiącej, a jednocześnie zapewniają niesamowity komfort użytkowania. Gołym okiem można więc zauważyć, że stojące w opozycji do nich standardowe podłoża do snu różnią się znacząco. Materace syntetyczne są tworzone niemal w 100% ze sztucznych materiałów, dlatego - jak można się domyślać - nie mają zbyt wiele wspólnego  ideą zero waste. 

Rodzaje materacy naturalnych 

Jak już wcześniej wspomniano, funkcjonalność materaca nie jest obniżona ze względu na wykorzystanie naturalnych surowców. W praktyce oznacza to, że konsumenci, którzy wybiorą tego typu produkt wciąż mają do wyboru dwa dobrze znane rodzaje podłoży do snu. Pierwszym z nich są materace piankowe, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z faktu, iż nowoczesne technologie pozwoliły na stworzenie modeli niesamowicie wygodnych i dopasowujących się do anatomicznej budowy ciała osoby śpiącej, a jednocześnie bardzo trwałych i odpornych na odkształcenia. Modele piankowe należące do kolekcji naturalnej różnią się jednak rodzajem wykorzystanych surowców. W ich wnętrzu znajdują się ekologiczne i innowacyjne komponenty. 

  • Pianka wysokoelastyczna Naturalis to warstwa, która dba o jak najlepszą pozycję ciała użytkownika. Charakteryzuje się wysoką sprężystością i doskonałą wentylacją wkładu. Druga z wymienionych cech jest zapewniona dzięki naturalnemu olejkowi rycynowemu, który zastępuje sztuczne związki chemiczne, a ponadto działa przeciwbólowo i rozluźniająco. Mniej jednolita struktura komórkowa sprawia, że pianka Naturalis uzyskuje zdecydowanie lepsze parametry podtrzymywania ciała, twardości i komfortu niż inne surowce tego typu.
  • Pianka wysokoelastyczna HR BIO o otwartokomórkowej strukturze to surowiec, który umożliwia optymalną cyrkulację powietrza przy zachowaniu doskonałej elastyczności. Jest sprężysta, a jednocześnie nie pozwala na to, by ciało się zapadało, dlatego zapewnia kręgosłupowi optymalne podparcie. Sztuczne związki chemiczne są zastąpione bezwonnym olejem sojowym, który nadaje piance dodatkowe właściwości hipoalergiczne.
  • Pianka termoelastyczna Visco Bio to niesamowicie innowacyjna warstwa, która staje się niezwykle miękka pod wpływem temperatury ciała, a tym samym idealnie dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn. Cecha ta sprawia, że napięcie mięśniowe jest zmniejszone, a jakość snu zwiększona. Podobnie jak pianka Naturalis, pianka Visco Bio została nasączona olejem rycynowym, dzięki czemu wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i nawilżające. 


Na uwagę zasługuje również materac hybrydowy wchodzący w skład kolekcji naturalnej, który będzie idealny niemal dla każdego, szczególnie dla osób walczących z zaburzeniami snu. Jego bazę stanowi warstwa funkcjonalnych sprężyn Multipocket, których działanie jest amortyzowane dzięki dwóm warstwom pianek wysokoelastycznych.

Zalety materacy naturalnych

Naturalne podłoża do snu posiadają wiele niezaprzeczalnych atutów. Część z nich została już wymieniona wcześniej, natomiast nie są to jedyne zalety. Nasączenie pianek olejem rycynowym i sojowym, które są pozyskiwane w sposób bezpieczny dla środowiska sprawia, że podłoża do snu są nie tylko trwałe, ale również antybakteryjne. Ponadto, działają przeciwbólowo i nawilżają wrażliwą skórę użytkownika. Na szczególną uwagę zasługuje także pokrowiec, który jest częścią zarówno modelu piankowego, jak i hybrydowego. Jest on wykonany z lnianej dzianiny o właściwościach relaksujących i rozluźniających mięśnie. Materiał ten skutecznie absorbuje wilgoć i obniża temperaturę ciała. Jest wyposażony w funkcjonalny zamek rozdzielczy, który ułatwia zdejmowanie pokrowca, a tym samym pozwala na pranie go w warunkach domowych, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Ponadto, są to materace o właściwościach ortopedycznych - zapobiegają powstawaniu i pogłębianiu się dysfunkcji kręgosłupa, a ponadto łagodzi bóle pleców i karku oraz umożliwia swobodny przepływ krwi. Podłoża naturalne posiadają również właściwości przeciwodleżynowe, które są szczególnie ważne dla osób obłożnie chorych oraz dla seniorów

Materace ekologiczne - technologie

W procesie produkcji materaców naturalnych są wykorzystywane innowacyjne technologie, które sprawiają, że są to produkty jeszcze bardziej innowacyjne. Jedną z nich jest metoda AirForce, która polega na specjalnym, wielostrefowym nacinaniu pianki w tak zwaną kratkę wentylacyjną, która umożliwia maksymalny obieg powietrza wewnątrz materaca. Takie rozwiązanie znacząco podnosi higienę i komfort snu. Na uwagę zasługuje również podział podłoża na siedem zróżnicowanych stref twardości. Każdy obszar ma nieco inny poziom twardości, który sprawia, że wszystkie części ciała są podpierane indywidualnie, zależnie od nacisków, jakie wywierają. Na uwagę zasługuje również zastosowanie odpinanego topu, który służy regulacji twardości podłoża.

Jaki materac naturalny wybrać?

Użytkownicy chcący mieć realny wpływ na ograniczenie negatywnego oddziaływania artykułów sypialnianych na środowisko mają do wyboru dwa różne modele. Jednym z nich jest piankowy materac naturalny SleepMed Natura Plus, który posiada wszystkie wyżej wymienione zalety. W jego wnętrzu znajdują się trzy wcześniej wymienione pianki, dzięki czemu można liczyć na połączenie ich pozytywnych właściwości, a co za tym idzie - na niesamowitą trwałość, sprężystość, wygodę i antyalergiczność. Osoby, które preferują podłoża hybrydowe powinny z kolei wybrać model SleepMed Natura Hybrid Plus, który cechuje się elastycznością punktową, a ponadto może być z powodzeniem stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym.

Wydaje Ci się, że materace naturalne to produkty stworzone dla Ciebie? Nie czekaj - postaw środowisko i swoje własne zdrowie na pierwszym miejscu i przekonaj się, że wykorzystywanie naturalnych surowców to doskonały pomysł!