Wiele mówi się o higienie snu i o tym, jak ważne jest to, aby dbać o odpowiednio długi nocny wypoczynek. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę wpływa na samopoczucie w ciągu następnego dnia - a takich czynników jest cała masa! Jednym z nich jest czystość pościeli, w szczególności poduszki. 

Pranie poduszek - dlaczego jest tak ważne?

Każdy korzysta z poduszki dosłownie każdej nocy - nieważne, czy jest to poduszka we własnym domu czy też w hotelu. Sam wybór tego elementu jest bardzo istotny i powinien zostać poważnie przemyślany, ponieważ spełnia masę istotnych funkcji. Odpowiednia poduszka to taka, która zapewnia użytkownikowi komfort i wygodę, a jednocześnie dobrze podpiera odcinek szyjny. Pokrycie i wypełnienie powinno składać się z materiałów wysokiej jakości, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Ale jakie są tak naprawdę najważniejsze cechy, na które należy zwracać uwagę? Poduszka musi być przede wszystkim sprężysta, elastyczna i odporna na trwałe odkształcenia. To jednak nie wszystko - bardzo ważne jest to, aby ten element charakteryzował się również wysoką przepuszczalnością powietrza, dzięki której higiena snu jest na znacznie wyższym poziomie. Nieuniknione jest jednak to, że poduszki pochłaniają kurz i wilgoć, a w ich wnętrzu z czasem znajduje się coraz więcej szkodliwych mikroorganizmów. Ich zły stan może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość snu i sprawić, że osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju alergeny nie zaznają błogiego wypoczynku. Panuje powszechne przekonanie, że wystarczy regularnie zmieniać poszewki - to niestety nie jest prawdą, choć oczywiście również odgrywa istotną rolę. Sama poduszka to bowiem element, który znajduje się tuż pod głową użytkownika, a więc na ogromny wpływ na środowisko stworzone w sypialni. Jej regularne pranie nie tylko wpływa na higienę snu, ale również znacznie przedłuża żywotność produktu - dzięki temu rozbijają się i nie stają się zbyt twarde. 

Jak wyprać poduszkę z naturalnym wypełnieniem?

Naturalne wypełnienia sprawiają kłopot użytkownikom nie tylko w przypadku poduszek i kołder. Często można usłyszeć o uporczywym czyszczeniu kurtek puchowych. Mają szereg niesamowitych właściwości, dla których warto je kupić, ale samo pranie może się wydawać nieco problematyczne. Wbrew pozorom jednak nie jest takie złe, ale jest niesamowicie istotne - głównie ze względu na to, że materiały przyjazne środowisku są wspaniałym podłożem dla szkodliwych mikroorganizmów. Tworzą się i gromadzą w zastraszającym tempie - aby tego uniknąć należy stosować się kilku zasad dotyczących prania. Poduszki puchowe oraz poduszki z pierza należy prać w dość specyficzny sposób. W pierwszej kolejności powinno się ostrożnie wyciągnąć materiał z wnętrza produktu - puch i pierze mają bowiem to do siebie, że będąc na powierzchni bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Aby wypełnienie było dobrze wyczyszczone, najlepiej zapakować je w kilka worków z niezbyt gęstej tkaniny - poszewkę pierze się oddzielnie. Kolejnym krokiem jest zanurzenie tak rozdzielonego wypełnienia w wodzie na około 3 godziny. Późniejszy etap polega na kilkukrotnym wypraniu i wypłukaniu produktu, a następnie na delikatnym wyciskaniu pierza lub piór. Suszenie powinno odbywać się naturalnie, bez wsparcia ciepłego powietrza lub źródła ciepła, takiego jak na przykład kaloryfer. Warto wiedzieć, że nie jest to jednak jedyny sposób - tego typu produkty można prać w pralce automatycznej, ale z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Jedno pranie powinno zawierać jedną poduszkę - pralki absolutnie nie należy przeciążać. Program musi być przystosowany do prania bardzo delikatnych rzeczy, a wirowanie powinno być całkowicie wyłączone. Warto zastosować trik z włożeniem do bębna piłek tenisowych, dzięki którym pierze nie zbija się podczas prania. Podobnie wygląda proces prania poduszek z alpaki lub z wełny owczej. Bez obaw można je prać w pralce automatycznej, jednakże na tych samych zasadach, co produkty z pierza. Warto pamiętać jednak o tym, że tego typu elementy posiadają niespotykane właściwości pochłaniające wilgoć - z tego też powodu nie można poddawać się uczuciu, że wypełnienie jest już suche. Lepiej dać mu trochę więcej czasu, aby mieć pewność, że nie wkłada się do poszewki mokrego materiału. 

