Wybór prześcieradła w dużej mierze będzie decydujący dla późniejszego komfortu snu. Jedne z nich uznawane są za całoroczne, inne za doskonałe na lato. A które będą odpowiednie dla alergików? Doradzamy, jakie prześcieradło wybrać, aby cieszyć się długotrwałą świeżością i komfortowym snem. Sprawdzamy, na które materiały prześcieradeł warto zwrócić uwagę.

Sprawdź także: Urządzasz sypialnię? Nie zapomnij o doborze odpowiednich tekstyliów!

Dowiedz się więcej: Porównanie naturalnych i syntetycznych tkanin używanych w pościeli – co wybrać dla zdrowia i komfortu?

Przeczytaj również: Prześcieradło z gumką - poznaj wszystkie zalety!

Frotte, bawełna, satyna - jakie rodzaje prześcieradeł można dostać na rynku?

Dla wielu z nas istotny jest wybór pomiędzy prześcieradłem tradycyjnym a tym w wersji z gumką, jednak zdecydowanie istotniejsza wydaje się decyzja dotycząca rodzaju tkaniny, z której wyprodukowane zostało prześcieradło. To nie tylko modny wygląd czy ulubiony kolor, ale przede wszystkim specyficzne właściwości nakrycia na materac. 

Tkanina frotte powstaje z bawełny, do której niekiedy dodawany jest także poliester. To materiał dosyć chłonny ze względu na specyficzną pętelkową strukturę bawełny. Prześcieradło frotte ma także dużą gęstość, przez co jest również miękkie i ciepłe. Z tego powodu ten typ prześcieradła  będzie idealnym rozwiązaniem na chłodne jesienne i mroźne zimowe noce. Frotte jest materiałem odpornym na gniecenie, dzięki czemu praktycznie nie trzeba go prasować. Prześcieradła wytworzone z tego rodzaju bawełny są także bardzo wytrzymałe. Nawet długotrwałe ich użytkowanie nie powoduje utraty właściwości chłonnych czy miękkości. Nie szkodzi im pranie w wysokich temperaturach, co pozwala regularnie dbać o ich świeżość i usuwanie wszelkich bakterii czy roztoczy. Gdybyśmy mieli wspomnieć o wadach prześcieradeł frotte to z pewnością jedna z nich wynika z samej grubości materiału - frotte zwyczajnie długo schnie. 

Generalnie jednak prześcieradła bawełniane to rozwiązanie nie tylko klasyczne, ale także uniwersalne. Bawełna jest wytrzymała, delikatna i bezpieczna. To przepuszczalny materiał, który bardzo dobrze chłonie wilgoć. Prześcieradła bawełniane można prać w wysokich temperaturach i prasować, przez co mogą one być wykorzystywane przez alergików oraz osoby o wrażliwej skórze. 

Gracja i elegancja to z kolei główne cechy prześcieradeł satynowych. Delikatny połysk i gładka powierzchnia dają wrażenie przyjemnego chłodu, dlatego prześcieradła satynowe będą idealnym rozwiązaniem na gorące dni lata, choć sprawdzą się także o każdej porze roku wśród osób, które cenią sobie świeżość tuż nad materacem. To prześcieradła luksusowe wykonane z bawełny, dzięki której satyna zachowuje dużą wytrzymałość - nie mechaci się i nie traci koloru. Satyna to materiał oddychający, który ułatwia termoregulację. 

Prześcieradło nieprzemakalne - czy jest odpowiednim rozwiązaniem dla alergików?

Prześcieradło nieprzemakalne to produkt doceniany przez rodziców małych dzieci, ale tego typu nieprzepuszczalne podkłady pod prześcieradło coraz częściej wykorzystywane są także w codzienności przez szerszą grupę odbiorców. Czy nieprzemakalne prześcieradła mogą być bezpieczne dla alergików? Wszystko zależy tutaj od tkaniny, z której wytworzone zostało prześcieradło. Coraz częściej podstawą tego typu prześcieradeł jest bawełna. Takie produkty wydają się być najbezpieczniejszą formą ochrony przed zabrudzeniami połączoną z troską o wrażliwą skórę. Szczelny materiał jest barierą przed rozprzestrzenianiem się bakterii i roztoczy, zapobiega przenoszeniu się potu na powierzchnię materaca, a przy tym zachowuje właściwości oddychające.

Warstwę wodoodporną bardzo często stanowi poliuretan. To także materiał ułatwiający cyrkulację powietrza. Głównym składnikiem tych prześcieradeł bywa także frotte o znanych właściwościach chłonnych podobnych do mikrofibry. Takie materace są nie tylko nieprzepuszczalne, ale także miękkie i bezpieczne dla alergików. Coraz częściej zamiennikiem frotte jest także flanela. Niezależnie od typu bawełny, prześcieradła nieprzemakalne uzupełniane są najczęściej poliestrem, który doskonale chroni przed wchłanianiem wilgoci. Już niewielka domieszka poliestru poprawia komfort użytkowania tego typu prześcieradeł, wydłuża ich trwałość i zwiększa poziom ochrony przed przeciekaniem i zabrudzeniami.

