Zdrowy i komfortowy sen to bardzo ważna część codziennego funkcjonowania organizmu. Pomaga mu się zregenerować, oczyścić i uporządkować zebrane informacje z całego dnia. Nieodpowiednia higiena odpoczynku może spowodować znaczne osłabienie funkcjonowania ciała i doprowadzić do poważnych komplikacji chorobowych. Znaczny wpływ może mieć również na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. W jaki sposób uniknąć tych problemów? Poznaj kilka sposobów na to, jak stworzyć idealne warunki do snu w swojej sypialni.

Sprawdź także: Rodzaje wypełnień piankowych w materacach

Dowiedz się więcej: Pokrowiec na materac ma znaczenie!

Przeczytaj również: Wady i zalety popołudniowej drzemki

Pomieszczenie

Po pierwsze powinieneś zadbać o wnętrze swojej sypialni - ważne, aby przestrzeń, gdzie stoi łóżko nie kojarzyła się z pracą i innymi zmartwieniami. Biurko i wszelkie dokumenty umieść w innej części domu, wówczas będziesz mieć pewność, że zaśnięcia nie będzie zakłócał Ci niepożądany stres. Niewłaściwe skojarzenia z miejscem przeznaczonym na sen mogą skutecznie utrudnić zasypianie. Z tego względu warto zadbać o to, by sypialnia była wyłącznie miejscem przeznaczonym na relaks. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o panującą w niej atmosferę. Girlandy świetlne będą znakomitym dodatkiem, który na pewno doda poczucie ciepła do pomieszczenia. Świece o rozmaitych delikatnych zapachach nie tylko dodadzą nastroju, ale także wprowadzą nas w spokojny stan przed snem. Pomieszczenie nie powinno być przepełnione dużą ilością przedmiotów. Ich nadmiar może pogorszyć cyrkulację powietrza w sypialni. Gromadzący się na nich kurz będzie drażnił śluzówki nosa w czasie odpoczynku, na co szczególnie narażone są osoby zmagające się z alergiami. Latem koniecznie musisz pamiętać o wietrzeniu sypialni, zimą nie zapominaj o otwieraniu okna, nawet jeśli jesteś zmarzluchem. Kilka minut dopływu świeżego powietrza na pewno nie obniży znacząco temperatury w pomieszczeniu, a dopływ tlenu dodatkowo ułatwi zasypianie. Znakomitym rozwiązaniem na upalne noce będzie również zaopatrzenie się w klimatyzację lub wiatraki. Umożliwią nam one zachowanie odpowiedniej temperatury w czasie odpoczynku. Dzięki temu zdecydowanie poprawi się jakość naszego snu. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być jednak za niska, gdyż może prowadzić ona do przeziębienia. Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniej pościeli - pamiętaj, aby zwracać szczególną uwagę na jej skład, bowiem w materiałach syntetycznych nie będziesz czuł się komfortowo. Poliester, poliamid i tym podobne nie pozwolą Twojej skórze oddychać, co może skutkować wzmożonym poceniem się i możliwością przeziębienia się. Na metkach szukaj takich tkanin jak bawełna, wiskoza i modal - one zapewnią Ci najlepszy komfort snu. 

