Na komfort snu każdej nocy wpływa nie tylko dobrze dobrany materac, ale również akcesoria sypialniane, jak chociażby prześcieradło z gumką. Dostępne są w wielu kolorach oraz rozmiarach, dlatego raczej nikt nie powinien mieć problemu z jego doborem do swojej sypialni. Na co jednak trzeba zwracać uwagę podczas zakupu oraz na jaki model warto się zdecydować?

Prześcieradło z gumką - dlaczego warto?

Zdarzyło Ci się wiele razy budzić w nocy ze względu na zsuwające się prześcieradło, ponieważ uwierały Cię fałdy materiału? Koniec z tym! Wybierz rozwiązanie, które umożliwi spokojny i komfortowy sen każdej nocy, chroniąc dodatkowo materac przed zabrudzeniami. Mianowicie chodzi tutaj o prześcieradło z gumką wybierane przez zdecydowaną większość użytkowników. Dlaczego warto w nie zainwestować? Przede wszystkim produkt ten, dzięki doskonałej elastyczności materiału, idealnie dopasowuje się do rozmiaru materaca, pozostając na swoim miejscu przez całą noc - nawet przy częstej zmianie pozycji. Dodatkowo przyjemna w dotyku tkanina zapewnia użytkownikowi niesamowitą wygodę, a także wpływa na zachowanie optymalnego komfortu termicznego. Kolejnym atutem prześcieradeł z gumką jest to, że zdecydowanie podnoszą walory estetyczne całego łóżka. Produkty te dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, więc z łatwością można je dopasować zarówno do sypialni osoby dorosłej, jak i dziecka. Warto jednak przed zakupem zastanowić się nad wyborem tkaniny, ponieważ to głównie od niej zależy wygoda użytkowania czy też trwałość prześcieradła. 

Jak dobrać prześcieradło z gumką do łóżka i materaca?

Wbrew pozorom, decydując się na zakup prześcieradła z gumką, należy zwrócić uwagę na naprawdę wiele czynników, by idealnie dopasować produkt do łóżka oraz materaca. Przede wszystkim konieczny jest dobór jego rozmiaru dokładnie do powierzchni podłoża do spania, ponieważ zbyt duże prześcieradło będzie się zwijać w trakcie snu, natomiast za małe może się szybko przetrzeć oraz często zsuwać się z materaca. Jak w takim razie dobrać odpowiednie wymiary? Należy zacząć od zmierzenia powierzchni, na której śpimy - kluczowa jest nie tylko szerokość i długość, ale również wysokość podłoża. Do łóżek jednoosobowych najczęściej stosuje się materace 90x200, natomiast do dwuosobowych zazwyczaj są to materace 160x200. Właśnie dlatego w ofercie prześcieradeł dostępnych na rynku można znaleźć wielkości dedykowane tym rozmiarom. Warto jednak pamiętać, że każde podłoże do spania ma inną grubość, która zazwyczaj waha się od 15 do aż 30 cm, dlatego też należy zwrócić uwagę, by wybrane prześcieradło było odpowiednio dopasowane. Bardzo ważne jest również, by tkanina jak najlepiej przylegała do powierzchni materaca, jednak jeśli ma on niestandardowy wymiar, wówczas warto zdecydować się na nieco większy produkt. Nie można także zapomnieć o aspektach wizualnych, w związku z czym warto dobrać kolor prześcieradła do kolorystyki pościeli czy też tapicerki łóżka. 

Jak założyć prześcieradło z gumką?

