Nieraz po przebudzeniu rozwodzimy się nad tym, co śniło się nam w nocy. Niektórzy z nas praktycznie nie pamiętają swoich snów i o poranku wysilają swój umysł, żeby przypomnieć sobie, co one ilustrowały. Inni natomiast potrafią zapamiętać każdy szczegół snu. Istnieją nawet takie sny, które na długo pozostają w naszej pamięci, a my do dzisiaj nie wiemy, jakie jest ich podłoże. Marzenia senne mogą mieć naprawdę wiele znaczeń i nie sposób znaleźć tego jednego prawidłowego. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym dowiesz się, skąd biorą się sny i co mogą one oznaczać.

Sprawdź także: Zdrowe sny: jak wybrać najlepszy materac?

Dowiedz się więcej: Mity i fakty na temat wpływu snu na naszą skórę 

Przeczytaj również: Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami snu?

Czym w zasadzie są sny?

Sny to sekwencje obrazów, idei, emocji i wrażeń, które zazwyczaj pojawiają się spontanicznie w umyśle podczas pewnych etapów snu. Najintensywniej doświadczamy ich w trakcie fazy REM, kiedy nasz mózg charakteryzuje się największą aktywnością. Dodatkowo w czasie snu rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że konkretne wydarzenia nie mają miejsca w rzeczywistości - jesteśmy przekonani, że wszystko dzieje się naprawdę. Inną kwestię stanowi jednak świadomy sen, podczas którego sami dokonujemy wyborów i posiadamy pełna kontrolę nad wydarzeniami. Ta forma marzeń sennych jest niestety trudno osiągalna i nie każdy z nas potrafi świadomie śnić. Dopiero po przebudzeniu jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dana sytuacja była wytworem naszej wyobraźni, czy miała faktycznie miejsce, zwłaszcza jeśli sen był bardzo realistyczny.

Istota snu i jego podłoże naukowe

Pojęciem snu zajmowano się już w XIX wieku i to w zasadzie wtedy odkryto jego istotę. Wcześniej społeczeństwo nie przejmowało się marzeniami sennymi i traktowało je z przymrużeniem oka. Dopiero Sigmund Freud stwierdził, iż sny są wyrazem naszych ukrytych pragnień, które rodzą się w nieświadomości człowieka. Współcześnie jednak odrzuca się tę tezę - naukowcy uważają bowiem, że sny niosą ze sobą o wiele głębsze przesłanie. Mimo że wiele aspektów snów nadal pozostaje tajemnicą, nauka poczyniła pewne kroki w zrozumieniu ich podłoża i potencjalnej funkcji. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim podłoże biologiczne. Sen jest efektem intensywnej pracy mózgu, która wiąże się z aktywacją różnych jego obszarów, np. tymi dotyczącymi pamięci, odczuwania emocji czy wyobraźni. Dlatego też sny nawiązują do tego, co już przeżyliśmy lub do naszego stanu psychicznego. Wiele badań sugeruje również, że sny mogą pomagać w przetwarzaniu i konsolidacji informacji. Podczas snu mózg może modyfikować te informacje i doświadczenia z poprzedniego dnia, przekształcając je z pamięci krótkotrwałej w długotrwałą. Dzięki temu marzenia senne są nawet w stanie pomóc rozwiązywać problemy i stymulować kreatywność. Często mówi się także o teorii ewolucyjnej, która sugeruje, iż sny mogły ewoluować jako mechanizm adaptacyjny - pomagają one nam przygotować się do potencjalnych zagrożeń. Niemniej jednak istota i dokładna celowość snów nadal stanowi przedmiot badań i debaty naukowej.

Znaczenie snów

Fakt, że sny skrywają za sobą pewne znaczenie nie jest już niczym odkrywczym. Ludzie od wieków doszukują się w snach pewnego znaczenia i próbują w pewien sposób powiązać je z rzeczywistością. W związku z tym często mówi się, że sny są odzwierciedleniem tego, co aktualnie przeżywamy, naszych emocji, uczuć, a nawet tego, co wydarzy się w przyszłości. Jednakże jakie jest prawdziwe znaczenie snów? Czy koszmary faktycznie wiążą się z negatywnymi doświadczeniami, a przyjemne wydarzenia senne z czymś pozytywnym? Przede wszystkim warto wiedzieć, że znaczenie snów jest głęboko indywidualną kwestią. Sny odgrywają jednak kluczową rolę w naszym życiu, więc ich interpretacja nie pozostaje dla nas obojętna. Mogą one mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk. Jednakże skąd mamy wiedzieć, kiedy sen świadczy o pomyślnej sytuacji, a kiedy o potencjalnym zagrożeniu? 

