Tworząc idealne miejsce do nocnego odpoczynku warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim ważne jest podłoże, na którym śpimy oraz poduszka podtrzymująca naszą głowę. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym drugim aspektem. Na rynku obecnych jest wiele różnorodnych modeli poduszek, dlatego wybór jednego z nich może być nieco problematyczny. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas oglądania ofert? Zachęcamy do przeczytania! 

Cechy dobrej jakości poduszki 

Przede wszystkim musi zapewniać użytkownikowi komfort i wygodę, a także dobre podparcie odcinka szyjnego, dlatego musi być właściwie dopasowana pod względem twardości, wysokości i wielkości oraz mieć odpowiedni kształt. Idealnie dobrana jakościowo poduszka cechuje się tym, że ma właściwości, które spełniają potrzeby użytkownika - na przykład ortopedyczne czy antyalergiczne. Ponadto poduszka powinna mieć dobrej jakości wypełnienie i pokrycie, czyli takie z materiałów naturalnych lub  niepowodujących uczuleń. Ważne jest, aby wspierała kręgosłup wraz z uwzględnieniem jego newralgicznych punktów: szyi, ramion, karku i głowy oraz być przy tym sprężysta, elastyczna, odporna na zbyt szybkie zużycie. Po zdjęciu z niej nacisku musi wracać szybko do swojej pierwotnej formy, a także być przewiewna, aby nie gromadziły się w niej kurz, wilgoć i była odporna na rozwój mikroorganizmów. Dzięki temu nie będzie ona potęgować dolegliwości alergicznych oraz będzie można ją bez problemu utrzymać w czystości zapewniając sobie wysoką higienę wypoczynku. Jednym z najistotniejszych aspektów jest to, aby model który wybierzemy spełnił wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby, dlatego też warto przyjrzeć się rodzajom oraz właściwościom dostępnych na rynku poduszek o wysokiej jakości. 

Jaki rodzaj poduszki wybrać? 

Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj poduszki będzie dla Ciebie najlepszy, to na początek przyjrzyj się swoim potrzebom i oczekiwaniom względem nowego modelu. Najlepiej unikać tych wielkich, nawet jeśli za nimi przepadamy - obejmują ramiona, wpływając niekorzystnie na ułożenie kręgosłupa, a długotrwałe korzystanie z nich może mieć negatywne konsekwencje na przykład w postaci bólu. Dla alergików idealnie sprawdzi się model z syntetycznym wsadem specjalistycznym, który nie uczula i jest higieniczny, dlatego pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna czy lateks to dobre rozwiązanie. Możemy je odnaleźć w modelach SleepMed Premium Pillow czy Body Nice PIÓREX. Z kolei użytkownicy, którzy zmagają się z problemami bólu karku powinni być zadowoleni z poduszki anatomicznej Materasso Termopur. Inne godne uwagi modele to Hilding Antistress Carbon mająca właściwości redukujące poziom stresu, Curem Relax, dzięki której z pewnością w pełni się zrelaksujemy oraz Hilding Visco Prime z profilowanym podgłówkiem ułatwiającym znalezienie idealnej pozycji do spania. Również dla dzieci warto wybrać poduszkę, która posiada unikatowe właściwości, chociażby takie jak antyalergiczna Satin Cotton PIÓREX, która obniża dolegliwości wynikające z alergii i ułatwia bezproblemowe oraz szybkie zasypianie. 

Test doboru poduszki

Przed zakupem dobrym pomysłem jest wykonanie testu doboru poduszki. Na czym on polega? Już wyjaśniamy! Potrzebna będzie pomoc drugiej osoby: kogoś z rodziny, przyjaciela czy pracownika sklepu. Następnie należy wybrać poduszkę, położyć się na podłożu, umieszczając ją pod głową. Trzeba leżeć na plecach w taki sposób, aby ramiona znajdowały się na materacu, a poduszka podtrzymywała odcinek szyjny. Teraz druga osoba może dokonać obserwacji podbródka: jeżeli kieruje się on ku klatce piersiowej to prawdopodobnie model jest dla nas za twardy lub zbyt wysoki. Z kolei kiedy głowa odchyla się ku tyłowi to prawdopodobnie sytuacja jest odwrotna i możemy podejrzewać, że ta poduszka jest zbyt niska lub zbyt miękka. Bliski lub pracownik sklepu może okazać się bardzo pomocny w określeniu, czy głowa znajduje się w prawidłowej pozycji, to znaczy równolegle do sufitu. Możesz także poprosić osobę, która Ci pomaga o zrobienie zdjęcia telefonem, abyś mógł sam się przekonać jak układa się Twoje ciało na danym modelu. Kolejna część testu to ułożenie się na boku wraz z odsłonięciem szyi: kręgosłup wraz z odcinkiem szyjnym powinny tworzyć prostą linię, a jeżeli tak nie jest, model ten prawdopodobnie nie odpowiada naszym potrzebom. Te dwa proste działania pozwolą na znalezienie optymalnego rozwiązania. Jednak pamiętajmy, że ważne są również nasze preferencje i potrzeby, dlatego kiedy mamy wątpliwości co do wyboru, dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, którego spotkamy w sklepie stacjonarnym lub możemy zapytać o poradę przy pomocy czasu dostępnego na stronie internetowej zaufanego sklepu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściwa poduszka jest równie ważna co odpowiednio wybrany materac. Nie tylko pomoże w zdrowy sposób podeprzeć głowę wraz z odcinkiem szyjnym, ale również pozwoli poczuć wysoki komfort i wygodę. Dzięki temu nasz odpoczynek będzie jeszcze bardziej wartościowy, a my będziemy odpowiednio wyspani i gotowi na wyzwania codzienności