Aby prześcieradło nie spadało z materaca oraz by nie tworzyły się fałdy podczas użytkowania, należy stosować się do kilku podstawowych zasad podczas jego zakładania. Jeśli wybraliśmy produkt dopasowany rozmiarem do powierzchni, na której śpimy, to ta czynność nie powinna nam sprawić najmniejszego problemu. Na początek warto rozłożyć prześcieradło na płaskiej powierzchni i ocenić, który z boków jest krótszy, a który dłuższy. Kolejno kładziemy je na powierzchni materaca w odpowiedniej pozycji, co zdecydowanie ułatwi naciągnięcie. Następnie można przystąpić do zakładania - najlepiej jest najpierw założyć przeciwległe rogi, co pozwoli na równomierne rozciągnięcie tkaniny. Po zaczepieniu gumki na każdej ze stron materaca powinno się sprawdzić, czy dobrze przylega - zdecydowanie poprawi to komfort użytkowania, uniemożliwiając zsunięcie się prześcieradła. 

Jakie prześcieradło z gumką wybrać? 

Decydując się na zakup prześcieradła z gumką do swojej sypialni, należy mieć również na uwadze rodzaj tkaniny, z którego zostało wykonane. Na rynku dostępne są produkty wykonane między innymi z bawełny, dżerseju czy też froty. Pierwsze z wymienionych sprawdzą się przede wszystkim w sypialni alergików, gdyż ten materiał nie powoduje uczuleń i nie podrażnia skóry. Drugie z kolei wyróżniają się doskonałą elastycznością, są hipoalergiczne oraz mogą być stosowane przez osoby z nadmierną potliwością. Trzecie natomiast to wyjątkowo puszyste i miękkie prześcieradła, które nie powinny być użytkowane przez dzieci, niemowlaków czy też osoby z wrażliwą skórą. Na uwagę zasługują również produkty lniane, które są wyjątkowo przewiewne i charakteryzują się wysoką absorbcją wilgoci. Doskonałym przykładem jest prześcieradło z gumką lniane MOANA, będące luksusowym i przyjaznym dla skóry produktem. Niezależnie od pory roku zapewnia użytkownikowi optymalny komfort termiczny. Jest dostępne w kilku jasnych, stonowanych odcieniach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do każdego stylu sypialni oraz do różnych kolorów pościeli. Występuje w dwóch rozmiarach wielkości kieszeni, co pozwala na idealny dobór prześcieradła do materaca - 28 cm, będący dobrą opcją dla podłoży o grubości do 20 cm, natomiast 40 cm przeznaczony dla modeli o wysokości 21-30 cm. Dodatkowym atutem tego produktu jest również możliwość delikatnego prania oraz brak konieczności prasowania. 

Pranie i składanie prześcieradła z gumką

Pierwsze pranie prześcieradła z gumką powinno się wykonać od razu tuż po zakupie, aby przygotować je do użytkowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ produkt miał styczność nie tylko z maszynami, ale także z ludźmi, dlatego też konieczne jest pozbycie się wszystkich zabrudzeń i ewentualnych bakterii. Jak często prać już użytkowane prześcieradło oraz na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę? Czynność tę powinno się wykonywać co najmniej raz w tygodniu, ponieważ to właśnie na jego powierzchni gromadzą się roztocza, martwy naskórek, sebum czy pot. Przed włożeniem prześcieradła do pralki należy wybrać delikatny program, by uniknąć supłów i rozciągnięcia tkaniny. Przy doborze detergentów zdecydowanie lepiej jest wybrać te hipoalergiczne, co pomoże uniknąć podrażnień skóry. Jeśli chodzi o temperaturę prania to optymalną dla pościeli jest 40-60 stopni Celsjusza. 

Jak zatem składać wyprane i wysuszone prześcieradło, by się nie wgniotło zbyt mocno oraz by nie zajmowało za dużo miejsca w szafie? Na początek rozkładamy je na dużej płaskiej powierzchni, łapiemy za rogi i składamy je w połowie. Kolejno nakładamy na siebie oba rogi, dzięki czemu z prześcieradła powstanie dość regularny prostokąt. Teraz wystarczy jedynie złożyć całość w kostkę i gotowe!

Prześcieradło z gumką to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sypialni. To właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort naszego snu, dlatego też przed wyborem warto dobrać rozmiar oraz rodzaj tkaniny do swoich potrzeb.