Jakie sny skrywają pozytywne, a jakie negatywne znaczenie?

Po pierwsze interpretacja snów jest bardzo subiektywna i zależy od kontekstu, w jakim osoba śniąca interpretuje swój sen. Znaczenia snów mogą różnić się także w zależności od kultury czy doświadczeń życiowych. Na szczęście pewne symbole czy scenariusze pojawiające się w śnie posiadają jednak konkretny wydźwięk - jedne z nich mają pozytywne znaczenie, inne z kolei negatywne. Na przykład śnienie o lataniu często jest interpretowane jako symbol wolności, niezależności i pragnienia wyrwania się z obecnej sytuacji. Może też stanowić pewnego rodzaju wezwanie, aby wykazać się w życiu większym realizmem. Jeśli jednak w śnie doświadczasz pewnych trudności podczas lotu, być może tracisz kontrolę nad obecną sytuacją i brak Ci zaufania do bliskiej osoby. Pozytywne znaczenie posiada z kolei znajdowanie pieniędzy. Tego typu sen może sugerować dobre samopoczucie, szczęście i pomyślność. Co więcej, jest to jeden z najpopularniejszych motywów sennych. Jeśli w śnie ujrzysz pieniądze leżące na podłodze, sen odzwierciedla pojawiające się przed Tobą szanse  i możliwości. Podobnie jest w przypadku światła. Światło w snach stanowi symbol wiedzy, prawdy i nadziei. Ponadto wskazuje na umiejętność rozwiązywania wszelkich trudności. Negatywny wydźwięk ma natomiast między innymi śmierć - niekoniecznie symbolizuje ona dosłowny koniec życia, ale może oznaczać zmianę, zakończenie lub początek czegoś nowego. Z kolei własną śmierć stanowi wezwanie do lepszego zrozumienia własnych pragnień, a śmierć bliskiej osoby oznacza nowy etap w życiu. Ogółem jednak śmierć interpretuje się jako nowy początek. Często w śnie doświadczamy także upadku. Może on być symbolem strachu, niepewności lub poczucia utraty kontroli. Jeśli upadasz samemu, być może odczuwasz niezadowolenie ze swojej aktualnej sytuacji życiowej. Natomiast czyjś upadek oznacza, że wszystko, co do tej pory doskonale prosperowało, zacznie się kruszyć. Nie bez znaczenia pozostają również sny o zębach. Ich utrata często interpretowana jest jako symbol strachu przed starzeniem się, utratą zdrowia lub atrakcyjności. Z kolei ruszające się czy chwiejące się zęby ostrzegają przed porażkami oraz możliwymi stratami finansowymi. Trudno jednak wymienić wszystkie możliwe symbole związane z zębami pojawiającymi się we śnie. Każdy przypadek może oznaczać zupełnie inną sytuację. Dlatego też wynaleziono takie rozwiązanie, jak sennik, który wyjaśnia każdy pojedynczy symbol pojawiający się w naszych marzeniach sennych. Nie zawsze warto jednak brać dosłownie to, co odkryjemy w takowym senniku.

Znalezienie prawdziwego znaczenia snu często stanowi nie lada wyzwanie. Sny potrafią być bowiem naprawdę kreatywne, abstrakcyjne i trudne do rozgryzienia. Czasem również przedstawiają wręcz niedorzeczne sytuacje, które w rzeczywistości nie mają prawa mieć miejsca. Można doszukiwać się interpretacji pewnych symboli, które pojawiły się w śnie, jednakże należy pamiętać, że tego typu znaczenia są bardzo ogólne. Nie warto także nazbyt przejmować się swoimi marzeniami sennymi, gdyż czasem nie mają one żadnego istotnego wydźwięku.