W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykuwa się kwestii zdrowego stylu życia, a tym samym zdrowego snu. Szukamy więc rozwiązań, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać prawdziwie regenerujący wypoczynek. Niektórym z nas zależy także na tym, aby zdrowy sen był wsparciem dla zdrowia kręgosłupa, dlatego też poszukiwania te mogą być bardziej wymagające. Nie pozostawia jednak wątpliwości to, że istotnym elementem wyposażenia łóżka jest odpowiednia poduszka. W tym artykule dowiesz się, dlaczego jej właściwy dobór jest tak znaczący.

Sprawdź także: Jak dbać o poduszkę, aby służyła latami? 4 wskazówki

Dowiedz się więcej: Skuteczne techniki relaksacyjne na lepszy sen

Przeczytaj również: Jaka poduszka do spania na boku będzie najlepsza?

Odpowiednia poduszka a ergonomia

Przede wszystkim w kwestii doboru dobrej poduszki do snu i dla zdrowia kręgosłupa istotną rolę odgrywa ergonomia. Jej zasady podkreślają, że produkt powinien zapobiegać nadmiernemu wygięciu lub zgięciu kręgosłupa, a pozwalać na zachowanie jego poprawnej postawy. Ergonomia w tym sensie jest więc niczym innym jak uwzględnieniem faktycznych potrzeb użytkownika, wskazując na zachowanie jego zdrowia. Poduszka powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby zapewniać optymalną wygodę, wsparcie oraz oczywiście prawidłowe ułożenie głowy, szyi i karku w czasie snu, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie kręgosłupa[1]. Dzięki takiemu rozwiązaniu mięśnie odcinka szyjnego są odciążone, dzięki czemu lepiej regenerują się w trakcie wypoczynku. Dodatkowo ergonomiczne poduszki często są także wyposażone w innowacyjne technologie, takie jak pamięć kształtu ciała czy regulowane wkłady. To kolejna właściwość, która pozwala na personalizację poduszki do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Na koniec warto również zauważyć, że ergonomia poduszki dotyczy nie tylko kwestii zdrowego snu, ale także komfortowej relaksacji w łóżku, której często poddajmy się w wieczorowej porze. Podczas czytania książki czy oglądania ulubionego serialu zadaniem poduszki jest utrzymanie prawidłowej postawy, gdy użytkownik przyjmuje raczej pozycję siedzącą.

Poduszka jako wsparcie dla kręgosłupa

W jaki sposób jednak poduszka wpływa na zdrowie kręgosłupa? W głównej mierze stanowi ona wsparcie dla odcinka szyjnego. Jeśli więc nawet posiadamy wysokiej jakości materac stabilizujący naszą sylwetkę, to brak odpowiedniej poduszki może i tak wywoływać dolegliwości bólowe całego kręgosłupa. Dlatego też dobór poduszki okazuje się znaczący, a jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej krzywizny szyjnej. Produkt o odpowiedniej wysokości i twardości umożliwia zachowanie naturalnego łuku szyi, co zapobiega nadmiernemu napięciu mięśni oraz uciskowi na kręgi szyjne[2]. Dzięki temu głowa oraz kark w czasie snu są dobrze podtrzymywane, co minimalizuje ryzyko bólu po przebudzeniu, nawet całego kręgosłupa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że znaczna część społeczeństwa sypia raczej na boku niż na plecach. Dlatego też zadaniem poduszki jest tutaj utrzymanie kręgosłupa w linii prostej, aby zapewnić stabilność całego ciała. Co więcej, dobrze dobrany produkt jest także w stanie wspomagać prawidłową cyrkulację krwi i limfy w okolicach szyi i głowy. Poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia poduszka umożliwia swobodny przepływ krwi i płynów limfatycznych, co może przyczynić się do zmniejszenia obrzęków oraz uczucia ciężkości w okolicach szyi i ramion.

