Praca na nocnej zmianie jest niezwykle wymagająca. Jej specyfika wiąże się z dezorganizacją naturalnego rytmu domowego i wymaga dobrej organizacji czasu, aby być w stanie komfortowo funkcjonować. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny, aby praca na nocki nie stwarzała ryzyka bezsenności?

Sprawdź także:  Zdrowe sny: jak wybrać najlepszy materac?

Dowiedz się więcej: Bezsenność - jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Przeczytaj również: Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze wygodnego materaca?

Jak praca na nocnej zmianie wpływa na sen i jakość życia?

 

Praca na nocnej zmianie jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu. Największe problemy dotyczą z reguły snu po nockach. Zegar biologiczny przestaje bowiem funkcjonować prawidłowo i dużym wyzwaniem jest wypracowanie sobie stałych godzin snu i czuwania. Kłopoty z wypoczynkiem na dłuższą metę mogą prowadzić do przewlekłego przemęczenia. Gdy higiena snu nie jest zachowana, bardzo szybko dochodzi do spadku koncentracji i wydajności. Krótki sen po nocnej zmianie może stać się przyczyną częstszego popełniania błędów. Problemy ze snem po nocnej zmianie najczęściej dotyczą osób pracujących w systemie zmianowym. Praca tylko na nocki jest zdecydowanie korzystniejsza dla organizmu. Umożliwia bowiem wypracowanie sobie stabilnej i powtarzalnej rutyny.

Jednak trudności związane z higieną sypialnianą nie są jedynym wyzwaniem dla osób pracujących w systemie zmianowym. Aktywność w ciągu nocy może zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego. Dotyczy to nie tylko melatoniny odpowiedzialnej za odczuwanie senności! Osoby pracującej na nocki powinny szczególnie dbać o wykonywanie badań po zauważeniu niepokojących symptomów. Poza tym, pracownicy wykonujący swoje obowiązki na nocnej zmianie często jedzą zarówno w nocy, jak i w dzień. Kształtują się przez to niezdrowe nawyki żywieniowa. 

Problemy ze snem po nocnej zmianie nie zawsze są spowodowane czysto fizjologicznymi czynnikami. Bardzo często mają związek ze słabym samopoczuciem psychicznym. Izolacja społeczna związana z koniecznością spania w ciągu dnia to spory problem. To właśnie wtedy większość osób pozostaje aktywna. Utrzymanie życia towarzyskiego i rodzinnego stanowi spore wyzwanie dla osób pracujących w nocy. Dodatkowo, kłopoty z dopasowaniem się do systemu pracy nocnej są często przyczyną dużego stresu, a nadmierne napięcie sprzyja bezsenności. 

 

Praca zmianowa, a rutyna snu

 

Brak snu po nocnej zmianie jest związany z rozregulowaniem zegara biologicznego. W modelowym trybie życia organizm otrzymuje sygnał mówiący o tym, że trzeba iść spać dzięki melatoninie. Jest ona wydzielana wieczorem, gdy robi się ciemno. Mechanizm ten nie jest w stanie funkcjonować w pełni prawidłowo u osób pracujących w nocy. Jednak nie znaczy to, że niemożliwe jest zdrowe funkcjonowanie podczas pracy na nocki. Jakie są sposoby na sen po nocnej zmianie? Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma dbanie o regularność i powtarzalność. Pracując tylko na nocnej zmianie warto wyznaczyć sobie stałe godziny kładzenia się do łóżka i wstawania. Z kolei w systemie zmianowym, konieczne jest stworzenie sobie dwóch wersji codziennej rutyny. Na dobre samopoczucie wpływa też dieta, aktywność fizyczna i realizowanie swoich pasji. Nawet na nockach można czuć się dobrze! Jednak jest to nienaturalny system, który wymaga nieustannej dbałości o siebie i swoje ciało. 

 

Jak dobrze zacząć dzień, pracując na nocnej zmianie?

 

Dzięki przemyślanemu rozpoczęciu dnia podczas pracy na nocną zmianę, można zachować energię i koncentrację przez całą noc. Przede wszystkim, warto zjeść zdrowy posiłek. Jajka, jogurt czy owsianka to idealne propozycje. Wybrane danie powinno zawierać jak największą ilość błonnika i zdrowych tłuszczów. Cennym elementem codziennej rutyny jest też prysznic – najlepiej chłodny, a przed pracą koniecznie warto się poruszać. Uprawianie sportu zwiększa ilość energii, poprawia samopoczucie psychiczne i ułatwia późniejszą koncentrację. 

Początek dnia jest też czasem, w którym warto zapewnić sobie chwilę na relaks. Wyciszające aktywności skutecznie redukują poziom stresu i napięcia. Dobrym pomysłem będzie przeczytanie rozdziału ulubionej książki, a nawet przewietrzenie się przez kilka minut na domowym balkonie. 

