Wpływ urządzeń elektronicznych na sen
Coraz więcej osób deklaruje, że zmaga się z bezsennością. Jako czynniki obniżające jakość snu wymienia się między innymi wieczorne podjadanie, niewygodne łóżko lub brak dopływu świeżego powietrza do sypialni. Prawdziwe źródło problemu może tkwić gdzie indziej - wszędzie obecne urządzenia elektroniczne nie pozostają bez wpływu na sen. Odcinek serialu obejrzany przed zaśnięciem czy przeglądanie mediów społecznościowych w łóżku znacznie obniżają jakość wypoczynku. Niestety wiele osób praktykuje tego rodzaju aktywności na chwilę przed zaśnięciem.
Sprawdź także: Czy mówienie przez sen może być niebezpieczne?
Dowiedz się więcej: Spanie z telefonem - jakie skutki niesie za sobą ten nawyk?
Przeczytaj również: Jaki materac dla osoby ze skoliozą?
Urządzenia elektroniczne a jakość snu
Telefony, laptopy i tablety stały się w ostatnich latach nieodłącznymi elementami codziennego życia. Są nie tylko narzędziem pracy, ale również formą rozrywki. W pamięci urządzenia można zmieścić naprawdę wiele: filmy, muzykę, zdjęcia, interesujące aplikacje. Wobec tylu bodźców łatwo stracić kontrolę nad czasem spędzonym przed ekranem. Szczególnie narażone są na to dzieci i nastolatkowie. Odbierając wiadomości jedna po drugiej, przeglądając najświeższe informacje znajdują się w stanie ciągłego pobudzenia emocjonalnego, co przekłada się na problemy z zasypianiem. Sam wypoczynek również jest mniej efektywny: w nocy śpią krócej, a za dnia ucinają sobie drzemki. Urządzenia elektroniczne i nadmierne korzystanie z nich wpływa nie tylko na naszą jakość snu. Niekontrolowane przeglądanie social mediów i oglądanie nadmiernej ilości filmów będzie również bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Często, gdy korzystamy z tego rodzaju rozrywki, nie mamy kontroli nad swoją postawą. Zwykle nie skupiamy się wtedy na zachowaniu zdrowej dla kręgosłupa pozycji. Powszechne bagatelizowanie tej kwestii przyczyni się do dużych problemów w obszarze pleców. Osoby pochłonięte elektroniką najbardziej odczuwają skutki siedzącego trybu życia. Odczuwają ból i dyskomfort w różnych odcinkach kręgosłupa, z którym nie mogą sobie poradzić. Długotrwałe postępowanie w ten sposób przyczyni się do permanentnych deformacji oraz innych przykrych dolegliwości zdrowotnych. Nadmiar technologii oczywiście wpłynie negatywnie także na relacje międzyludzkie. Ciągłe korzystanie z urządzeń elektronicznych zabiera czas na budowanie jakościowych relacji z rówieśnikami, rodziną i przyjaciółmi. Jest więc szczególnie niebezpieczne dla młodych osób, dla których więzi są podstawą do rozwoju. Wsparcie podczas dojrzewania jest im szczególnie potrzebne. W Internecie mogą oni znaleźć wiele szkodliwych treści, które tylko pogorszą ich samopoczucie w tym trudnym dla nich czasie. Z tego względu warto przemyśleć skorzystanie z aplikacji pomagających ograniczyć czas spędzony przed ekranem naszym dzieciom. Sami również powinniśmy zastanowić się nad skorzystaniem z takiej opcji, gdyż czasami naprawdę ciężko jest się powstrzymać od nadmiernego korzystania z kuszących nas technologii.
