Na wysoką jakość snu wpływa kilka niezwykle ważnych czynników. Główną rolę odgrywa oczywiście materac, jednak bez odpowiednio dobranej poduszki, o dobrej jakości odpoczynku można jedynie pomarzyć. Wpływa ona na ułożenie głowy w trakcie snu, bowiem dzięki niej nasza regeneracja może być dłuższa i bardziej efektywna. Jak dobrze dobrać poduszkę do indywidualnych potrzeb użytkownika?

Poduszka do spania - jak ją wybrać

Na samym początku warto określić swoje preferencje i zdefiniować, jakim typem użytkownika jesteś. Czy zależy Ci na podłożu, które posiada właściwości antyalergiczne, czy może cierpisz na choroby związane z kręgosłupem i zależy Ci na odpowiednim podparciu ciała podczas snu? Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału zostało wykonane wypełnienie poduszki oraz jaki ma ona kształt. Dzięki różnym konfiguracjom mogą mieć one inne właściwości, przez co dobranie odpowiedniego produktu jest trudniejsze, lecz może być o wiele bardziej spersonalizowane i dostosowane do indywidualnych preferencji. Dobrze dopasowana poduszka potrafi zmniejszyć ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, a także wydłużyć fazy snu, przez co walka z bezsennością będzie jeszcze bardziej skuteczna.

Poduszki dla alergików

W przypadku osób, które są uczulone na alergeny, takie jak kurz czy roztocza, wybór poduszki jest niezwykle ważnym procesem. Dzięki niej ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniu może stanowczo się zmniejszyć, przez co charakterystyczne objawy alergii, takie jak katar sienny, łzawienie czy duszności mogą w pełni ustąpić. Twarz jest częścią ciała, która ma bezpośredni kontakt z powierzchnią materiału, dlatego tym bardziej istotne jest wypełnienie i jakość podłoża przeznaczonego do odpoczynku. Poduszka puchowa marki PIÓREX posiada jedną komorę, która została wypełniona polskim puchem gęsim, którego właściwości zapobiegają osadzaniu się kurzu i roztoczy. Idealnie dopasowuje się ona do kształtu głowy i szyi, poza tym charakteryzuje ją niezwykła miękkość i lekkość. Poduszka puchowa posiada Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100, co oznacza, że nie zawiera ona szkodliwych substancji w stężeniach mających negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, ekstrahowalnych metali ciężkich, zabronionych barwników azowych oraz barwników alergizujących. Poza tym tekstylia posiadające ten certyfikat spełniają wysoko humaekologiczne wymagania, czyli proces ich wytwarzania jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawnym w zakresie normatywów higienicznych. Kolejnym przykładem poduszki o właściwościach antyalergicznych jest SleepMed Premium Pillow. Innowacyjne, piankowe wypełnienie pozwala na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie także dla osób ceniących wygodę i wysoki poziom higieny w trakcie snu. Tkanina nie podrażnia i nie powoduje reakcji alergicznych, a dodatkową ochronę przed kurzem i roztoczami stanowi zdejmowany pokrowiec ze stretchem, który bez żadnych obaw można prać w pralce w temperaturze 60 stopni. Wkładem kolejnej, innowacyjnej poduszki anatomicznej Materasso London Herbal jest jednolita pianka Herbal Foam z dodatkiem wyciągu z kwiatu dzikiej róży, która oprócz przyjemnej miękkości, charakteryzuje się jednocześnie bardzo dużą trwałością pod względem zachowania kształtu. Wyjątkowe doznania aromatyczne udrażniają drogi oddechowe, dzięki czemu jakość snu automatycznie ulega poprawie. Oprócz tego poduszka zapewnia optymalne podparcie kręgów szyjnych, co z kolei jest istotną częścią profilaktyki zdrowego kręgosłupa.

W walce o zdrowszy kręgosłup

Aby długo móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem, warto zadbać o jego prawidłową postawę. Sen jest czynnością, podczas której najdłużej pozostajemy w jednej pozycji, w związku z tym długotrwałe, nieprawidłowe podparcie głowy może przyczynić się m.in. do naciągnięcia mięśni, co wywołuje ból i nieprzyjemny ucisk. Poduszka SleepMed Supreme Pillow posiada unikalny kształt, który zmniejsza ilość punktów nacisku, dzięki czemu umożliwia rozluźnienie szyi i górnych partii pleców. Wypełnienie podłoża innowacyjną pianką wzbogaconą o włókno węglowe pozwala na eliminację ładunków elektrycznych na powierzchni ciała i tym samym pozytywnie oddziałuje na redukcję codziennego stresu. Oprócz tego jej wnętrze zawiera specjalne otwory, które optymalizują sprawną wentylację, co z kolei przeciwdziała powstawaniu wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Poduszka została wyposażona także w wysokiej jakości, delikatny w dotyku pokrowiec z taśmą 3D usprawniającą cyrkulację powietrza - w efekcie czego w jej wnętrzu nie dochodzi do tworzenia i gromadzenia się szkodliwych dla zdrowia bakterii i kurzu. Produkt Visco Prime marki Hilding został wykonany z inteligentnej termoelastycznej pianki VISCO, która reaguje na ciepło i dostosowuje się do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Poduszka jest na tyle miękka, że nie wywołuje dyskomfortu, ale jednocześnie bardzo stabilnie podtrzymuje kręgi szyjne, zapewniając im bezpieczną pozycję. Pikowany pokrowiec Medicutt Velur w kremowym kolorze nie tylko zapobiega powstawaniu niebezpiecznej pleśni, ale również miło pachnie świeżą lawendą, co skutecznie pomaga w walce z bezsennością. Z kolei Materasso Paris Herbal jest poduszką anatomiczną, która dzięki swojej innowacyjnej budowie z największą starannością podpiera kręgi szyjne, co jest niezbędnym elementem profilaktyki i przeciwdziałaniu wadom kręgosłupa. Poduszka idealna jest szczególnie dla tych osób, które przez większość czasu lubią spać w pozycji bocznej.

Wybór idealnego produktu jest skomplikowanym procesem, jednak warto poświęcić temu chwilę czasu. Odpowiednie podłoże nie tylko uchroni kręgosłup przed zwyrodnieniami i innymi schorzeniami, ale także znacząco wpłynie na poprawę jakości snu, co bezpośrednio przełoży się na większą efektywność w ciągu dnia.