Nadchodzące letnie upały to niezbyt optymistyczna perspektywa, zwłaszcza w kontekście zdrowego i spokojnego wypoczynku. Wówczas wysoka temperatura nie pozwala nam zasnąć, a nasze ciało zmaga się także z nadmierną potliwością. Kluczowe jest zatem zadbanie o odpowiednie przygotowanie sypialni na ten letni okres. Zastosowanie kilku rozwiązań pomoże nam ochłodzić otoczenie, a tym samym zachować właściwą temperaturę w pomieszczeniu. Dowiedz się, co warto zrobić, aby zadbać o swój jakościowy wypoczynek podczas upalnych nocy.

Sprawdź także:  Różne typy prześcieradeł – od bawełny, po satynę. Które sprawdzą się najlepiej?

Dowiedz się więcej: Kołdra syntetyczna, z puchu czy wełniana – porównanie korzyści dla zdrowia

Przeczytaj również: Poduszka, a zdrowie kręgosłupa: dlaczego odpowiedni wybór ma znaczenie?

Wymień kołdrę na letni model

Komfort cieplny w czasie snu zapewnia nam przede wszystkim kołdra, którą okrywamy nasze ciało. W czasie upału okazuje się jednak, że jest ona zbędna, gdyż okrycie się kołdrą skutkuje nagłym napływem gorąca. Dlatego też wraz z nadejściem letnich miesięcy warto zainwestować w przewiewną i lekką alternatywę. Najlepsze modele na lato to te, które posiadają wypełnienie syntetyczne (np. poliester silikonowy lub imitacja puchu). Pamiętajmy o tym, aby materiał ten był oddychający, a tym samym nie doprowadzał do sytuacji, w której nasze ciało zaczyna się nadmiernie pocić. Klasyczne rodzaje poliestru mogą być tutaj złym rozwiązaniem, gdyż nie pozwalają uwalniać ciepła i zachować swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobrym wyborem będzie też bawełna tak jak w przypadku kołdry antyalergicznej AMZ Cotton. Jest to model cechujący się lekkością i odpowiednim przepływem powietrza zapewniającym optymalny mikroklimat snu. Istotne jest to, aby kołdra nie była za ciężka, gdyż prowadzi do uczucia przytłoczenia w czasie snu. Z kolei właściwości antyalergiczne kołdry pozwolą na zachowanie świeżości podczas wypoczynku. Latem zwiększa się ryzyko występowania alergenów, takich jak pyłki i kurz, a odpowiednie produkty sypialniane mogą zminimalizować ich obecność. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych, a sen pozostaje spokojniejszy.

Postaw na oddychające pościele na lato

Prawidłowe przygotowanie sypialni na lato dotyczy także wymiany pościeli. Ona również może pomóc zachować odpowiedni mikroklimat snu i zapobiec nadmiernej potliwości ciała. Warto zainwestować w lekkie, oddychające materiały, takie jak bawełna czy len[1]. Doskonałym przykładem pościeli na lato będzie m.in. CIZGILI Darymex. Naturalne włókna pozwalają skórze oddychać, co pomaga w utrzymaniu chłodu i komfortu przez całą noc. W przypadku zaproponowanej pościeli mamy do czynienia z satyną bawełnianą, która jest dodatkowo przyjemna w dotyku i pozwala na skuteczne absorbowanie wilgoci. Zapobiega gromadzeniu się szkodliwych zanieczyszczeń zdolnych do pogorszenia jakości naszego wypoczynku. Natomiast w połączeniu z wilgocią i potem mogłyby stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Wybierając pościele na lato, warto także zwrócić uwagę na ich trwałość i łatwość w pielęgnacji. Materiały, które są odporne na pranie i zachowują swoje właściwości przez długi czas, to inwestycja w pełen komfort przez cały letni okres. Len i bawełna, mimo że wymagają prasowania, są bardzo wytrzymałe i z czasem stają się coraz bardziej miękkie. Poza tym przyjemne w dotyku materiały pozwalają się rozluźnić, co jest kluczowe dla efektywnego snu.