Łóżko

Oprócz kołdry i poduszki istotne jest także podłoże, na którym śpisz. Kompletując wyposażenie swojej sypialni przede wszystkim dobierz odpowiedni dla siebie materac. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby organizmu. Zadbaj o dopasowaną do swoich potrzeb twardość, zwłaszcza gdy masz problemy z kręgosłupem. Jeżeli jesteś alergikiem sprawdź dokładnie właściwości produktu - najlepszym rozwiązaniem będą wówczas syntetyczne pianki, niepozwalające na gromadzenie się kurzu i rozwój drobnoustrojów. Materac warto również wyselekcjonować pod względem ulubionej przez siebie pozycji do odpoczynku. Konkretne ułożenie ciała w połączeniu z odpowiednim podłożem może znacznie poprawić jakość snu. Osoby śpiące na brzuchu powinny zainteresować się materacem o średniej twardości lub miękkimi. Dzięki temu niweluje się nacisk na narządy, które narażone są podczas tego typu ułożenia ciała. Spanie na plecach to bardzo zdrowa pozycja, przy której najlepiej jest wybrać model twardy. Wesprze on naturalną krzywiznę kręgosłupa i zapewni odpowiednią wygodę. Osoby śpiące na boku zaopatrzyć powinny się w materace średnio twarde. Taki wybór zdecydowanie zredukuje nacisk na ramiona i biodra, które w tej pozycji narażone są na ból. Warto też przyjrzeć się stelażowi - jego deski powinny być w takich odstępach, aby umożliwić cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia. Taki z pozoru nieistotny czynnik może niezwykle poprawić higienę Twojego snu. Układając się do snu, pamiętaj o zdrowej pozycji, Twoje plecy powinny być dobrze podparte, a głowa i kark ustabilizowane - tylko przy zachowaniu takiego ułożenia, będziesz mieć pewność, że w przyszłości nie pojawią się schorzenia i wady postawy. Bardzo istotna jest także higiena zachowana w łóżku. Od niej także zależy komfort snu. Z tego powodu warto dbać o nią ze szczególną uwagą. Nadmiar bakterii i roztoczy w miejscu odpoczynku może pogorszyć poziom odporności organizmu i powodować przeziębienia. Jest szczególnie niekorzystny dla alergików, którym znacznie zmniejszy się efektywność snu.

Przygotuj się do snu

Jeżeli masz problemy z zasypianiem i długo kręcisz się po łóżku nim odpłyniesz, dowiedz się co może być tego przyczyną. Niezbędnym elementem jest zmęczenie - niby oczywiste, ale wiele osób prowadzących siedzący tryb życia na co dzień nie wykorzystuje odpowiedniej ilości energii, przez co wieczorem nie czują potrzeby wypoczynku. Dla wszystkich, zmagających się z takim problemem zaleca się krótki spacer lub jogging, a następnie wyciszenie organizmu poprzez relaksującą kąpiel, najlepiej połączoną z aromaterapią. Po takim rytuale na pewno szybciej uda Ci się zasnąć. Można również wprowadzić do swojej rutyny inne równie relaksujące czynności. Dobrym pomysłem będzie między innymi medytacja lub przeczytanie ulubionej książki. Dla niektórych osób kojące są także różne dźwięki. Częste zasypianie przy spokojnej muzyce lub białym szumie może być niezwykle uspokajające. Ważnym czynnikiem może być także przestrzeganie odpowiedniej diety, pamiętaj aby nie jeść obfitej, ciężkostrawnej kolacji, bowiem Twój układ trawienny nie ma szans na odpoczynek tylko pracuje na najwyższych obrotach. Najlepiej zjeść ostatni posiłek około godziny dziewiętnastej, na trzy godziny przed udaniem się do łóżka. W ciągu dnia zachowanie zdrowej diety jest równie istotne. Niewłaściwe odżywianie się może prowadzić do wielu spadków energii w ciągu dnia. Uczucie zmęczenia znacznie zachęci nas do drzemek, które staną się stałym elementem naszej rutyny. Jest to niezwykle szkodliwe dla cyklu snu i może prowadzić do trudności z zasypianiem, a nawet bezsenności. Kluczowe jest również codzienne odpowiednie nawodnienie. Właściwą ilość płynów najlepiej jest rozłożyć równomiernie w ciągu dnia. Picie dużej ilości wody chwilę przed snem może prowadzić do jego zakłóceń nocą, związanych z ciągłym wstawaniem do toalety.

Długi, spokojny sen jest ważnym czynnikiem regulującym pracę organizmu w ciągu kolejnego dnia. Chcąc zapewnić mu odpowiednie warunki do regeneracji przestrzegaj powyższych rad, a na pewno będziesz budzić się wypoczęty i pełny energii. Pamiętaj, że pozytywny poranek to dobry początek całego nowego dnia. Zdrowy sen zdecydowanie jest kluczowym elementem umożliwiającym właściwe funkcjonowanie organizmu. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować jego wpływu na nasze życie i zadbać o odpowiednie do niego warunki.