To, na jakie akcesoria sypialniane stawiamy, jeśli chodzi o wyposażenie łóżka, jest niezwykle istotne dla naszego jakościowego snu. Zarówno materac, kołdra, jak i poduszki bez wątpienia odgrywają tutaj kluczową rolę. Jednak nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia pościel. Niestety niewielu z nas jest tego świadomych, a pościel dobieramy wyłącznie pod kątem jej wizualnego wyglądu, czyli tego, jaki wzór jest na niej umieszczony. Pamiętajmy jednak, że to nie estetyka decyduje o zdrowiu naszego wypoczynku, a jakość i wykonanie pościeli. Zastanówmy się więc, z jakich tkanin powinna być wykonana doskonała pościel. W tym artykule znajdziesz porównanie pościeli z materiałów naturalnych i syntetycznych.

Sprawdź także: Jak zapewnić sobie zdrowy sen przy alergii? - poradnik

Dowiedz się więcej: Jak poradzić sobie z upałami w nocy? Poznaj nasze triki

Przeczytaj również: Optymalna temperatura podczas snu - komfortowy wypoczynek zimą

Poszwa na kołdrę lniana MOANA PureCzym są pościele naturalne?

 

Pościele naturalne to oczywiście takie, które wykorzystują tkaniny naturalne charakteryzujące się pochodzeniem ze źródła roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Sama tkanina powstaje jednak z włókien przetwarzanych w długie nici. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest tutaj bawełna, którą pozyskuje się z nasion tej rośliny. Warto natomiast wiedzieć, że wyróżnia się przynajmniej trzy rodzaje bawełny: egipską, organiczną oraz tzw. pimę. Bawełna egipska jest uważana za tą najbardziej luksusową ze względu na długie i silne włókna. Z kolei bawełna organiczna to taka, która jest uprawiana bez użycia pestycydów, a dzięki temu jest przyjazna dla alergików i środowiska. Czym jest tymczasem pima[1]? To odmiana bawełny podobna do egipskiej, lecz wyróżniającą się większą miękkością. Na dodatek pima jest trwała i delikatna w dotyku, przez co wielu ludzi również uważa ją za najlepszy materiał, nie tylko dla pościeli, ale również dla ubrań. Jednak wśród pościeli bawełnianych wyróżniamy nieco inne kategorie tkanin, np. flanelę, korę i satynę. Wszystkie są wykonane z bawełnianych włókien, bezpieczne dla skóry i przyjemne dla ciała. Nierzadko też, mówiąc o naturalnych tkaninach i pościelach, stawia się na len, wełnę czy jedwab. Len to materiał charakteryzujący się wyjątkową trwałością, a ponadto posiada właściwości antybakteryjne. Jest także przewiewny i chłonny, co czyni go właśnie doskonałym rozwiązaniem do naszej sypialni. Sprawdza się zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze miesiące. Wełna natomiast jest ciepłą i przytulną tkaniną pochodzącą najczęściej z sierści owiec. Pościel wykonana z tego materiału będzie więc raczej lepszym rozwiązaniem podczas zimy niż w czasie lata. Z kolei jedwab to luksusowa tkanina pochodząca z kokonów jedwabników. Jest ona lekka, miękka i ma błyszczący połysk. Jej naturalne proteiny mogą także przynieść wiele korzyści dla skóry i włosów. Poza tym jedwab jest również ceniony za swoją wyjątkową trwałość. Jego zakup może być jednak niestety droższy, a co więcej wymaga delikatnego traktowania, w szczególności podczas prania pościeli.

Pościele naturalne są zatem doskonałym rozwiązaniem pod wieloma aspektami. Potrafią wpływać na regenerację organizmu, a nawet poprawiać samopoczucie. Jednak co najważniejsze, są one doceniane głównie ze względu na swoją przyjazność dla skóry i fakt, że mogą z nich korzystać także alergicy. Ekologiczny charakter naturalnych pościeli ma tutaj zdecydowanie największe znaczenie, dla którego ludzie decydują się na zakup tego typu materiałów ponad syntetycznymi.

 

Czym są pościele syntetyczne?

