Coraz więcej osób deklaruje, że zmaga się z bezsennością. Jako czynniki obniżające jakość snu wymienia się między innymi wieczorne podjadanie, niewygodne łóżko lub brak dopływu świeżego powietrza do sypialni. Prawdziwe źródło problemu może tkwić gdzie indziej - wszędzie obecne urządzenia elektroniczne nie pozostają bez wpływu na sen. Odcinek serialu obejrzany przed zaśnięciem czy przeglądanie mediów społecznościowych w łóżku znacznie obniżają jakość wypoczynku.

Urządzenia elektroniczne a jakość snu

Telefony, laptopy i tablety stały się w ostatnich latach nieodłącznymi elementami codziennego życia. Są nie tylko narzędziem pracy, ale również formą rozrywki. W pamięci urządzenia można zmieścić naprawdę wiele: filmy, muzykę, zdjęcia, interesujące aplikacje. Wobec tylu bodźców łatwo stracić kontrolę nad czasem spędzanym przed ekranem. Szczególnie narażone są na to dzieci i nastolatkowie. Odbierając wiadomości jedna po drugiej, przeglądając najświeższe informacje znajdują się w stanie ciągłego pobudzenia emocjonalnego, co przekłada się na problemy z zasypianiem. Sam wypoczynek również jest mniej efektywny: w nocy śpią krócej, a za dnia ucinają sobie drzemki.

Wpływ światła niebieskiego na sen

Na niską jakość snu wpływa nie tylko czas spędzony na używaniu elektroniki, ale też obecność sprzętu w sypialni. Wszystkie urządzenia emitują tak zwane niebieskie światło (znane również jako światło HEV), którego fale mają podobną długość co promienie słoneczne - prowadzi to do zaburzeń w produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Krótko mówiąc: światło emitowane przez położony przy poduszce telefon nastręcza organizmowi trudności w rozpoznaniu pory nocnej. Według specjalistów kluczowe w zapewnianiu zdrowego snu jest spędzenie godziny poprzedzającej zaśnięcie w wyciszonym otoczeniu, z przyciemnionym światłem, z dala od urządzeń elektronicznych.

Efekty niedoboru snu

Warto świadomie spędzać czas przed pójściem do łóżka, gdyż odpowiednia higiena snu ma znaczący wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednorazowe zarwanie nocy grozi tylko rozdrażnieniem i zmęczeniem w ciągu dnia, jednak długo utrzymująca się niska jakość wypoczynku może prowadzić do zwiększonej podatności na choroby układu krążenia oraz cukrzycę. Emitowane przez urządzenia elektroniczne światło HEV wpływa też na płodność oraz stan skóry. Nieefektywny sen przyczynia się do powstawania opuchlizny i cieni pod oczami, zmiany kolorytu cery oraz przyspieszenia procesów starzenia.

Ryzyko wynikające z niedoboru snu jest niepokojące, zwłaszcza, że aż 63% społeczeństwa twierdzi, że w ciągu tygodnia nie dosypia. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny snu i pamiętanie o pozornie drobnych czynnościach, takich jak zamienienie smartfona czy laptopa na papierową książkę na godzinę przed snem - z pewnością pozwoli to na bardziej satysfakcjonujący odpoczynek.