Jeśli już niedługo będziesz wybierać materac (lub właśnie to robisz!), musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów: jego rozmiar, wypełnienie oraz twardość. Dziś podpowiadamy, co oznacza symbol h3 oraz kto się najlepiej wyśpi na takim materacu.

Twardość materaca - dlaczego jest istotna?

Sprawdzasz strony internetowe z materacami, być może odwiedzasz salony, przeglądasz katalogi. Dla laika materac to materac, jednak jeśli zależy Ci na jakości snu, musisz poświęcić nieco więcej czasu na właściwy wybór. Zacznijmy od najważniejszego parametru, czyli twardości materaca. To od niej w bardzo dużej mierze zależy to, czy się wysypiamy, czy nasz organizm jest w stanie się właściwie zregenerować i nabrać sił na kolejny dzień. Materac powinien być dobierany w konsultacji z ekspertem. Tylko właściwe dopasowanie jego parametrów do naszych indywidualnych potrzeb jest gwarantem jakości snu, ale i zdrowia! Odpowiedni materac wspiera kręgosłup, stanowiąc jego podporę w czasie nocnego wypoczynku, pozwala na rozluźnienie mięśni. 

Twardość materaca a waga użytkownika

Jeszcze do niedawna myślano, że im twardszy materac, tym lepsza jakość snu i oparcie dla kręgosłupa. Jednak dzisiaj wiadomym jest, że twardość materaca powinna być dobrana do wagi jego użytkownika. Jeśli materac jest zbyt miękki w stosunku do wagi, będziemy się w nich zapadać. Jeśli jest on zbyt twardy w zestawieniu z niską wagą, nie będziemy się właściwie wysypiać! W obu przypadkach jest to niezdrowe dla kręgosłupa. Dlatego też wybierając materac, warto znać znaczenie symboli "H".

Oznaczenia twardości materaców

Twardość materacy oznaczana jest literką "H" (od ang. hardness, czyli twardość) oraz cyferkami. Najczęściej skala ta ma rozpiętość od 1 do 4. Im niższa cyfra, tym materac się bardziej miękki.

H1 - tym symbolem oznaczane są miękkie materace, dedykowane osobom do 60 kg, w tym dzieciom

H2 - tym symbolem oznaczane są średnio miękkie materace, dedykowane osobom o wadze od 50 do 80 kg

H3 - tym symbolem oznaczane są średnio twarde materace, dedykowane osobom o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszym

H4 - tym symbolem oznaczane są twarde materace, dedykowane osobom o wadze powyżej 100 kg

Oczywiście wszystkie te wartości to ogólne zalecenia. Wybierając materac dla siebie warto skorzystać z warty eksperta, który pomoże dobrać odpowiedni nie tylko do wagi, ale i upodobań.

Twardość materaca h3 - co to znaczy?

Twardość h3 w przypadku materaców oznacza, że jest on średnio twardy. Uznaje się to za jedną z twardości uniwersalnych (zalicza się do nich też twardość h2), najczęściej wybieranych przez osoby kupujące materace, co wynika to w dużej mierze ze statystycznej wagi użytkowników.

Dla kogo wybór materaca h3 będzie optymalnym rozwiązaniem?

Materac h3 - dla kogo będzie idealny? Z samej zasady jest przeznaczony dla osób o wadze w przedziale 80-100 kg lub lżejszych, lecz lubiących spać na twardszym podłożu. W takich przypadkach będzie on w stanie zapewnić użytkownikowi odpowiednie wsparcie poszczególnych partii ciała. Dlatego też materac h3 zalecany jest osobom z wadami postawy lub problemami z kręgosłupem. Twardość materaca h3 jest odpowiednia jest też dla osób w podanej wyżej kategorii wagowej, które preferują sypianie na brzuchu (bardziej miękki materac mógłby dawać uczucie "zapadania się"). Taki materac może być jednak za twardy dla tych, którzy najczęściej śpią na boku, z większą poduszką pod głową - w takiej pozycji biodra i ramiona mogą być zbyt obciążone. Co także jest ciekawe, twardsze materace najczęściej nie powodują nadmiernego przegrzewania się podczas snu, ponieważ użytkownik mniej się w nie zapada. Zalecamy wybór twardości h3 osobom, które lubią "chłodny" klimat w sypialni.

Jakie wypełnienie materaca h3?

Materace twarde (czyli oznaczane najczęściej jako h3 oraz h4) są wykonywane z odpornych na użytkowanie materiałów. Zazwyczaj są one trwalsze od materaców miękkich, lecz nie jest to zasada - wszystko jest zależne od zastosowanego wypełnienia. Aktualnie najpopularniejszymi stosowanymi materiałami są sprężyny i pianki, a także ich mieszanki, czyli materace hybrydowe. Pozwalają one na uzyskanie właściwej twardości materaca, przy zachowaniu jego pełnej funkcjonalności.

Materac Hilding CongaMaterace sprężynowe

Materace sprężynowe posiadają w sobie mnóstwo drobnych pojedynczych sprężynek, które podtrzymują ciężar ciała napinając i rozluźniając się. W ten sposób są w stanie zapewniać użytkownikowi najlepszą elastyczność punktową, dopasowując się do każdego jego ruchu. Dzięki sprężynom materac "pracuje" cały czas, amortyzując każdą część ciała oraz gwarantując wygodę i komfort - a tym samym zdrowy sen.

Materace piankowe

Materace piankowe są nieco mniej skomplikowane od sprężynowych, są także jednym z najczęstszych wyborów kupujących. Nic dziwnego, bo pianki to jeden z najintensywniej rozwijających się surowców na całym rynku. Są coraz bardziej elastyczne i dopasowujące się do kształtu ciała. Ponadto materace piankowe są lekkie, dzięki czemu bardzo łatwo jest je unieść - czy to podczas transportu, czy przewracania już na łóżku na drugą stronę.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe - jak już nazwa wskazuje - są połączeniem pianek i sprężyn. Wykorzystują największe zalety obu typów materaców, tworząc innowacyjne rozwiązanie. W efekcie materac hybrydowy daje bardzo dużo możliwości konfiguracji (np. różne warstwy pozwalają na samodzielne ustalenie stopnia twardości), jest odpowiedni dla osób o różnej wadze czy wzroście.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Materac dla pary.

Jak dbać o materac? 

Poduszka ortopedyczna – czy warto ją stosować? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl