Sen odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Krótko mówiąc, wspiera on regenerację organizmu oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów. Niestety coraz więcej osób zmaga się z bezsennością, która zdecydowanie nie jest korzystna dla naszego zdrowia, a ponadto potrafi być naprawdę dokuczliwa, zwłaszcza gdy czujemy się faktycznie zmęczeni, a mimo to nie możemy zasnąć. Rodzi się więc pytanie: jak zwalczyć bezsenność?

Sprawdź także: Zaburzenia snu - jak sobie z nimi radzić?

Dowiedz się więcej: Jak dieta wpływa na jakość naszego snu: fakty i porady

Przeczytaj również: Jak poradzić sobie z upałami w nocy? Poznaj nasze triki

Z czego się bierze bezsenność?

Bezsenność może mieć naprawdę różne przyczyny i choć zazwyczaj zrzucamy winę na intensywnie odczuwane emocje, źródło problemu często leży gdzieś zupełnie indziej. Niedobory snu mogą wynikać z trybu życia czy przepracowania. Powodem może być również duszny pokój, niewygodny materac, ale także poważne choroby. Są one zdecydowanie najczęstszą przyczyną trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu. Jednym z poważniejszych zaburzeń jest w tym przypadku niewydolność serca. Chory nie może wówczas spać na płasko, gdyż serce nie jest wtedy w stanie przepompować krwi zgromadzonej w płucach. Często prowadzi to do duszności, które wybudzają chorą osobę ze snu. Bezsenność mogą powodować także przewlekłe choroby takie jak astma. W tym przypadku również mamy do czynienia z napadami duszności, które pojawiają się głównie w nocy. Wśród przyczyn niedoboru snu wyróżnia się także nadczynność tarczycy. Podwyższony poziom jej hormonów może przyczynić się między innymi do niepokoju czy przyspieszenia rytmu serca, które z kolei prowadzą do bezsenności. Jednakże problemy ze snem często również wynikają z zażywania niektórych lekarstw i używek. Przyczynę może także stanowić stres czy choroby psychiczne.

Bezsenność - jak sobie radzić?

Aby można było rozpocząć walkę z bezsennością, najpierw należy poznać jej przyczynę. Jeśli cieszysz się dobrym samopoczuciem, unikasz stresu i wykazujesz optymalną aktywność fizyczną w ciągu dnia, a mimo to nadal nie możesz w nocy spać, zwróć uwagę na choroby, z którymi się zmagasz. Być może to właśnie one stanowią przyczynę Twojej bezsenności. Najczęściej są to schorzenia somatyczne, które choć nie wpływają bezpośrednio na jakość naszego snu, mogą przyczynić się do jego zaburzeń. W takim przypadku nie obędzie się bez przeprowadzenia odpowiedniego leczenia - istnieje kilka metod, które mogą skutecznie poradzić sobie z problemem bezsenności. Pierwszym wyborem jest terapia behawioralno-poznawcza, jednakże nie każdemu można ją zaproponować, gdyż najczęściej polega ona na zwiększaniu aktywności pacjenta w ciągu dnia. Drugim rozwiązaniem jest natomiast farmakoterapia, która nie tyle walczy z bezsennością co z chorobą przyczyniającą się do kłopotów z zaśnięciem. W takim przypadku lekarz przepisuje zazwyczaj leki nasenne, z których należy korzystać zgodnie z jego zaleceniami. Warto jednak wiedzieć, że zażywanie większości tego typu medykamentów pociąga za sobą sporo niekorzyści. Niektóre leki mogą przyczyniać się przykładowo do zwiększenia ryzyka zaburzeń pamięci czy równowagi.

Jak szybko zasnąć?

Nie zawsze trzeba uciekać się do metod z wykorzystaniem specjalistycznych zabiegów i medykamentów. Często okazuje się bowiem, że miewamy problemy z bezsennością ze względu na nieodpowiednie przygotowanie do snu. Dlatego też właściwa higiena wypoczynku jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na warunki panujące w sypialni - wyposażenie łóżka, światło oraz temperaturę. Ta ostatnia powinna wynosić około 18-21 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem będzie również wietrzenie pokoju przed snem. Poza tym warto zadbać o całkowitą ciemność w pomieszczeniu - nie zostawiaj zapalonej lampki przy łóżku i zasłoń rolety w oknach.  Ponadto wieczorem powinniśmy także zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych. Oglądanie serialu na telewizorze czy przeglądanie telefonu może rozbudzać nasz umysł, przez co trudniej jest nam później zasnąć. Duże znaczenie ma również to, co spożywamy przed snem. Najlepszym wyborem będzie lekkostrawny posiłek, który skonsumujemy na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Warto także zrezygnować z kofeiny i napojów alkoholowych. Choć alkohol może początkowo przyczyniać się do odczuwania zmęczenia, w rzeczywistości pogarsza on jakość snu. 

Wyposażenie łóżka a bezsenność

Pod pojęciem higieny snu ukrywa się przede wszystkim odpowiednie wyposażenie łóżka, w którym na co dzień wypoczywamy. Jak można się domyślić, szczególnie istotny jest tutaj wygodny materac, który powinien zapewniać stabilne wsparcie naszej sylwetki, a równocześnie stanowić komfortowe podłoże dla ciała. Świetnym rozwiązaniem może być więc materac Janpol Nolli. Jest to model o średniej twardości wykonany ze sprężyny multipocket, dzięki czemu materac zyskuje na stabilności oraz elastyczności punktowej. Doskonale sprawdzą się także materace Janpol Brillante i Janpol Pola. Nie inaczej wygląda to w przypadku poduszki - spełnia ona funkcję podparcia dla głowy oraz karku, dlatego też nie należy nigdy o niej zapominać. Być może doskonałą opcją będzie model Curem .relax lub Comfort Pillow. Pamiętajmy jednak o tym, aby wszystkie elementy wyposażenia łóżka dobrać pod indywidualne potrzeby oraz preferencje.

Do czego prowadzi bezsenność?

Warto wiedzieć, że skutkiem bezsenności nie jest jedynie ogólne zmęczenie. Brak snu niesie ze sobą o wiele więcej poważnych konsekwencji i nie dotyczy to wyłącznie przypadków długotrwałego zmagania się z bezsennością. Niedobór snu może przyczynić się do rozdrażnienia, pogorszenia koncentracji, a w dłuższym okresie czasu także do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Natomiast zmęczenie oraz senność często utrudniają wykonywanie codziennych, nawet najprostszych czynności. W wyniku zaburzeń i braku snu wzrasta także ryzyko zapadnięcia na wiele chorób przewlekłych. Co ciekawe, bezsenność może również powodować nadwagę i otyłość - wynika to z zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, które prowadzą do nieprawidłowości w odżywianiu. Wśród innych skutków wyróżnia się także cukrzycę, choroby jelit, układu sercowo-naczyniowego, otępienne, spadek libido oraz nowotwory. 

Bezsenność potrafi być naprawdę dokuczliwa, zwłaszcza gdy zmagamy się z nią już od dłuższego czasu. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad przyczyną tego problemu? Z pomocą powyższych informacji oraz wskazówek z pewnością szybko uporasz się z bezsennością.