Poduszka ergonomiczna dla poprawy postawy ciała

Szczególnie dobrym rozwiązaniem może być jednak poduszka określona mianem ergonomicznej. Choć wiele standardowych modeli oczywiście jest w stanie zapewnić dobre wsparcie dla kręgosłupa, to poduszki ergonomiczne nie mają sobie równych. Są to modele, których kształt zaprojektowano w taki sposób, aby były jak najlepiej dopasowane do anatomicznej budowy szyi, głowy oraz karku. Ponadto w poduszkach ergonomicznych są stosowane odpowiednie materiały wyróżniające się zdolnością do doskonałej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, a także pamięci kształtu ciała użytkownika. Często stosuje się w nich specjalną piankę termoelastyczną, która reaguje na ciężar i temperaturę ciała, dostosowując się do naturalnych krzywizn i zmian pozycji w czasie wypoczynku. Takim produktem jest np. model Curem Relax. Wkład tej poduszki to gwarancja wsparcia podczas snu oraz dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. W rezultacie poduszki ergonomiczne mają za zadanie utrzymywać poprawną postawę naszego ciała, niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmujemy. Znajdą się również takie modele, które są specjalnie dedykowane osobom śpiącym na brzuchu. Choć w ogólnej mierze taka pozycja snu nie jest zalecana i może być niezdrowym rozwiązaniem dla kręgosłupa, to zakup odpowiedniej poduszki pozwala zachować prawidłową postawę, zapobiegając napięciu mięśni. To idealny wybór dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku w innej pozycji i tylko układając się na brzuchu, są w stanie zasnąć.

Wybór poduszki: jak go dokonać?

Dobór poduszki dla zdrowia kręgosłupa może być jednak już bardziej problematyczną kwestią. Wiele różnorodnych ofert wywołuje w nas wątpliwości, a każdy model proponuje przecież coraz to lepsze właściwości dla zdrowia. Dla wielu z nas oczywiście duże znaczenie ma także sama cena poduszki - koniec końców tańsze modele mogą świadczyć o niskiej jakości produktu, lecz z drugiej strony nie chcemy przepłacać, jeśli jesteśmy w stanie dostać dobry produkt o odpowiedniej cenie. Przede wszystkim jednak zaleca się, aby wybór produktu uwarunkować materiałem, z którego jest on wykonany. Dobrym rozwiązaniem może być więc model Hilding Visco Balance. To poduszka, która wykorzystuje piankę termoelastyczną pozwalającą na doskonałe dopasowanie ciała do powierzchni. Reaguje ona bowiem na nacisk i temperaturę ciała użytkownika, zapewniając uczucie przyjemnego otulenia w czasie snu. Dzięki temu mamy pewność, że odcinek szyjny kręgosłupa jest odpowiednio wsparty.

Wiele poduszek jednak zawiera także dodatkowo włókna węglowe, które wykazują właściwości pochłaniające ładunki elektryczne. Jaki to ma natomiast związek ze zdrowiem naszego kręgosłupa? Warto wiedzieć, że ładunki elektryczne znajdujące się w naszym ciele nierzadko są odpowiedzialne za napięcie mięśni, co między innymi właśnie może pogłębiać problem bólu pleców. Włókna węglowe zawarte w wypełnieniu poduszki pozwalają lepiej się zrelaksować i poprawiają jakość snu, przyczyniając się także do zdrowia kręgosłupa.