Zwróć uwagę na swój materac dla snu

Mówiąc o odpowiednim wyposażeniu łóżka, nie sposób także pominąć doboru właściwego materaca, który podobnie jak kołdra czy poduszka, powinien posiadać zdolność do samodzielnej wentylacji. W ten sposób obieg powietrza pozostanie sprawny, a powierzchnia wypoczynkowa nie będzie nagrzana wskutek kontaktu z naszym ciałem. Materace wykonane z oddychających materiałów, takich jak pianka o otwartej strukturze czy lateks, pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, umożliwiając spokojny sen. W letnie noce też pocimy się z większą intensywnością, a materace z warstwami odprowadzającymi wilgoć pozwolą zachować suchą powierzchnię do wypoczynku. Jednocześnie użytkownik może cieszyć się świeżością i nie jest zmuszony do wymiany piżamy czy akcesoriów sypialnianych co każdą noc. Szczególnie zalecanym rozwiązaniem są modele Fit.4.Sleep Cool Breeze, które posiadają dodatkowo właściwości chłodzące. Główną tego zasługą są takie elementy budowy materaca, jak powłoka Black Diamond oraz Active Carbon, które odpowiadają za natychmiastowe odprowadzanie wilgoci, zwiększając efektywność chłodzenia ciała. Ponadto materace z tej serii są wyposażone w termoaktywny pokrowiec, którego jedna ze stron charakteryzuje się zastosowaniem technologii cool-to-touch. To doskonały wybór dla wszystkich użytkowników zmagających się z nadmierną potliwością skóry, zwłaszcza w czasie upalnych nocy. Dobór właściwego materaca jest kluczem podczas przygotowań sypialni na letnie miesiące, aby zawsze móc zapewnić sobie komfortowy i higieniczny wypoczynek.

Wyposaż się w wentylator lub klimatyzator

Z pewnością skuteczne będzie także wyposażenie się w wentylator lub klimatyzator, który będzie pracował podczas naszego wypoczynku. Można nawet powiedzieć, że tego typu urządzenie to “must have” każdej sypialni podczas fali upałów. W zależności od własnych potrzeb i odczuć możemy w dowolnej chwili uruchomić urządzenie, aby ochłodzić otoczenie i swoje ciało. Przed wentylatorem warto umieścić butelkę z zamrożoną wodą, dzięki czemu powiew powietrza będzie jeszcze przyjemniejszy. Trudno z kolei ukryć, że klimatyzator będzie tutaj efektywniejszym rozwiązaniem pozwalającym na utrzymanie konkretnej temperatury w pomieszczeniu. Poza tym tego typu urządzenie nie tylko chłodzi powietrze - umożliwia także ustawienie konkretnej temperatury, która ma panować w sypialni. W ten sposób dbamy o odpowiedni mikroklimat przez cały czas wypoczynku, nie pozwalając na przyjście nagłego napływu ciepła. Co więcej, klimatyzatory usuwają nadmiar wilgoci z powietrza, która mogłaby potęgować uczucie duszności i dyskomfortu podczas snu[2]. Wentylator, mimo że porusza powietrze, nie wpływa na poziom wilgotności, co może sprawiać, iż nadal będzie nam zbyt gorąco, a nasza skóra będzie się pocić. Ostatecznie klimatyzator pozwala na redukcję hałasu - nowoczesne modele są cichsze niż tradycyjne wiatraki. Będzie to mniej uciążliwe rozwiązanie dla jakości naszego wypoczynku.