Nawet poliester w składzie prześcieradeł nieprzemakalnych może nie być wyzwaniem dla alergików. Mówimy bowiem o produkcie, który łatwo zdjąć i odświeżyć, a który skutecznie chroni każdy materac przed zanieczyszczeniami mogącymi prowadzić do rozwoju patogenów. 

Prześcieradło a wpływ na higienę snu - trzy korzyści, dzięki którym będziesz spać spokojniej

Prześcieradło jest nieodłącznym elementem kompletu pościeli i choć zwykle nie kupujemy ich w zbiorczych opakowaniach, to zawsze staramy się dopasować funkcjonalność i estetykę prześcieradła do pozostałych elementów budujących wyposażenie naszego łóżka. Oto trzy korzyści zakupu odpowiedniego prześcieradła, które przyniosą spokojny sen i odpowiednią regenerację każdemu z domowników.

  1. Oddychający materiał
    Wygodny i zdrowy sen z pewnością nie będzie możliwy bez przepuszczalnego materiału, na którym będziemy leżeć. Tkanina przepuszczająca powietrze zwykle jest także niezwykle miła w dotyku, co daje już podwójną korzyść. Doskonałym przykładem będą tutaj prześcieradła bawełniane. Można je uznać za materiały uniwersalne, bo prześcieradła stworzone z tej tkaniny są nie tylko oddychające i miłe w dotyku, ale także łatwe w utrzymaniu czystości. Sprawdzą się zimą i latem, nie będą drażnić wrażliwej skóry dzieci i sprawdzą się w przypadku alergików.
  2. Czystość i bezpieczeństwo
    Świeża pościel to kolejny z synonimów higieny snu, ale czy wiedziałeś, że prześcieradło należy wymieniać tym częściej? Prześcieradło chroni materac przed kurzem, potem, martwym naskórkiem i innymi zabrudzaniami, jednak samo w sobie także musi być utrzymane w czystości. Każde z tych zanieczyszczeń może być bowiem pożywką dla patogenów, tworzy niehigieniczne środowisko i pogarsza komfort snu. Warto wybierać prześcieradła, które można prać w wysokich temperaturach i prasować. Pranie już w 60 stopniach wystarcza do zwalczenia większości roztoczy, bakterii i grzybów, a dodatkowe prasowanie może wydłużać świeżość prześcieradła.
  3. Dopasowanie estetyczne
    Niektórzy uwielbiają różnorodność i wielobarwność wnętrz, inni stawiają na stonowane kolory lub monochromatyczne wnętrza. Wszyscy natomiast powinniśmy pamiętać, aby także prześcieradło pasowało do wystroju wnętrza i naszych upodobań. Przestrzeń, w której czujemy się dobrze i prześcieradło, które już od pierwszego spojrzenia wydaje nam się wygodne i komfortowe to klucz do zachowania higieny snu. Wybierz prześcieradło z gumką w przypadku klasycznych materacy i postaw na ulubione barwy i tekstury w przypadku każdego typu łóżka. Być może warto zainwestować także w prześcieradło satynowe, które przyniesie nieco luksusu w upalne dni, bądź podarować najbliższym prezent w postaci mięciutkiego i ciepłego prześcieradła frotte. Komfortowy sen możliwy jest w każdych warunkach. 

Podkład pod prześcieradło - dlaczego jest tak ważne z punktu widzenia zdrowia?

Coraz częściej pojawiają się w hotelach i pensjonatach. Wykorzystywane są w szpitalach i naszych domach. Podkłady pod prześcieradło. Dlaczego warto ich używać? To ważny element komfortu snu każdego z nas i istotny element wsparcia żywotności materaca. Zabezpiecza przed kurzem i brudem, ale przede wszystkim przed wydzielinami naszych organizmów czy innymi płynnymi zabrudzeniami. Te stanowią nie tylko istotną wadę wizualną materaca, ale mogą być też idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów. 

Regularnie wymieniamy w sypialni pościel i prześcieradło, ale czy na co dzień pamiętamy także o właściwej pielęgnacji materaca? Prawdopodobnie nie. Nic w tym dziwnego, czyszczenie materaca nie należy do łatwych i szybkich, a często wychodzimy także z założenia, że prześcieradło jest wystarczającą ochroną. Tymczasem podkład pod prześcieradło najczęściej można prać razem z innymi elementami pościeli, a dzięki temu także regularnie odświeżać i dezynfekować. 

Wodoodporny podkład pod prześcieradło to zatem skuteczna ochrona przed zabrudzeniami, która przynosi zdrowy i higieniczny sen wolny od roztoczy, bakterii i grzybów. To alternatywa dla prześcieradła nieprzemakalnego, którą można stosować miejscowo. Zwykle jest to cienki materiał niewyczuwalny pod materacem, który można łatwo zdjąć bez pozbywania się prześcieradła z materaca. 

Wybierając podkład pod prześcieradło, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar i rodzaj materiału, ale także na sposób czyszczenia czy zakres wodoodporności. Każdy materiał będzie dawał nieco inną izolację wilgoci, ale niektóre rodzaje tkanin nie nadają się także do prania w pralce. Niemniej jednak warto inwestować w podkłady pod prześcieradła. To zachowanie higieny i komfortowy sen na co dzień.

Agnieszka Maciuła–Ziomek - z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia przy gabinecie fizjoterapeutycznym w Rzeszowie.