Wpływ światła niebieskiego na sen
Na niską jakość snu wpływa nie tylko czas spędzony na używaniu elektroniki, ale też obecność sprzętu w sypialni. Wszystkie urządzenia emitują tak zwane niebieskie światło (znane również jako światło HEV), którego fale mają podobną długość co promienie słoneczne - prowadzi to do zaburzeń w produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Krótko mówiąc: światło emitowane przez położony przy poduszce telefon nastręcza organizmowi trudności w rozpoznaniu pory nocnej. Według specjalistów kluczowe w zapewnianiu zdrowego snu jest spędzenie godziny poprzedzającej zaśnięcie w wyciszonym otoczeniu, z przyciemnionym światłem, z dala od urządzeń elektronicznych. Światło niebieskie jest bardzo niebezpieczne dla jakości naszego snu. Oprócz tego zagrażać może zdrowiu naszych oczu. Duża ekspozycja na światło niebieskie powoduje, że nerwy wzrokowe ciągle kurczą się i rozkurczają. Nadmierne korzystanie z urządzeń emitujących tego rodzaju promieniowanie przyczyni się do zmęczenia naszego wzroku na dużym poziomie. Osoby praktykujące tryb życia, w którym przesadnie korzysta się z elektroniki, często odczuwają tego rodzaju dolegliwości. W wielu przypadkach towarzyszą im również nieustające bóle głowy, które także uwarunkowane są nieprawidłowym rozłożeniem czasu na użycie urządzeń elektronicznych. Z tego względu warto przemyśleć swój czas spędzony nad ekranem i zmodyfikować go, jeśli zauważymy nadużycie.
Efekty niedoboru snu
Warto świadomie spędzać czas przed pójściem do łóżka, gdyż odpowiednia higiena snu ma znaczący wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednorazowe zarwanie nocy grozi tylko rozdrażnieniem i zmęczeniem w ciągu dnia, jednak długo utrzymująca się niska jakość wypoczynku może prowadzić do zwiększonej podatności na choroby układu krążenia oraz cukrzycę. Emitowane przez urządzenia elektroniczne światło HEV wpływa też na płodność oraz stan skóry. Nieefektywny sen przyczynia się do powstawania opuchlizny i cieni pod oczami, zmiany kolorytu cery oraz przyspieszenia procesów starzenia. Jeśli stale będziemy bagatelizować istotę naszego odpoczynku, spotkamy się także z dużymi problemami z pamięcią i koncentracją. Przyczyni się to przede wszystkim do pogorszenia naszych wyników w pracy. Nasz sen odpowiada również za utrzymanie prawidłowej równowagi hormonalnej. Jej działanie także zostanie zaburzone, jeśli nie będziemy dbać o jakościowy i odpowiednio długi sen. Optymalnie powinien on trwać około 8 godzin. Przekraczanie oraz zaniżanie tej liczby będzie dla nas niezwykle niekorzystne. Brak snu to również obniżone samopoczucie. Podczas odpoczynku nasze ciało ma szansę na regenerację i przetwarzanie wszelkich emocji związanych z codziennymi wydarzeniami. Jeśli odbierzemy mu tę szansę, zaburzymy swoją równowagę emocjonalną. Spotkamy się przez to z dużymi wahaniami nastrojów. Długoterminowo może u nas wystąpić nawet depresja i inne schorzenia na tle psychicznym.
Ryzyko wynikające z niedoboru snu jest niepokojące, zwłaszcza, że aż 63% społeczeństwa twierdzi, że w ciągu tygodnia nie dosypia. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny snu i pamiętanie o pozornie drobnych czynnościach, takich jak zamienienie smartfona czy laptopa na papierową książkę na godzinę przed snem - z pewnością pozwoli to na bardziej satysfakcjonujący odpoczynek. Pamiętajmy, że nadmiar korzystania z technologii przyczyni się nie tylko do pogorszenia jakości naszego snu. Takie działania negatywnie wpłyną także na nasze zdrowie oraz relacje międzyludzkie. Z tego względu powinniśmy podjąć wszelkie działania, by ograniczyć nasz czas spędzony przed ekranem.<
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Franciszek B
ja swoim dzieciom nie pozwalam korzystac z telefonów po 21 kiedyś mi za to podziękują
Ola C
Niby człowiek wie, jakie są zagrożenia... ale jednak ciężko przestać
Ewelina M
Ja sobie ustawiłam blokadę w telefonie, od 23 do 6 rano i tak w nim nic nie zrobię ;) polecam wszystkim!