Utrzymuj ciemność w sypialni

Długie letni dni oznaczają więcej światła, które dostaje się do naszych mieszkań. Z tego względu pomieszczenia mogą szybciej się nagrzewać. Skutecznym wyjściem z tej sytuacji jest używanie zasłon oraz rolet okiennych w ciągu dnia, aby słońce wpadające przez szyby nie przyczyniało się do zwiększenia temperatury, m.in. właśnie w sypialni. Warto zainwestować w rolety zewnętrzne, które chronią nas nie tylko przed światłem, ale także nagrzanym powietrzem z zewnątrz. Przy czym warto wybrać modele w jasnych kolorach, takich jak beż czy szarość, ponieważ tego typu odcienie odbijają promienie słoneczne. Ciemne kolory szybciej pochłaniają ciepło, nagrzewają się, przez co mogą się nie sprawdzić w czasie upałów. Na czas wypoczynku możemy rolety delikatnie podnieść i otworzyć okna, aby nocne, chłodne, świeże powietrze mogło towarzyszyć nam podczas snu. Poza tym im ciemniejsze pomieszczenie tym nasze ciało bardziej się relaksuje, gdyż mózg produkuje więcej melatoniny.

Wietrz sypialnię przed snem

W celu zapewnienia chłodu w sypialni na czas wypoczynku warto również zadbać o to, aby wszystkie okna w ciągu dnia były szczelnie zamknięte. Dzięki temu ograniczymy przedostanie się do wnętrza mieszkania ciepłego powietrza z zewnątrz. Wietrzenie pomieszczeń, a w szczególności sypialni, lepiej przeprowadzić na wieczór, kiedy temperatura spada. Nawet kilka minut wystarczy, aby odświeżyć sypialnię i poprawić jakość powietrza dla zdrowego snu. Niekiedy niestety okazuje się, że nawet wieczorem i w nocy upał jest nie do zniesienia, a najniższe temperatury występują dopiero wczesnym rankiem. Dlatego też warto wietrzyć sypialnię od razy po wstaniu z łóżka, a następnie szczelnie zamknąć okna i zasłonić je roletami, aby zachować chłodne powietrze w mieszkaniu na cały dzień.

Zainwestuj w moskitierę lub baldachim

Lato to czas, w którym szczególnie dokuczliwy jest nie tylko upał. To również okres pełen owadów, zwłaszcza komarów, które chcą dostać się do naszych sypialni. W związku z tym warto wyposażyć się w moskitiery okienne czy baldachim do łóżka. Stanowią one fizyczną barierę, która skutecznie ochroni nas przed ukąszeniami owadów, zapewniając spokojny sen bez konieczności stosowania chemicznych środków odstraszających. W nocy nic nie jest w stanie zakłócić naszego wypoczynku, a brzęczenie owadów nie powoduje częstego przebudzania się. Moskitiera wykonana z drobnej siatki pozwala na swobodny przepływ powietrza, co jest szczególnie ważne w ciepłe letnie noce. Koniec końców, jeśli temperatura się obniża, lubimy wypoczywać przy otwartym oknie, odczuwając przyjemny powiew chłodnego powietrza.

Sen latem to faktycznie problematyczny temat, jeśli dokucza nam gorące powietrze uniemożliwiające szybkie zaśnięcie i utrzymanie regenerującego wypoczynku. Dlatego też kluczowe może okazać się odpowiednie przygotowanie sypialni wraz z nadchodzącymi letnimi miesiącami. Powyższe porady na upalne noce powinny rozwiązać trudności związane ze zbyt wysoką temperaturą powietrza w czasie snu. Warto rozważyć wymianę kołdry, pościeli czy materaca, a poza tym nabycie urządzenia chłodzącego czy zamontowanie rolet wewnętrznych, które nie będą przepuszczać ciepła zewnętrznego do mieszkania. W ten sposób zapewnimy sobie komfortowy wypoczynek, nawet podczas największych upałów.


[1] B. Jankowiak, E. Krajewska-Kułak, Holistyczny wymiar opieki wobec osób z chorobami skóry i błon śluzowych,https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=72, dostęp dnia 17.06.2024 r.

[2] Z. Wnukowicz, Dobór wielkości i parametrów instalacji klimatyzacyjnych dla hal basenowych, http://89.161.197.76/OLDWWW/publikacje/artukuly/2003_Artykul_CH%26K.pdf, dostęp dnia 17.06.2024 r.