 

Czym z kolei cechują się pościele syntetyczne? W odróżnieniu od pościeli naturalnych te wykorzystują materiały syntetyczne, które powstają w procesie obróbki chemicznej, czerpiąc z różnych surowców petrochemicznych lub naturalnych. Mogą to być np. poliestry, poliamidy, polipropylen, elastan czy akryl. Surowce te są najczęściej rozciąganie w cienkie włókna, a następnie chłodzone w ramach utrwalenia struktury tkaniny. Rzecz ujmując, stanowią po prostu tańsze zamienniki bawełny i innych naturalnych materiałów. Ponadto są także tańsze w utrzymaniu - nie gniotą się i nie wymagają prasowania. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywany jest tutaj poliester. To cenowo przystępny i trwały materiał, który wykorzystuje się obecnie na dużą skalę. Jednakże produkuje się z niego przede wszystkim ubrania, które już zdążyły zawładnąć branżą modową, a przez to trudno konsumentom znaleźć rzeczy naprawdę wysokiej jakości. Wadą poliestru jest bowiem fakt, iż nie przepuszcza on powietrza i może być drażliwy dla skóry[2]. Dlatego też nie jest on najlepszą tkaniną dla naszej pościeli, choć może wyglądać naprawdę estetycznie i być łatwy w utrzymaniu. Nie sposób wspomnieć tutaj również o mikrofibrze - to kolejny syntetyczny materiał nierzadko wykorzystywany do produkcji pościeli i innych akcesoriów sypialnianych. Z jednej strony jest to rozwiązanie o wiele lepsze od klasycznego poliestru, gdyż jest wyjątkowo miękkie i potrafi odprowadzać wilgoć. Jednak z drugiej strony nadal mikrofibra może być problematyczna, np. dla skóry wrażliwej czy dla alergików. Jest mało przewiewna, co prowadzi często do nadmiernego pocenia się i dyskomfortu podczas snu. Ponadto mikrofibra może być mniej trwała niż naturalne materiały, choć w praktyce jest odporna na plamy i łatwa do utrzymania w czystości. Warto też zwrócić uwagę na satynę, którą wielu z nas uważa za naprawdę luksusową tkaninę. Jak jest jednak rzeczywistość? Należy być świadomym tego, że satyna niekoniecznie zawsze wykorzystuje naturalne materiały. Do jej produkcji równie często sięga się po włókna syntetyczne, których chcemy przecież unikać. I choć satyna syntetyczna może prezentować się naprawdę elegancko, oferować połysk i gładkość, to jednak nie pozostaje ona bez wad, takich jak brak przewiewności. Dużą zaletą jest natomiast zwiększona wytrzymałość i z tego względu wiele osób świadomie sięga po satynę syntetyczną.

Nietrudno jednak zauważyć, że materiały syntetyczne oferują o wiele mniej korzyści niż materiały naturalne. Stosunkowo niska cena pościeli syntetycznych, świadczy właśnie o nie najlepszej jakości wykorzystanych materiałów. Mogą być one nieprzyjazne dla skóry i powodować nadmierne pocenie się z powodu braku przewiewności, co z kolei sprzyja rozwojowi zanieczyszczeń nie tylko na powierzchni pościeli, ale także w całym łóżku. Ponadto tkaniny syntetyczne niewątpliwie mają większy wpływ na środowisko niż tkaniny naturalne.

 

Różnice między pościelą z tkaniny syntetycznej a naturalnej

 

Podstawową różnicą między pościelami z tkanin syntetycznych a naturalnych jest pierwotne źródło pochodzenia wykorzystywanych materiałów. Jak zresztą sama nazwa wskazuje, tkaniny naturalne pochodzą z natury, a tym samym nie wymagają szczególnej obróbki. Natomiast tkaniny syntetyczne to w dużej mierze sztucznie pozyskiwane materiały, nierzadko potocznie nazywane po prostu “plastikiem”, gdyż wykorzystują podobne, jak nie te same składniki w procesie wytwarzania. Wiele różnic między tymi rozwiązaniami możemy także znaleźć wśród ich właściwości. Bez wątpienia pościele naturalne są bardziej oddychające i przewiewne, co pomaga regulować temperaturę ciała podczas snu. Mają one również tendencję do absorbowania wilgoci, a to może zapobiegać poczuciu przegrzania i wilgoci. Pościele syntetycznie niestety rzadko mogą się pochwalić tego typu właściwościami. Nie potrafią zatrzymywać wilgoci i są mniej oddychające. Ponadto nie są tak miękkie i przyjazne dla skóry jak materiały naturalne. Jednak z drugiej strony wyróżniają się często większą wytrzymałością i odpornością na plamy czy zagniecenia, co sprawia, że mogą być lepszym wyborem np. dla osób o aktywnym trybie życia. Mimo wszystko warto mieć świadomość różnic występujących między tymi rozwiązaniami, aby móc wybrać dla siebie najlepszą pościel dla zdrowego snu.