Poduszki syntetyczne - jak sobie z nimi radzić?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że większość osób ma w domu właśnie poduszki syntetyczne - w końcu to właśnie wśród nich można znaleźć modele antyalergicznepiankowe i ergonomiczne. Bez względu na to, jaka poduszka do spania została wybrana, warto wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. W tym przypadku również w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na metkę i na to, co producent zaleca. Wydawać by się mogło, że sztuczne wypełnienia są nieco łatwiejsze w czyszczeniu, ale w tym przypadku również należy zwracać uwagę na wiele czynników. Dla przykładu, poduszek z pianki w ogóle nie należy prać w pralce automatycznej - zdecydowanie się na taki ruch sprawi, że element przestanie spełniać swoją funkcję i stanie się całkowicie bezużyteczny. W ich przypadku należy prać jedynie poszycie, a wypełnienie można tylko miejscowo czyścić wilgotną szmatką. Pianka nie powinna nasiąkać wodą - od razu po wyczyszczeniu koniecznie trzeba wytrzeć ją suchym materiałem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Cała reszta syntetycznych wypełnień nie wymaga aż tak dużej uwagi. Ze spokojem można je prać w pralce automatycznej, jednakże warto zwrócić uwagę na dobór delikatnego programu i odpowiednią temperaturę, która nie powinna przekraczać czterdziestu stopni. Niektóre materiały są przystosowane do wirowania, ale zdecydowana większość nie powinna być poddawana temu procesowi. Również w tej sytuacji wrzucenie piłki gumowej lub tenisowej do bębna może zdziałać cuda - tak jak w przypadku poduszek naturalnych, rozbije wsad pozwalając na równomierne rozłożenie w poszyciu. Jednak to nie jedyna kwestia, o której należy pamiętać, aby wnętrze rozłożyło się po równo - po zakończeniu prania warto wstrząsać całym produktem co kilkanaście minut. Oczywiście można wykonać pranie ręcznie! W tym przypadku należy zanurzyć wkład w wodzie na około 30 minut, usunąć nadmiar wody poprzez ugniatanie, a następnie wypłukać poduszkę i powtórzyć czynność związaną z pozbywaniem się nadmiernej ilości płynu. Suszenie poduszek syntetycznych również powinno odbywać się całkowicie naturalnie, bez użycia strumienia ciepłego powietrza. Poduszka powinna pozostać na ten czas w pozycji poziomej. Elementy syntetyczne nie powinny być prane częściej niż raz lub dwa razy w roku. Jeśli jednak czujesz, że podłoże znajdujące się pod Twoją głową zaczyna nieprzyjemnie pachnieć pomimo regularnego czyszczenia, skorzystaj z wietrzenia.

Zwróć uwagę na detergenty

Podczas prania poduszki warto zwrócić uwagę również na środki chemiczne, które są używane do tego procesu. W obu przypadkach - zarówno przy poduszkach naturalnych, jak i syntetycznych - należy użyć płynu do prania. Proszek może skleić się w grudki i sprawić, że produkt nie zostanie idealnie wyczyszczony z resztek detergentu. Wybrany płyn musi być z kolei naturalny, możliwie o niezbyt intensywnym zapachu. Zbyt narzucająca się woń może utrudnić zasypianie i negatywnie wpłynąć na jakość i komfort snu. Każde pranie powinno odbywać się w sprawdzonym detergencie, który nie uczula użytkownika - jest to jednak szczególnie ważne właśnie w przypadku poduszki, która przez całą noc znajduje się bardzo blisko nosa. Warto mieć na uwadze również fakt, iż pewne składniki detergentu mogą źle wpłynąć na właściwości wypełnienia - w przypadku naturalnych poduszek nie należy stosować płynów, w których składzie pojawiają się enzymy, ponieważ takie działanie może prowadzić do utraty właściwości izolacyjnych. 

Kiedy wymienić poduszkę na nową?