Dobór poduszki powinien być jednak uwarunkowany także jej kształtem. Choć większość z nas przywykła do standardowych modeli, to warto rozważyć inne produkty dostępne w ofertach. Dlaczego? Ponieważ tamte w ogóle nie wyróżniają się odpowiednim profilowaniem, a wraz z codziennym użytkowaniem szybko ulegają zużyciu i poddają się odkształceniom. Tym samym więc nie są już w stanie zapewniać nam stabilnego wsparcia głowy i szyi, a po dłuższym czasie mogą przyczynić się do bólu kręgosłupa. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie ergonomiczna poduszka, która posiada specjalnie profilowaną wnękę na szyję, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała. Oczywiście duże znaczenie ma również wysokość poduszki. Jeśli jest ona zbyt wysoka, nie jest możliwe zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, mięśnie się napinają, a w rezultacie rano budzimy się z potwornym bólem karku. Powinniśmy jednak być świadomi, że śpiąc na boku, będziemy wymagać grubszej poduszki, aby utrzymać kręgosłup w linii prostej. Wtenczas modele o wysokości 12-15 cm powinny być dobrym wyborem. Natomiast dla osób śpiących na plecach zaleca się poduszki 10-12 cm. Jest to wysokość, która pozwala na zachowanie kręgosłupa w neutralnej pozycji, minimalizując napięcie mięśniowe i zapewniając komfortowy sen. Najcieńsze poduszki są z kolei dedykowane osobom śpiącym na brzuchu, aby nie doprowadzić do nadmiernego wygięcia odcinka szyjnego, a tym samym dolegliwości bólowych. W takim przypadku niektórzy zalecają także całkowity brak poduszki.

Spanie bez poduszki to złe rozwiązanie

Nierzadko też możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że nie tylko w przypadku spania na brzuchu, ale przede wszystkim w przypadku schorzeń kręgosłupa najlepiej warto całkowicie pozbyć się poduszki. Zastanówmy się jednak, dlaczego takie rozwiązanie nie jest najlepsze.

Śpiąc bez poduszki, naturalne krzywizny kręgosłupa pozostają bez podparcia, co w dłuższej perspektywie może wręcz przyczynić się do pogłębienia problemu. Nawet jeśli odczuwamy chwilową ulgę, jest ona często po prostu spowodowana tym, że klatka piersiowa jest wreszcie ułożona prosto (to zjawisko najczęściej występuje wtedy, gdy nasza dotychczasowa poduszka była źle dobrana). Pamiętajmy jednak, że ta chwilowa ulga wcale nie stanowi rozwiązania problemu, a wręcz może stanowić jego początek. Niepodparty odcinek szyjny zmusza mięśnie do pracy, a więc organizm nie ma szans na odpoczynek i prawidłową regenerację. W konsekwencji rano budzimy się, odczuwając dyskomfort spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa. Spanie bez poduszki jest zatem w wielu przypadkach niezdrowym rozwiązaniem, a o wiele lepszym wyjściem w trosce o nasz kręgosłup jest zakup poduszki ergonomicznej. Wyjątkiem są tutaj zalecenia specjalisty - może on polecić rezygnację z poduszki, jeśli dana osoba cierpi na chroniczny ból kręgosłupa spowodowany wadą postawy. Nie próbujmy jednak niczego na własną rękę. Nawet jeśli zmagamy się z pewnymi nieprawidłowościami w postawie naszego ciała, warto na początek wymienić swoją poduszkę na nowszy mode, najlepiej ten ergonomiczny. Dopiero w przypadku, gdy po dłuższym czasie użytkowania nie zauważymy żadnych zmian, a dolegliwości bólowe nie znikną, należy wybrać się do lekarza i poprosić o odpowiednie zalecenia.

Podsumowując, odpowiedni dobór poduszki odgrywa istotną rolę w zdrowiu kręgosłupa, co też przekłada się na wyższej jakości i bardziej regenerujący wypoczynek. Warto zatem poświęcić nieco czasu oraz zaangażować się w poszukiwania naprawdę dobrego produktu do snu. Przy czym należy oczywiście uwzględnić osobiste potrzeby, aby poduszka przynosiła faktyczne korzyści dla naszego zdrowia.



[1] Katarzyna Hanus-Atras, Joanna Iłżecka, Bóle kręgosłupa-przyczyny, postępowanie, https://www.proquest.com/openview/1b70cdff3cb78a090acdb37fc79dbc8c/1?pq-origsite=gscholar&cbl=5221235, odczyt z dnia 14.05.2024 r.

[2] Beata Żuk, Krystyna Księżopolska-Orłowska, Ochrona stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Prawidłowe pozycji i sposoby ich zmiany, dostęp dnia 23.05.2024 r.