 

Zdrowe nawyki sypialniane - jak dbać o higienę snu?

 

Dbanie o higienę snu to podstawa dobrego samopoczucia dla każdej osoby pracującej na nocnej zmianie. Jak się wyspać po nocce, aby po przebudzeniu czuć się pełnym sił?

· Regularność – podstawą jest wyznaczenie sobie stałych godzin snu. Nawet gdy czas spędzany w łóżku jest nienaturalny, organizm musi wiedzieć, kiedy będzie miał szansę odpocząć. Zaniedbanie tego aspektu to prosta droga do zachorowania na bezsenność.

· Oświetlenie – w sypialni koniecznie powinny znaleźć się ciepłe żarówki i zaciemniające rolety. Ograniczenie dopływu światła słonecznego pomaga w uregulowaniu poziomu melatoniny odpowiadającej za odczuwanie senności.

· Urządzenia elektroniczne – w sypialni nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych. Już na godzinę przed pójściem spać warto odłożyć telefon i komputer, a oglądanie seriali zamienić na czytanie książek. Jest to niezwykle ważne! Światło niebieskie emitowane przez ekrany zaburza bowiem proces wydzielania melatoniny i zmniejsza odczuwanie senności, tym samym utrudniając zasypianie i obniżając jakość oraz efektywność wypoczynku. 

· Temperatura – na jakość snu wpływa również temperatura panująca w pomieszczeniu. Nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Brak komfortu termicznego to przyczyna częstych przebudzeni i płytkiego snu. 

· Wygodny materac – podłoże do spania powinno być dopasowane do wagi użytkownika i jego indywidualnych preferencji. Warto pamiętać o tym, że jest to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni! Wskazuje się nawet, że skuteczne może być wybranie dobrego materaca na bezsenność. 

· Cisza – brak rozpraszający odgłosów ułatwia wyciszenie i zapadnięcie w głęboki sen. Spanie w hałasie prowokuje pojawianie się marzeń sennych zakłócających wypoczynek, a także może sprawiać, że sen będzie płytki. 

 

Organizacja sypialni kluczem do sukcesu

 

Praca na nocnej zmianie, a sen – jak zorganizować sypialnię, aby efektywnie wypoczywać? Przede wszystkim, podstawą jest kupienie odpowiedniej ramy łóżka. Wbrew pozorom, stelaż ma ogromne znaczenie – i to nie tylko estetyczne! Stanowi on wsparcie dla materaca. Powinien zapewniać należytą sprężystość, a jednocześnie stabilizację. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i przestrzenie między szczebelkami czy taśmami. Stelaż to z reguły zakup na długie lata, dlatego należy się upewnić, że wyprodukowano go z wytrzymałych materiałów, z dbałością o szczegóły. Z kolei wspomniane powyżej przestrzenie wpływają na wentylację i przepływ powietrza. Jeśli są optymalnie rozmieszczone, znacznie ułatwiają utrzymanie w sypialni higieny.

A jaki materac po nocnej zmianie dobrze się sprawdzi? Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku stelaża, również ten element wyposażenia to ważna inwestycja. Warto wybrać produkt z asortymentu renomowanej firmy – np. Hilding Bass. Wytrzymałość powinna iść w parze z dobrym dopasowaniem do potrzeb użytkownika. Najważniejsze parametry to twardość, rodzaj wypełnienia, elastyczność punktowa, sprężystość i przepuszczalność powietrza. Spanie na dobrym materacu po nocce wpływa nie tylko na samą głębokość snu, ale również na efektywność w pracy. Niewygodne podłoże do spania może bowiem stać się przyczyną bólu kręgosłupa. A wszelkie dolegliwości bólowe nie tylko odbijają się na zdrowiu, ale również znacznie obniżają jakość wykonywanej pracy.  Podobne znaczenie ma też poduszka. W ostatnich latach popularnością cieszą się modele wykonane z pianki termoelastycznej, która precyzyjnie dopasowuje się do sylwetki osoby śpiącej. 

Kwestia tego, jaki materac po nocnej zmianie warto wybrać, to nie wszystko! Kluczowe znaczenie ma też oświetlenie. Przede wszystkim, w sypialni warto umieścić zewnętrzne rolety, gdyż to właśnie one będą w stanie najbardziej skutecznie zaciemnić pomieszczenie. Przed położeniem się spać w sypialni nie powinien mieć miejsca dopływ światła słonecznego. Im ciemniej, tym bardziej naturalny jest proces wydzielania melatoniny. 