 

Pamiętaj, że materiał ma znaczenie!

 

Choć na ogół jesteśmy świadomi, co różni materiały naturalne od syntetycznych, to jednak nadal nie zwracamy większej uwagi na to, jaką pościel zakupujemy. Przypomnijmy sobie więc, że materiał, z którego jest wykonana pościel, ma istotne znaczenie, w szczególności dla naszego zdrowia. Jego rodzaj wpływa nie tylko na trwałość i żywotność pościeli, ale przede wszystkim na jakość naszego wypoczynku. Nierzadko bywa tak, że na pierwszy rzut oka pościel wygląda rewelacyjnie - podoba nam się jej wzór, wydaje się być trwała, lecz okazuje się, że została wykonana z materiałów syntetycznych, które już niekoniecznie są najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że podczas snu ważne jest to, aby zapewnić sobie optymalną temperaturę. Powietrze musi mieć też możliwość swobodnego przepływu, co zapobiega nadmiernemu poceniu się. Ponadto materiały syntetyczne szybko tracą na trwałości pod wpływem wysokich temperatur, a więc po częstym praniu i prasowaniu. Dbanie o czyste warunki wypoczynku jest jednak ważne dla zdrowia naszego snu, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, jaką pościel zakupujemy. Okazuje się, że nie tyle istotna jest tutaj cena, ile korzystne właściwości materiału i nasze poczucie komfortu. Oczywiście nie należy z góry zakładać, iż sen pod pościelą syntetyczną jest całkowicie nieodpowiedni. Warto jednak zauważyć, że o wiele więcej korzyści oferuje pościel naturalna i stanowi ona też bezpieczniejszą opcję dla naszego zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ochrony środowiska. Być może ją także warto wziąć pod uwagę, wybierając pościel do swojej sypialni?

 

Jaka pościel będzie najlepsza dla zdrowia i komfortu?

 

Przejdźmy zatem do finalnego rozstrzygnięcia: która pościel jest najlepszym rozwiązaniem w kwestii zdrowia i komfortu? Bacząc na to, jak skomplikowana i niekorzystna dla środowiska jest produkcja materiałów syntetycznych, definitywnie można stwierdzić, że to tkaniny naturalne są dla pościeli lepszym wyborem, a tym samym dla zdrowia naszego wypoczynku. Poza tym bawełna, len czy jedwab zapewniają większą przewiewność w trakcie snu i stanowią długoterminowe rozwiązanie ze względu na swoją doskonałą wytrzymałość. Choć wszystko może zależeć oczywiście od osobistych doświadczeń i preferencji, to jednak trudno zaprzeczyć, że tkaniny syntetycznie niewiele różnią się od plastiku i tym samym w wielu przypadkach będą po prostu nieoptymalnym rozwiązaniem. Dlatego też raczej zalecamy zakup pościeli naturalnych.

W trosce o zdrowie i jakościowy sen zdecydowanie warto postawić na pościele z materiałów naturalnych, takich jak len, bawełna czy jedwab. Tego typu tkaniny cechują się o wiele większą ilością zalet niż materiały syntetyczne. Są one przewiewne, miękkie oraz wykazują właściwości antyalergiczne. Poza tym pozwalają nam żyć w zgodzie z naturą, a ich wybór jest znacznie lepszy w kwestii ochrony środowiska. [1] Jarosław Molenda, Rośliny, które zmieniły świathttps://books.google.pl

 

[2] Michał Zych, Wiesław Pilis, Wpływ poliestru na zdrowie człowiekahttp://cejsh.icm.edu.pl