Skoro pranie poduszki jest tak ważne, to można się domyślać, że jej wymiana również jest całkiem istotna. W teorii należy robić to co około dwa lata, jednak w praktyce trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na stopień zużycia produktu. Najważniejszy znak, który sugeruje, że czas na wymianę produktu to kolor wyrobu - gdy tylko zaczyna robić się żółty, należy działać. Również coraz większy stopień zbicia wypełnienia może sugerować, że to ten moment - w pierwszej kolejności należy je jednak wyprać. Jednak gdy to nie pomoże, jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie poszukiwań nowego modelu. Te elementy znajdujące się w łóżku są stosunkowo niedrogie, a mają ogromny wpływ na komfort snu - podpierają bowiem odcinek szyjny i w dużym stopniu odpowiadają za odczuwaną wygodę. Właśnie z tego względu nie należy zwlekać z wymianą - trzeba podejmować te kroki od razu, już w momencie zauważenia pierwszych oznak zużycia. 

Co jeszcze wpływa na komfort snu?

Prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek walczył z bezsennością interesował się tym, co wpływa na jakość snu i jakie są powody problemów z zasypianiem. Niektórych jednak wciąż zaskakuje fakt, iż nawet błahostki potrafią mieć ogromny wpływ na kwestie związane z nocnym wypoczynkiem. Ale jakie są najważniejsze czynniki, dzięki którym można stworzyć idealne warunki do snu?

  • Odpowiedni harmonogram snu to coś, co jest szczególnie trudne do osiągnięcia w przypadku pracy dwuzmianowej. Jeśli jednak masz taką możliwość, zadbaj o to, aby codziennie kłaść się mniej więcej o tej samej porze i wybudzać się ze snu o podobnych godzinach. Taka rutyna sprawi, że bezsenność odejdzie w niepamięć, a drzemki w ciągu dnia nie będą się zdarzały.
  • Ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem wbrew pozorom wcale nie jest wymysłem przeciwników tego typu gadżetów! Światło niebieskie emitowane przez tego typu urządzenia prowadzi do zaburzeń w produkcji melatoniny. Najprościej mówiąc, utrudniają organizmowi rozpoznawania pory nocnej. Poza tym czynnikiem ważne jest również to, że laptop i smartfon skutecznie potrafi wytrącić z równowagi i doprowadzić do ciągłego pobudzenia emocjonalnego.
  • Odpowiednia temperatura w sypialni również ma ogromny wpływ na komfort snu. Pamiętaj o tym, aby w pomieszczeniu, w którym śpisz panowała temperatura nie wyższa niż 20 stopni. Aby uniknąć zbyt suchego powietrza, zwracaj uwagę na wietrzenie domu lub mieszkania - otwieraj okna co wieczór minimum na godzinę przed snem.
  • Ograniczone przeznaczenie łóżka - tutaj nie trzeba mówić zbyt wiele. Sporo osób spędza pół swojego życia właśnie w tym miejscu - odrabia zadania domowe w łóżku, pracuje, ogląda seriale, a nawet je. Jest to jednak mebel, który powinien kojarzyć się wyłącznie z nocnym wypoczynkiem.
  • Materac dopasowany do potrzeb użytkownika - na rynku obecnie można znaleźć całą masę podłoży do spania przeznaczonych dla przeróżnych użytkowników. Każdy wybierze produkt odpowiedni dla siebie, niezależnie od wieku oraz indywidualnych potrzeb i preferencji. Odpowiednio dobrany materac o dopasowanej twardości to klucz do sukcesu.
  • Odpowiedni stelaż również wbrew pozorom ma znaczenie! Powinien zapewniać materacowi przepływ powietrza i pozwalać na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje jego wielkość, do której należy dopasować wymiary materaca oraz inne indywidualne cechy, takie jak na przykład możliwość regulacji.
  • Poduszka zapewniająca podparcie dla kręgosłupa, czyli gwiazda dzisiejszego artykułu. Jak już dobrze wiadomo, znaczenie ma nie tylko jej odpowiedni dobór, ale i czystość! Bez znaczenia na rodzaj wypełnienia, należy dokładnie czyścić wnętrze tego wyrobu. Częstotliwość prania ma jednak znaczenie nie tylko w przypadku tego elementu - czyszczenie jest istotne również w przypadku innych wyrobów, o których często się zapomina. Podobne zasady dotyczą również pokrowca na materac oraz kołdry. 

Pranie poduszek niestety jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż zwykłe, codzienne pranie ubrań czy pościeli. Należy na to poświęcić znacznie więcej czasu i zwracać uwagę na szczegóły. Warto jednak o tym pamiętać - szczególnie dlatego, że aby uzyskać pożądane efekty wystarczy robić to mniej więcej raz na pół roku. Czytaj metki i kieruj się powyższymi radami, a jakość Twojego snu znacznie się polepszy!