Również takie drobiazgi, jak pościel, kołdra, tekstylia i dodatki, mogą mieć znaczenie. W estetycznej przestrzeni można zdecydowanie szybciej się zrelaksować i oddać wypoczynkowi. Chaos i nieestetyczny wygląd sprzyjają z kolei napięciu i mogą utrudniać zasypianie. Z tego powodu, należy też jak najczęściej sprzątać sypialnię. 

 

Jak pracować na nockach, aby czuć się dobrze?

Odpowiedź na pytanie „jak się wyspać po nocce” nie stanowi pełnej recepty na dobre samopoczucie podczas pracy zmianowej. Równie ważne jest stworzenie listy swoich zasad dotyczących organizacji pracy. Może to znacznie poprawić samopoczucie, zwiększyć ilość motywacji i wpłynąć pozytywnie na jakość wykonywanych zadań. Przede wszystkim, ważne są przerwy w pracy! Są one niezbędne dla dobrego samopoczucia. Chwile relaksu warto poświęcić na wyciszenie i odprężenie. Jednak nie powinien być to czas drzemki! 

Nocą potrzebne jest dobre światło. Warto zadbać o to, aby mieć dostęp do jasnych żarówek, emitujących białe światło. Ciepłe odcienie mogą bowiem potęgować ewentualną senność. Na nockach ogromne znaczenie ma skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Noc jest bowiem czasem, w którym najłatwiej o popełnienie błędu i spowodowanie zmęczenia. Zasady BHP na nockach powinny być święte! Komfort pracy i ogólne samopoczucie mogą poprawiać też dobra atmosfera panująca w miejscu pracy. Zdrowe relacje między pracownikami to jeden z kluczowych czynników wpływających na komfort wykonywania swoich obowiązków zawodowych. 

Pracując na nocki, warto skrupulatnie dbać o unikanie przemęczenia. Brak sił w ciągu dnia można nadrobić kawą. Jednak w nocy zdarza się, że ta metoda chwilowego przywrócenia energii okazuje się zupełnie niewystarczająca. Brak umiejętności odpoczywania często prowadzi nie tylko do wypalenia zawodowego, ale też do znacznego pogorszenia funkcjonowania również na innych płaszczyznach życia. 

Kiedy warto szukać pomocy?

Warto pamiętać o tym, że praktycznie wszystkie problemy związane z pracą na nocnej zmianie można rozwiązać. Czasem jednak konieczne może okazać się poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Dotyczy to w szczególności bezsenności. Jest to choroba stanowiąca spore wyzwanie i bardzo ciężko pokonać ją bez specjalisty. Czasem wystarczające może okazać się otrzymanie pomocy w zakresie rozsądnego ułożenia rutyny dnia i wypracowania nowych nawyków sypialnianych. Jednak w niektórych sytuacjach konieczne jest wdrożenie farmakologii, która pomoże w rozwiązaniu problemu. 

Do szukania pomocy powinno skłaniać odczuwanie nieustannego zmęczenia i braku motywacji do działania. Mogą to być zarówno symptomy zwykłego przemęczenia, jak i depresji czy wypalenia zawodowego. Nie warto męczyć się z dolegliwościami paraliżującymi jakąkolwiek sferę życia na własną rękę! Zdecydowanie lepsze jest sięgnięcie po pomoc i pracowanie nad poprawieniem jakości swojego życia. 

W pierwszej kolejności pomocy można szukać u swojego lekarza rodzinnego. Często będzie on w stanie zalecić pierwsze kroki ku poprawie samopoczucia, a także wskazać jakie badania warto wykonać. W przypadku poważniejszych problemów, najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie się bezpośrednio do psychiatry bądź psychoterapeuty. Są to specjaliści, którzy najlepiej znają się na problemach ze snem, a także są w stanie skutecznie pomóc w rozwiązaniu kłopotów związanych z różnymi obszarami funkcjonowania w sferze zawodowej i prywatnej. 

Wykonywanie niektórych zawodów jest nieodłącznie związane z koniecznością wykonywania pracy na nocnej zmianie. Warto pamiętać, że nie musi się to wiązać z obniżeniem jakości życia! Ważne jest jednak zadbanie o siebie i swoje ciało z należytą troską. Najważniejsze kwestie dotyczą dbania o zdrowy styl życia, przemyślanego zorganizowania sypialni, obserwowania swojego zdrowia psychicznego, a także wypracowania swojej własnej i powtarzalnej codziennej rutyny. Chaos i inna organizacja każdego dnia, mogą prowadzić do obniżenia nastroju, drażliwości i problemów w pracy zawodowej oraz w relacjach z innymi ludźmi. Ogromne znaczenie ma dbanie o higienę sypialnianą. Zdrowe nawyki w połączeniu ze spaniem na dobrym materacu wysokiej jakości to podstawa!